GejzaH
27.02.06,06:25
Minulý rok v decembri som zaplatil v hoteli kreditnou kartou VISA, ale úver z bežného účtu som vyrovnal až v januári. Fyzicky som peniaze minul v 2006, ale službu som využil v 2005. Do ktorého roku patrí ten výdaj v JÚ?
Braňo
27.02.06,05:34
Je to záväzok roku 2005 a výdavok roku 2006.
apsgroup
27.02.06,13:10
Jednému známemu som pomáhala s JU. Mal bankove výpisy z TB a tiež tam mal priložené nejaké výpisy z VISA karty. Mal cez tú kartu asi 6 nákupov ,ktoré išli do výdavkov, ostatné boli súkromné transakcie. Karta je súkromná, z BU tam boli
občas vložené peniaze. Nevedela som,že je to nejaká úverová karta. Presuny z BU na kartu som nahrala ako osobnú spotrebu a bločky z nákupu som zaradila ako výdavok z pokladne. O žiadnej Visa karte som neučtovala. Je to zle?
Ako to má byt správne?
bachorikova
05.05.06,14:31
AKO ZAUCTOVAT TAKUTO PLATBU NA PRELOME ROKOV V JEDNODUCHOM UCTOVNICTVE?

Mam ohlasenu danovu kontrolu za rok 2004 a pri kontrole papierov som objavila jeden nevyrieseny problem.

V decembri 2004 sme uhradili VISA kartou dve platby za ubytovanie pocas SC.
Vypis z VISA kartoveho uctu prisiel 6/1/2005 a platba sa strhla z bezneho uctu dna 22/1/2005 a vypis bol vystaveny 31/1/2005.
V roku 2004 som tieto sumy nedala do vydavkov lebo som nemala ziadny doklad z banky (v JU treba zauctovat v den vypisu, nie? ).
V roku 2005 nam papiere spracovavala ina uctovnicka, ktora to nezauctovala lebo uhrada prebehla v roku 2004.


AKo som mala postupovat?
Mam nejaku moznost (spolu je to 30000 SK) opravit danove priznanie?

Dik.
renča1
05.05.06,14:43
AKO ZAUCTOVAT TAKUTO PLATBU NA PRELOME ROKOV V JEDNODUCHOM UCTOVNICTVE?

Mam ohlasenu danovu kontrolu za rok 2004 a pri kontrole papierov som objavila jeden nevyrieseny problem.

V decembri 2004 sme uhradili VISA kartou dve platby za ubytovanie pocas SC.
Vypis z VISA kartoveho uctu prisiel 6/1/2005 a platba sa strhla z bezneho uctu dna 22/1/2005 a vypis bol vystaveny 31/1/2005.
V roku 2004 som tieto sumy nedala do vydavkov lebo som nemala ziadny doklad z banky (v JU treba zauctovat v den vypisu, nie? ).
V roku 2005 nam papiere spracovavala ina uctovnicka, ktora to nezauctovala lebo uhrada prebehla v roku 2004.

Mám len jednu otázku k tomuto, ak ste kartou platili za ubytovanie počas SC , tak vám museli dať potvrdenie (bloček) kedy úhrada bola realizovaná. Napr. ak idem platiť platob.kartou benzín, tak pri platbe mi dajú potvrdenie, že som zaplatila.
Máte k dispozícií takýto bloček?

AKo som mala postupovat?
Mam nejaku moznost (spolu je to 30000 SK) opravit danove priznanie?

Dik.

Otázka vyznačená čiernym.
bachorikova
05.05.06,17:52
MAm, potvrdenie o platbe z terminalu.
J.
Žanet
05.05.06,18:29
Keď mám potvrdenie o platbe z terminálu tak tento doklad zaúčtujem do ostatných záväzkov s dátumom aký je na potvrdení- vtedy aj uplatňujem DPH. Týka sa to aj prelomu rokov. Úhradu účtujem až po obdržaní výpisu z účtu- vtedy je to pre mňa ovplyv.výdaj.
kapadelta
22.03.13,10:06
Ahojte,
potrebujem poradit s platbou kreditnou kartou na prelome rokov. Dna 21.12.2012 nakup notebooku na firmu cez kreditnu kartu. Vydavok z BU realizovany az v roku 2013. Ako na to? V priebehu roku uctujem karty cez 1. krok ID - VOZD 2. krok ID - Priebezne polozky 3. krok Banka - Priebezne polozky. Ale ako to mam zuctovat na konci roku? Neviem ci ten nakup notebooku mam dat VOZD v roku 2012 alebo az v roku 2013.
DAKUJEM!
kapadelta
22.03.13,13:37
Prosim......
evinka33
22.03.13,15:38
Ahojte,
potrebujem poradit s platbou kreditnou kartou na prelome rokov. Dna 21.12.2012 nakup notebooku na firmu cez kreditnu kartu. Vydavok z BU realizovany az v roku 2013. Ako na to? V priebehu roku uctujem karty cez 1. krok ID - VOZD 2. krok ID - Priebezne polozky 3. krok Banka - Priebezne polozky. Ale ako to mam zuctovat na konci roku? Neviem ci ten nakup notebooku mam dat VOZD v roku 2012 alebo az v roku 2013.
DAKUJEM!

Postupy účtovania JÚ:
§12 ods. 5: Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa §4 ods.6 písm. e) alebo g). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

pričom priebežné položky na konci roka nemusia byť vyrovnané.
Je to uvedené napr. vo vysvetlivkách k Výkazu majetku a záväzkov:
"V riadku 13 sa vykazujú údaje z peňažného denníka z prehľadu o priebežných položkách. Ak je zostatok priebežných položiek ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka v peňažnom denníku v časti „príjem“, vykáže sa v tomto riadku znamienko „+“. Ak je zostatok priebežných položiek ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka v peňažnom denníku v časti „výdaj“, vykáže sa v tomto riadku znamienko „-“. "

Takže nákup notebooku 21.12.2012 priebežná položka + VOZD, k 31.12. uviesť zostatok priebežnej položky do Výkazu majetku a záväzkov a v roku 2013 na základe výpisu z BÚ sa priebežná položka vyrovná (a samozrejme zároveň výdavok prostriedkov na BÚ).
kapadelta
22.03.13,16:13
ĎAKUJEM. Ja som nevedela len to, že či to môžem dať do VOZD do roku 2012 alebo nie. Takže môžem. Ešte raz ďakujem.