brčko
05.12.12,19:24
Nesledujem velmi podrobne zmeny, čo sa chystajú, no nedá sa prehliadnuť, že od 1.1.2013 sa stávajú pracovníci na dohodu platitelmi povinného dôchodkového, nemocenského poistenia a poistenia v nezam. (zamestnanca)do SP, čo doteraz nebolo.

Vela mamičiek na rodičovskej dovolenke si na dohodu prilepšuje k rodičovskému príspevku. Tieto mamičky môžu byť podla teraz účinného zákona dôch.poistené štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov, ak im netrvá žiadne "povinné" dôch./nemocenské poistenie, vid myslím § 15 Zákon o sociálnom poistení. Od 1.1.2013 im predpokladám vzniká poistenie zamestnanca, ak budú na dohodu pracovať nadalej. Musia podať do 8dní po vzniku poistenia (a nesplnení podmienok na možnosť byť poistené štátom), teda do 8.1.2013 odhlášku z dôch.poistenia štátom?????? Počuli ste o tom? Alebo som niečo prehliadla a netreba?
Jana Motyčková
05.12.12,18:48
Je to tak- pre účely dôchodkového poistenia - poistencom štátu pri starostlivosti o dieťa môže byť len ten, kto nie je povinne dôchodkovo poistený z iného dôvodu. Keďže dohody budú dôchodkovo poistené, počas celej doby trvania dohody dôchodkové poistenie za nich štát platiť nebude. Lehota na odhlásenie je 8 dní.
mirka134
06.12.12,07:29
Je to tak- pre účely dôchodkového poistenia - poistencom štátu pri starostlivosti o dieťa môže byť len ten, kto nie je povinne dôchodkovo poistený z iného dôvodu. Keďže dohody budú dôchodkovo poistené, počas celej doby trvania dohody dôchodkové poistenie za nich štát platiť nebude. Lehota na odhlásenie je 8 dní.

Janka prosím ťa to znamená že ak je rodič poberateľom rodičovského príspevku plateného zo zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov a je SZČO tak sa musí isť tiež odhlásiť zo sociálnej ? alebo čo mu z toho vyplýva
dakujem ti velmi pekne
Jana Motyčková
06.12.12,12:22
Pre szčo sa nič nemení.
Aj teraz ak vykonáva činnosť szčo a je povinne poistenou szčo, štát za neho poistné na dôchodkové poistenie neplatí.
brčko
06.12.12,16:13
dakujem
Melnick
06.12.12,17:07
Ak uvažujem, že mamička si na RD zarobí mesčne na DoPČ napr. 40 x 1,941 = 77,64, z tejto sumy bude potom dôchodkovo poistená.
Pre mamičky na RD to v takomto prípade bude nevýhodné. Mýlim sa snáď ?
Mila123
06.12.12,17:14
Ak uvažujem, že mamička si na RD zarobí mesčne na DoPČ napr. 40 x 1,941 = 77,64, z tejto sumy bude potom dôchodkovo poistená.
Pre mamičky na RD to v takomto prípade bude nevýhodné. Mýlim sa snáď ?
Majka, nemýliš sa....
ešte sa môže stať, že mamička je aj zamestnaná v inej spoločnosti a po ukončení RP a zároveň aj pri ukončení PPV, ak bude pracovať aj na dohodu, bude nemilo prekvapená pri podpore v nezamestnanosti.......
Xanti
06.12.12,17:17
Ak uvažujem, že mamička si na RD zarobí mesčne na DoPČ napr. 40 x 1,941 = 77,64, z tejto sumy bude potom dôchodkovo poistená.
Pre mamičky na RD to v takomto prípade bude nevýhodné. Mýlim sa snáď ? Nemýliš, ľudia čo budú pracovať na dohody tak zaplačú pri výpočte svojho dôchodku, alebo invalidného dôchodku nakoľko táto práca im zníži OMB. A pri takej smiešnej sume bude IMB 0,1 a nižší :(
brčko
29.12.12,13:40
http://www.socpoist.sk/aktuality-matky---dohodarky-sa-musia-odhlasit-z-dochodkoveho-poistenia/48411s54656c

tak tu je už aj info na stránkach soc.poistovne. Takže odhláška do 8dní, teda ak trvá nadalej aj po 31.12.2012 resp. vznikne od 1.1.2013, tak odniesť odhlášku do 9.1.2013 (som písala do 8.1.) s dátumom ukončenia poistenia 31.12.2012. Urobte si pre seba kopiu, na ktorej si nechajte potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založte k zápočtovým listom (so soc.poistovnou človek nikdy nevie, čo kedy zapatrošia a bude chýbať).
bz5
26.01.13,07:09
Prosim o radu... Momentalne som na RD, som svojim zamestnavatelom som mala v roku 2012 aj DoPC. Po skonceni RD by som mala opat nastupit do zamestnania, ale ... nikto nevie co bude a preto ma zaujima ci sa mi oplati pracovat na dohodu aj v tomto roku, resp. ako sa vyhnut tomu odhlasovaniu zo SP z dochodkoveho poistenia a tomu aby sa mi po skonceni RD a ak nahodou budem nezamestnana nepocitala podpora z dohody... Da sa to vobec? Stacilo by viest DoPC ako dohodu s nepravidelnym prijmom?
Mila123
26.01.13,07:23
Prosim o radu... Momentalne som na RD, som svojim zamestnavatelom som mala v roku 2012 aj DoPC. Po skonceni RD by som mala opat nastupit do zamestnania, ale ... nikto nevie co bude a preto ma zaujima ci sa mi oplati pracovat na dohodu aj v tomto roku, resp. ako sa vyhnut tomu odhlasovaniu zo SP z dochodkoveho poistenia a tomu aby sa mi po skonceni RD a ak nahodou budem nezamestnana nepocitala podpora z dohody... Da sa to vobec? Stacilo by viest DoPC ako dohodu s nepravidelnym prijmom?
dohody s nepravidelným príjmom nezakladajú povinnosť prispievať do na poistenie v nezamestnanosti, t.j. príjem z dohody by sa ti nepočítal na výpočet PvN, ale...
musela by si sa odhlásiť ako poistenec štátu z dôchodkového poistenia......
nebola by si nemocensky poistená /pre prípadnú MD by si nečerpala dávku z dohody....ale zo zamestnania, zrejme z pravdepodobného zárobku, zvyčajne je to výhodou)
a musela by si si striehnuť výšku domeny na dohodu, prečo? lebo si poistencom štátu na zdravotnom poistení , nesmela by si zarobiť v roku 2013 viac ako 15 nás. ŽM, (niečo okolo 3000) €,..... ak by si viac zarobila štát by prestal platiť tvoje ZP a musela by si si ZP doplácať .......
Jana Motyčková
26.01.13,13:22
J.Mihál dáva na najbližšej schôdzi parlamentu návrh novely, ktorá by všetky tieto problémy pri súbehu RD+dohoda mala riešiť. Nádej na schválenie je ale mizivá, keďže nie je v tej správnej strane.
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=6&ID=373
Chcelo by to nejako podporiť, ale ako donútiť tých poslancov, aby to schválili?