tono50
05.12.12,21:21
S manzelkou sa chystame prenajimat 3 izb. byt, viem ze vznika danova ohlasovacia povinnost, neviem, ci sa mam zaregistrovat na danovom len ja, alebo aj moja manzelka ? Obaja sme zamestnani, ani jeden z nas nema zivnost.

Nakolko sa bude jednat o najomne v decembri , co je 390 eur, nechce sa mi kvoli tomu podavat danove priznanie, ktore mi doteraz robil zamestnavatel. Viem, ze je moznost pokial je tento prijem z prenajmu do 500 eur za rok, nemusim to uvadzat v danovom priznani. Je to skutocne tak?

A este sa chcem opytat, kedze sme tento byt nadobudli prostrednictvom hypoteky, ci je mozne v dalsom roku 2013 si mesacne splatky hyp. uveru zapocitavat do nakladov spolu s energiami, spravou spravcu domu, teplom atd...

Dakujem velmi pekne za pomoc, pekny vecer, tono
Ice dive
05.12.12,20:33
je tu tých tém veľa stačí použiť vyhľadávanie...
daňovému úradu stačí oznámiť, že v tomto roku nepresiahli príjmy z prenájmu povinnosť podávať daňové priznanie, avšak ak budete mať už pridelené daňové identifikačné číslo z DÚ je lepšie to daňové priznanie podať, resp. zaslať to oznámenie... keďže DÚ už bude šípiť že tam nejaký príjem je..

ak máte byt v BSM alebo podieľovom spoluvlastníctve je lepšie aby ste sa registrovali obaja a mali tak možnosť využívať oslobodených 500 € každý z Vás nie len jeden... nakoľko od budúceho roka už si neuplatníte paušálne výdavky...

ak byt zaradíte do obchodného majetku je možné si uplatniť ako náklad úrok z hypotéky nie však splátku istiny... a samozrejme môžete si uplatniť aj odpis z nehnuteľnosti... avšak potom pozor na to, keď budete byt predávať, nakoľko do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku budete musieť dodaniť vykázané náklady... po piatich rokoch od vyradenia to bude už v poriadku...
tono50
05.12.12,20:39
daňovému úradu stačí oznámiť, že v tomto roku nepresiahli príjmy z prenájmu povinnosť podávať daňové priznanie, avšak ak budete mať už pridelené daňové identifikačné číslo z DÚ je lepšie to daňové priznanie podať, resp. zaslať to oznámenie... keďže DÚ už bude šípiť že tam nejaký príjem

dakujem za odpoved, chapem to teda spravne, kedze budem byt prenajimat iba v dec. 2012 za 390 eu, ze mi bude stacit klasicke danove priznanie podane mojim zamestnavatelom?
KEJKA
05.12.12,20:58
áno, chápeš správne.