befana
05.12.12,22:20
Som zamestnanec firmy A (zmluva na TPP), na materskú dovolenku zo zamestnania A som nastúpila v 06/2010, v súčasnosti som na rodičovskej dovolenke (dieťa narodené 07/2010).
V období 10/2009 - 07/2011 som bola členom predstavenstva firmy B. Od 01/2011 do 07/2011 som mala pravidelný príjem vyplývajúci z tohto členstva.
Od 01/2012 do 10/2012 som si platila 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko plánujeme ďalšie dieťa. V čase platenia dobrovoľného nemocenského poistenia som však neotehotnela.
V súčasnosti mám ponuku firmy C na prácu od 01/2013. Zatiaľ neviem, akou formou (či TPP, dohoda, živnosť). Vo firme C by malo ísť o prácu na cca 4 - 6 h denne (čiastočne homeoffice), čo mi vyhovuje, nakoľko nechcem dávať dieťa do škôlky. Táto práca je však len do 12/2015. Tým, že ide o prácu s kratšou pracovnou dobou, aj odmena bude nižšia.
S firmou A plánujem ukončiť pracovný pomer, nakoľko 8 h pracovný čas mi nevyhovuje.
Plánujeme ďalšie tehotenstvo, avšak kvôli zdravotným problémom nevieme povedať, kedy to bude. A tu sú moje otázky:
Otázky:
1. Ak sa mi podarí otehotnieť, aký vymeriavací základ sa bude brať pre výpočet materského (z firmy A, B alebo C?
2. Dá sa tento vymeriavací základ nejako zvýšiť?
3. Je možné ešte čerpať nejaké výhody z "priplácania si" dobrovoľného poistenia?
4. K akému termínu je najneskôr nutné ukončiť pracovný pomer s firmou A?
5. Rodičovský príspevok budem dostávať až do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa bez ohľadu na zamestnávateľa resp. jeho zmenu?
6. Aká forma práce pre spoločnosť C je pre mňa najvýhodnejšia (TPP, dohoda, živnosť)?