Daniela T.
06.12.12,04:56
Žena je na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, poberá rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa. Dieťa je umiestnené v škôlke na
4 hodiny denne. Môže žena pracovať na dohoda o vykonaní práce alebo n dohodu o pracovnej činnosti? Je nejako obmedzená výška príjmu? Ďakujem.
Tweety
06.12.12,05:52
Žena je na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, poberá rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa. Dieťa je umiestnené v škôlke na
4 hodiny denne. Môže žena pracovať na dohoda o vykonaní práce alebo n dohodu o pracovnej činnosti? Je nejako obmedzená výška príjmu? Ďakujem.
Môže pracovať aj na PZ, alebo na akúkoľvek dohodu, jej príjem nie je ničím obmedzený.
Jana Motyčková
06.12.12,06:30
Po 1.1.2013 môže robiť na dohodu, príjem nie je obmedzený, ale ak zarobí za rok viac ako 2918,70 € (presnejšie, ak jej úhrn VZ z akýchkoľvek príjmov bude vyšší ako táto suma), štát za ňu prestane platiť ZP a v ročnom zúćtovaní jej ZP vyčísli nedoplatky za samoplatiteľa za dni, ktoré nepracovala - resp. v ktorých nebola prihlásená ako zamestnanec z dohody v ZP.
Dáša_
06.12.12,09:39
Po 1.1.2013 môže robiť na dohodu, príjem nie je obmedzený, ale ak zarobí za rok viac ako 2918,70 € (presnejšie, ak jej úhrn VZ z akýchkoľvek príjmov bude vyšší ako táto suma), štát za ňu prestane platiť ZP a v ročnom zúćtovaní jej ZP vyčísli nedoplatky za samoplatiteľa za dni, ktoré nepracovala - resp. v ktorých nebola prihlásená ako zamestnanec z dohody v ZP.
Takže ak napríklad mamička na RD pôjde do nejakej súťaže a tam nebodaj vyhrá auto, tak okrem ZP z ceny výhry bude musieť doplatiť aj poistenie za celý rok?

Alebo zarobí na dohodu povedzme 2500€ za rok a na konci roka "nešťastnou náhodou" vyhrá foťák v cene 500€, už je zle?
Tweety
06.12.12,09:42
Takže ak napríklad mamička na RD pôjde do nejakej súťaže a tam nebodaj vyhrá auto, tak okrem ZP z ceny výhry bude musieť doplatiť aj poistenie za celý rok?

Alebo zarobí na dohodu povedzme 2500€ za rok a na konci roka "nešťastnou náhodou" vyhrá foťák v cene 500€, už je zle?
No veru zle, boháčov treba zdaniť a zdrať z kože. To je heslo našej skvelej strány a vlády.:rolleyes:
Dáša_
06.12.12,10:39
No veru zle, boháčov treba zdaniť a zdrať z kože. To je heslo našej skvelej strány a vlády.:rolleyes:

čiže mamičky na RD sú zvlášť ohrozený druh - trochu si chcú privyrobiť, skočia do nejakej súťaže a je zle. Zdravotná ich zoderie z kože. Tuším je fakt najlepšie tým, čo nič nebudú robiť.... A keď pozerám tie televízne súťaže, kde 3 z 5 žien su na RD, neviem, neviem, či o tom tušia....
Jana Motyčková
06.12.12,12:34
Takže ak napríklad mamička na RD pôjde do nejakej súťaže a tam nebodaj vyhrá auto, tak okrem ZP z ceny výhry bude musieť doplatiť aj poistenie za celý rok?

Alebo zarobí na dohodu povedzme 2500€ za rok a na konci roka "nešťastnou náhodou" vyhrá foťák v cene 500€, už je zle?
Doplatí z výhry, najmenej z 4716 € (za rok). Príjem z výhry je už priamo vymeriavacím základom samoplatiteľa. U dohodára je to inak, príjem z dohody je príjmom zamestnanca, nie príjmom samoplatiteľa, a za obdobie, kedy nie je zamestnancom sa stane samoplatiteľom a bude platiť...

V tom druhom prípade - je v podstate zle.

Čo majú čo ľudia robiť a zarábať.
majonka
09.12.12,07:49
Ahoj, prosím Ťa, čo znamená ...ak je úhrn VZ...tá skratka VZ...ráta sa do tej sumy aj rodičovský príspevok? Ja som tiež na rodičovskom a pracujem na dohodu o vykonaní práce. Poisťovňa sama posiela tieto info o nedoplatkoch alebo sa treba niekde prihlásiť?
veronikasad
09.12.12,07:54
Ahoj, prosím Ťa, čo znamená ...ak je úhrn VZ...tá skratka VZ...ráta sa do tej sumy aj rodičovský príspevok? Ja som tiež na rodičovskom a pracujem na dohodu o vykonaní práce. Poisťovňa sama posiela tieto info o nedoplatkoch alebo sa treba niekde prihlásiť?
VZ = vymeriavací základ.
Úhrn VZ = celková suma odmeny vyplatená na dohodu za rok.
majonka
13.12.12,17:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či to správne chápem: čiže ak budem ako dohodár - Dohoda o pracovnej činnosti (10 hod. týžd.) od 1.1.2013 do 31.12.2013 s pravidelným príjmom a prekročím tú sumu 2918,70 € - nebudem nič platiť ZP, lebo budem celý čas prihlásená ako zamestnanec z dohody.

Prepáčte, možno sú to triviálne otázky, ale potrebujem tomu rozumieť, aby som vedela, ako ďalej a ja som v týchto veciach analfabet.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
13.12.12,18:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či to správne chápem: čiže ak budem ako dohodár - Dohoda o pracovnej činnosti (10 hod. týžd.) od 1.1.2013 do 31.12.2013 s pravidelným príjmom a prekročím tú sumu 2918,70 € - nebudem nič platiť ZP, lebo budem celý čas prihlásená ako zamestnanec z dohody.

Prepáčte, možno sú to triviálne otázky, ale potrebujem tomu rozumieť, aby som vedela, ako ďalej a ja som v týchto veciach analfabet.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Prihlásená ako zamestnanec z dohody v ZP nebudeš celý rok,dohoda sa tam prihlasuje len na dni, kedy dohodár vykonáva prácu. Ak z tejto dohody presiahneš 2918,70, tak v ostatných dňoch si samoplatiteľ a poistné do ZP doplatíš za tieto dni ako samoplatiteľ z minima.
majonka
13.12.12,18:47
Mám viac otázok, dúfam, že nevadí :-)
1.Môžem sa spýtať, koľko to vychádza za deň?
2. A je to aj v prípade, keď som na rodičovskej dovolenke?
3. Správne chápem, že by to bolo v dňoch, keby som v rámci tej dohody nepracovala?
4. A čo ak v rámci dohody pracujem momentálne každý deň, okrem soboty a nedele, ráta sa aj tento prípad?


Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
13.12.12,19:38
1. približne 55,02/31 na jeden deň v januári, 55,02/28 na 1 deň vo februári
2. áno
3. áno
4. áno, doplatí sa za cca 104 dní
UBIKA25
18.12.12,18:18
A moze vobec zena pracovat popri RP na socialke mi povedali ze od 2013 to nie je mozne
ewita888
18.12.12,18:48
A moze vobec zena pracovat popri RP na socialke mi povedali ze od 2013 to nie je mozne
no, zas niekto premúdry na sociálke..
môže pracovať, nič sa nezmenilo v tomto.. len v odvodoch..
Lubinka01
04.01.13,08:43
Volala som na ZP a tam mi povedali, že na ZP nebudem musieť za ostatné dni platiť nič, pretože za mňa platí štát, keďže som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovskú ... som už z toho jeleň. Veď to sa mi neoplatí ani robiť ...
Melnick
04.01.13,08:52
A moze vobec zena pracovat popri RP na socialke mi povedali ze od 2013 to nie je mozne
Pracovať môže, ale musí si dobre zvážiť , či sa jej to oplatí.
Čátaj príspevky v téme : Prežijú rok 2013 ?
Jozef Mihál
04.01.13,09:04
Okrem potenciálnych problémov so zdravotným poistením treba zobrať do úvahy aj toto:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2013/01/03/varovanie-ministerstva-prace-platenie-odvodov-znizuje-dochodok/
Flash
04.01.13,09:30
Ja mám trošku inú otázku.
Osoba - matka pred nástupom na materskú dovolenku pracovala na plný úväzok v jednej firme a mala taktiež zriadenú živnosť, cez ktorú viedla účtovníctvo 2 podnikateľom, t.j. popri práci. Teraz je na rodičovskom príspevku a poistenkyňou štátu (zaregistrovaná na Sociálnej poisťovni). Po dovŕšení 3 rokoch dieťaťa chce nastúpi naspäť do zamestnania.
Mohla táto osoba v roku 2012 osoba na rodičovskom príspevku, ktorá je poistenkyňou štátu prevádzkovať príležitostne živnosť (vedenie účtovníctva), pričom jej hrubý príjem by bol za rok 2012 cca 2.000 Eur? Ak áno, mala by niekde odvádzať poistné (SP alebo ZP).
A ďalej ako to bude v roku 2013? Bude môcť túto činnosť vykonávať na rodičovskom príspevku naďalej a ako je s odvodmi?
Ďakujem za odpovede.
Daniela T.
05.01.13,07:11
Žena je na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, poberá rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa. V januári 2013 pracuje 5 dní na dohodu, zarobí 50,-€. V júni 2013 dieťa dosiahne vek 6 rokov, žena sa zamestná. V čase od 20.06.2013 do 31.12.2013 zarobí ako zamestnanec napr. 3000,- €.

A) do 8 dní od začatia dohody sa musí sama odhlásiť zo SP ako poistenec štátu a po skončení dohody sa znova prihlási ako poistenec štátu - ÁNO ???

B) Aj v tomto prípade by jej vznikli pri ročnom zúčtovaní ZP nedoplatky za obdobie do 20.6.2013?
Jana Motyčková
06.01.13,09:35
Ja mám trošku inú otázku.
Osoba - matka pred nástupom na materskú dovolenku pracovala na plný úväzok v jednej firme a mala taktiež zriadenú živnosť, cez ktorú viedla účtovníctvo 2 podnikateľom, t.j. popri práci. Teraz je na rodičovskom príspevku a poistenkyňou štátu (zaregistrovaná na Sociálnej poisťovni). Po dovŕšení 3 rokoch dieťaťa chce nastúpi naspäť do zamestnania.
Mohla táto osoba v roku 2012 osoba na rodičovskom príspevku, ktorá je poistenkyňou štátu prevádzkovať príležitostne živnosť (vedenie účtovníctva), pričom jej hrubý príjem by bol za rok 2012 cca 2.000 Eur? Ak áno, mala by niekde odvádzať poistné (SP alebo ZP).
A ďalej ako to bude v roku 2013? Bude môcť túto činnosť vykonávať na rodičovskom príspevku naďalej a ako je s odvodmi?
Ďakujem za odpovede.



Mohla robiť na živnosť. Keďže je szčo, musí byť ako szčo prihlásená v ZP. SP pri tomto príjme nerieši.
Jana Motyčková
06.01.13,09:40
Žena je na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, poberá rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa. V januári 2013 pracuje 5 dní na dohodu, zarobí 50,-€. V júni 2013 dieťa dosiahne vek 6 rokov, žena sa zamestná. V čase od 20.06.2013 do 31.12.2013 zarobí ako zamestnanec napr. 3000,- €.

A) do 8 dní od začatia dohody sa musí sama odhlásiť zo SP ako poistenec štátu a po skončení dohody sa znova prihlási ako poistenec štátu - ÁNO ???

B) Aj v tomto prípade by jej vznikli pri ročnom zúčtovaní ZP nedoplatky za obdobie do 20.6.2013?

A) áno
B) od júna už nebude poistencom štátu, čiže ten príjem nebude mať ako poistenec štátu. Príjem poistenca štátu bude 50 € čo je OK.
nela07
06.01.13,09:46
1. približne 55,02/31 na jeden deň v januári, 55,02/28 na 1 deň vo februári
2. áno
3. áno
4. áno, doplatí sa za cca 104 dní

Stále platí, že sa bude doplácať za soboty a nedele, ak bude žena na RD pracovať od pondelka do piatku každý deň?
Jana Motyčková
07.01.13,10:03
Medzi 1.1. a 7.1. ešte fakt žiadna zmena zákona nebola.
To doplácanie je závislé od príjmu.