esicko4
06.12.12,08:24
Vcera som si isla zobrat stravne listky za mesiac november a uctovnicka mi povedala,ze uz je neskoro,ze prepadli. Podla najnovsieho neviem akeho zakona od septembra 2012 sa listky nemozu vyplacat spatne. Pytala som sa jednej znamej a ta mi povedala,ze nevidi dovod preco by mi nemohla listky vydat. Nechcem sa s nou zbytocne vadit, pretoze doteraz sme mali pekny a korektny vztah, aspon z mojej strany to tak bolo. Hladala som to rozne na internete a nic som nenasla.
Velmi pekne dakujem za radu.
Tweety
06.12.12,07:26
Dobry den,
Prosim vas mozete mi niekto poradit ohladom stravnych listkov?Vcera som si isla zobrat stravne listky za mesiac november a uctovnicka mi povedala,ze uz je neskoro,ze prepadli. Podla najnovsieho neviem akeho zakona od septembra 2012 sa listky nemozu vyplacat spatne. Pytala som sa jednej znamej a ta mi povedala,ze nevidi dovod preco by mi nemohla listky vydat. Nechcem sa s nou zbytocne vadit, pretoze doteraz sme mali pekny a korektny vztah, aspon z mojej strany to tak bolo. Hladala som to rozne na internete a nic som nenasla.
Velmi pekne dakujem za radu.
Ak máš nárok, lístky musíš dostať, hoci aj spätne. Žiaden zákon o tom, že by mali tzv. prepadnúť nie je. Ale asi máte vo fi stanovené, dokedy si ich môžete vyzdvihnúť, ale aj tak by s tým nemal byť problém. Spätne nemôže nakúpiť akurát tak živnostník sám pre seba. Toto už upravuje Metodický pokyn drsr.
esicko4
06.12.12,07:53
dakujem za odpoved. Ohana sa stale s nejakym novym zakonom, ze od septembra 2012 sa nemozu. Povedala mi,ze bohuzial sa nic neda robit, ze ona sa riadi zakonom. Uz neviem ako mam od nej tie listky dostat
Tweety
06.12.12,07:55
dakujem za odpoved. Ohana sa stale s nejakym novym zakonom, ze od septembra 2012 sa nemozu. Povedala mi,ze bohuzial sa nic neda robit, ze ona sa riadi zakonom. Uz neviem ako mam od nej tie listky dostat
Tak nech ukáže priamo čím sa riadi. Ale má to pomýlené. Zamestnanci majú nárok na zabezpečenie stravovania aj spätne. Ale k podstate? Prečo si si ich neprevzala v mesiaci november?
kimart
06.12.12,07:56
Bola som na školení v novembri, a tiež nám bolo povedané že SL spätne sa nemôžu vyplácať! (myslím, že je to potom NN)
ketums
06.12.12,08:02
podla zákona Dani z príjmov?
ketums
06.12.12,08:41
Bola som na školení v novembri, a tiež nám bolo povedané že SL spätne sa nemôžu vyplácať! (myslím, že je to potom NN)

kimart, hladala som to v zákonoch, neviem to nájst.
Na základe ktorého zákona a paragrafu to tvrdili?
kn-alka
06.12.12,09:06
Spätne sa nemôžu vyplácať stravné lístky pre SZČO, nie pre zamestnancov.
Aj pre zamestnancov sa majú lístky vyplácať vopred, ale žiadny zákon nezakazuje
vyplácať lístky spätne. Zákon definuje nárok zamestnanca, ale spôsob vyplácania nie.
Aspoň ja som to nenašla.
esicko4
06.12.12,13:26
Dakujem vam vsetkym za odpovede a za pomoc. Zelam pekneho Mikulasa:)
Tweety
06.12.12,13:27
Dakujem vam vsetkym za odpovede a za pomoc. Zelam pekneho Mikulasa:)
No a ako si uspela?
Paula
06.12.12,13:46
Bola som na školení v novembri, a tiež nám bolo povedané že SL spätne sa nemôžu vyplácať! (myslím, že je to potom NN)


Zákon, §, odstavec, písmenko :confused: - ak sa povedané týkalo zamestnancov, o ktorých je téma. Môže byť aj meno školiteľa ;).
esicko4
06.12.12,13:51
Este nijak, zajtra sa to ma doriesit. Ale pytala som sa 2 auditoriek a jednej ucotvnicky a povedali mi to iste, ze nie je dovod preco by som listky nemala dostat. Jedna z nich mi povedala,ze tam len zalezi na pristupe dotycnej osoby.
Tweety
06.12.12,13:53
Este nijak, zajtra sa to ma doriesit. Ale pytala som sa 2 auditoriek a jednej ucotvnicky a povedali mi to iste, ze nie je dovod preco by som listky nemala dostat. Jedna z nich mi povedala,ze tam len zalezi na pristupe dotycnej osoby.
Áno, presne tak.
Paula
06.12.12,13:54
Dotyčnú treba zrušiť :)
esicko4
06.12.12,14:28
:)
esicko4
07.12.12,10:19
Mam najnovsie stanovisko :) takze ziadne listky. Pretoze uz je mesiac november uzatvoreny a potom by ich musela uctovat do danovych nakladov. To jej sef zakazal. A navyse predsa nemozem dostat v jednom mesiaci dvoje listky. Co na to hovorite zeny?? :D ja uz sa musim smiat...lebo aj ked sa v tom nevyznam, tak je mi jasne,ze su to hovadiny, pretoze sa najskor ohana zakonom a najnovsie je to kvoli uzavretemu mesiacu.:D
AdaMtiM
07.12.12,10:24
Over si, či stravenky ešte vôbec existujú : možno si ich dotyčná už zobrala a podpísala teba - že si si ich prevzala. Ja viem, pritvrdé : ale mňa už u dnešných ľudí nič neprakvapí..... zlá doma - ľudia robia neuveriteľné veci. Ale rada by som sa v tomto mýlila. Lebo to, čím ona argumentuje sú bludy.
ketums
07.12.12,10:29
tiež mám tento pocit. Skúsila by som si zašomrat pod nos, že sa idem informovat na inšpektorát práce... hehe
Nandrolon
07.12.12,10:33
Prečo by si nemohla stravné lístky dostať ako zamestnanec v jednom mesiaci aj dvoje ??

Akurát to trochu "nepatrne" skreslí náklady daného mesiaca, ale ináč sa nestane nič.
Ak pozabudnem, bežne beriem aj 40 lístkov v jednom mesiaci....
esicko4
07.12.12,10:34
:) nie si jedina co mi to povedala a dalsia vec je taka,ze my nepodpisujeme prevzatie straveniek.
esicko4
07.12.12,10:36
pisala som na financne riaditelstvo..cakam na odpoved. A ked tak napisem aj na inspektorat prace. Bohuzial, nic ine mi nezostava, nenecham sa osklbat druhy x o listky. Je to hrozne aby som sa kvoli takej hovadine tu musela vadit. A pritom som si myslela, ze je to kamaratka. Tak asi nie.
witch
07.12.12,10:38
:) nie si jedina co mi to povedala a dalsia vec je taka,ze my nepodpisujeme :eek: prevzatie straveniek.

To ako je možné?? V tom prípade ako by si žiadne neprebrala..
kimart
07.12.12,10:38
doma mám manuál zo školenia - meno lektora-ky neprezradím, no bol-a z BB:)
keď to tam nájdem - upresním
Nandrolon
07.12.12,10:39
ak nepodpisujete prevzatie straveniek, tak to nie sú preukázateľné náklady a by som povedal že trochu porušujete postupy účtovania, nakoľko vám to audítor môže vyhodiť z nákladov....

Prečo myslíš že sa podpisuje výplatná páska, keď to nie je nikde prikázané? Aby vedel zamestnávateľ preukázať jej prevzatie zamestnancom.
Ako preukáže zamestnávateľ prípadnej kontrole že vám zabezpečuje stravovanie /prostredníctvom stravných lístkov/ ???
Nandrolon
07.12.12,10:41
Mimochodom aj nám audítor hovoril, že lístky by sa NEMALI spätne brať, napríklad sa nájdu aj takí experti, čo lístky si berú 2-3 x do roka a tam môže mať potom firma problém, že nezabezpečila stravovanie zamestnancov, takže ostaňme u toho že by sa NEMALI spätne brať za X mesiacov dozadu.
Žiadny zákon to ale nezakazujem, takže lístky musia byť vydané, ak to nemáte v smernici uvedené ináč a tým pádom by si ty ich nevybratím porušila pracovnú disciplínu, ale to už špekulujeme...
Bežná prax je taká že 1-2 mesiace dozadu sa normálne berú....
esicko4
07.12.12,10:42
u nas vo firme to tak funguje. Toto je moja prva slovenska firma kde pracujem, takze po pravde som ani netusila,ze nieco take sa ma robit. Zila som v zahranici a tam sme stravenky nemali.
esicko4
07.12.12,10:44
tak ja neviem,ale my nepodpisujeme ani vyplatne pasky. Tu tiez nedostavam kazdy mesiac.....v mesiaci mi da aj 2-3 pasky naraz.
Nandrolon
07.12.12,10:47
.... podľa toho čo píšeš to asi nebude nejaká väčšia firma, tipujem to na nejaký maličký subjekt, kde si šéfovia robia čo chcú....
witch
07.12.12,10:47
tak ja neviem,ale my nepodpisujeme ani vyplatne pasky. Tu tiez nedostavam kazdy mesiac.....v mesiaci mi da aj 2-3 pasky naraz.

To tam máte pekný chaos - inšpektorát práce by sa na pokutách nabalil..
esicko4
07.12.12,10:50
je nas tu tak do 30 ludi
esicko4
07.12.12,11:01
sef je na jej strane. Neviem ako mam od nej dostat tie listky..znama si robila srandu zo mna,ze uz si za tie moje listky nakupila cokor a muku na Vianoce preto mi ich nemoze dat
Nandrolon
07.12.12,11:11
s tým už bohužiaľ neurobíš nič.
je otázne, do akej miery si nechať od zamestnávateľa srať na hlavu....
šéf bude samozrejme na jej strane, hlavne ak je aj majiteľ firmy a teda by tie lístky musel nakúpiť....
esicko4
07.12.12,11:15
Nie je to majitel firmy a pred chvilockou isiel okolo a pytal sa ako som dopadla a ze sa este k tomu vrati, tak hadam z toho nieco bude.
Este raz dakujem vsetkym za pomoc a za rady.
ivka70
07.12.12,11:33
Otazocka: A ty si bola cely mesiac na skoleni?
Nemala si tym padom vyuctovanu sluzobnu cestu (a teda stravne v nej)?
esicko4
07.12.12,11:38
Nikde som nebola...sedela som cely mesiac v praci na zadku a pracovala :)
ivka70
07.12.12,11:45
Tak to sa mi asi snivalo, ze som kdesi citala :)
AdaMtiM
07.12.12,12:44
nepodpisujete prevzatie straveniek???? nuž to je zaujímavé
esicko4
10.12.12,09:29
Dobre rano vsetkym :)
Len som vam chcela povedat, ze listky som dostala, ale nie preto,ze by som mala pravda ja, ale len preto aby som nebola nasrana a oduta a ze je to posledny x co mi ich dava.
Takze vsetci co mate na to skoly, zrejme by ste sa mali ist ucit uctovnictvo od mojej uctovnicky, pretoze ta nechce priznat, ze ste mali pravdu ani bohovi. A ked som jej povedala,ze chcem ist podpisat listky o ich prevzati, tak mi len odvrkla,ze by som mala ist robit uctovnu poradkynu.
Takze listky mam, ale nedosiahla som to, aby priznala,ze mozno mam pravdu...teda vlastne vy.
Este raz vam dakujem za pomoc, za vase rady. :)