c4u
06.12.12,14:54
Ahojte,
môj budúci svokor je na dlhodobej maródke (bude to polroka) a 1.1.2013 sa vracia do roboty. Avšak od februára mu vzniká nárok na dôchodok, tak by naň aj šiel. Má nárok na odstupné? V tej firme robí bez prestávky cez 30 rokov. Ako to je v tomto prípade?
Tweety
06.12.12,14:03
Ahojte,
môj budúci svokor je na dlhodobej maródke (bude to polroka) a 1.1.2013 sa vracia do roboty. Avšak od februára mu vzniká nárok na dôchodok, tak by naň aj šiel. Má nárok na odstupné? V tej firme robí bez prestávky cez 30 rokov. Ako to je v tomto prípade?
Pri prvom odchode na dôchodok je nárok na ODCHODNÉ. Samozrejme ak splňa zákonom požadované podmienky. Na odstupné bude mať nárok len ak dostane výpoveď podľa §63-tzb. organiz, zmeny.
§76 ZP
1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
c4u
06.12.12,14:05
Odchodné je koľko? Jeden mesiac, dva alebo tri? Teda koľko dostane či to záleží len od zamestnávateľa?

Medzičasom bol vrchný príspevok doplnený o ďalšie info.
Tweety
06.12.12,14:07
Odchodné je koľko? Jeden mesiac, dva alebo tri? Teda koľko dostane či to záleží len od zamestnávateľa?
Nečítaš? Veď je to tam priamo v citácii.
c4u
06.12.12,14:08
Keď som to čítal ja, tak tam ten text, ktorý je tam teraz nebol. Bolo tam len, že má nárok na odstupné, ale nebolo to takto komplexne vysvetlené.

Takže ešte raz ďakujem.