hana.m.
06.12.12,16:23
Dobrý deň, prosím súrne o radu. Zamestnávateľ mi dnes oznámil, že dňom 31.12.2012 ruší moje pracovné miesto a dal mi na výber dve možnosti. Rozhodnúť sa mám do zajtra.
Prvá možnosť je, že ukončím pracovný pomer dohodou ku dňu 31.12.2012. Za to mi prisľúbil vyplatenie odmeny vo výške štvornásobku priemernej mesačnej mzdy. Od zajtra by som už nemusela chodiť do práce. Vyčerpala by som si zostatok deväť dní dovolenky a ďalšie dni by mi preplatil ako by som chodila do práce.
Druhá možnosť je, že so mnou ukončí pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti ku dňu 31.12.2012 a vyplatí mi na základe dohody odstupné vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy, pretože som vo firme odpracovala viac ako päť rokov.
Zároveň ale má na profesii zverejnené obsadzovanie pracovnej pozície s nástupom od 1.1.2013 a realizuje výberové konania. Obsahom vykonávaných prác ide o rovnakú pozíciu ako mám, len ide o juniorskú pozíciu a tá čo vykonávam ja je seniorská. Keď som sa opýtala či by nebola možnosť aby som prešla na túto novovytváranú pozíciu, povedal mi že nejde o pre mňa vhodnú prácu.
Neviem ako sa mám zachovať, pretože takto pri skončení PPV nepostupujú prvý krát a mne sa zdá nefér, že vezmú niekoho iného na „moje“ miesto. Zároveň ale už nechcem pre takúto spoločnosť pracovať. Chcela by som len dosiahnuť, aby boli za takéto zaobchádzanie nejako potrestaní.
Čo by ste mi odporúčali spraviť? Môžem podpísať dohodu v zmysle $ 60 Zákonníka práce, v ktorej bude veta o skončení pracovného pomeru dohodou z organizačných dôvodov v zmysle $ 63 ods. 1 písm. b Zákonníka práce a napadnúť neplatnosť výpovede na súde?
Má to pre mňa nejaký zmysel, alebo budem iba finančne stratová v súvislosti s nákladmi na súdne konanie?
Ďakujem veľmi pekne za ochotu poradiť.

hana