jankohrasko1981
06.12.12,16:24
Zdravím potreboval by som poradiť. Môjho otca zrazila opitá vodička a zlomila mu nohu až ho museli operovať. Polícia už začal trestné stíhanie. Chcel by som vedieť či ju môžem dať na súd a vysúdiť nejaké peniaze. Ak áno ako by som mal postupovať. Ďakujem za rady
GabiZ
07.12.12,11:11
Je možné uplatniť si napr. náhradu za bolesť, náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia. Obe tieto formy nemajetkovej ujmy majú povahu jednorazového odškodnenia (teda nemajú povahu pravidelne sa opakujúcich finančných plnení). Bodové ohodnotenie vychádza z príloh zákona č. 437/2004Z.z. o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia....Náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia sa poskytuje na základe lekárskeho posudku (§ 7 a 8). Sadzby bodového hodnotenia za bolesť sú ustanovené v prílohe č. 1 v I., II. a III a IV. časti. Môže sa jednať aj o majetkovú ujmu v prípade, že otec ešte pracuje a to napr. strata na zárobku počas a po skončení pracovnej neschopnosti (PN), ďalej strata na dôchodku- súvisí s predchádzajúcim bodom, pretože strata na dôchodku sa rovná sume rozdielu medzi výškou dôchodku, na ktorý poškodenému vznikol nárok a výškou dôchodku, na ktorý by mu vznikol nárok, ak by do priemerného zárobku, z ktorého bol vymeraný dôchodok, bola zahrnutá náhrada za stratu na zárobku po skončení PN, ktorú poškodený poberal v období rozhodujúcom pre vymeranie dôchodku. Zjednodušene by sa dalo povedať, že dôchodok, na ktorý má nárok poškodený (t.j. menší dôchodok, pretože mal menší príjem v rozhodujúcom období) a dôchodok, na ktorý by mal poškodený nárok, ak by k poškodeniu zdravia neprišlo (vyšší dôchodok) tvoria sumu straty na dôchodku. Potom to môžu byť aj účelné náklady spojené s liečením- sú to náklady, ktoré poškodenému nie sú uhradené zo zdravotného poistenia. Poškodený má teda právo na úhradu týchto nákladov, ak sú spojené s liečebným postupom. Ide napríklad o využívanie opatrovateľskej služby, návštevy rodinných príslušníkov v zdravotníckych zariadeniach, diétna strava, rehabilitácia a pod. V prípade, že nedôjde medzi tou pani a otcom k dohode, je možné o náhradu škody požiadať súd. Toto by som však určite riešila v spolupráci s právnikom.
Aj v prípade trestného stíhania, ak bude obžalovaná a bude prebiehať súd, zvyčajne sa potom pri súdnom konaní môže uviesť, akú náhradu škody požadujete. Ale aj keď bude rozhodnuté tak, že bude odsúdená (či už podmienečne alebo nepodmienečne), aj tak si musíte náhradu škody uplatniť v občiansko-právnom konaní.
JUDr. Pavol Kollár
28.12.12,14:38
Celý proces týkajúci sa náhrady škody môžete začať uplatňovať až vtedy, keď bude právoplatne rozhodnuté o vine osoby, ktorá zrazila Vášho otca. To je preukázateľný doklad o tom, kto spôsobil ublíženie na zdraví poškodenému. Ďalšia dôležitá vec súvisiaca s poškodením zdravia sú trvalé následky, ktoré sa posudzujú s odstupom času - rok po udalosti, pri ktorej došlo k poškodeniu zdravia. Určite sa do toho procesu náhrady škody nepúšťajte bez právnika, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti.