Aljok
06.12.12,17:26
Zo stránky VšZP :

VšZP si dovoľuje upozorniť platiteľov poistného na významné zmeny v súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 z. z. o zdravotnom poistení, ktorá je účinná od 01.01.2013.

Viac tu : http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/novinky-od-01-01.2013/
Aljok
06.12.12,16:30
Určenie vymeriavacieho základu na rok 2013 Vymeriavací základ SZČO sa na rok 2013 určí vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti dosiahnutého v roku 2013, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti a koeficientu 1,9.
Aljok
07.12.12,09:10
Dnes na stránke pribudla :

Kalkulačka pre výpočet preddavku na poistné na rok 2013 pre samostatne zárobkovo činné osoby

http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/kalkulacka-vypocet-preddavku-poistne-rok-2013-samostatne-zarobkovo-cinne-osoby.html
ekopo
07.12.12,09:50
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........
Katarína111
07.12.12,10:41
Ja to chápem tak, že ak zamest-ec pracoval len niekoľko dní napr. v januári. Vyplatené to bude mať vo februári. Tak k 31.1. zamest-ca nahlásim na zdravotku na počet dní, ktoré odpracoval.
Teraz ale som na pochybách - to aj na sociálku sa bude takto nahlasovať - len na počet odpracovaných dní? My máme dohodárov, ktorí pracujú aj celý rok, ale vždy len niekoľko dní v mesiaci.
Jana Motyčková
08.12.12,19:38
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........
Podľa nového Zákonníka práce zamestnávateľ musí vedieť, kedy dohodár pracoval. Ako je vyššie uvedené by som to riešila, len napr. ak je príjem zúčtovaný až po skončení dohody. Zároveň upozorňujem že daný výklad nemusí byť definitívny (podľa info z MZ- definitívne schválené to má byť budúci týždeň) ... aj keď asi bude.
mercuris
09.12.12,19:16
Teda neviem, preddavok na rok 2013 sa má vypočítať zo základu dane atď z roku 2013 a odkiaľ mám vedieť koľko zarobím? Alebo??? Nerozumiem, poradí mi niekto?
Mila123
09.12.12,19:17
Teda neviem, preddavok na rok 2013 sa má vypočítať zo základu dane atď z roku 2013 a odkiaľ mám vedieť koľko zarobím? Alebo??? Nerozumiem, poradí mi niekto?
opravím ťa, preddavok na ZP pre rok 2013 je podľa DP za rok 2011.....
VšZP má na svojej stránke kalkulačku pre výpočet preddavku.....
podľa RZZP je nesprávne vyčíslený preddavok.....
bodliak
09.12.12,19:31
Plus "Výdavky na zdravotné poistenie" ... ?
To je len suma zaplatených preddavkov alebo do toho vstupuje nejak suma zo zúčtovania (preplatok) ?
Mila123
09.12.12,19:33
Plus "Výdavky na zdravotné poistenie" ... ?
To je len suma zaplatených preddavkov alebo do toho vstupuje nejak suma zo zúčtovania (preplatok) ?
výdavky na ZP sa vyčisľujú na DP....
Indeed
10.12.12,05:57
v ktorom riadku DP ?
Aljok
10.12.12,07:58
Pozri str. 3 DP dolu...
Zuzy
11.12.12,12:01
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........


fakt väčšiu blbosť by nevedeli vymyslieť?! dúfam, že to nijako zmenia
božena24
12.12.12,10:40
Rada by som si overila svoj názor. Ak máme dohodára, ktorý pracuje zhruba každý druhý pracovný deň, tak to mám na konci mesiaca zosumarizovať a on si to má tiež zosumarizovať a každý si zaplatí za svoje?
Mila123
12.12.12,11:03
Rada by som si overila svoj názor. Ak máme dohodára, ktorý pracuje zhruba každý druhý pracovný deň, tak to mám na konci mesiaca zosumarizovať a on si to má tiež zosumarizovať a každý si zaplatí za svoje?
dohodár+ študent?
dohodár+ nezamestnaný?
dohodár+ zamestnanie?
dohodár+ dôchodca?
dohodár + RP? alebo?

aký má status?
gabuska
12.12.12,12:02
Ja by som takto opýtala: som zamestnaná na prac.zmluvu vo firme A,na dohodu o pracovnej činnosti vo firme B. V dohode o pracovnej činnosti uzatvorenej od 1.9.2012 do 30.6.2013 mám dohodnuté, že pracujem každý utorok 15-18-tej hod.. Chápem správne, že zamestnávateľ firmy B ma musí každý týždeň odhlásiť a prihlásiť zo ZP?
božena24
12.12.12,13:32
dohodár+nezamestnaný.
Melnick
12.12.12,13:35
dohodár+nezamestnaný.
Škoda nám je plytvať energiou, pretože :



http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/76895-nezamestnani-budu-nadalej-moct-pracovat-na-dohodu/


O takomto návrhu by mal minister práce Ján Richter budúci týždeň v pondelok rokovať na zasadnutí tripartity so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.

Zatiaľ platí :
Pôvodca textu Jana Motyčková
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.
Dáša_
12.12.12,14:16
Škoda nám je plytvať energiou, pretože :






Zatiaľ platí :
Pôvodca textu Jana Motyčková
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

a čo keď bude pani robiť 5 dní v týždni - pondelok až piatok? To ju bude treba na sobotu nedeľu odhlásiť?
Mila123
12.12.12,17:21
a čo keď bude pani robiť 5 dní v týždni - pondelok až piatok? To ju bude treba na sobotu nedeľu odhlásiť?
podľa môjho názoru áno, musí byť odhlásená.....
Paula
12.12.12,17:42
podľa môjho názoru áno, musí byť odhlásená.....


Toto mi s prepáčením už príde naozaj ako kravinizmus . Moja poznámka sa netýka Teba Mila :).
Mila123
12.12.12,17:44
Toto mi s prepáčením už príde naozaj ako kravinizmus :eek:

aj mne...pre zamestnancov, kt. majú PZ tieto srandičky nie je potrebné iba pre dohodárov......
byrokracia narastá.......
Paula
12.12.12,17:46
Ešte dodám, že sa možno v ZP zrúti ich systém, lebo nezvládne ten chaos.
johny18
12.12.12,19:10
Nesrandujte. To znamena, ze ak mame dohodara, ktory robi pravidelne po 2 hodiny denne pondelok-stvrtok, kazdy pondelok ho nahlasim do ZP a kazdy stvrtok odhlasim?
Ako to bude so socialnou poistovnou? Tam mozem mat dohodara prihlaseneho v kuse?
Ak firma, ktora zamestnava 5 zamestnancov len na dohody, od 1.1.2013 bude musiet sa zaregistrovat ako zamestnavatel v danej zdravotnej poistovni?
Mila123
12.12.12,19:30
Nesrandujte. To znamena, ze ak mame dohodara, ktory robi pravidelne po 2 hodiny denne pondelok-stvrtok, kazdy pondelok ho nahlasim do ZP a kazdy stvrtok odhlasim?
Ako to bude so socialnou poistovnou? Tam mozem mat dohodara prihlaseneho v kuse?
Ak firma, ktora zamestnava 5 zamestnancov len na dohody, od 1.1.2013 bude musiet sa zaregistrovat ako zamestnavatel v danej zdravotnej poistovni?
do SP sa hlási tak, ako ti trvá dohoda, nemá vplyv odprac. dni.......
áno, musí sa zaregistrovať v ZP, a ak majú všetky tri, tak vo VžZP, Unione i Dôvere......
a máš povinnosť elektr. komunikáciu, máte viac ako 3 zamestnancov.....
Melnick
12.12.12,20:17
Poistenca, ktorý má príjmy u zamestnávateľa iba z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ eviduje (prihlasuje, odhlasuje) pod osobitným kódom 2D.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Príklad: ak má poistenec uzavretú dohodu na obdobie celého mesiaca marec 2013 a zároveň činnosť, ktorú má vykonávať na základe tejto dohody vykonáva od 1. do 10. marca, za zamestnanca sa pokladá (a zamestnávateľ ho vykazuje ako zamestnanca) v období od 1. do 10. marca. Vo zvyšných dňoch (od 11. marca) sa za zamestnanca nepovažuje.Zamestnávateľ zamestnanca prihlasuje k 1. marcu a odhlasuje k 10. marcu.
Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.V prípade, že nastane situácia, kedy je poistenec zamestnancom a zároveň u toho istého zamestnávateľa pracuje aj na dohodu, zamestnávateľ ho prihlási ako zamestnanca iba raz- uvedené vyplýva z ustanovenia § 29b ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z.. Z uvedeného teda vyplýva, že poistenec má byť v mesačnom výkaze vykázaný len raz a príjmy z oboch činností t. j. zo zamestnania a z dohody sa spočítajú. (Prioritu pri evidencii má vždy pracovný pomer).Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 01.01.2013 a aj bola ukončená pred 01.01.2013 a k vyplateniu príjmu z tejto dohody došlo až po 01.01.2013 , tieto príjmy nepodliehajú odvodovej a oznamovacej povinnosti.Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 1. 1. 2013 a ktorej realizácia pokračuje aj po tomto dátume, na účely zákona č. 580/2004 Z. z. vzniká oznamovacia a vykazovacia povinnosť od 1. 1. 2013.
Príklad: poistenec má uzavretú dohodu o vykonaní práce od 30.11.2012 do 30.12.2013 . V období od 10.01.2013 do 12.01.2013 poistenec bude mať príjem z tejto dohody tzn. že zamestnávateľ ho kódom 2D prihlási na obdobie od 10.01.2013 do 12.01.2013. Vymeriavací základ u daného poistenca bude príjem z dohody za dané tri dni
Melnick
12.12.12,20:31
Pauli, hneď ma napadlo, že Milu si do toho izmu nezahrnula. :D:D:D
Dáša_
12.12.12,20:59
Poistenca, ktorý má príjmy u zamestnávateľa iba z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ eviduje (prihlasuje, odhlasuje) pod osobitným kódom 2D.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Príklad: ak má poistenec uzavretú dohodu na obdobie celého mesiaca marec 2013 a zároveň činnosť, ktorú má vykonávať na základe tejto dohody vykonáva od 1. do 10. marca, za zamestnanca sa pokladá (a zamestnávateľ ho vykazuje ako zamestnanca) v období od 1. do 10. marca. Vo zvyšných dňoch (od 11. marca) sa za zamestnanca nepovažuje.Zamestnávateľ zamestnanca prihlasuje k 1. marcu a odhlasuje k 10. marcu.
Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.V prípade, že nastane situácia, kedy je poistenec zamestnancom a zároveň u toho istého zamestnávateľa pracuje aj na dohodu, zamestnávateľ ho prihlási ako zamestnanca iba raz- uvedené vyplýva z ustanovenia § 29b ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z.. Z uvedeného teda vyplýva, že poistenec má byť v mesačnom výkaze vykázaný len raz a príjmy z oboch činností t. j. zo zamestnania a z dohody sa spočítajú. (Prioritu pri evidencii má vždy pracovný pomer).Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 01.01.2013 a aj bola ukončená pred 01.01.2013 a k vyplateniu príjmu z tejto dohody došlo až po 01.01.2013 , tieto príjmy nepodliehajú odvodovej a oznamovacej povinnosti.Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 1. 1. 2013 a ktorej realizácia pokračuje aj po tomto dátume, na účely zákona č. 580/2004 Z. z. vzniká oznamovacia a vykazovacia povinnosť od 1. 1. 2013.
Príklad: poistenec má uzavretú dohodu o vykonaní práce od 30.11.2012 do 30.12.2013 . V období od 10.01.2013 do 12.01.2013 poistenec bude mať príjem z tejto dohody tzn. že zamestnávateľ ho kódom 2D prihlási na obdobie od 10.01.2013 do 12.01.2013. Vymeriavací základ u daného poistenca bude príjem z dohody za dané tri dni

no, priznám sa, že nie som z toho múdrejšia - keď pracuje na dohodu vždy len pondelok-piatok, treba ho na víkend odhlasovať alebo nie? lebo on vie presne povedať, že pracuje len 5 dní v týždni.
avalik
12.12.12,21:13
no, priznám sa, že nie som z toho múdrejšia - keď pracuje na dohodu vždy len pondelok-piatok, treba ho na víkend odhlasovať alebo nie? lebo on vie presne povedať, že pracuje len 5 dní v týždni.

nie som mzdárka, ale nevidím dôvod odhlasovať dohodára cez víkendy

citujem zo ZP platného od 1.1.2013

§223

(2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, § 85 ods. 1 a 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5822930), § 90 ods. 10 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823026), § 91 až 95 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823033), § 98 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823142), § 119 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823294) a šiestej časti (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823722). Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín. Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823647) a ods. 2 písm. a) až g) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311/znenie-20130101#f5823651), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.

a teda na dohodára tiež plati:

§ 93
Nepretržitý odpočinok v týždni (1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
Xanti
12.12.12,21:17
1Dara,
títo páni poslanci či skôr predkladatelia spravili taký galimatiáš s toho, že tie zákony si v podstate odporujú. Hádam pod toto sa prezident nepodpíše. Lebo ak áno, tak je rovnaký diletant ako ....
Xanti
12.12.12,21:18
Treba ho odhlasovať na víkendy, cez pracovné dni bude dohodár, cez víkendy bude samoplatca alebo nezamestnaný.
Dáša_
12.12.12,21:19
čiže ke´d bude pracovať pondelok-štvrtok, tak sa na piatok, sobotu a nedelu odhlasuje a ked pondelok-piatok, tak nie?
avalik
12.12.12,21:20
1Dara,
títo páni poslanci či skôr predkladatelia spravili taký galimatiáš s toho, že tie zákony si v podstate odporujú. Hádam pod toto sa prezident nepodpíše. Lebo ak áno, tak je rovnaký diletant ako ....

no ale keby to bolo take jednoduche a bez zmien, kto by zarabal na zmenach softveru a pokutach? ved musia dat svojim sponzorom zarobit.
Xanti
12.12.12,21:24
čiže ke´d bude pracovať pondelok-štvrtok, tak sa na piatok, sobotu a nedelu odhlasuje a ked pondelok-piatok, tak nie?
Dohodár pracuje PO-PI... nahlásiš ho v PO odhlásiš v PI
dohodár sa musí sám nahlásiť do ZP na SO - NE

Dohodár pracuje PO-ŠT, nahlásiš ho v PO odhlásiš v ŠT
dohodár sa musí sám nahlásiť do ZP na PI, SO, NE
Dáša_
12.12.12,21:25
no ale keby to bolo take jednoduche a bez zmien, kto by zarabal na zmenach softveru a pokutach? ved musia dat svojim sponzorom zarobit.

ja si myslím, že toto ani tak nebolo o pokutách ako o absolutnej neznalosti a diletanstve. Toto nebol zámer, to je "čaro" nechceného. Ešte teraz ako to priznať a opraviť tak, aby sa to javilo, že to chyby a nedomyslenosti neboli...
avalik
12.12.12,21:26
v poslednom priklade nechapem tie 3 dni v januari ... to akoze 3 dni sa vyplaca prijem za december???
Dáša_
12.12.12,21:27
Dohodár pracuje PO-PI... nahlásiš ho v PO odhlásiš v PI
dohodár sa musí sám nahlásiť do ZP na SO - NE

Dohodár pracuje PO-ŠT, nahlásiš ho v PO odhlásiš v ŠT
dohodár sa musí sám nahlásiť do ZP na PI, SO, NE

Doteraz kolaboval iba systém danových úradov, máme tu tuším ďalších kandidátov...
avalik
12.12.12,21:31
čiže ke´d bude pracovať pondelok-štvrtok, tak sa na piatok, sobotu a nedelu odhlasuje a ked pondelok-piatok, tak nie?

ja to chapem tak, ze ak zmluva dohoda pokryva cely mesiac tak nic neodhlasujes, odhlasis len na tie dni ked ma prekazky v praci (§141 -ako je spomenute vyssie) a teda zo zakona mu odmena nepatri.
Dáša_
12.12.12,21:31
No, keď potrebujem zamestnať jedného človeka na výkon nejakej práce iba povedzme na 10-15 hodín týždenne a len na istý čas. Viac práce pre neho nemám. Čo je najjednoduchšie a čo nikoho neohrozí tým, že sa vlastne stane samoplatiteľom zdravotného poistenia. Povedzme, že viem, že za rok to bude 3000€
Dáša_
12.12.12,21:34
ja to chapem tak, ze ak zmluva pokryva cely mesiac tak nic neodhlasujes, odhlasis len na tie dni ked ma prekazky v praci (§141 -ako je spomenute vyssie) a teda zo zakona mu odmena nepatri.


Poistenca, ktorý má príjmy u zamestnávateľa iba z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ eviduje (prihlasuje, odhlasuje) pod osobitným kódom 2D.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Príklad: ak má poistenec uzavretú dohodu na obdobie celého mesiaca marec 2013 a zároveň činnosť, ktorú má vykonávať na základe tejto dohody vykonáva od 1. do 10. marca, za zamestnanca sa pokladá (a zamestnávateľ ho vykazuje ako zamestnanca) v období od 1. do 10. marca. Vo zvyšných dňoch (od 11. marca) sa za zamestnanca nepovažuje.Zamestnávateľ zamestnanca prihlasuje k 1. marcu a odhlasuje k 10. marcu.


možno to tak bolo myslené, ale neviem, toto tomu nenasvedčuje.
Xanti
12.12.12,21:45
No, keď potrebujem zamestnať jedného človeka na výkon nejakej práce iba povedzme na 10-15 hodín týždenne a len na istý čas. Viac práce pre neho nemám. Čo je najjednoduchšie a čo nikoho neohrozí tým, že sa vlastne stane samoplatiteľom zdravotného poistenia. Povedzme, že viem, že za rok to bude 3000€
No podľa mňa je jednoduhšie mu dať pracovnú zmluvu na ten krátky čas, na dobu určitú.
Melnick
12.12.12,22:07
Nie . T.z. že ho bude do ZP prihlasovať na tie 3 dni kódom 2D.
Dáša_
12.12.12,22:07
No podľa mňa je jednoduhšie mu dať pracovnú zmluvu na ten krátky čas, na dobu určitú.

Ešte by možno bolo zaujímavé uvažovať aj o ovplyvnení budúceho dôchodku. obzvlášť, keď by to bol človek blízko dôchodku.
Melnick
12.12.12,22:08
Pozor, bavíme sa o súbehu, čiže z dohody priráta zam-ec VZ ku VZ z PP.
Melnick
12.12.12,22:12
Však ten zlý dopad sme už rozoberali.
Paula
12.12.12,22:23
Tety v ZP budú :eek: , keď im začnú každý deň pred dverami prešľapovať a nadávať stovky dohodárov - "na preskáčku samoplatiteľov".
lianett
12.12.12,22:29
No podľa mňa je jednoduhšie mu dať pracovnú zmluvu na ten krátky čas, na dobu určitú.

Súhlasím, ale nemusí pri pracovnej zmluve na dobu určitú odpracovať 40 hod./týž.? Pýtam sa preto, lebo nie som mzdárka a zákonník práce je pre mňa "pole neorané".
lianett
12.12.12,22:32
Tety v ZP budú :eek: , keď im začnú každý deň pred dverami prešľapovať a nadávať stovky dohodárov - "na preskáčku samoplatiteľov".

Tuším budú potrebovať na výpomoc nejakých dohodárov aj ony:)
Xanti
12.12.12,22:34
Tuším budú potrebovať na výpomoc nejakých dohodárov aj ony:)

Ved o to ide, z dohodárov sa stanú zamestnanci a ak nie, tak potom sa zvýši zamestnanosť zamestnaním v ZP, a na UP... :D
Melnick
12.12.12,22:39
Poistenca, ktorý má príjmy u zamestnávateľa iba z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ eviduje (prihlasuje, odhlasuje) pod osobitným kódom 2D.
Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne odpracuje (za ktoré má príjem).a to sobota a nedeľa nie je V dni, kedy poistenec nepracuječiže v sobotu a nedeľu na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.
Príklad: ak má poistenec uzavretú dohodu na obdobie celého mesiaca marec 2013 a zároveň činnosť, ktorú má vykonávať na základe tejto dohody vykonáva od 1. do 10. marca, za zamestnanca sa pokladá (a zamestnávateľ ho vykazuje ako zamestnanca) v období od 1. do 10. marca. Vo zvyšných dňoch (od 11. marca) sa za zamestnanca nepovažuje.Zamestnávateľ zamestnanca prihlasuje k 1. marcu a odhlasuje k 10. marcu.
Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.V prípade, že nastane situácia, kedy je poistenec zamestnancom a zároveň u toho istého zamestnávateľa pracuje aj na dohodu, zamestnávateľ ho prihlási ako zamestnanca iba raz- uvedené vyplýva z ustanovenia § 29b ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z.. Z uvedeného teda vyplýva, že poistenec má byť v mesačnom výkaze vykázaný len raz a príjmy z oboch činností t. j. zo zamestnania a z dohody sa spočítajú. (Prioritu pri evidencii má vždy pracovný pomer).Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 01.01.2013 a aj bola ukončená pred 01.01.2013 a k vyplateniu príjmu z tejto dohody došlo až po 01.01.2013 , tieto príjmy nepodliehajú odvodovej a oznamovacej povinnosti.Ak bola dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru uzatvorená pred 1. 1. 2013 a ktorej realizácia pokračuje aj po tomto dátume, na účely zákona č. 580/2004 Z. z. vzniká oznamovacia a vykazovacia povinnosť od 1. 1. 2013.
Príklad: poistenec má uzavretú dohodu o vykonaní práce od 30.11.2012 do 30.12.2013 . V období od 10.01.2013 do 12.01.2013 poistenec bude mať príjem z tejto dohody tzn. že zamestnávateľ ho kódom 2D prihlási na obdobie od 10.01.2013 do 12.01.2013. Vymeriavací základ u daného poistenca bude príjem z dohody za dané tri dni

Zvýraznené si navzájom odporuje a dalo by sa vysvetliť, že soboty a nedele nebudeme riešiť.
K tomuto musí byť ešte nejaké dôkladnejšie usmernenie zo strany ZP . Lebo toto samo o sebe je chaos na ntú.
avalik
12.12.12,22:58
neda mi to a spekulujem:

zakonom č. 133/2011 bolo doplnene do zákona o zdravotnom poistení od 1.5.2011

„1. V § 11 ods. 3 druhá veta znie:
„Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).“.“.

Ďalšie body sa primerane prečíslujú.

Oddôvodnenie:

V nadväznosti na aplikačné problémy, ktoré súviseli s nastavením pojmu zamestnanca na celý mesiac a nemožnosť zdravotnej poisťovne vymáhať od poistenca platbu poistného za obdobie od skončenia pracovnoprávneho vzťahu, sa upravuje ustanovenie na dni.


zdroj: http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=353072


a dalej :

ZZP (od 1.1.2013)

§11
(3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273635)a ods. 2 a 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273641)a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274943)okrem príjmov z dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku. Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273635) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).


v ZP je uvedene kedy narok na prijem nie je (napr. neplatene volno, absencia,...) a u dohodarov od 1.1.2013 prekazky v praci (ako som citovala vyssie).

Z toho mi vychadza, ze pri dohode napr. od 1.1.2013 do 15.2.2013 (za predpokladu, ze nebude mat prekazky v praci) zamestnavatel prihlasi dohodara k 1.1.2013 a odhlasi k 15.2.2013 - bez ohladu na to, v ktore dni pracoval. Rovnako ako keby bol zamestnanec na TPP, ktory by tak isto v uvedenom obdobi nepracoval kazdy kalendarny den.

hmmm ... co vy na to?
avalik
12.12.12,23:00
beriem spat moju otazku ... som prehliadla, ze dohoda je do decembra 2013
Dáša_
13.12.12,06:23
No podľa mňa je jednoduhšie mu dať pracovnú zmluvu na ten krátky čas, na dobu určitú.

a ešte ma napadlo, pokiaľ bude dôchodcom, tak tam práve hrozí riziko, že sa stane samoplatiteľom, nie? Zarobi za pol roka 3000€ a štát na neho prestane platiť poistenie. A on má nedoplatok cca 300€
Dáša_
13.12.12,06:26
Zvýraznené si navzájom odporuje a dalo by sa vysvetliť, že soboty a nedele nebudeme riešiť.
K tomuto musí byť ešte nejaké dôkladnejšie usmernenie zo strany ZP . Lebo toto samo o sebe je chaos na ntú.

to je celé postavené na hlavu - a ak bude pracovať od soboty do stredy?

ja len dúfam, že aj niekto, kto je za ten chaos zodpovedný, si túto tému prečíta, aby videl, aké nezmysly z toho vznikli....
Zuzy
13.12.12,08:14
Dobrý deň, a čo zp Dôvera a Union, majú aj ony také isté usmernenia? Lebo na ich stránkach žiadne informácie ohľadne dohodárov nevidím
božena24
13.12.12,08:19
Skoro sa pán minister zobudil, najskôr tvrdí jedno a potom ide rokovať o druhom. Pri jeho rýchlosti, aby to do konca roka stihol definitívne ujasniť, lebo to bude riadny chaos.
Katarína111
13.12.12,08:26
Neviem či ste včera postrehli vo večerných správach bola informácia, že pán minister práce... vraj upustil od toho zákazu, aby evidovaní nezamestnaní mohli pracovať. Tak ak budem mať dohodára, ktorý je evidovaný na úrade práce musím ho prihlasovať na zdrav.poisťovňu? Veď neplatí za neho zdrav.poistenie štát?
Mila123
13.12.12,08:28
Neviem či ste včera postrehli vo večerných správach bola informácia, že pán minister práce... vraj upustil od toho zákazu, aby evidovaní nezamestnaní mohli pracovať. Tak ak budem mať dohodára, ktorý je evidovaný na úrade práce musím ho prihlasovať na zdrav.poisťovňu? Veď neplatí za neho zdrav.poistenie štát?
pán minister prispustil, to, že od 01 04 2013 chceli aj dohodárov vyradiť z evidenicie UP.....
fondy na dohody a ostatné záležitosti týkajúce sa prihlasovania a odhlasovania ostávajú......
Melnick
13.12.12,08:32
a ešte ma napadlo, pokiaľ bude dôchodcom, tak tam práve hrozí riziko, že sa stane samoplatiteľom, nie? Zarobi za pol roka 3000€ a štát na neho prestane platiť poistenie. A on má nedoplatok cca 300€Ďôchodca zamestnanec - áno


to je celé postavené na hlavu - a ak bude pracovať od soboty do stredy? potom od štvrtka do piatku - samoplatiteľ
Dnešné info zo VšZP - ÁNO NA SOBOTU - NEDEĽU ODHLASOVAŤ !!!!

ja len dúfam, že aj niekto, kto je za ten chaos zodpovedný, si túto tému prečíta, aby videl, aké nezmysly z toho vznikli....

Ja nedúfam, oni na nás zvysoka......


Dobrý deň, a čo zp Dôvera a Union, majú aj ony také isté usmernenia? Lebo na ich stránkach žiadne informácie ohľadne dohodárov nevidím

Nečakajú náhodou , že ich zoštátnia ? A už sa im nechce tým zaoberať?


Skoro sa pán minister zobudil, najskôr tvrdí jedno a potom ide rokovať o druhom. Pri jeho rýchlosti, aby to do konca roka stihol definitívne ujasniť, lebo to bude riadny chaos.Len to bohužiaľ nič nevyrieši vo vzťahu k ZP, To bude musieť riešiť Zvolenská.

Odpovede v texte.
inges
13.12.12,08:36
Ja mám pocit, že chcú dohody úplne odstaviť. Už som si myslela, že som tomu trochu pochopila ale zisťujem, že som z toho už pomaly jeleň.
Katarína111
13.12.12,09:03
Ak dohodár evidovaný na úrade práce robí pondelok-streda po 2 hod. na ostatné dni sa musí, alebo nemusí prihlasovať ako samoplatiteľ? - neplatí za neho zdravotné štát, keď je na úrade práce? Už mám v tom nejaký chaos.
Jana Motyčková
13.12.12,09:06
Je poistencom štátu, nemusí sa na ostatné dni prihlasovať ako samoplatiteľ.
inges
13.12.12,09:23
Máme dvoch dohodárov starobného a predčasného. Obaja sú poistencom štátu. Predčasný pracuje od pondelka do piatku po 2 hodiny, tak aby za celý mesiac odrobil 40 hodín. Koncom februára už nebude môcť pracovať na dohodu, nakoľko by nedostával dôchodok. Je lepšie mu zmeniť dohodu na PP a od mája bude dostávať riadny starobný dôchodok?
zazulka
13.12.12,14:15
Tiež ma zaujíma info ohľadne dohodárov - straobný dôchodca. Má uzavretú dohodu na celý rok, mzdu vyplácanú po skončení mesiaca - čiže ide o pravidelný príjem. Do ZP ho treba teda od nového roku nahlásiť vždy vtedy, kedy bude pracovať? Teda povedzme, že bude pracovať PO- PiA po 3 hodinky. Do SP sa príhlasi od 01.01 ako dohodár pravidelný príjem, nič viac?
Centrum
13.12.12,14:40
Myslím, že u poberateľov starobných dôchodkov ( invalidných a výsluhových, a tiež študentov )netreba nič prihlasovať ani odhlasovať do zdrav.posťovne, nakoľko v tejto kategórii dohôd je výnimka zo zákona - toto platí iba pre zdravotné poistenie.
Mila123
13.12.12,14:43
Tiež ma zaujíma info ohľadne dohodárov - straobný dôchodca. Má uzavretú dohodu na celý rok, mzdu vyplácanú po skončení mesiaca - čiže ide o pravidelný príjem. Do ZP ho treba teda od nového roku nahlásiť vždy vtedy, kedy bude pracovať? Teda povedzme, že bude pracovať PO- PiA po 3 hodinky. Do SP sa príhlasi od 01.01 ako dohodár pravidelný príjem, nič viac?
dohodára a súčasne aj dôchodcu, ako bolo hore uvedené sa do ZP nenahlasuje, t.j. ani fondy ZP sa nezrážajú.....
pri študentoch to platí iba vtedy, keď je zamestnaný na DOBPŠ a to iba u jedného zamestnávateľa.....ak by bol zamestnaný na iný typ dohody zráža sa aj zdravotné poistenie.....
Melnick
13.12.12,16:15
Ak dohodár evidovaný na úrade práce robí pondelok-streda po 2 hod. na ostatné dni sa musí, alebo nemusí prihlasovať ako samoplatiteľ? - neplatí za neho zdravotné štát, keď je na úrade práce? Už mám v tom nejaký chaos.


Je poistencom štátu, nemusí sa na ostatné dni prihlasovať ako samoplatiteľ.
Časť príspevku J. Motyčkovej z témy Prežijú rok 2013 ?
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.

Toto chápem : že pani je evidovaná na ÚP a pracuje na dohodu3x týždenne. Potom mi tá odpoveď Kataríne111 nesedí s tou, ktorú Janka Motyčková uviedla ako príklad.

- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

Toto chápem, že pani sa rozhodla po 1.4. 2013 pracovať na dohodu - teraz neriešim zmeny, ktoré chystá Richter. Dívam sa na to z pohľadu súčasne platného stavu, k dátumu založenia témy.

Tak prosím vysvetlenie - lebo ja už tiež nerozumiem.

Stačila prechádzka - ku smetnému košu :D a došlo mi . Treba sa od PC vzdialiť aspoň na 10 minút, aby sa v hlave rozjasnilo.
Mila123
13.12.12,16:38
Časť príspevku J. Motyčkovej z témy Prežijú rok 2013 ?
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

Tak prosím vysvetlenie - lebo ja už tiež nerozumiem.

táto pracovníčka, predsa nie je dôchodca, preto musí chodiť sa prihlasovať do ZP ako samoplatiteľ, pretože ako bolo známe, chystala sa novelizácia zákona č. 5/2004, ale dnes som niekde v médiách zachytila, že Richter sa vyjadril, že aj po 01 04 2013 budú môcť nezamestnaní pracovať na dohody (tu je v tomto prípade dohoda a evidencia na UP iba obmedzovaná mesačným zárobkom)....t.j.
ak po 01 04 2013 ostanú pracujúci dohodári v evidencii UP, nebudú si musieť platiť sami ZP....
ale zamestnávateľovi ostáva nahlasovacia a odhlasovacia povinnosť.....
Paula
13.12.12,16:39
Majka, ani tety v ZP nie sú v obraze a pýtajú si "školenie" od klientov.
Melnick
13.12.12,16:49
Moje nervy, Pauli. To už je na slučku, pre toho, kto chce pochopiť tento mrník a pracovať zodpovedne.
Mila123
13.12.12,16:50
Časť príspevku J. Motyčkovej z témy Prežijú rok 2013 ?
Byrokracia.


- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

Toto chápem, že pani sa rozhodla po 1.4. 2013 pracovať na dohodu
Tak prosím vysvetlenie - lebo ja už tiež nerozumiem.

ale tu je platiteľ ZP aj štát.....pani nemusí na ZP chodiť, bola novelizácia, či usmernenie, že tieto zmeny (sa netýkajú samoplatiteľa) budú vykonávané automaticky- t.j. mimo klienta príslušnej ZP.....
Melnick
13.12.12,16:53
ale tu je platiteľ ZP aj štát.....pani nemusí na ZP chodiť, bola novelizácia, či usmernenie, že tieto zmeny (sa netýkajú samoplatiteľa) budú vykonávané automaticky- t.j. mimo klienta príslušnej ZP.....
A mamičky na RD ?
Mila123
13.12.12,16:55
A mamičky na RD ?
jasne, aj ich sa to týka.....
ale v prípade, že majú pracovný pomer a po ukončení RD ich zamestnávateľ prepustí, ony si môžu pohoršiť na prípadnej PvN
bambina1011
13.12.12,17:09
sme skola a na kruzky mame na dohodu ucitelov dochodcov, ktorí dostavaju za odpracované mesiace napr. 1-3 mzdy napr. 10.4.
do roka sa im mzda vypláca 3x, to ich mam prihlasit a odhlasit kedy?? a pocas prazdnin nevykazuju cinnost
Mila123
13.12.12,17:17
sme skola a na kruzky mame na dohodu ucitelov dochodcov, ktorí dostavaju za odpracované mesiace napr. 1-3 mzdy napr. 10.4.
do roka sa im mzda vypláca 3x, to ich mam prihlasit a odhlasit kedy?? a pocas prazdnin nevykazuju cinnost
majú k 31 12 2012 platnú dohodu?
bambina1011
13.12.12,17:25
melnick pozerala..citala som to vsetko. ale je to pre mna gulas..mila ano do 31.12 maju platnu dohodu..
bambina1011
13.12.12,17:37
no tak melnick babo rad :))
Mila123
13.12.12,17:40
melnick pozerala..citala som to vsetko. ale je to pre mna gulas..mila ano do 31.12 maju platnu dohodu..
máš termín do konca mesiaca 01/2013 musíš cez zmeny týchto dôchodcov prihlásiť do SP , podľa mňa na pravidelný príjem k 01 01 2013 (i keď ich vyplácate Q. je to predsa nepravidelný príjem)....
ZP sa v tomto prípade Vás netýka.....
Melnick
13.12.12,17:46
Krátka prechádzka ku smetnému košu a idem škrtať môj príspevok. Treba ísť aj na vzduch od PC: :D:D:D
Melnick
13.12.12,17:46
Rozjasnilo sa mi totiž v hlave.
Melnick
13.12.12,17:48
Prepáč, ale ja už som naštvatá aj na tých čo ešte iba budú vo vláde.
Melnick
13.12.12,17:49
Bola som moc zlá ??????
bambina1011
13.12.12,17:49
chcem sa utrdit takto je to pravidelny prijem na sp??
1-3..vyplata v aprili, 4-6 vyplata v juli a 9-12 vyplata v novembri
Melnick
13.12.12,17:52
chcem sa utrdit takto je to pravidelny prijem na sp??
1-3..vyplata v aprili, 4-6 vyplata v juli a 9-12 vyplata v novembri

áno. ;)

Zo stránky SP

Ak má dohodár pravidelný mesačný príjem, jeho splatnosť poistného je určená podľa dňa určeného na výplatu príjmov zamestnancov, ak má dohodár nepravidelný príjem, jeho poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol príjem zúčtovaný. Takže u Teba ide predsa, o nepravidelný príjem.
Prepáč bambina1011

mimotemy: trochu som si to u Teba vyžehlila ?
bambina1011
13.12.12,17:55
anooooooo :) :):D:---
Mila123
13.12.12,18:02
máš termín do konca mesiaca 01/2013 musíš cez zmeny týchto dôchodcov prihlásiť do SP , podľa mňa na pravidelný príjem k 01 01 2013 (i keď ich vyplácate Q. je to predsa nepravidelný príjem)....
ZP sa v tomto prípade Vás netýka.....
opravujem sa......za zamestnanca s nepravidelným príjmom sa považuje FO v právnom vzťahu ak z toho právneho vzťahu vyplýva nárok na príjem zo závislej činnosti ale tento príjem nebude vyplácaný pravidelne každý mesiac po dobu trvania tohto vzťahu......"
inges
13.12.12,19:20
takže tipujem že aj nepravidelný príjem, ktorý je vyplácaný napr.kvartálne sa môže nahlásiť k 1.1.2013 ako pravidelný ak sa v dohode uvedie, že právo na odmenu je pravidelne každý mesiac a za mesiace, ktoré neodrobí bude vykazovaný nulou v mesačnom výkaze...
Melnick
13.12.12,19:22
Nie bambina - je to nepravidelný príjem. Opravila som sa.
Melnick
13.12.12,19:30



Čerpané zo stránky SP.

Ak má dohodár pravidelný mesačný príjem, jeho splatnosť poistného je určená podľa dňa určeného na výplatu príjmov zamestnancov, ak má dohodár nepravidelný príjem, jeho poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol príjem zúčtovaný.

A podľa tohto výkladu sa môžme riadiť aj pri určovaní dohody : pravidelnej - nepravidelnej.
Melnick
13.12.12,19:49
takže tipujem že aj nepravidelný príjem, ktorý je vyplácaný napr.kvartálne sa môže nahlásiť k 1.1.2013 ako pravidelný ak sa v dohode uvedie, že právo na odmenu je pravidelne každý mesiac a za mesiace, ktoré neodrobí bude vykazovaný nulou v mesačnom výkaze...
Dôležité bude ako bude postavená dohoda a dohodnuté odmeňovanie v nej.
Ak bude napr. uvedené, že výplata odmeny bude mesačná = pravidelný ( V januári nerobila = 0, vo februári nerobila = 0 , v marci odpracovala napr. 40 hodín = odmena za odpracované hodiny . Nemôžeš potom na DoPČ vyplatiť viac hodín ako 10/týždenne.
Ak napíšeš,že za prácu vykonanú v januári, februári a marci vyplatíš sumu naraz, čiže Q-ne, potom = nepravidelná. A vyplatíš 10 hodín x počet týždňov x počet mesiacov.

Tak si to vykladám ja. Len či správne ????
Mila123
13.12.12,19:50
ak má niekto uzavretú dohodu a je posúdená ako pravidelný príjem, nemusí jej výplata byť vyplácaná každý mesiac (napr. z dôvodu práceneschopnosť, neplatené voľno, nepriznaie odmeny z nejakého dôvodu )....

ak by ste nesprávne posúdili pravidelný a nepravidelný príjem, môže nastať problém v tom, že sa na dohody (mimo dôchodc. S,I,V, a VI) neplatí na NP a PvN a prípadné nároky z nich......
inges
14.12.12,06:58
Ďakujem Mila 123 a Melnick. Ste úžasné. :) My máme starobného dôchodcu na dohodu a v nej uvedená hodinová odmena a max.10 hodín týždenne s tým, že odmena bude vyplácaná vo výplatnom termíne.Podľa mňa to je pravidelný príjem.
Pracuje od pondelka do piatku v podstate po 2 hodiny, ale niekedy tých 10 hodín odrobí za dva dni a inokedy nie. A nie každý mesiac má 40 hodín, nakoľko ak nie je práca tak odrobí menej. Tak dúfam, že ak nie je v jeden mesiac práca a dohoda je posúdená ako pravidelný príjem môže to byť tiež dôvod prečo nebola odmena vyplatená.
Mila123
14.12.12,07:17
Ďakujem Mila 123 a Melnick. Ste úžasné. :) My máme starobného dôchodcu na dohodu a v nej uvedená hodinová odmena a max.10 hodín týždenne s tým, že odmena bude vyplácaná vo výplatnom termíne.Podľa mňa to je pravidelný príjem.
Pracuje od pondelka do piatku v podstate po 2 hodiny, ale niekedy tých 10 hodín odrobí za dva dni a inokedy nie. A nie každý mesiac má 40 hodín, nakoľko ak nie je práca tak odrobí menej. Tak dúfam, že ak nie je v jeden mesiac práca a dohoda je posúdená ako pravidelný príjem môže to byť tiež dôvod prečo nebola odmena vyplatená.

ak nebude trvať táto dohoda iba v mesiaci (resp. mesiac) je to pravidelný príjem......
inges
14.12.12,07:26
DOVP je na dobu neurčitú. Ďakujem. Tým pádom ak nebude vyplatená odmena z dôvodu, že nebola práca tak mesačný výkaz bude nulový. A je potrebné ešte dodatkom do dohody špecifikovať, že ide o pravidelné mesačné vyplácanie?
A ospravedlňujem sa, že som mimo témymimotemy
Mila123
14.12.12,07:32
DOVP je na dobu neurčitú. Ďakujem. Tým pádom ak nebude vyplatená odmena z dôvodu, že nebola práca tak mesačný výkaz bude nulový. A je potrebné ešte dodatkom do dohody špecifikovať, že ide o pravidelné mesačné vyplácanie?
A ospravedlňujem sa, že som mimo témymimotemy

ja DOVP chápem jej uzavretie takto: napr. vymaľovanie kancelárie , zadá sa termín do kedy má byť práca urobená a suma za kt. vymaľuje, a určiť počet hodín práce.....
a dávať takúto prácu na neurčito?
inges
14.12.12,07:42
Opravujem sa je to dohoda o pracovnej činnosti. Ide o revízie, čiže opakovanú činnosť. Už blbnem.
BRK
14.12.12,08:48
Ja robím odmeny v jednom malom SVB (tri vchody). Na DoPČ majú 3 upratovačky, týždenne pracujú 2 hod. (upratujú v piatok). V dohode je uvedená výška mesačnej odmeny s tým, že odmena bude vyplácaná až po skončení kalendárneho štvrťroka.
V tejto súvislosti neviem ako postupovať v ZP - ide o príjem pravidelný a vyplácať sa bude po skončení štvrťroka. Mám ich prihlásiť a odhlásiť napr. každý piatok v 1/13, 2/13, 3/13 po skončení kalendárneho mesiaca alebo až po skončení kalendárneho štvrťroka spätne za 1-3/13.
Ďakujem.
inges
14.12.12,08:59
Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca na dohodu Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd elektronicky /3 a viac zamestnancov/ alebo písomnou formou /1 až 2 zamestnancov/ do 8 pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného, okrem vyňatých (http://www.union.sk/prijem_z_dohod_2013#Kto_bude_a_kto_nebude_platit_p reddavky_zo_zdravotnej_poistovne) skupín.
Ak má zamestnávateľ jedného alebo dvoch zamestnancov, môže takýchto zamestnancov prihlásiť prostredníctvom tlačiva „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (http://www.union.sk/documents/24774/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistencoch_pri_zmene_p latitela)“.
Zamestnávateľ bude oznamovať zdravotnej poisťovni začiatok výkonu práce na dohodu prostredníctvom osobitného kódu 2D, na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem.
Príklad: Zamestnanec má uzavretú dohodu na obdobie jedného mesiaca február. Činnosť, ktorú má vykonávať na túto dohodu, vykonáva však iba v období od 1.februára do 15. februára. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D : 1.februára
K/ 2D: 15. februára
Od 16.februára do 28.februára sa nepovažuje za zamestnanca.
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára
Mila123
14.12.12,09:07
Ja robím odmeny v jednom malom SVB (tri vchody). Na DoPČ majú 3 upratovačky, týždenne pracujú 2 hod. (upratujú v piatok). V dohode je uvedená výška mesačnej odmeny s tým, že odmena bude vyplácaná až po skončení kalendárneho štvrťroka.
V tejto súvislosti neviem ako postupovať v ZP - ide o príjem pravidelný a vyplácať sa bude po skončení štvrťroka. Mám ich prihlásiť a odhlásiť napr. každý piatok v 1/13, 2/13, 3/13 po skončení kalendárneho mesiaca alebo až po skončení kalendárneho štvrťroka spätne za 1-3/13.
Ďakujem.
pre SP je to nepravidelný príjem.........
do ZP je potrebné podľa mňa hlásiť najneskôr do 8. dní od vykonania práce- predsa vieš, že kedy pracujú....
BRK
14.12.12,09:14
Áno, toto poznám, teoreticky tomu aj "rozumiem" (asi nerozumiem - pozn. pridaná neskôr). Ale moji dohodári budú mať odmenu vyplatenú po skončení kalendárneho štvrťroka.
Čiže ja vyplatím odmenu v 4/13 a to za obdobie 1-3/13. Ja viem určiť, resp. budem vedieť určiť (po skončení kalendárneho mesiaca dostanem evidenciu o odpracovaných dňoch a hodinách), ktoré dni pracovali. Neviem, či ich prihlasovať a odhlasovať do ZP napr. 5.2.2013 za január, ďalej 5.3.2013 za 2/13 a 5.4.2013 za 3/13, keď výkaz a úhradu preddavkov do ZP budem realizovať až za obdobie 3/13 napr. 10.4.2013.
ďakujem

PS: Par don, predchádazjúci príspevok od Mila123 som si všimla až keď som poslala odpoveď. Tam je odpoveď na moju otázku. Ale Inges píše detto, len mi to hneď nedošlo ...Vďaka.
inges
14.12.12,09:31
BRK ale ak sú upratovačky starobné dôchodkyne na ZP ich prihlasovať nemusíte.
BRK
14.12.12,09:40
Ďakujem, to viem. Ale toto ešte dôchodkyne nie sú.
calgary
17.12.12,13:49
Dobrý deň, akým spôsobom budem riešiť dohodára, ktorý má nepravodelný príjem, t.j. prihlasovanie, vykazovanie(odvádzanie) poistného? Už som z toho taká domotaná, že neviem čo platí pre tento prípad :o
Ďakujem za pomoc.
Tweety
17.12.12,13:54
calgary
17.12.12,14:05
Ďakujem.
inges
18.12.12,14:47
Predčasný dôchodca pracujúci na základe dohody sa do zdravotnej poisťovne nahlasuje.
Tiež vraj je rozdiel ak študent pracuje na dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci.
Ak na DOBŠ na ZP sa nenahlasuje a na DOVP na ZP sa nahlasuje.
BRK
18.12.12,15:29
Áno, pri študentoch je to rozdiel, akú dohodu s ním uzatvoríme, resp. ak si chce študent uplatniť "odvodovo zvýhodnenú dohodu", musí to byť dohoda o brigádnickej práci študentov - to sa síce týka iba SP.
Ak bude študent pracovať na základe dohody o pracovnej činnosti, nemôže mať odvodovo zvýhodnenú dohodu (pre SP), aj keď je študentom.
A s tým súvisí aj povinnosť nahlasovať, resp. nenahlasovať túto dohodu so SP (s ohľadom na výšku príjmu do 66,-€ a 155,-€.

Ale asi som mimo témy, keďže sme v téme VZP.
inges
20.12.12,11:51
predčasný dôchodca pracujúci na DOPČ pravidelný príjem, ak dosiahne počas dvoch mesiacov na dohodu príjem presahujúci VZ 2918,70 € tiež sa z neho stáva samoplatiteľ?
LUBY
01.02.13,11:22
Dobry den mili poradaci, vcera po obdrzani listu z vszp som utrpela mensi sok..... manzel ukoncil podnikanie ako szco ku dnu 31.12.2012 a od 1.1.2013 je zamestnancom v inej firme. Z VSZP mu prisla vyzva ze sa ma na den od 31.12.2012 do 31.12.2012 prihlasit ako samoplatitel, kedze na tento den nie je zdravotne poistený..????? Dnes som volala pani do vszp ktora list vystavovala a ta mi oznamila ze maju internu smernicu, podla ktorej sa den zaniku zivnosti berie aj ako den zaniku poistenia / co je logicke/ a preto v tento den uz poistenie nema !!! To znamena ze koli internemu predpisu vszp sa maju vsetci szco co sa ku koncu roka odhlasovali prihlasovat na jeden den ako samoplatitelia? Vacsiu blbost som este nepocula.......Ak by im mal platit den 31.12.2012 ako den v ktorom su este poisteni vo vszp, museli by zrusit zivnost k 1.1.2013 a podavat este za rok 2013 danove priznanie.....boze, to kde sme???


Mimochodom, viem ze je to tema mimo dohodarov, ale nechcela som zakladat novu...
Jana Motyčková
01.02.13,11:28
My sme sa už kedysi na podobnú situáciu pýtali jazykovedného ústavu, čo je to skončenie, alebo zánik "ku dňu", ale výsledok bol v princípe, že odpoveď nie je jednoznačná. Skúsim to pohladať, ale či to nájdem v súčasnom frmole, neviem.
Ale inak je to, s prepáćením, dobrá blbosť.
veronikasad
01.02.13,11:31
Dobry den mili poradaci, vcera po obdrzani listu z vszp som utrpela mensi sok..... manzel ukoncil podnikanie ako szco ku dnu 31.12.2012 a od 1.1.2013 je zamestnancom v inej firme. Z VSZP mu prisla vyzva ze sa ma na den od 31.12.2012 do 31.12.2012 prihlasit ako samoplatitel, kedze na tento den nie je zdravotne poistený..????? Dnes som volala pani do vszp ktora list vystavovala a ta mi oznamila ze maju internu smernicu, podla ktorej sa den zaniku zivnosti berie aj ako den zaniku poistenia / co je logicke/ a preto v tento den uz poistenie nema !!! To znamena ze koli internemu predpisu vszp sa maju vsetci szco co sa ku koncu roka odhlasovali prihlasovat na jeden den ako samoplatitelia? Vacsiu blbost som este nepocula.......Ak by im mal platit den 31.12.2012 ako den v ktorom su este poisteni vo vszp, museli by zrusit zivnost k 1.1.2013 a podavat este za rok 2013 danove priznanie.....boze, to kde sme???


Mimochodom, viem ze je to tema mimo dohodarov, ale nechcela som zakladat novu...
"Môj" SZČO končil 31.12., na ŽU mu dali dátum 1.1.2013 - a v SP musí zaplatiť poistenie ako SZČO za 1.1.2013.
Darmo ich presviedčal, že 1.1.2013 už živnosť nevykonával.
Jana Motyčková
01.02.13,11:34
:):D :confused::o .
LUBY
01.02.13,11:35
No prave, tie datumy sa predsa nemozu prekryvat, lebo potom vznikaju dalsie povinnosti z toho odvodene...uz mam pocit ze v tejto republike robia smernice a zakony ludia ktori mali skolsku dochadzku uplatenu....alebo si z celeho naroda robia srandu?
Kvaka
01.02.13,11:41
Ja som odhlasovala susedu SZČO, napísali sme oznámenie o ukončení podnikania s dňom 12.12., oni jej dali potvrdenie, kde je dátum ukončenia podnikania 13.12. Oni povedali, že ukončiť môžu až nasledujúci deň po podaní oznámenia. V živnostenskom registri má dátum zániku 13.12. Nikde nie je napísané, že ku dňu...
jacekova
01.02.13,12:02
no ja viem,že takato situacia je (rozpor ZP, SP verzus ŽU). lebo ked klientka končila živnost k 31.12.2011,tak jej tiež dali 1.1.2012. tak to tam isla dat prerobit (na môj podnet), aby sme nemuseli na ten jeden deň riešiť SP a ZP v r.2012.

ako tak pozerám, tak ZP sa už zosúladila so ŽÚ, ale SP ešte stále nie. čiže stále o ničom....
Mila123
01.02.13,12:29
a moju kolegyňu včera otočili na SP, že ak podnikateľ nedonesie doklady o odovzdaní kartičky DIČ, neodhlási ho z podnikania......
čo sme urobili v práci? keďže máme bližšie na poštu ako na pobočku SP (inak sme mali v práci bláznivý deň) tak sme zbalili ukončenie a zaslali ho poštou......
kolegyňa sa nebránila, škoda, že mi nezavolala, chvíľku nepočkala na chodbe , vybavila by som to.....
v tomto prípade neplatí, to, že si SP na svojej webovej stránke zverejnené, že nebude trvať na doklade o odovzdaní kartičky DIČ.....

inak by ma zaujímalo, ako to riešila SP v prípade, že podnikateľ ukončil živnosť (§ 6 ods. 2, popr.1) ale ostal mu príjem podľa § 6 ods. 3- prenájom.......

a uvidíme, ako to porieši naša pobočka s podnikateľom......napíšem postreh.....
LUBY
01.02.13,12:34
Zadala som otazku na vszp., som zvedava na odpoved....
VÍNO NITRA
01.02.13,15:42
Môj SZČO žiadal skončiť 31.12., ŽÚ mu dal potvrdenie, kde bolo skončenie 30.12. a za 31.12. platil v ZP ako samoplatiteľ.
LUBY
01.02.13,15:50
Takze ten isty pripad ako u mna.....za toto by si fakt zasluzila VSZP ocenenie ako blbost storocia, skoda ze sa take nedavaju....
tompet
02.02.13,22:09
Ja mám to isté. Dátum ukončenia podnikania 31.12.2012. V poznámke pod čiarou je uvedené, že dátum ukončenia je dňom zániku oprávnenia a podnikateĺskú činnosť nie je možné vykonávať.
Každý normálny človek by pochopil, že môžem podnikať do 24 hod. Aj pracovnú zmluvu ak mám na dobu do 31.12. tak je to vrátane toho dňa. Takže v SP je to podľa mňa normálne len na ŽR a ZP nie.
Zaujímavé na tom je, že keď povolia podnikanie trebárs od 01.03. tak platí od toho dňa, nie až od nasledujúceho. Zbohom rozum.
tompet
02.02.13,22:15
Ešte jednu pikošku vám dám. Došlo mi Oznámenie od VšZP o výške poistného atď. a čuduj sa svete, základ dane má byť z riadku 43 DP, ale oni si ho tam dali iné. Tak som po skúmaní zistil, že si sami pripočítali preplatok RZZP za rok 2010. Skontrolujte si to aj vy ak ste mali preplatok.
Poslal som im takúto otázku :
Prosím Vás ako je možné, že v Oznámení o výške preddavku na poistné sa vaša suma v stĺpci 1 líši od sumy riadku 43 DP, ktoré som podal za rok 2011? A citujem z vášho portálu:
"Čiastkový základ dane z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov nájdete vo Vašom daňovom priznaní v riadku 43 a 44". Môžte mi to vysvetliť, alebo si Vy môžte upravovať základ dane ako chcete? Ak áno tak potom nepíšte, že základ dane z r.43, ale základ dane + preplatok z RZZP za rok 2010 + ??
veronikasad
02.02.13,22:20
Ešte jednu pikošku vám dám. Došlo mi Oznámenie od VšZP o výške poistného atď. a čuduj sa svete, základ dane má byť z riadku 43 DP, ale oni si ho tam dali iné. Tak som po skúmaní zistil, že si sami pripočítali preplatok RZZP za rok 2010. Skontrolujte si to aj vy ak ste mali preplatok.
Poslal som im takúto otázku :
Prosím Vás ako je možné, že v Oznámení o výške preddavku na poistné sa vaša suma v stĺpci 1 líši od sumy riadku 43 DP, ktoré som podal za rok 2011? A citujem z vášho portálu:
"Čiastkový základ dane z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov nájdete vo Vašom daňovom priznaní v riadku 43 a 44". Môžte mi to vysvetliť, alebo si Vy môžte upravovať základ dane ako chcete? Ak áno tak potom nepíšte, že základ dane z r.43, ale základ dane + preplatok z RZZP za rok 2010 + ??
Z akého dôvodu zvyšovali základ dane o preplatok, ak preplatok bol zdanený ? (alebo za rok 2010 sa ešte nezdaňoval?)

mimotemyNepíš prosím žltou farbou, zle sa to číta.
tompet
02.02.13,23:43
Bol zdanený samozrejme a daň sa už nedala započítať v DP ako predtým. Takže ZP mi zrazila z preplatku daň ale do základu dane mi započítala preplatok celý-vrátane dane. Zrejme v zmysle toho, že čo sa zdaňuje sa aj "spoisťuje".
Ináč bezlogičný nezmysel je aj to neodpočítateľné zdaňovanie preplatku. Platíš ZP/v prípade VšZP-štátu/ dopredu to čo im nepatrí - vo finančnom žargóne, ich úveruješ, a oni ako vďaku ti za to zrazia daň, ktorú si aj v prípade straty, alebo nižšieho zisku nemôžeš vypýtať späť. Toto je presne príklad materského citu štátu k občanovi - platiteľovi.
A sorry za farbu/keď žltá je taká "kresťanská"/ Čoraz viac spomínam na červenú!