kesssy
07.12.12,08:48
Priateľ je živnostník od 08/2012, zanedbali sme dostatočnú informovanosť ohľadne uplatňovania si výdavkov na podnikateľske účely.
Keďže sa blíži koniec roka, začali sme počítať príjmi a výdaje a vyšla nam veľká daň. Preto by som sa Vás rada opýtala, akym spôsobom možno ponížiť dodatočne daň.
Automobil ma sukromny, nie nahlaseny na podnikanie, nekupoval žiaden softwer, podnika doma.
Využitím paušalnych výdavkov mu vychádza rovnako vysoká daň :-(
Je možné odkúpiť od člena rodiny automobil za cca. 5 000 € a uplatniť si ho do výdavkov. Automobil je od roku 2004 - čiže odpísaný.
Prosím som zúfála, poradíte mi prosím ?????? :-)
Mila123
07.12.12,07:53
ako si chceš kúpiť MV dozadu? prepísať auto na Polícií spätne?
ak by sa Ti to aj podaril, o čom pochybujem, aj tak ti to nepomôže, uplatniť odpisy si môžeš iba podľa počtu mesiacov v kt. sa používal.....:D
veronikasad
07.12.12,07:54
"Kúpou" OA si základ dane nezníži, lebo jeho OC je vyššia ako 1700€. Do daňových výdavkov by sa mu dostala až za 4 roky formou daňových odpisov.

Ak využíva na podnikanie svoje súkromné motorové vozidlo, môže si uplatniť vo výdavkoch sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM (na základe údajov o spotrebe v tech.preukaze + dokladov o nákupe PHM). Vzhľadom k tomu, že si v termíne nesplnil oznamovaciu povinnosť na DU, môže očakávať z DU pokutu. Do 31.1.2013 je treba podať DP DzMV a zaplatiť daň.
Indeed
07.12.12,07:55
nerobil by som zbytočne paniku .

ak je aktívna živnosť od 08/2012 veĺká daň nemože vyjst.

Aká vychádza pravdepodobná daňová povinnosť ?
kesssy
07.12.12,08:11
Automobil by kupil teraz, len ci sa da kupna cena od sukromnej osoby - nepodnikatela uplatnit vo vydavkoch.
veronikasad
07.12.12,08:13
Automobil by kupil teraz, len ci sa da kupna cena od sukromnej osoby - nepodnikatela uplatnit vo vydavkoch.
Pre zníženie ZD v roku 2012 mu kupa OA pri cene ktorú si uviedla, nepomôže (viď prísp. č.3)
kesssy
07.12.12,08:13
Dakujem za odpoved, ak dobre rozumiem ak by bola kupna cena 1700 € da sa dat tato hodnota do vydavkoch ? Nahlasil by automobil tento mesiac po kupe.
kesssy
07.12.12,08:14
Vychadza na 500 € .
Indeed
07.12.12,08:15
Daň TREBA zaplatiť !

Niekoľko sto euro nikoho nezabije...

A pomože tým miestnej samospráve...
veronikasad
07.12.12,08:15
Vychadza na 500 € .
Treba brať do úvahy nielen daň, ale aj vysoké odvody do ZP a SP ak nepodnikal celý rok. Aký príjem a základ dane predpokladá za rok 2012 ?
juraj:-)
07.12.12,08:15
a nie je potrebny doklad o kúpe? v čom podnika priateľ?
veronikasad
07.12.12,08:16
a nie je potrebny doklad o kúpe? v čom podnika priateľ?
Stačí kúpno-predajná zmluva
Mila123
07.12.12,08:16
a doklad o zaplatení je samozrejmosťou......
kesssy
07.12.12,08:37
:-(((((((((((((((
kesssy
07.12.12,08:40
V oblasti BOZP a PO. Doklad by som urobila kupno-predajnu zmluvu. Len mi ide o sumu ktoru si mozem uplatnit.
veronikasad
07.12.12,08:42
V oblasti BOZP a PO. Doklad by som urobila kupno-predajnu zmluvu. Len mi ide o sumu ktoru si mozem uplatnit.
Aká je skutočná cena auta ? lebo je rozdiel 5000€, ktorú si písala v prvom príspevku a 1700€, kedy ide o drobný majetok a je ho možné v plnej výške uplatniť vo výdavkoch.

Aké auto doteraz využíval na podnikanie ?
Indeed
07.12.12,08:42
a to má za vykon tejto činnosti také faktury ???,že potrebuje znižovať základ dane ?
ketums
07.12.12,08:44
mne to príde, že kessy celkom nerozumela čo sú odpisy. Aspon mám ten pocit
kesssy
07.12.12,10:28
Aby som to uzrejmila, spekulujem takto: Ide o automobil, ktory vlastni jeho otec, priatel s nim chce spisat kupno-predajnu zmluvu v sume, ktora by mohol dat do vydavkov pre tento rok, aby neplatil tak vysoku dan. Jednoducho hladam cesty ako co najviac ponizit príjmy. Tak preto spekulujem aj s cenou...
misomiso
07.12.12,10:32
To sa vam oplati kvoli 500 EUR robit take sachy?
kesssy
07.12.12,11:00
Pre nas je 500 € obrovsky peniaz :-( preto musim najst cestu ako ich ponizit
fortunka
07.12.12,11:05
No 500EUR nie je tak vela... co sa tyka znizenia: urobte si cestaky k osobnemu autu (alebo este viac cestakov) a hotovo.. vychadzaju dost dobre (ak teda uz to nemate zohladnene)... alebo si "kupte" pocitac a nieco podobne ved vam naozaj netreba nejaku horibilnu sumu, pracovny stol, stolicky a pod. Ked mate vlastne doma a nemate ich kupene na firmu, predajte si ich do podnikania.
Vies auto mozes este do konca roka kupit za hotove aj napr. za 8000EUR, vtedy si este v tomto roku uplatnis odpis 1/4 z kupnej ceny. Po mesiacoch sa to uplatnuje iba pri leasingu. Ale to je podla mna hlupost teraz.. vlastne osobne vozidlo nie v podnikani nam vzdy robilo viac nakladov, ked sme urobili poriadne cestaky s nahradkou za 1km a rozpisali si kopec jazd...

Pokial viem vozidlo vzdy patri do 1. odpisovej skupiny a neviem ci sa da kupit rovno do rezie (cize priamo do nakladov - auto totiz rezia nie je)... no ale to nech posudia mudrejsi :) Ja by som ho nikdy priamo do nakladov ako "drobny majetok" nedala...
Dáša_
07.12.12,11:19
Aby som to uzrejmila, spekulujem takto: Ide o automobil, ktory vlastni jeho otec, priatel s nim chce spisat kupno-predajnu zmluvu v sume, ktora by mohol dat do vydavkov pre tento rok, aby neplatil tak vysoku dan. Jednoducho hladam cesty ako co najviac ponizit príjmy. Tak preto spekulujem aj s cenou...

a potom, ked ho bude chciet niekedy predat, tak sa bude počítať do príjmov. Naviac, zaplatí daň z Motorových vozidiel. 1700€ znizi dan o cca 320€

Vo výpocte danovej povinnosti ste odpocitali aj odpocitatelnu polozku na danovnika?
Má uplatnené napríklad stravne?
Mirka.V
07.12.12,11:27
akým spôsobom sa u živnostníka dá uplatniť to stravné? ak má blok že sa bol najesť v sume napr. 10,- €. tak dám blok to účtovníctva s tým že 3,85 € bude daň. náklad a ostatné nedaňové? a vychádzam zo sumy bez DPH keď je platca DPH? či ako sa to prakticky robí? Ďakujem .
Braňo
07.12.12,11:46
to si akože zúfalá z daňovej povinnosti 500 EUR?
fortunka
07.12.12,20:47
akým spôsobom sa u živnostníka dá uplatniť to stravné? ak má blok že sa bol najesť v sume napr. 10,- €. tak dám blok to účtovníctva s tým že 3,85 € bude daň. náklad a ostatné nedaňové? a vychádzam zo sumy bez DPH keď je platca DPH? či ako sa to prakticky robí? Ďakujem .

Ja by som to dala takto: 10EUR blok - 4EUR rezia/stravne a 6EUR (aj s DPH) osobna spotreba/nedanovy naklad...
Podla mna pri stravnom nie je narok na odpocitanie DPH z blockov z restauracii, obcerstvenia a i.
a_je_to
07.12.12,21:53
Vies auto mozes este do konca roka kupit za hotove aj napr. za 8000EUR, vtedy si este v tomto roku uplatnis odpis 1/4 z kupnej ceny. Po mesiacoch sa to uplatnuje iba pri leasingu. Ale to je podla mna hlupost teraz.. vlastne osobne vozidlo nie v podnikani nam vzdy robilo viac nakladov, ked sme urobili poriadne cestaky s nahradkou za 1km a rozpisali si kopec jazd...

Pokial viem vozidlo vzdy patri do 1. odpisovej skupiny a neviem ci sa da kupit rovno do rezie (cize priamo do nakladov - auto totiz rezia nie je)... no ale to nech posudia mudrejsi :) Ja by som ho nikdy priamo do nakladov ako "drobny majetok" nedala...

Viem, že chceš poradiť čo najlepšie, ale trošku Ťa skúsim dostať do obrazu - znením ZoDP platným od 1.1.2012 :


§ 27
Rovnomerné odpisovanie hmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t188260-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-do-29-02-2012-a.html#hore)

(1) Pri rovnomernom odpisovaní sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny hmotného majetku a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu v § 26 ods. 1 takto:

Odpisová skupina Ročný odpis
1 1/4
2 1/6
3 1/12
4 1/20.

(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania ...

Za tento rok 1/4 možno odpísať iba ak by auto bolo zaradené najneskôr 31.01.2012. U cesťákov na súkromné auto spätne - dá sa, ale do 30 dní od prvého použitia ho musí prihlásiť na DzMV. Auto, kúpené do 1700 EUR možno dať jednorázovo do výdavkov, lebo nepresahuje limit ceny pre povinné odpisovanie.
marjankaj
07.12.12,22:57
Vies auto mozes este do konca roka kupit za hotove aj napr. za 8000EUR, vtedy si este v tomto roku uplatnis odpis 1/4 z kupnej ceny. Po mesiacoch sa to uplatnuje iba pri leasingu. Ale to je podla mna hlupost teraz.. vlastne osobne vozidlo nie v podnikani nam vzdy robilo viac nakladov, ked sme urobili poriadne cestaky s nahradkou za 1km a rozpisali si kopec jazd...

Pokial viem vozidlo vzdy patri do 1. odpisovej skupiny a neviem ci sa da kupit rovno do rezie (cize priamo do nakladov - auto totiz rezia nie je)... no ale to nech posudia mudrejsi :) Ja by som ho nikdy priamo do nakladov ako "drobny majetok" nedala...
No odpísať by mohol 8000/48=167 €. To je už výhodnejšie kúpiť auto za 1700 € a dať to do nákladov.
Ak by chcel odpisovať, tak by to auto musel kúpiť aspoň za 85000 €:eek:
Kukni si zákon.
marjankaj
07.12.12,23:07
Zarobil 15000, teda v čistom cca 9000 a nemá 500 na daň?:eek:

A za čo potom chce kúpiť to auto?:confused:
slnenko
05.01.13,13:31
dobrý deň,
aký je postup pri vyplnaní cestákov? aká podmienka musí byť dodržaná, aby si nimi mohol živnostník ponížiť naklady...
Ďakujem.
Mila123
05.01.13,13:32
ponížiť náklady?????
Tweety
05.01.13,13:33
dobrý deň,
aký je postup pri vyplnaní cestákov? aká podmienka musí byť dodržaná, aby si nimi mohol živnostník ponížiť naklady...
Ďakujem.
Podmienka asi taká, že musí ísť skutočne o PC, teda cestu v súvislosti s podnikaním.
Tweety
05.01.13,13:39
zas jeden skoroúčtovník