Zappx
07.12.12,12:50
Sme s.r.o. - predaj tovaru, mame vlastného zamestnanca-kuriéra, ktorý rozváža tovar zákazníkom, niektorí chcú platiť v hotovosti priamo kuriérovi nie na účet, potrebujeme mať registračnú pokladňu a túto musí nosiť vodič so sebou? alebo mu môžu zaplatiť v hotovosti aj bez pokladne? Aký doklad o zaplatení im on vydá?
KEJKA
07.12.12,14:50
potrebuje ERP.
korela
07.12.12,15:38
Som zákazník, preberám tovar od ich kuriéra s vystavenou faktúrou, platím hotovosťou.
veronikasad
07.12.12,15:55
Som zákazník, preberám tovar od ich kuriéra s vystavenou faktúrou, platím hotovosťou.
platí v prípade, ak kurierom je iná prepravná spoločnosť. V prípade zadávatela témy "kurierom" je zamestnanec firmy
korela
07.12.12,16:06
Ja som sa ozvala preto, lebo kuriér chodí s autom s ich logom, tak som predpokladala, že je to ich pracovník. V akom je zamestnaneckom vzťahu k firme, neviem.
Ale je to veľmi seriózna fa, pochybujem, že by o povinnosti ERP nevedeli.
Tiež sa nechám od vás poučiť.
veronikasad
07.12.12,16:17
Ja som sa ozvala preto, lebo kuriér chodí s autom s ich logom, tak som predpokladala, že je to ich pracovník. V akom je zamestnaneckom vzťahu k firme, neviem.
Ale je to veľmi seriózna fa, pochybujem, že by o povinnosti ERP nevedeli.
Tiež sa nechám od vás poučiť.
Aký doklad o prevzatí peňazí dostávaš od kuriera ?
Hofacker
17.12.12,18:38
Mám takúto skúsenosť:

Objednám si tovar, pričom hneď pri objednávke oznámim že budem platiť hotovosťou pri dodaní tovaru. Dodávateľ to zabalí spolu s vytlačeným pokladničným dokladom (čiže doklad musí nachystať ešte pred vyexpedovaním tovaru). Kuriér mi tovar privezie, zaplatím mu a on mi dá červený pokladničný doklad rukou písaný, ako "dôkaz" o tom že prebral platbu.

Ja si rozbalím krabicu a čaká ma tam už v obálke bloček...

Takto by to mohlo teoreticky fungovať aj u teba...
blavaciko
17.12.12,19:36
Mám takúto skúsenosť:

Objednám si tovar, pričom hneď pri objednávke oznámim že budem platiť hotovosťou pri dodaní tovaru. Dodávateľ to zabalí spolu s vytlačeným pokladničným dokladom (čiže doklad musí nachystať ešte pred vyexpedovaním tovaru). Kuriér mi tovar privezie, zaplatím mu a on mi dá červený pokladničný doklad rukou písaný, ako "dôkaz" o tom že prebral platbu.

Ja si rozbalím krabicu a čaká ma tam už v obálke bloček...

Takto by to mohlo teoreticky fungovať aj u teba...

ani teoreticky ani nijak inak

§ 3Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou
(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej
registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po
jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je
v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem
podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku
po vyhlásení konkurzu.4)

V pripade, ak ty mas v obalke/krabici blok z ERP, znamena to ze obchodnik trzbu evidoval na pokladni a potom mu kurierska spolocnost posle trzbu aj na ucet (tym padom ju ma dvakrat)


a teda plati:

v pripade, ak platbu prijima niekto iny ako predajca na zaklade napr. mandatnej zmluvy (kurier je len sprostredkovatelom platby), nie je nutny doklad z ERP, samozrejme ale doklad o prevedeni platby by mal kurier poskytnut

a naopak, v pripade, ak platbu prijima priamo "sofer/rozvazac" predajcu, ma mat so sebou ERP alebo neprijimat platbu
KEJKA
17.12.12,21:33
postup................v pripade, ak platbu prijima priamo "sofer/rozvazac" predajcu, ma mat so sebou ERP alebo neprijimat platbu
sa nemusí používať, odobrila to aj Ing. Jablonková na školení.
Dôvod: ERP v zmysle zákona má byť na predajnom mieste a predajné miesto je predajňa, nie parkovisko pred domom, alebo firmou odberateľa.
"Rozvážač" - zamestnanec firmy dodávateľa má so sebou bločky z ERP a tie odovzdáva zákazníkovi.
blavaciko
18.12.12,05:52
postup................v pripade, ak platbu prijima priamo "sofer/rozvazac" predajcu, ma mat so sebou ERP alebo neprijimat platbu
sa nemusí používať, odobrila to aj Ing. Jablonková na školení.
Dôvod: ERP v zmysle zákona má byť na predajnom mieste a predajné miesto je predajňa, nie parkovisko pred domom, alebo firmou odberateľa.
"Rozvážač" - zamestnanec firmy dodávateľa má so sebou bločky z ERP a tie odovzdáva zákazníkovi.

podla mna je to hlupost, pretoze zakon 289/2008, par. 2, ods. k) = predajným miestom (sa rozumie) miesto, kde sa prijíma tržba

a to je v tomto pripade vchod obytneho domu, kancleria, ulica, alebo ine mieste kde zamestnanec predajcu prijima platbu, nie?
Hofacker
18.12.12,08:12
Podla môjho názoru, je dôležité to že klient dostane bloček s ERP... To kde sa fyzicky pokladňa nachádzala v momente keď bola prijatá platba nie je také podstatné... Či bola vzdialená od klieta meter, dva metre či 100 kilometrov...
lejka
18.12.12,08:23
Predajňa pošle zákazníkovi na dobierku poštou balík (náhradné autodiely). V balíku je pribalený blok z ERP pre zákazníka, aby mal hneď doklad. Balík uhradí na pošte a pošta pošle peniaze na účet predajne. Čiže 1x je to tržba v ERP a 2x tržba na účet. Ako by to mali účtovať?
KEJKA
18.12.12,09:17
podla mna je to hlupost, pretoze zakon 289/2008, par. 2, ods. k) = predajným miestom (sa rozumie) miesto, kde sa prijíma tržba

a to je v tomto pripade vchod obytneho domu, kancleria, ulica, alebo ine mieste kde zamestnanec predajcu prijima platbu, nie?predajné miesto sa určí pri registrácii ERP a je to
1. predajňa, adresa....
2. ambulantný predaj
3. ešte môžu byť alternatívne dve predajne.....špecifikum
takže žiadna brána, ulica...................
marjankaj
18.12.12,09:39
Predajňa pošle zákazníkovi na dobierku poštou balík (náhradné autodiely). V balíku je pribalený blok z ERP pre zákazníka, aby mal hneď doklad. Balík uhradí na pošte a pošta pošle peniaze na účet predajne. Čiže 1x je to tržba v ERP a 2x tržba na účet. Ako by to mali účtovať?



§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových
mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia
Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice - č. 289/2008 Z. z. - Znenie 0... Page 2 of 11
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-289/znenie-20120101 17. 2. 2012určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska,5) v bankách,6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej
doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej
energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,
b) služby poskytované
1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.

A prečo tam teda prikladá ten bloček z ERP??????:eek:
Žabinka
18.12.12,09:47
Predajňa pošle zákazníkovi na dobierku poštou balík (náhradné autodiely). V balíku je pribalený blok z ERP pre zákazníka, aby mal hneď doklad. Balík uhradí na pošte a pošta pošle peniaze na účet predajne. Čiže 1x je to tržba v ERP a 2x tržba na účet. Ako by to mali účtovať?
Tiež nerozumiem, prečo firma pribalí blok z ERP, keď peniaze prídu na BÚ..
blavaciko
18.12.12,11:01
predajné miesto sa určí pri registrácii ERP a je to
1. predajňa, adresa....
2. ambulantný predaj
3. ešte môžu byť alternatívne dve predajne.....špecifikum
takže žiadna brána, ulica...................
Kejka, podla mna, pokial zakon urcuje, ze predajnym miestom na ucely toho zakona sa rozumie miesto, kde sa prijima trzba, tak by mal byt kazdy rozvozca vybaveny erp s ambul. predajom


Tiež nerozumiem, prečo firma pribalí blok z ERP, keď peniaze prídu na BÚ..

ved to sa snazim vysvetlit, najprv posle blocek z erp (trzba) a potom prijme penaze este aj na ucet... kravina
marjankaj
18.12.12,11:08
ved to sa snazim vysvetlit, najprv posle blocek z erp (trzba) a potom prijme penaze este aj na ucet... kravina
A toto nie je kravina?
Ak je faktúra uhrádzaná platobnou kartou, tak príde na účet a je ešte aj v ERP?:eek:

Celé je to účelové, aby zarobili predajcovia ERP.
blavaciko
18.12.12,11:33
A toto nie je kravina?
Ak je faktúra uhrádzaná platobnou kartou, tak príde na účet a je ešte aj v ERP?:eek:

Celé je to účelové, aby zarobili predajcovia ERP.
pokial viem tak v erp sa platby kartou nasledne odpocitavaju a nejdu teda dvakrat do trzieb, ale suhlasim ze hlupost to je
lejka
18.12.12,12:29
Pýtala som sa, vraj pretože majú výdaj tovaru zo skladu prepojený s ERP a robia to viaceré autopredajne.
korela
18.12.12,12:41
Aký doklad o prevzatí peňazí dostávaš od kuriera ?
Veronikasad, prepáč, zabudla som sa sem vrátiť.
Majú aj eshop.
Kuriér mi odovzdá moju vytlačenú objednávku s pripnutým vystaveným blokom z ERP so všetkými svojimi údajmi o obchode.
freddy87
18.12.12,13:58
Pri každom rozvoze pizze nosia už vytlačený bloček, chcete povedať, že to je nesprávne? Podľa mňa by si s tým kontrola hlavu nelámala.
KEJKA
18.12.12,15:04
Pri každom rozvoze pizze nosia už vytlačený bloček, chcete povedať, že to je nesprávne? Podľa mňa by si s tým kontrola hlavu nelámala.je to správne.
KEJKA
18.12.12,15:07
Kejka, podla mna, pokial zakon urcuje, ze predajnym miestom na ucely toho zakona sa rozumie miesto, kde sa prijima trzba, tak by mal byt kazdy rozvozca vybaveny erp s ambul. predajom
rozvozca nepredáva, len rozváža. Má presne definované kde a komu má ten-ktorý tovar odovzdať, ten je už predaný firmou.
Predajné miesto je v predajni, vo firme, je presne identifikované.
Ak by ten rozvozca nabral plné auto tovaru a behal kde-kade a ponúkal tova rna predaj, tak áno, musí mať ERP, lebo predáva. Áno, musí mať ERP označenú ako ambulantný predaj.
blavaciko
18.12.12,16:05
rozvozca nepredáva, len rozváža. Má presne definované kde a komu má ten-ktorý tovar odovzdať, ten je už predaný firmou.
Predajné miesto je v predajni, vo firme, je presne identifikované.
Ak by ten rozvozca nabral plné auto tovaru a behal kde-kade a ponúkal tova rna predaj, tak áno, musí mať ERP, lebo predáva. Áno, musí mať ERP označenú ako ambulantný predaj.

ja si zakon vykladam tak, ze miestom predaja je (miesto, kde sa prijima trzba) je miesto kde rozvazac vezme euraciky od zakaznika, mohol by niekto zistit ako si to vyklada danove riaditelstvo...
marecino
15.03.16,06:34
tak pytal som sa na danovom riaditelstve a pravdu ma KEJKA, staci jedna pokladna, ked viem kolko bude do predu platit, mozem mu ten blok pripravit do predu :)
fortunka
15.03.16,06:55
marecino mohla som ti usetrit pracu :D My to napr. vo firme robime uz daaavno pradavno a kontrola s tym bola v pohode.

Vystavuju sa blocky na firme a to ide aj s kurierom prec, na zaklade toho vybera peniaze :)