Luba
23.09.04,15:23
Dobrý deň, prosím vedeli by ste niekto poradiť v takomto prípade:
firma sa stala platiteľom DPH od 1.7.04. Predtým nakúpila stravné lístky od dodávateľa platiteľa DPH, ale ako neplatiteľ si neuplatnila DPH. Teraz po registrácii za platiteľa musí zamestnancom str.lístky zaťažiť DPH, ale z ktorej sumy?
Cen str.lístku pri nákupe je 84,--, z toho základ je 70,60 Sk, DPH 13,40 Sk. V účtovníctve je na zásobách účtovaná celá suma t.j. 84,--.
Má sa zamestnancovi počítať DPH z ceny 84,-- (potom je to aj DPH z DPH) alebo iba zo základu 70,60 (ale ako neplatiteľ ju nemala firma na vstupe)??
Ak niekto viete poradiť, vopred ďakujem.
Luba
ESTER
23.09.04,14:39
Ak mala firma urobenú inventúru majetku ku dňu registrácie t.j. aj cenín z ktorých si neuplatnila odpočet DPH, môže ju po zaregistrovaní majetku uplatniť-t.j. odpočítať. Takže berieš cenu pri predaji bez DPH.
Pozri §55 zákona o DPH. Na karte cenín uprav cenu na cenu bez DPH.
Luba
24.09.04,06:30
Ďakujem, ale je to zložitejšie:
DPH zo strav.lístkov nebola pri registrácii uplatnená na vstupe. V §55 sa hovorí o majetku, ja to chápem ako majetok v zmysle HIM - odpisovaný, nie zásoby. Okrem toho má organizácia drvivú väčšinu oslobodených činností, takže zamestnanci vykonávajú prácu, ktorá sa viaže k oslob.činnostiam. Ani preto nie je DPH na vstupe zrejme odpočítateľná. Takže ešte raz: z ktorej sumy by sa mala DPH pre zamestnancov počítať - zo základu či z celej. Aj teraz, keď už je platiteľom, tak by si tú DPH na vstupe zrejme neuplatnila, keby ďalšie také lístky nakupovala. Prosím o vyjadrenie, čo Vy na to.Vďaka.
ESTER
24.09.04,10:18
V komentári k zákonu o DPH § 55 je napísané, citujem "Odpočet dane zo zásob si platiteľ dane uplatní v plnom rozsahu". Takže sa to netýka len odpisovaného hmotného a nehmotného majetku. Ak si už odpočet dane neuplatnila, tak potom ho neuplatňuj ani pri predaji. Štát by nemal byť v tomto prípade ukrátený. Zaujímavé by bolo ešte vedieť aký typ stravných lístkov nakupujete.
Luba
24.09.04,11:33
Ester, vďaka. Tak sa to aj zatiaľ zamestnancom počítalo - t.j. z celkovej ceny lístku. Ide o stravné lístky IEG.
Zita
27.09.04,11:59
Dobry..., vie mi niekto povedat ako zauctujem v JU nakup stravnych listkov s DPH a nasledny predaj zamestnancom a A TIEZ nakup str. listkov BEZ DPH? Citala som pristevky k tejto teme ale po nich uz neviem ani to co som vedela. Dakujem!!!
slimak
17.08.05,08:17
Doporučujem stránku daňového riaditeľstva www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), v článku Stravovanie zamestnancov je opísaný tvoj problém.