feny
07.12.12,13:16
Idem kupovat pozemok na ktorom zamyslam stavat ale bude sa brat uver lenze neviem ci mi ho na sro daju kedze som menil firmu zo zivnosti na sro len nedavno cize moznoze budem musiet zobrat uver na FO... A otazka je kedy je lahsie prepisat pozemok aby ma to nestalo zbytocne peniazepozemok kupim na FO alebo PO? Dakujem
marjankaj
07.12.12,12:33
A čo tam chceš stavať? Sídlo firmy?:confused:
feny
07.12.12,13:22
Nieco obdobne.... Bude to miesto na podnikanie + sidlo ...
taiko
07.12.12,16:38
A da sa pozemok dat do nakladov?
KEJKA
07.12.12,16:51
do nákladov pozemok nedáš, ale kupuješ ho zrejme s DPH, takže by si si ako sro-platiteľ DPH mohol DPH odpočítať.
Ak platiteľ DPH nie si, tak kupuj na FO. Vyhneš sa zbytočným komplikáciám v budúcnosti.
taiko
07.12.12,17:28
do nákladov pozemok nedáš, ale kupuješ ho zrejme s DPH, takže by si si ako sro-platiteľ DPH mohol DPH odpočítať.
Ak platiteľ DPH nie si, tak kupuj na FO. Vyhneš sa zbytočným komplikáciám v budúcnosti.
Fuuha :eek:. Pozemok, ktory kupim na podnikatelsky ucel nemozem dat do nakladov a odpisat?
KEJKA
07.12.12,21:26
nie, pozemok je majetok. Odpíšeš ho až pri predaji dalšej osobe.
DanPaul
03.01.13,14:24
Ktory zakon hovori, ze majetok sa neda odpisat?
KEJKA
03.01.13,14:37
ZDP delí (aj Postupy účtovania delia) majetok na odpisovaný a neodpisovaný.
Pozemky patria medzi neodpisovaný majetok. Do nákladov sa ich hodnota dostane len pri predaji a do daňovo uznaných len do výšky predajnej ceny.
DanPaul
03.01.13,15:34
Aha, takze ste mali na mysli, ze NEODPISOVANY majetok sa neda odpisat. Reagoval som len preto, lebo by som si rad zaradil byt do majetku, ale za toho oneho neviem najst osobitne predpisy pri zaradovani bytu do majetku. Byt by mal byt odpisovany, takze by to nemal byt problem. Ci?
Mila123
03.01.13,15:39
Aha, takze ste mali na mysli, ze NEODPISOVANY majetok sa neda odpisat. Reagoval som len preto, lebo by som si rad zaradil byt do majetku, ale za toho oneho neviem najst osobitne predpisy pri zaradovani bytu do majetku. Byt by mal byt odpisovany, takze by to nemal byt problem. Ci?
patrí k cene bytu aj alikvotna časť pozemku?
DanPaul
03.01.13,16:49
Ano, patri. Ak je v kupnej zmluve vycislena cisto hodnota nehnutelnosti, mozem uctovat s tou? Ak v zmluve nie je cena stavby samostatne, mozem pouzit cenu z noveho znaleckeho posudku?
KEJKA
03.01.13,16:56
Ano, patri. Ak je v kupnej zmluve vycislena cisto hodnota nehnutelnosti, mozem uctovat s tou? Ak v zmluve nie je cena stavby samostatne, mozem pouzit cenu z noveho znaleckeho posudku?
ak cena bytu je s pozemkom /pozemok nemusí byť nutne vo vlastnictve/, tak cenu bytu musíš rozdeliť.
Ak kupna cena nie je rozdelená, môžeš si pomôcť znaleckým posudkom, tam obvykle je cena bytu zvlášť a cena pozemku zvlášť. Spolu to môže byť menej alebo viac ako kupna cena, tak si kúpnu cenu rozdeliť rovnakým pomerom, ako to vyšlo znalcovi.
Následne odpisuješ cenu za byt.
DanPaul
04.01.13,07:38
ak cena bytu je s pozemkom /pozemok nemusí byť nutne vo vlastnictve/, tak cenu bytu musíš rozdeliť.
Ak kupna cena nie je rozdelená, môžeš si pomôcť znaleckým posudkom, tam obvykle je cena bytu zvlášť a cena pozemku zvlášť. Spolu to môže byť menej alebo viac ako kupna cena, tak si kúpnu cenu rozdeliť rovnakým pomerom, ako to vyšlo znalcovi.
Následne odpisuješ cenu za byt.
Podla znaleckeho posudku, vseobecna hodnota bytu /bez nebytovych priestorov a pozemkov/ je 97,5% z celkovej vseobecnej hodnody.
Podla kupnej zmluvy, celkova nadobudacia cena bytu /vratane nebytovych priestorov a pozemkov/ je 100 000 EUR.
Z toho vyplyva, ze nadobudacia cena bytu /bez nebytovych priestorov a pozemkov/ je [100 000 * 97,5 / 100] = 97 500 EUR.
Z plochy/vymery bytu vyuzivam 60% /na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov/, teda odpisovatelna cast je [97 500 * 60 / 100] = 58 500 EUR.
Byt patri do odpisovej skupiny 4, tzn. vyclenenu cast budem odpisovat 20 rokov, teda rocna ciastka na odpis je [58 500 / 20] = 2 925 EUR.
Je to tak spravne?
KEJKA
04.01.13,08:01
áno, správne.
DanPaul
04.01.13,13:24
Este jeden detail, tento 3+1 byt pouzivam ako sidlo firmy - mam tu trvale bydlisko.
Mozem nejakym zposobom plosne "odpisovat/zaradit do DHM" aj prislusenstvo bytu /kuchynu, WC/, kedze ich pocas svojej cinnosti vyuzivam?
Jednu z izieb pouzivam ako zasadacku, v dalsej mam pracovnu a prezentacnu cast. Kedze som si doteraz uplatnoval iba pausalne vydavky, nemam na vyuzivanej casti bytu zmeneny sposob uzivania. Musim na pouzivanej casti bytu docielit zmenu sposobu uzivania pred zaradenim do DHM a naslednym odpisovanim? Je to vobec potrebne, ked ja svojou cinnostou nikoho neohrozujem a byt mi staci v takom stave v akom je?