Danda71
07.12.12,15:08
Účtujem jednu akciovú spoločnosť, ktorá vlastní 48% akcií inej spoločnosti. Tá roky bola v strate a konečne za minulý rok dosiahla pomerne vysoký zisk. Valná hromada tejto firmy rozhodla, že zo zisku vykryje straty minulých rokov, naplní rezervný fond a ostatné sa vyplatí vo forme dividend akcionárom.

Na účet tej mojej firmy už aj prišla nejaká časť peňazí.


Ja som si na základe zápisnice z valnej hromady tej spoločnosti zaúčtovala pohľadávku: 378 / 665 (nedaňový účet, keďže tieto peniaze už raz boli zdanené). Po toto mi je to jasné, ale akcionári tej mojej firmy, ktorú účtujem, si chcú tieto peniaze vybrať.


Pýtajú sa ma, či to môžu urobiť ešte v tomto roku. Ak áno, na základe čoho? Zvoláme mimoriadnu valnú hromadu, kde o tom rozhodneme? Ak áno, fajn, ale ako to zaúčtovať? A vôbec, je to možné v tomto roku urobiť? Nemalo by to byť súčasťou zisku roku 2012, i keď tento zisk nepodlieha opätovnému zdaňovaniu a nemal by byť tým pádom súčasťou účtu 431, ktorý si akcionári môžu rozdeliť až v r.2013 na základe rozhodnutia valnej hromady?

Ďakujem za pomoc, Dana
martinez
07.12.12,15:04
Ano, ja suhlasim s tym co si napisala : tato dividenda je vynos akciovky, ktory sa prenesie na 431 a ten si mozu akcionari vyplatit az po schvaleni zavierky 2012, teda v r.2013
Danda71
08.12.12,08:29
Ďakujem za odpoveď, už som si istejšia a takto to aj postúpim na vedomie akcionárom.