suma
27.02.06,08:17
Dobrý deň, môžete mi poradiť, daňovník, ktorý bol v minulom roku dobrovoľne nezamestnaný 6 mesiacov, pri podaní daň. priz. za rok 2005 musí priložiť potvrdenie, že bol dobrovoľne nezamestnaný? Zvyšok roka bol zamestnaný. Ďakujem
Fany
27.02.06,07:24
Ak bol aj podnikateľom a ak mu začatie podnikania nenaviazalo hneď na ukončenie zamestnania, tak treba. Už len z dôvodu, aby nevznikli dohady, či mal, alebo nemal v tom období nejaké zdaniteľné príjmy. Napokon aj v prílohách k DP (Výkazy o MaZ a PaV) musí vyznacit za aké obdobie to podáva (v mesiacoch) a z toho by bolo jasné, že celý rok nepodnikal.
A ak bol iba zamestnancom, prečo podáva DP? Mal aj iné príjmy? Ak nie, môže (alebo vlastne už mohol) predsa požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie roč.zúčtovania. Ale aj tak musí doložiť toto obdobie aj z dôvodu uplatnenia nezdaniteľnej časti na daňovníka.
Stačí na to iba čestné vyhlásenie, že v tom konkrétnom období nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy.
alušik
27.02.06,08:56
Neviem, akým iným potvrdením by chcel dokladovať tú dobrovoľnú nezamestnanosť...;)
Takže určite treba čestné vyhlásenie, že počas toho obdobia nemal žiadne príjmy. :) Ale ak si podáva daňové priznanie, tak by som to napísala aj do poznámok a nerobila samostatný papier.
HUPKA64
27.02.06,09:59
Spomínali ste, že je tu príklad ku zdaneniu príjmov z VB. Platí aj pre Írsko.
Neviem to nájsť v archíve. Poraďte. Vopred vďaka.
Dasa_Kravecova
27.02.06,15:55
ahojte, chcela by som sa spýtať môj 19-ročný brat - študent strednej školy, minulé prázdniny pracoval na dohodu, mohol by si podať daňové priznanie aby mu urobilo vrátku dane, može si odpočiťať ten odpočet na daňovníka tých 87936 či koľko to presne je?ďakujem ta radu......:p
Johanka
27.02.06,16:03
Neviem, akým iným potvrdením by chcel dokladovať tú dobrovoľnú nezamestnanosť...;)
Takže určite treba čestné vyhlásenie, že počas toho obdobia nemal žiadne príjmy. :) Ale ak si podáva daňové priznanie, tak by som to napísala aj do poznámok a nerobila samostatný papier.
Žiadne čestné prehlásenia sa neprikladajú. V DP je daňovník vyhlasuje, že všetky údaje uvedené v DP sú správne a úplné - tak je na ňom, aké príjmy prizná. Neviem prečo by sme mali dokazovať, čo sme robili v čase, keď sme nemali žiadne príjmy.
Johanka
27.02.06,16:06
Spomínali ste, že je tu príklad ku zdaneniu príjmov z VB. Platí aj pre Írsko.
Neviem to nájsť v archíve. Poraďte. Vopred vďaka.
Neviem, kde to je, lebo už je tu veľa tém na zdanenie príjmov zo zahraničia, iba chcem upozorniť, že jedna zmluva je s VB a Severným Írskom, kde sa používa metóda vyňatia príjmov a druhá zmluva je s Írskom, kde je metóda zápočtu dane. Takže príklad pre VB je nepoužiteľný pre Írsko. Skôr hľadaj príklad príjmov z ČR, kde je používaná tiež metóda zápočtu dane.
Johanka
27.02.06,16:07
ahojte, chcela by som sa spýtať môj 19-ročný brat - študent strednej školy, minulé prázdniny pracoval na dohodu, mohol by si podať daňové priznanie aby mu urobilo vrátku dane, može si odpočiťať ten odpočet na daňovníka tých 87936 či koľko to presne je?ďakujem ta radu......:p
Áno, môže. Urobí si DP typ A, nezdaniteľná časť základu dane je 87.936 Sk. Prílohou priznania je kópia potvrdenia od zamestnávateľa.
abel
28.02.06,20:07
Neviem, akým iným potvrdením by chcel dokladovať tú dobrovoľnú nezamestnanosť...;)
Takže určite treba čestné vyhlásenie, že počas toho obdobia nemal žiadne príjmy. :) Ale ak si podáva daňové priznanie, tak by som to napísala aj do poznámok a nerobila samostatný papier.
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. :D Možno pre zvýšenie ich sebavedomia. :D