cocker.ba
08.12.12,10:34
zdravim, znamy chce vyradit auto z majetku s.r.o (neplatca dph), ktore uz ma 4,5 roka, ktore vsak kupoval ako 2,5 rocne od zivnostnika (teda sam od seba, lebo zivnost rusil) a este by ho mal 2 roky odratavat z danoveho zakladu.nakolko s.r.o. sa momentalne nedari, nechce zbytocne ist do minusu a platit este aj cestnu dan.preto uvazuje, ze si ho prevedie na seba ako sukromnu osobu. v takom pripade asi nebude dalsie 2 roky odratavat jeho hodnotu od dan. zakladu. ma vsak platit aj nejaku dan z prijmu? to by asi nebolo logicke, lebo nepojde o predaj sebe ale o darovanie uz 4,5 rocneho auta.
dik za rady.
KEJKA
08.12.12,15:10
dar.543/081 a následne vyradenie
543 je pripoč.položka k ZD, takže príde o možnosť uplatniť si odpisy v roku, ked sa dariť bude.
Kedže nepredáva, ale daruje, tak nemá čo zdaniť, nemá príjem.
Lenže daňové odpisy môže aj pozastaviť, takže ich nemusí odratávať od ZD.
ak auto nevyužíva, dokonca neuplatní ani žiadne výdavky, mohol odhlásiť auto z DMV......týmto som si nie istá, lebo sa to nerobí, nemám s tým skúsenosť a tiež neverím, že auto nepoužíva.
cocker.ba
08.12.12,17:38
dar.543/081 a následne vyradenie
543 je pripoč.položka k ZD, takže príde o možnosť uplatniť si odpisy v roku, ked sa dariť bude.
Kedže nepredáva, ale daruje, tak nemá čo zdaniť, nemá príjem.
Lenže daňové odpisy môže aj pozastaviť, takže ich nemusí odratávať od ZD.
ak auto nevyužíva, dokonca neuplatní ani žiadne výdavky, mohol odhlásiť auto z DMV......týmto som si nie istá, lebo sa to nerobí, nemám s tým skúsenosť a tiež neverím, že auto nepoužíva.

dakujem za odpoved. auto by pouzival nie ako firemne, ale ako sukromne pre potreby firmy.aspon by sa hlbsie nemusei dostavat do minusu, ked sa s.r.o. prilis nedari a doba je taka aka je.DMV by sa len prehlasilo na FO.ale nefigurovalo by v majetku s.r.o.
KEJKA
08.12.12,18:14
dakujem za odpoved. auto by pouzival nie ako firemne, ale ako sukromne pre potreby firmy.aspon by sa hlbsie nemusei dostavat do minusu, ked sa s.r.o. prilis nedari a doba je taka aka je.DMV by sa len prehlasilo na FO.ale nefigurovalo by v majetku s.r.o.
ak chceš používať súkromné auto pre potreby firmy, tak budeš vykazovať cestovné náhrady - to budú tiež náklady do mínusu,či?
a v takom prípade DMV platí sro nie osoba.
Ak si nechceš kvôli šetreniu nákladov uplatňovať náhrady, tak potom akoby to auto firme ani neslúžilo, netreba platiť DMV.
cocker.ba
09.12.12,19:02
ak chceš používať súkromné auto pre potreby firmy, tak budeš vykazovať cestovné náhrady - to budú tiež náklady do mínusu,či?
a v takom prípade DMV platí sro nie osoba.
Ak si nechceš kvôli šetreniu nákladov uplatňovať náhrady, tak potom akoby to auto firme ani neslúžilo, netreba platiť DMV.


lenze je rozdiel vykazovat len cestovne nahrady, alebo aj cenu auta...ci?
KEJKA
10.12.12,16:25
lenze je rozdiel vykazovat len cestovne nahrady, alebo aj cenu auta...ci?
je rozdiel vo výške aj v spôsobe zúčtovania...............neviem čo máš na mysli.
výška náhrady závisí od počtu km.
cocker.ba
10.12.12,19:11
mam na mysli kilometrovne.ved prave o to ide-ak by bolo auto v nakladoch firmy, tak vydavkom by bol rocny odpis (min. stvrtina z ceny auta)plus vydavky na pouzitie auta.ked nebude v majetku firmy, tak vydavky len za pouzitie auta, co je podstatne menej, takze az taky velky minus nehrozi.
Antonia Jendrišáková
15.12.12,08:29
Auto je majetkom firmy. Nemôžeš ho len tak "vyhodiť" z majetku. Môžeš ho poskytnú zamestnancovi na súkromné účely, ale budeš tomuto zamestnancovi zdaňovať ku mzde za každý mesiac 1 % zo vstupnej ceny vozidla § 5 ods. 3 písm. a). Pre zníženie dane z príjmu PO môžeš prerušiť odpisovanie majetku, neuplatníš daňové odpisy. Ak sa vozidlo nebude používať na podnikanie do 30 dní ho odhlásiš z dane z motor. vozidiel na DÚ, POZOR na termín, hrozí a bude pokuta pri nedodržaní. Pri výpočte budeš platiť pomernú ročnú daň. Ale stále máš nárok ho odpisovať, aj keď sa nepoužíva na cesty. Vyradiť z majetku ho môžeš napr. predajom tejto FO v zostatkovej cene ku 31.12.2011. Potom bude pre firmu ZC daň. výdavok a predajná cena daňový príjem.
cocker.ba
15.12.12,10:10
Auto je majetkom firmy. Nemôžeš ho len tak "vyhodiť" z majetku. Môžeš ho poskytnú zamestnancovi na súkromné účely, ale budeš tomuto zamestnancovi zdaňovať ku mzde za každý mesiac 1 % zo vstupnej ceny vozidla § 5 ods. 3 písm. a). Pre zníženie dane z príjmu PO môžeš prerušiť odpisovanie majetku, neuplatníš daňové odpisy. Ak sa vozidlo nebude používať na podnikanie do 30 dní ho odhlásiš z dane z motor. vozidiel na DÚ, POZOR na termín, hrozí a bude pokuta pri nedodržaní. Pri výpočte budeš platiť pomernú ročnú daň. Ale stále máš nárok ho odpisovať, aj keď sa nepoužíva na cesty. Vyradiť z majetku ho môžeš napr. predajom tejto FO v zostatkovej cene ku 31.12.2011. Potom bude pre firmu ZC daň. výdavok a predajná cena daňový príjem.

to akoze nie je mozne auto v majetku firmy, ktore ma 5 rokov , darovat FO? to ho musim predavat za smiesny peniaz? to snad nie... nehovorime o aute za 30 000 € ale o aute, ktore ma zostatkovu hodnotu mozno 3000 € (viac by za neho nezaplatil ani bazar-takze uctovnu hodnotu ma urcite nizsiu)....to ho nemozem darovat ani nikomu z rodiny?to je snad chore, nie?
a s.r.o. zamestnancov nema.ani mat nebude.
Andrej13
06.01.13,20:33
chore to nie je, pretoze spolocnost s. r. o. bola zalozena za ucelom dosiahnutia zisku, tym padom ho nebudes predsa darovat, ked ho mozes predat.
Centrum
06.01.13,20:55
nie je choré to špekulovanie...?
cocker.ba
07.01.13,21:34
chore to nie je, pretoze spolocnost s. r. o. bola zalozena za ucelom dosiahnutia zisku, tym padom ho nebudes predsa darovat, ked ho mozes predat.

mozes predat= musis predat? musim teda predat auto, ktore je stare 5,5 roka, teda de facto nema skoro ziadnu uctovnu hodnotu? a musim ho predat vramci rodiny, ked ho mozem darovat? ktory zakon mi to prikazuje?˘ak taky zakon existuje, tak ho predam za 100€.
Andrej13
08.01.13,08:45
to ze auto nema uctovnu hodnotu neznamena, ze uz nic nestoji, pozri sa na nete aku maju hodnotu taketo auta. tiez si pozri obchodny zakonnik (513/1991) par. 2 - § 2
Podnikanie
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.



Vsak keby vsetky firmy fungovali tak, ze majetok daruju, tak by to bolo uz ake tunelovanie. Si predstav, ze mas 20 aut, podla teba uz bez hodnoty, asi dajme tomu max. 5-7 rocnych, a mas strasne vysoke zavazky, ale auta darujes rodine, vyhlasis konkurz a firmy, voci ktorym mas zavazky mozu akurat plakat.
cocker.ba
08.01.13,09:21
to ze auto nema uctovnu hodnotu neznamena, ze uz nic nestoji, pozri sa na nete aku maju hodnotu taketo auta. tiez si pozri obchodny zakonnik (513/1991) par. 2 - § 2
Podnikanie
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.



Vsak keby vsetky firmy fungovali tak, ze majetok daruju, tak by to bolo uz ake tunelovanie. Si predstav, ze mas 20 aut, podla teba uz bez hodnoty, asi dajme tomu max. 5-7 rocnych, a mas strasne vysoke zavazky, ale auta darujes rodine, vyhlasis konkurz a firmy, voci ktorym mas zavazky mozu akurat plakat.


ja som sa pytal na darovanie jedneho (nie 20) auta a ci nejaky zakon vyslovene zakazuje darovat 5,5 rocne auto niekomu z rodiny...
a takisto som sa nepytal na definiciu podnikania...
Andrej13
08.01.13,10:04
dobre, tak prepac, neviem o zakone ktory to zakazuje, ale nakolko podnikas, mal by si ho predat za najlepsiu ponuku a nie darovat zadarmo.
cocker.ba
08.01.13,17:32
dobre, tak prepac, neviem o zakone ktory to zakazuje, ale nakolko podnikas, mal by si ho predat za najlepsiu ponuku a nie darovat zadarmo.

predavat vramci rodiny? to by uz bol tak trocha hyenizmus...
calawen
23.01.13,21:21
Mám otázočku ohľadom vyradenia odpísaného auta z majetku sro. Ideálne by si ho chcel spoločník prepísať na svoje meno. Prichádza v tomto prípade do úvahy darovanie vozidla? Alebo musí byť predaj? Ak predaj, cena musí byť obvyklá, keďže ide o sprieznenú osobu?
Sro sa predaju chce vyhnúť kvôli DPH. Auto kúpila od spoločníka navyše v období, keď sama nebola platcom DPH a v tom čase (2009) ani nebolo možné odpočítavať DPH... Teraz by DPH musela vypočítať a odviesť, či nie?
calawen
25.01.13,22:15
posúvam
Tweety
26.01.13,08:19
Mám otázočku ohľadom vyradenia odpísaného auta z majetku sro. Ideálne by si ho chcel spoločník prepísať na svoje meno. Prichádza v tomto prípade do úvahy darovanie vozidla? Alebo musí byť predaj? Ak predaj, cena musí byť obvyklá, keďže ide o sprieznenú osobu? ÁNo, cena obvyklá.
Sro sa predaju chce vyhnúť kvôli DPH. Auto kúpila od spoločníka navyše v období, keď sama nebola platcom DPH a v tom čase (2009) ani nebolo možné odpočítavať DPH... Teraz by DPH musela vypočítať a odviesť, či nie? ÁNo, predaj s dph. V texte.
mirhu
10.07.13,06:52
Ak tomu dobre rozumiem, ak daruje s.r.o. už odpísaný automobil, ktorý nemá ešte 5 rokov v majetku firmy, spriaznenej osobe (konateľ svojmu otcovi), zvýši sa základ dane o sumu v darovacej zmluve (obvyklá cena automobilu). Ale konateľ ho chce darovať za sumu 1 euro - čo podľa mňa nemôže...
KEJKA
10.07.13,08:47
za 1 euro nie je dar, ale predaj.
mirhu
10.07.13,09:45
Teda v darovacej zmluve nemusí byť žiadna suma? Potom akú sumu dám na 543?