Letko
08.12.12,12:59
Ahojte,

svokrovci majú ponuku umiestniť vysielač na internet na svojej streche. Ponuka je to zaujímavá - internet pre nich zadarmo. Vysielač to bude pre celú ich dedinu. Prijímače sú 2 niečo a 5GHz, vysielač zatiaľ nevieme.

Otázka:

Je nejaké zvýšené riziko ožarovania ľudí v dome, ktoré by negatívne ovplyvňovalo zdravie obyvateľov domu?

Ďakujem :)
expeeert
08.12.12,12:05
Zdraviu prospešné také vysielače určite nebudú - skôr negatívne - v akej miere, to je ťažko povedať, zistia za pár rokov. Ale aspoň internet bude zadara...
Gapo
08.12.12,12:14
Antény sú také žiariče, že šíria signál od seba do okolia, pod seba nemá zmysel. Aspoň tak sme sa v škole učili.
Z toho vyplýva, že horšie by bolo, ak by anténa bola na susedovom dome a mne by pražila do okien. To by som bol ako v mikrovlnke :D
sthruska
08.12.12,12:42
Skôr by som sa zaujímal či nedôjde k poškodeniu strechy a tým aj jej zatekaniu.
marleau
08.12.12,13:16
A ako často bude niekto potrebovať labzovať po streche.
mecky
08.12.12,13:34
pod svetlom je najvecsia tma :)
tym ze budete pod vysielacom tak na vas nebude smerovane ziarenie

dalsia vec je ze ten vykon ktory moze vyziarit je limitovany (normou), osobne sa z tohto pohladu viac obavam mobilneho telefonu pri uchu ako wifi
sthruska
08.12.12,13:40
Ide o montáž.
Richard
08.12.12,16:37
Riziká nie sú zatiaľ dokázané, minimálne jedno riziko tu však je a to je psychika.
Ak ich to bude trápiť a budú zažívať neustále obavy a stres z toho že im to môže škodiť, tak môžu prísť následky z takejto nepohody (ľudia píšu že ich bolí hlava a podobne, ale je to skôr v o ich psychike).

Ak sú pohoďáci, nech si užijú internet zadarmo, ak sú skôr domýšľaví a neistí tak nech si to nedávajú, zdravie je dôležitejšie.
bodliak
08.12.12,16:49
Hm.
Viete, aký výkon vyžaruje 2 a 5 GHz wifina pre pokrytie dediny ?
A viete, koľko vyžarujú vysielače Kamzík, Javorina, Zobor ... ?
BTSku v blízkosti náhodou nemáte ?

To všetko už pečie naše vnútornosti desať rokov. Tisíc násobne vyšším výkonom. (tie televízne)
Letko
08.12.12,18:31
Ďakujem vám za info :)
marleau
08.12.12,18:41
Antény sú také žiariče, že šíria signál od seba do okolia, pod seba nemá zmysel. Aspoň tak sme sa v škole učili.
Z toho vyplýva, že horšie by bolo, ak by anténa bola na susedovom dome a mne by pražila do okien. To by som bol ako v mikrovlnke :D

Veď to.Časom zistiť,že vysielače na susedovej streche sú pre mňa nebezpečneijšie ako na mojej a on je ten,kto má internet zadara (aj keď to ako extra bonus nepovažujem),nie je bohviečo.
noel.g
09.12.12,12:03
elektronicky smog je vsade. v dnesnej dobe uz nie je hadam ani mozne sa mu vyhnut. ak by sme mali brat vazne co vsetko skodi zdraviu, tak nejeme, nepijeme, dokonca by nas trapilo aj to, ze dychame. nerobil by som si z toho tazku hlavu, nespominam si, ze by som niekedy v zivote cital nieco o pripade, kedy cloveka zabila, ci rapidne mu zhorsilo zdravie wi-fi, alebo ziarenie z anteny.
AlbertM
09.12.12,12:29
V umiestnení na streche naozaj asi nebude žiaden problém -zdravotný (viď BTS-ky na strechách panelákov) :) Ale ako to bude s pripojením na elektrickú sieť? Lebo dva vysielače so všesmerovou anténou s dosahom na celú obec môžu mať celkom ,,zaujímavú spotrebu,, :eek:. Takže ak to pripoja na sieť v dome môže byť cena spotrebovanej el. energie vyššia ako hodnota ponúkanej internetovej služby ZADARMO!!!! Čiže súhlasiť len za predpokladu že si to pripoja na vlastné odberné miesto. ( Samostatný elektromer pripojený zo stĺpa alebo rozvodnej skrine na ulici)
mecky
09.12.12,12:43
ono nieje problem danemu zariadeniu premerat odber a nasledne z toho spotrebu vyratat pausalne, pripadne sa da pouzit merac spotreby, samostatny odber je vcelku zbytocnost
je to ale vec na ktorej sa treba dohodnut vopred :)
a ta spotreba nieje nijako sptrasidelna, zalezi to od konkretneho zariadenia ale je to niekde medzi 10-30w (antena elektriku nezerie :P)
Letko
09.12.12,17:19
V umiestnení na streche naozaj asi nebude žiaden problém -zdravotný (viď BTS-ky na strechách panelákov) :) Ale ako to bude s pripojením na elektrickú sieť? Lebo dva vysielače so všesmerovou anténou s dosahom na celú obec môžu mať celkom ,,zaujímavú spotrebu,, :eek:. Takže ak to pripoja na sieť v dome môže byť cena spotrebovanej el. energie vyššia ako hodnota ponúkanej internetovej služby ZADARMO!!!! Čiže súhlasiť len za predpokladu že si to pripoja na vlastné odberné miesto. ( Samostatný elektromer pripojený zo stĺpa alebo rozvodnej skrine na ulici)

Čo vraveli zo skúseností, tak by to malo byť okolo 16,60€ elektriny na rok.
command
10.12.12,04:43
Pri spotrebe 10w je to cca 13€ rocne ale ak je to 30w tak je to okolo 40€ rocne. Ak uvazime ze za internet je najnizsia sadzba 10e/mesiac tak uspora tam urcite je.
Letko
10.12.12,04:46
U nás je momentálne najlacnejší internet za 7€/mesiac.
brodozz
10.12.12,13:27
Aco samotna ihstalacia? 0€?
Letko
10.12.12,19:08
Ešte ekonomická otázka:

DzP

Ako odmenu za nájom miesta pre anténu nám ponúkajú internet v hodnote 11€ mesačne, čo je 132€ ročne. Bude sa z toho platiť daň alebo ako je to s daňovým priznaním?

Ďalej v paragrafe 17, odstavec 20, zákona o DzP je napísané: Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom,...

Ako tomu treba chápať?
Letko
11.12.12,07:01
Posúvam poslednú otázku pre účtovníkov.
Braňo
11.12.12,07:42
Antény sú také žiariče, že šíria signál od seba do okolia, pod seba nemá zmysel. Aspoň tak sme sa v škole učili.
Z toho vyplýva, že horšie by bolo, ak by anténa bola na susedovom dome a mne by pražila do okien. To by som bol ako v mikrovlnke :D

S uvedeným názorom nesúhlasím, uvedená anténa vyžaruje aj do spodu časť žiarenia, byty v bytovke normálne majú wifi sieť so signálom 60-80%. Samozrejme, tá intenzita je nižšia ako do strán.
Letko
11.12.12,07:45
Inštalácia pri mikrovlnke a viazanosti 2 roky 30€.
mecky
11.12.12,08:25
S uvedeným názorom nesúhlasím, uvedená anténa vyžaruje aj do spodu časť žiarenia, byty v bytovke normálne majú wifi sieť so signálom 60-80%. Samozrejme, tá intenzita je nižšia ako do strán.
samozrejme dokonala antena ktora by ziarila iba do planovaneho priestoru neexistuje, vzdy vyziari nieco do vsetkych smerov, ide o to kolko a kde (nieje problem to zistit z datasheetu k antene), anteny ktore sa na taketo pokrytie pouzivaju ziaria pod seba minimum
dalsia vec je ze na wifi funguju vcelku dobre odrazy :)
Gapo
11.12.12,14:29
S uvedeným názorom nesúhlasím, uvedená anténa vyžaruje aj do spodu časť žiarenia, byty v bytovke normálne majú wifi sieť so signálom 60-80%. Samozrejme, tá intenzita je nižšia ako do strán.
Nemusíš súhlasiť,je demokracia :D ale k nahliadnutiu nezaškodí :
http://www.homewifi.wz.cz/vsesmerove_anteny.php
Letko
11.12.12,15:35
Dnes som telefonoval s majiteľom firmy a vravel, že žiarenie je 0,1W. Z mobilu je vraj 2W.