tvojekuriatko
08.12.12,13:12
Rád by som sa opýtal, na 99% som to pochopil správne, ale... potrebujem sa úplne uistiť.

Začínajúci živnostník v prvom roku podnikania nemusí platiť odvody do sociálnej pisťovne. Môže ich však platiť dobrovoľne, ak sa tak rozhodne.

Platiť musí povinne začať až od júla nasledujúceho roku a to iba v prípade, ak za predchádzajúci rok zarobil viac ako 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Od 1.7.2012 platí pre príjem v roku 2011 suma 4078,68 €. Od 1.7.2013 bude platiť pre príjem v roku 2012 suma 4716 €. Ide o hrubý príjem - bez odpočítania výdavkov. Kto v predchádzajúcom roku nedosiahol príjmy vyššie, ako je uvedená suma, nie je povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne.

Som v druhom roku podnikania a v tomto roku mám hrubý príjem (bez nákladov a bez odvodov do ZP) okolo 3000 €. Znamená to, že ak nepresiahnem do konca roku (našťastie nemožné) sumu 4716 €, tak som "v suchu", teda nevzniká mi povinnosť platiť odvody do sociálnej?

Je to výpis zo stránky mojepodnikanie.sk, nemám s ňou skúsenosti, vy ste odborníci a ovládate zákony, takže to môžete potvrdiť z pohľadu odborníka. Každopádne, ak by to bolo tak, ako sa domnievam, bolo by to skvelé :)

Ďalšia vec, ktorú som nikdy neriešil, je daňový bonus za vyživovanú manželku. Môžem si ho uplatniť tento rok? Som ženatý od 28. augusta, nie od začiatku roka. Aj tak sa to na mňa vzťahuje?

Manželka nemá žiadny príjem, je dobrovoľne nezamestnaná, samoplatiteľka do ZP. V zdaňovacom období (rok 2012) až do svadby poberala príspevok na opatrovanie. Zníži sa môj daňový základ o ten daňový bonus? A v akej výške je daňový bonus?

Čítal som totiž niečo takéto:

Od vlastného príjmu manželky (manžela) sa bude odpočítavať len zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť z tohto vlastného príjmu. Nebude sa môcť odpočítať poistné na dobrovoľné sociálne poistenie ani poistné “samoplatiteľa” na zdravotné poistenie.


Nerozumiem teda presne, čo je ten daňový bonus a či vôbec nejaký je. Počas toho príspevku za opatrovanie platil jej ZP štát. Ach ... :confused:

Ďakujem veľmi pekne za akékoľvek nasmerovanie!

Michal
Mila123
08.12.12,12:20
Tvoje kuriatko.....DB sa poskytuje na nezaopatrené deti, tak Tvoja manželka nie je zároveň Tvojím dieťaťom.....

odpočítateľná položka na manželku podľa § 11 ZDP si ju môžeš uplatniť od 09/2012, t.j. za 4 mesiace......ak máš ročný príjem 3000 €(inak neviem z čoho žijete????) ale ani manželku nepotrebuješ dávať do DP, žiadnu daň nezaplatíš.......a na manželku od štátu tiež nič nedostaneš.....

tú SP si pochopil......
tvojekuriatko
04.01.13,08:30
Dlhšie som sa odmlčal, ale prišiel som poďakovať. Aj sám som si preštudoval tieto veci, chcel som vedieť tak trochu aj pre budúcnosť. Podstatné je, že sociálnu neplatím a cítim sa za to požehnaný :D Ďakujem!!
tvojekuriatko
04.01.13,08:32
Oh, aha... Z čoho žijeme? :) Umenie vyžiť z mála a zároveň byť spokojný. Tomu sa treba naučiť, ale dá sa to. A máme sa rovnako dobre, ako ostatní, lebo: nižší plat = nižšie náklady. Vysoký plat = vysoké náklady + zbytočný stres. Na prvý pohľad šialené a nerozumné, no je toho viac, čo dokopy tvorí akési piliere istoty v ťažších časoch :)