fajnovka
27.02.06,08:36
Ahoj všetci
mám takú vec - auditor nám doporučil vyradiť z nákladov faktúry za letenky zahraničných spoločníkov z Nemecka na SK a späť - je to podľa nej odpočitateľná položka. Má niekto podobný problem? :confused:
Braňo
27.02.06,07:42
Uvedený problém mám aj ja. Neplatíme iba letenky, ale aj iné náklady na Slovensku. Z nákladov to nevyraďuj, je to náklad, akurát ja si to dávam podpisovať štatutárom firmy, že súhlasí s preplatením a účtujem na nedaňové náklady.
fajnovka
27.02.06,07:51
Braňo, prosím ťa, kde si našiel že je to nedaňový výdaj..(asi som blbo pozerala ZDP:( )
Braňo
27.02.06,07:57
Nuž musíš posúdiť, či sa jedná o pracovnú cestu.
fajnovka
27.02.06,08:01
Považujem to za služobnú cestu - z miesta bydliska v DE mimo svojho pracoviska v DE. Je to chyba?
Chobot
27.02.06,08:07
Považujem to za služobnú cestu - z miesta bydliska v DE mimo svojho pracoviska v DE. Je to chyba?

Ale spoločníci nie sú v pracovnom pomere s firmou. Oni nevykonávajú služobnú cestu pre firmu. Predpokladám, že išli na valné zhromaždenie alebo na iné stretnutie orgánu firmy. Aj akcionári akc. spoločností chodia na valné zhromaždenia na vlastné náklady, nie ne na náklady firmy.
fajnovka
27.02.06,08:11
Neprišli na valnú hromadu - každý mesiac chodia na pár dní a riešia veci vo firme, prezerajú výsledky, kontrolujú zákazky, stále si myslím že je to pracovná cesta:confused:
Chobot
27.02.06,09:03
Neprišli na valnú hromadu - každý mesiac chodia na pár dní a riešia veci vo firme, prezerajú výsledky, kontrolujú zákazky, stále si myslím že je to pracovná cesta:confused:

No to je obdoba valnej hromady. Oni si vykonávajú svoje vlastnícke práva voči firme. Pokiaľ nie sú zároveň aj konatelia, tak by tam nemali čo hľadať v bežnej prevádzke firmy. Vedením firmy poverili predsa konateľov, konatelia sa voči nim zodpovedajú a tí im predkladajú výkazy.

Obdobné je to v prípade akcionárov. Tí majú tiež svoje vlastnícke práva ale nie právo rozhodovať v mene firmy. Predstav si, že by si vlastnila zopár akcií nejakej banky a na základe toho by si si nárokovala prísť do banky a pozerať ako tam pracujú, vstupovať do priestorov a informačných systémov. Alebo by si si chcela preplatiť cestovné náklady, že di prišla na kontrolu do firmy. Myslíš, že by si s požiadavkou uspela?

Akcionár rovnako ako aj spolčník má práva vyplývajúce z jeho majetkovej účasti na firme - t.j. rozhodovať na valnom zhromaždení alebo na schôdzi spoločníkov, nie o dennom chode firmy. U malých firiem je to niekedy ťažké oddeliť, majitelia si myslia, že tým ,že sú vlastníci majú neobmedzené práva. Ale vlastníci napr. nemôžu za firmu ani podpisovať alebo vstupovať do zmluvných vzťahov v mene firmy.

Preto naďalej trvám na tom, že pokiaľ nie sú v pracovno-právnom pomere s firmou (napr. konateľ), tak sa nejedná o pracovnú cestu a preplatenie takýchto výdavkov budú nedaňové náklady.
fajnovka
27.02.06,09:48
hmmm..jasne..už sa mi vyjasnilo:)
ďakujem za pomoc