BABYstar
08.12.12,19:06
Má niekto recept na nakladaný chren ?
lujza.j
08.12.12,18:09
BABYstar
08.12.12,18:28
Ďakujem
teri26
08.12.12,19:56
najlepší je samotný je potom ostý a plačliví
hubatá
08.12.12,20:56
Veru teri26 má pravdu: najlepší je len čerstvo nastrúhaný, bez nálevu. Keďže chren sa dá kopať aj v decembri pokiaľ nie je zamrznuté je zdrojom zdravia aj v zime. Chren nekopeme v mesiacoch ktoré nemajú v názve písmeno "r", teda: máj, jún, júl, august, lebo kvitne a tvorí nové korene. Ak chceme aby mal hrubý, zdravý koreň, odlamujeme listy. Kto nemá dobrú pivnicu, môže si chren naporcovať do mrazáka a vždy nastrúhať len toľko koľko sa momentálne zje.

Je to nedocenená rastlina a pritom veľmi zdravá, pomáha pri nádche prečistiť dutiny. Kto má záhradu mal by ju pestovať - len pozor, rada sa rozrastá a dusí iné rastliny. Takže kopaním ju smerujeme tak ako my chceme.
babka - ježibabka
09.12.12,19:22
Toto mám z internetu. Robila som podľa č. 1
Chrenová pochúťka

POTREBNÉ PRÍSADY

450g očisteného chrenu,40gcukru,10gsoli,3.5dlvody,po1dl octu a oleja.

POSTUP PRÍPRAVY

Chren nastrúhať ja ho pomixujem na jemno aj s ostatnými prísadami. Dáme do pohárov. Nesterilizujeme, takto vydrží v chladničke 4-5 mesiacov. Pred podávaním môžeme pridať nastrúhané jabĺčko alebo 3-4 lyžice smotany. Vynikajúce k varenému mäsu, údeninám a podobne.

Chren
Ingrediencie
300 g pokrájaného chrenu , 200 ml vychladnutej prevarenej vody , 100 ml oleja , 1 PL 8% octu , 1 PL cukru , 1 KL soli.
Postup
Chren jemne pokrájame a so všetkými ingredienciami rozmixujeme dohladka.
Volíme čo najmenšie poháriky, natlačíme a uzavrieme. Najlepšie sú viečka na uzáver – šrobovacie.
Bez sterilizovania vydrží v chladničke, pokiaľ ho skorej nespotrebujete, aj rok.
Doporučenie: naberať len malé porcie, táto zmes je veľmi ostrá, ostrejšia než chren čerstvý.