šúpolienka
09.12.12,09:29
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Chcela by som si otvoriť obchodík s handmade tovarom. Rada by som predávala vecičky vyrobené šikovnými ľuďmi. Potrebujem však radu. Ja mám, samozrejme, živnosť na predaj, ale môžem kupovať/sprostredkovať predaj vecičiek napr. od babičiek, mamičiek na MD..., ktoré nemajú ŽL, iba sa tým bavia a v podstate si trošička finančne prilepšia? Alebo, ako to ošetriť tak, aby v tom nebol problém. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Dáša_
09.12.12,09:48
No toto je večný problém a obávam sa, že nejaké solídne riešenie nie je v dohľade.

Ak ti dodajú občas niečo, raz za mesiac, nie na objednavku, ale proste si urobia pre seba a nepáči sa im to, tam by sa to dalo - kúpno predajná zmluva napríklad.

Ak ťa ale budú zásobovať celkom často, tak nastane problém - pre nich. Spĺňajú znaky živnosti a tak by si mali živnosť aj vybaviť. Ak za nich platí poistenie štát, alebo by to bola živnosť popri zamestnaní napríklad, tak sa ešte dá - do istého príjmu nemusí povinne platiť sociálne poistenie. to vlastne prvý rok. len tam nastupujú ´dalšie povinnosti, napríklad registračná pokladňa - ale mohla by si ich platiť na účet.

Privítala by som, keby sa ešte niekto do tejto diskusie zapojil, aby sme to rozobrali možno aj na presných číslach
korela
09.12.12,09:59
Raz tu bol niekde príspevok s témou detto, išlo o dodávanie bižutérie do obchodu.
Rada znela: pracovať na dohodu medzi obchodom a dodávateľkou bižu. Asi max. pred 24 mesiacmi.
Dáša_
09.12.12,10:08
Skúsim to aj trochu rozobrať.
1. prípad - niekto je zamestnaný, študent, dôchodca
urobí si živnosť, prihlási sa do zdravotnej poisťovne, zvolí si nejaký vlastný vymeriavací základ a bude platiť preddavky na zdravotné poistenie. Bbude ti tovar do obchodu dodávať na faktúru - nebude mať registračku, platiť budeš z účtu. Ak dodá tovar (nielen tebe, ale všetky jeho predaje za cely rok ) za maximálne 4716 €, nebude ani v nasledujúcom roku povinne sociálne poistená.
Povedzme, že ti dodá tovar za 4700€. K tomuto príjmu si buď uplatní paušálne výdavky 40% t.j. 1880 € a do daňového priznania príde 2820€. Na daňové účely sa z tejto sumy odpočítajú zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne.
Dáša_
09.12.12,10:08
Raz tu bol niekde príspevok s témou detto, išlo o dodávanie bižutérie do obchodu.
Rada znela: pracovať na dohodu medzi obchodom a dodávateľkou bižu. Asi max. pred 24 mesiacmi.

aha, ale od nového roku sa platia z dohody skoro všetky odvody ako zo zamestnania
blavaciko
09.12.12,13:15
nemohli by na vsetko mat zmluvu o dielo? resp. sa tvarit ze to su umelecke predmety?
(len sa pytam, fakt neviem...)
Danielle369
09.12.12,16:41
Musia mať živnostenský list. Keby sa tým len bavili, raz za mesiac si môžu predať čiapočku na mimibazáre.
misolga
10.12.12,20:19
nemohli by na vsetko mat zmluvu o dielo? resp. sa tvarit ze to su umelecke predmety?
(len sa pytam, fakt neviem...)-je v tom rozdiel ak jedná o umelecké predmety?Mne stále nie je jasné ako predávajú napríklad ľudový výrobcovia na jarmokoch-či musia byť registrovaný a kde ako ľudový výrobcovia,mnohí nemajú živnosť, nemajú registračky....
kopretinka
10.12.12,20:57
moja otázka:
Dobrý deň,
venujem sa amatérsky fotografovaniu, chcela by som ponúknuť svoje fotografie na predaj.
Predpokladám, že možno sa mi podarí predať pár kusov, ak vôbec sa niečo podarí. Musím maž živnosť? Alebo štatút slobodného umelca? Nemám vyštudovanú žiadnu umeleckú školu.
Občas vyrobím nejakú bižutériu pre vlastnú potrebu. Ak by som chcela aj predávať prostredníctvom hand-madeportálov, musím mať živnosť? Ak by som chcela predávať na predajných trhoch, musím mať ERP? Alebo akým spôsobom to mám urobiť, aby to bolo podľa zákona?

odpoveď:
Kompetenčné centrum finančných operácií v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

Vo veci možnosti získať živnostenské či iné oprávnenie na výkon určitej činnosti Vám odporúčame obrátiť sa na príslušný živnostenský úrad, nakoľko posúdenie tejto problematiky nespadá do kompetencie finančných orgánov.

Vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) uvádzame nasledovné:

V prípade, ak by nešlo o živnosť a FO by vykonávala svoju činnosť na základe autorského zákona (ako vlastnú umeleckú tvorbu), potom by dosahovala zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, t.j. príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva. Takejto FO vzniká registračná povinnosť u správcu dane v zmysle § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov, pričom následne jej správca dane pridelí osvedčenie o registrácii (DIČ). Ak ide o tvorbu autorských diel chránených autorským zákonom, toto sa nepovažuje za podnikanie podľa Obch. zákonníka (t.j. autor nie je podnikateľom podľa § 2 Obch. zákonníka), na takúto osobu sa nevzťahuje povinnosť používať pokladnicu v zmysle zákona č. 289/2008 Z. z.

Pokiaľ daňovník dosahuje príjmy, pri ktorých sa nejedná o príjmy podľa § 5 až 7 zákona o dani z príjmov, zaradia sa medzi ostatné príjmy v zmysle § 8 zákona o dani z príjmov. V takom prípade sa rozlišuje, či sa jedná o príležitostné príjmy (§ 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov), alebo ide o iné ostatné príjmy.

Ak sa jedná o príjem z príležitostných činností podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, (príjem plynúci bez zmluvne dohodnutých podmienok), daňovník má nárok na uplatnenie oslobodenia v sume 500 eur v zmysle § 9 ods. 1 písm. g) a i) zákona o dani z príjmov.

Ak ide o príjmy plynúce na základe zmluvne dohodnutých podmienok (a nejedná sa o príjmy podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov), tak sa tieto príjmy zaradia medzi iné ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 zákona o dani z príjmov a daňovník nemá nárok na uplatnenie oslobodenia v sume 500 eur v zmysle § 9 ods. 1 písm. g) a i) zákona o dani z príjmov.

K povinnosti používania elektronickej registračnej pokladnice uvádzame nasledovné:

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej „zákon č. 289/2008 Z. z.“) používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej „pokladnica“) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie podľa § 2 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov predáva tovar alebo poskytuje služby vymedzené v prílohe, pričom za predaj tovaru alebo za poskytnutie týchto služieb prijíma tržby v hotovosti alebo iné platobné prostriedky nahrádzajúce hotovosť.


______________________________
Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Kompetečné centrum finančných operácií
Banská Bystrica
SamuelSK
15.12.12,10:52
Zaujimave, ze si babicka nemoze predat vlastny majetok, bez byrokracie.

Toto sme chceli?

Moja babka napriklad zbierala taniere, pohare, ma ich napriklad 10, teraz ak by sa tuto zbierku rozhodla predat, po jednom, napriklad v obdobi 10 dni, tak ju zavru za neopravnene podnikanie ?

To musi byt ina teroristka, podvnodnicka, a inak brutalne okradnut socialny stat a ten sa kvoli jej predaju zbierky pravdepodobne zruti.
kopretinka
15.12.12,22:25
Zaujimave, ze si babicka nemoze predat vlastny majetok, bez byrokracie.

Toto sme chceli?

Moja babka napriklad zbierala taniere, pohare, ma ich napriklad 10, teraz ak by sa tuto zbierku rozhodla predat, po jednom, napriklad v obdobi 10 dni, tak ju zavru za neopravnene podnikanie ?

To musi byt ina teroristka, podvnodnicka, a inak brutalne okradnut socialny stat a ten sa kvoli jej predaju zbierky pravdepodobne zruti.
prosím ťa,kde máš napísané,že tvoja babka nemôže predať 10 tanierov? Neprekrúcaj.
kn-alka
27.12.12,09:42
Zákon o dani z príjmov
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,