gabko1
09.12.12,10:37
Dobrý deň.

Potrebovala by som poradiť s niekoľkými otázkami. Viem, že sa to tu už určite riešilo, ale hľadať všetky odpovede po jednom je dosť komplikované. Takže...od septembra pracujem na živnosť, dovtedy som pracovala na dohodu. Z úradu práce som dostala príspevok na podnikanie. Blíži sa koniec roka, a preto by som sa chcela pustiť do účtovníctva. Moje problémy, resp. otázky:

1. Aká je presne suma, pri ktorej pre mňa vzniká odvodová povinnosť do sociálnej povinnosti?
2. Ráta sa do príjmu pre potreby sociálnej poisťovni za rok 2012 aj príjem z práce na dohodu?
3. Ráta sa do príjmu aj príspevok na podnikanie z úradu práce?
4. Ak sa príspevok ráta, ráta sa celý alebo len tá časť, ktorú som reálne použila?

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem, ďalšie otázky určite príjdu;)

Nikoleta
veronikasad
09.12.12,09:39
1. 393x12 - bez ohladu na počet mesiacov podnikania
2. nie
3. ak vedie účtovníctvo - len vyčerpaná časť v roku 2012. Pri paušálnych výdavkoch celá suma poskytnutej dotácie
4. viď odpoveď č. 3
gabko1
09.12.12,09:56
Ďakujem veľmi pekne, Veronika, za promptnú odpoveď. Pomohla.

Akurát neviem, ako je to s s tými výdavkami z príspevku. Totižto, na účet som dostala celú sumu príspevku. Výdavky mám rôzne, čiže niektoré idú z príspevku, niektoré si platím z vlastných peňazí. Otázky:
1.Pri účtovníctve si potom ja sama ľubovoľne určím, ktoré výdavky som hradila z príspevku a ktoré zo svojho? Lebo ak tomu správne rozumiem, výdavky z príspevku zároveň značím aj ako príjem, kým vlastné výdavky sú len výdavkom.
2.Ako sa to potom značí v účtovníctve?
veronikasad
09.12.12,10:00
Ďakujem veľmi pekne, Veronika, za promptnú odpoveď. Pomohla.

Akurát neviem, ako je to s s tými výdavkami z príspevku. Totižto, na účet som dostala celú sumu príspevku. Výdavky mám rôzne, čiže niektoré idú z príspevku, niektoré si platím z vlastných peňazí. Otázky:
1.Pri účtovníctve si potom ja sama ľubovoľne určím, ktoré výdavky som hradila z príspevku a ktoré zo svojho? Lebo ak tomu správne rozumiem, výdavky z príspevku zároveň značím aj ako príjem, kým vlastné výdavky sú len výdavkom.
2.Ako sa to potom značí v účtovníctve?
Všetky tvoje výdavky súvisiace s podnikaním účtuješ ako VOZD (výdavok ovpl.základ dane). Výdavky, ktoré si mala v podn.pláne si eviduješ aj v nejakej operatívnej evidencii a na konci roka ich zahrnieš do príjmu ako POZD. tento vstupuje aj do príjmu pre posudzovanie povinnej registrácie.

Ak nemáš znalosti účtovných a daňových zákonov, zver spracovanie účtovníctva niekomu, kto sa tejto problematike venuje.
gabko1
09.12.12,10:18
Ďakujem, teraz mi to je už jasnejšie.

Ak používam peniaze z príspevku na platenie zdravotného poistenia, tiež ho uvádzam ako VOZD a zároveň aj POZD?
veronikasad
09.12.12,10:20
Ďakujem, teraz mi to je už jasnejšie.

Ak používam peniaze z príspevku na platenie zdravotného poistenia, tiež ho uvádzam ako VOZD a zároveň aj POZD?
ano, POZD preúčtuješ až na konci roka (sumárne) cez interný doklad
Sarlotka
09.12.12,12:33
dotacia sa zaroven uctuje v knihe zavazkov a pri cerpani sa ponizuje...