inges
17.12.12,11:13
Volala som na ZP ohľadom predčasného dôchodcu a jeho prihlasovania na ZP v rámci dohody. Nakoľko nevedeli, tak sa mi ozvú. Tak predpokladám, že ak tento dôchodca napr. za tie dva mesiace za ktoré môže podľa SP pracovať na dohodu, aby mu bol ešte vyplácaný predčasný dôchodok, zarobí na dohodu viac ako 2918,70€ prestáva byť poistencom štátu a bude z neho samoplatiteľ v dňoch, keď nepracuje, čiže napr. od 1.3.2013 a tiež v dňoch na dohodu počas ktorých nepracuje. Ak tomu rozumiem správne.
Tweety
17.12.12,10:16
Doma si si mala dať, veď ak môže posranec, tak prečo ostaní by nemohli, či?
Melnick
17.12.12,10:53
Do mesta nejdem Katy , ale poslúchnem dnes Tweety. :D:D:D
m.hladka
17.12.12,12:13
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Kvaka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/205568-preziju-rok-2013-a-post2204334.html#post2204334)
Dnes som sa mala možnosť opýtať mojich detí, ako sa ich zamestnávateľ (firma) pripravuje na zmeny od 1.1.2013. Odpoveď bola krátka, vo firmách, kde oni pracujú, rušia všetkých dohodárov.

Tak s touto myšlienkou sa pohrávame aj u nás.
Ja sa s touto myšlienkou nepohrávam, ja všetkých dohodárov odhlasujem k 31.12.2012!
Benko
17.12.12,12:32
Aj ja všetkých odhlásim a zamestnám len evidovaných na UP a tým pádom neprihlasujem na ZP.
calgary
17.12.12,13:12
Zdravím všetkých. Prosím kuknite či som tento chaos pochopila:

Doteraz som mala na DoPČ 2-3 dohodárov / sú nezamestaný, evidov, na UP/ ktorý odpracovali za mesiac niekedy 10-20 hod, podľa potreby a ako sa im dalo /jednalo sa o nárazovú prácu/ a niekedy vôbec nič. Mám ich prihlásených v SP.

Od 1/2013 si ich prihlásim do SP - nepravidelný príjem.
A ako ZP?? napr. odpracuje v týždni 2 dni - napr. 4 hod - do 8 dní pošlem prihlášku, odhlášku,
na ďalší týždeň ak odpracuje napr. 3 hod. - prihlásiť, odhlásiť.... a takto dookola...
v SP bude prihlásený stále, odvody zaplatím po vyplatení mzdy.
Kedže je na evidovaný na UP zdravotku platí za neho štát, a z dohody ešte niečo.
Uvažujem správne??

Mňa by tiež zaujímali "detaily" poistného vzťahu so zdravotnou poisťovňou dohodára s nepravidelným príjmom (prihlasovanie, vykazovanie, platenie) :confused:
adra22
17.12.12,13:24
Aj ja všetkých odhlásim a zamestnám len evidovaných na UP a tým pádom neprihlasujem na ZP.
To znamená že keď na dohodu zamestnám len evidovaných na UP tak ich nemusím prihlásiť do ZP ani odhlasovať zo ZP?
Sa mi to nej nezdá nikde som nenašla tuto výnimku.
účtovník 007
17.12.12,14:09
Majka, ja fičím už z posledných síl, tento rok som mala týždeň dovolenky a aby som videla budúcnosť ružovejšie, vždy si musím prečítať niečo na pravda.sk, lebo šak keď pravda, tak pravda. :-)))
dvd
17.12.12,15:29
otázka: evidovaný nezamestnaný 01/2013 - 11/2013 na ÚP bez zárobku je poistencom štátu na ZP. 1.12.2013 sa prihlási ako samoplatitel ZP a v 12/2012 zarobí 4800 € príjem z prenájmu nehnutelnosti. Dá mu ZP doplatiť 11x55,02 za rok 2013??
Kvaka
17.12.12,16:00
otázka: evidovaný nezamestnaný 01/2013 - 11/2013 na ÚP bez zárobku je poistencom štátu na ZP. 1.12.2013 sa prihlási ako samoplatitel ZP a v 12/2012 zarobí 4800 € príjem z prenájmu nehnutelnosti. Dá mu ZP doplatiť 11x55,02 za rok 2013??Z príjmu z prenájmu sa odvody do ZP neplatia, takže platí to isté, ako je tu http://www.porada.sk/t205568-p5-preziju-rok-2013-a.html#post2204300
romy16
17.12.12,17:19
To znamená že keď na dohodu zamestnám len evidovaných na UP tak ich nemusím prihlásiť do ZP ani odhlasovať zo ZP?
Sa mi to nej nezdá nikde som nenašla tuto výnimku.

Toto som tiež nezachytila, žeby dohodárov evidovaných na UP nebolo treba nahlasovať v ZP???
romy16
17.12.12,17:43
Prosím o radu, neviem ako to chodí pri dohodároch, kt. sú evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní. Ak bude dohodár od 1.1.2013 pracovať 3 mesiace a príjem z dohody mu bude vyplatený až po vykonaní práce, tzn. po skončení DoVP v apríli za mesiace január, február a marec - bude to nepravidelný príjem? Ak tento príjem vyplatený v apríli za tri mesiace presiahne povolenú hranicu príjmu, vyradí ho ÚP z evidencie? Do ZP ho budem nahlasovať len na dni, ktoré reálne odpracuje ale odvody sa splatia až v apríli spolu za všetky mesiace?
Melnick
17.12.12,18:13
Pozrite si príspevok zadávateľky témy. Konkrétne toto :

Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.
Melnick
17.12.12,18:19
Prosím o radu, neviem ako to chodí pri dohodároch, kt. sú evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní. Ak bude dohodár od 1.1.2013 pracovať 3 mesiace a príjem z dohody mu bude vyplatený až po vykonaní práce, tzn. po skončení DoVP v apríli za mesiace január, február a marec - bude to nepravidelný príjem? Ak tento príjem vyplatený v apríli za tri mesiace presiahne povolenú hranicu príjmu, vyradí ho ÚP z evidencie? Do ZP ho budem nahlasovať len na dni, ktoré reálne odpracuje ale odvody sa splatia až v apríli spolu za všetky mesiace?


Nepostrehla som, :o či sa dnes dohodol J.Richter s tripartitou a to som dosť dávala pozor.
Počkajme si do zajtra, veci možno budú úplne inakšie, ako nám to teraz v súvislosti s evidovanými nezamestnanými nariaďuje súčasná legislatíva.
KEJKA
17.12.12,18:21
možno som optimista, ale podľa mňa takúto krávovinu musia novelou zmeniť.
Keď na svojom vystúpení MIhál uvádzal tento postup deň po dni, tak sa poslanci smiali.
Žiaľ, smiali sa sami sebe, tak si hádam uvedomili, že s tým treba niečo robiť.
Rozalka
17.12.12,18:23
účtovník 007 prezraď na čom fičíš a dohoď dílera, nech som aj ja bez stresu z dohôd. :D:D:D
Na "fičanie" odporúčam http://www.porada.sk/t90239-vianoce.html#post2203786
Melnick
17.12.12,18:24
Pani = evidovaná na ÚP ( možnosť do 31.3.2013) Potom uvidíme ako rozhodne Richter a 3párty.
Jozef Mihál
17.12.12,20:12
možno som optimista, ale podľa mňa takúto krávovinu musia novelou zmeniť.
Keď na svojom vystúpení MIhál uvádzal tento postup deň po dni, tak sa poslanci smiali.
Žiaľ, smiali sa sami sebe, tak si hádam uvedomili, že s tým treba niečo robiť.
Smiali sa poslanci opozicie. Smeraci ticho sedeli a mlcali.
KEJKA
17.12.12,21:28
hajzlíci smeraci
Melnick
17.12.12,22:28
Nad čím asi tak rozmýšľali........
Melnick
17.12.12,23:01
Ako mám rozumieť tomuto ? :mee:

Ako na tlačovej besede uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, s predloženými zmenami nesúhlasila Republiková únia zamestnávateľov a výhrady k novele mala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).

zdroj :
http://www.podnikam.webnoviny.sk/ekonomika/tripartita-nezhodla-zmenach-prispevkoch-nezamestnanych/26273

Týka sa to iba príspevkov......??????
jmparazit
18.12.12,11:45
Smiali sa poslanci opozicie. Smeraci ticho sedeli a mlcali.
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/93941/Mihal_Jozef.html
86:10 - začiatok prihlasovanie a odhlasovania na ZP
Katy a R
18.12.12,15:10
.. majka - a načo by rozmýšľali - a čím???? - veď na hlasovanie tam majú "ukazovačku"
Jana Motyčková
19.12.12,09:50
Aj ja všetkých odhlásim a zamestnám len evidovaných na UP a tým pádom neprihlasujem na ZP.
To si nepomôžeš, na ZP ich prihlasovať, odhlasovať budeš musieť.
truch
19.12.12,11:50
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/93941/Mihal_Jozef.html
86:10 - začiatok prihlasovanie a odhlasovania na ZP
Pozorne som si vypočula pána Mihála a prišla som na to, že tomu vôbec nerozumiem:( Hovoril o poistencoch štátu pracujúcich na dohodu, že prekročením zárobku cca 2900€ ročne sa stávajú samoplatiteľmi ZP. Bola som v tom, že ak budem mať starobného dôchodcu zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 350€ mesačne, čo je 4.200€ ročne, ZP sa ho nebude týkať. Teraz som si vypočula, že pri jeho ročnom príjme sa stane samoplatiteľom ZP. Je to tak????, alebo mi z tých zmien už ozaj šibe:(
Melnick
19.12.12,11:58
Pozorne som si vypočula pána Mihála a prišla som na to, že tomu vôbec nerozumiem:( Hovoril o poistencoch štátu pracujúcich na dohodu, že prekročením zárobku cca 2900€ ročne sa stávajú samoplatiteľmi ZP. Bola som v tom, že ak budem mať starobného dôchodcu zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 350€ mesačne, čo je 4.200€ ročne, ZP sa ho nebude týkať. Teraz som si vypočula, že pri jeho ročnom príjme sa stane samoplatiteľom ZP. Je to tak????, alebo mi z tých zmien už ozaj šibe:(

Dáška, dohoda "dohodár - dôchodca" nezakladá povinnosť ZP a preto sa teoreticky a ani prakticky, nemôže stať samoplatiteľom. ;)

Iné by bolo, ak by sa ten Tvoj dôchodca zamestnal na TPP - tam už zdravotne poistený bude a je to tak ako si pochopila J.Mihála.
Jana Motyčková
19.12.12,12:00
Podmienka je, ak VZ prekroćí 2918,70 €, tak nebude poistencom štátu. Príjem z dohody starobného dôchodcu nevstupuje do VZ, takže tento problém nemá. Problém má, ak by zarobil 3000 na pracovný pomer a tento netrvá celý rok. Alebo pri dohode má problém predčasný starobný dôchodca, žena poberujúca rodičovský príspevok, atď.
truch
19.12.12,14:15
Babenky dík za vysvetlenie:)
inges
21.12.12,06:06
Podmienka je, ak VZ prekroćí 2918,70 €, tak nebude poistencom štátu. Príjem z dohody starobného dôchodcu nevstupuje do VZ, takže tento problém nemá. Problém má, ak by zarobil 3000 na pracovný pomer a tento netrvá celý rok. Alebo pri dohode má problém predčasný starobný dôchodca, žena poberujúca rodičovský príspevok, atď.
Ak tomu rozumiem správne, lebo naozaj už tomu nerozumiem, tak predčasný dôchodca pracujúci na DOPČ pravidelný príjem po 1.1.2013 do 28.2.2013 bude mať dajme tomu VZ nad 2918,70€ tak sa z neho stáva samoplatiteľ po skončení dohody? A od marca prestáva byť poistencom štátu?
danula.s
21.12.12,13:15
Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
Mila123
21.12.12,13:48
Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
inak zamestnávateľ musí viesť presnú evidenciu odpracovaných dní a hodín aj u dohodárov!!!!!!
Muziku
21.12.12,14:32
No ja nesúhlasím s tým čo vláda vymyslela, ja podám odhlášku z tohoto systému. :D Ja nechcem aby za mňa rozhodovali politici z kruhu smeru. Len by ma zaujímalo kde sú tí, ktorí ficošizmus chceli. Boja sa ukázať. Buď sú to obyvateľia mentálne menej vyzretí, alebo vekovo už za vodou a vidia len 13-ty dôchodok. Neviem si inak vysvetliť a predstaviť voličskú základňu smeru, ak teda nejaká je. :)
Ak tu niekto je a nemá strach, nech napíše dôvod prečo tak konal, ja mu jeho presvedčenie neberiem, len to neviem pochopiť. :)
Antea
21.12.12,15:16
No ja nesúhlasím s tým čo vláda vymyslela, ja podám odhlášku z tohoto systému. :D Ja nechcem aby za mňa rozhodovali politici z kruhu smeru. Len by ma zaujímalo kde sú tí, ktorí ficošizmus chceli. Boja sa ukázať. Buď sú to obyvateľia mentálne menej vyzretí, alebo vekovo už za vodou a vidia len 13-ty dôchodok. Neviem si inak vysvetliť a predstaviť voličskú základňu smeru, ak teda nejaká je. :)
Ak tu niekto je a nemá strach, nech napíše dôvod prečo tak konal, ja mu jeho presvedčenie neberiem, len to neviem pochopiť. :)
Sú dve otázky, ktoré v dobrej spoločnosti nesmieš položiť:
koho ste volili ?
koľko zarábate ?
Myslíš, že aj Briti na seba zazerajú a nadávajú si, že volili konzervatívcov alebo liberálov?
Problém nie je v tom kto koho volil, ale že nám jednotlivé nové vlády obrátia svet na ruby, jednému modrá, druhému červená a tretiemu akákoľvek.
Podľa mňa vlády by sa mali meniť tak, aby sme to čo najmenej pocítili, my voliči.
jana007
27.12.12,05:36
Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
Kde si to tam našla? neviem to tam nikde nájsť? Lebo po mna sa dohodári dostanú až ked im robim výplatu za predchádzajúci mesiac, celý mesiac neviem o nich nič.
Andyke
27.12.12,06:21
Jana Motyčková
27.12.12,07:06
Kde si to tam našla? neviem to tam nikde nájsť? Lebo po mna sa dohodári dostanú až ked im robim výplatu za predchádzajúci mesiac, celý mesiac neviem o nich nič.
Ale keď im robíš výplatu, tak vieš - vtedy ich prihlasuješ na dni, kedy robili !!!
jana007
27.12.12,07:23
Ale keď im robíš výplatu, tak vieš - vtedy ich prihlasuješ na dni, kedy robili !!!

Ja im robim len výplaty, majitel firmy mi pošle v tabulke (niekedy až 10.deň nasledujúceho mesiaca), kolko hodin každý odpracoval. Doteraz som im to rozpisovala na každý týždeň po 10 hodin, skutočne odpracovaný čas ma nezaujímal. Teraz to budem musieť urobiť podľa presnej evidencie odpracovaných hodín. Dohodári robia v sobotu alebo v nedelu. Takže každý týždeň - prihláška a odhláška do ZP?
Jana Motyčková
27.12.12,07:57
Zamestnávateľ musi robiť evidenciu pracovného času, resp., vykonanej práce po dňoch! Zamestnávateľ ich prihlasuje do ZP na dni, kedy robili. Zamestnávateľ teda musí dodať aj evidenciu prac. času, resp. vykonanej práce, alebo aspoň dni, kedy robili. Termín na splnenie tejto oznamovacej povinnosti je do konca nasl.mesiaca.
Čiže každý týždeň prihláška, odhláška - stačí to ale "hromadne" po skončení mesiaca.
jana007
27.12.12,08:33
Ďakujem za cenné rady.
inges
27.12.12,08:49
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
Mila123
27.12.12,09:02
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
podľa môjho názoru, si nemusela "opravovať" odpracované hodiny, pretože dohodár môže pracovať 10 hodín týždenne, t.j. to neznamená 40 hodín mesačne........

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

skús pohľadať, na web. stránke Všzp (ak sa nemýlim) je uvedené ako sa má prihlasovať dohodárov......čítala som , že ako dohodár bude pracovať od PO-PIA, neodhlasuje sa a neprihlasuje sa na SO-NE.....ale toto moje tvrdenie si over....
inges
27.12.12,09:07
podľa môjho názoru, si nemusela "opravovať" odpracované hodiny, pretože dohodár môže pracovať 10 hodín týždenne, t.j. to neznamená 40 hodín mesačne........

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

skús pohľadať, na web. stránke Všzp (ak sa nemýlim) je uvedené ako sa má prihlasovať dohodárov......čítala som , že ako dohodár bude pracovať od PO-PIA, neodhlasuje sa a neprihlasuje sa na SO-NE.....ale toto moje tvrdenie si over....

ja som myslela, že ak má mesiac napr.22 dní a dajme tomu, že v jednom týždni je koniec jedného mesiaca a začiatok druhého, tak to musí sadnúť na 40 hodín. preto som stále vykazovala 40 hodín.Overím, zavolám.
kattka.c
27.12.12,15:35
Ahojte,
prosim neviete niekto ako je to s registraciou zamestnavatela v ZP koli dohodarom? Budeme musiet stale prihlasovat a odhlasovat firmu v ZP podla toho ako dohodar robi? Ide mi o pripady ked nikto iny vo firme nie je prihlaseny v danej ZP, len napr. jeden dohodar.
Mila123
27.12.12,15:36
Ahojte,
prosim neviete niekto ako je to s registraciou zamestnavatela v ZP koli dohodarom? Budeme musiet stale prihlasovat a odhlasovat firmu v ZP podla toho ako dohodar robi? Ide mi o pripady ked nikto iny vo firme nie je prihlaseny v danej ZP, len napr. jeden dohodar.
nie, ak by nemala firma žiadneho dohodára dlhodobo, vtedy by som závod odhlásila, inak nie, nechám ho prihlásený
Erika-ežka
28.12.12,11:52
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
No ... to som si aj ja myslela, že to takto vymyslím. Ale v inej téme v Drakovi (http://www.porada.sk/t198094-p26-praca-na-dohodu-od-1-1-2013-po-novom.html) mi bolo povedané, citujem: "Pozor, na dohodára sa po 1.1.2013 vzťahuje §93 - doba nepretržitého odpočinku v týždni."
T.z. aj dohodár musí mať nepretržitý odpočinok - raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni.
Takže nič :eek: - treba vymyslieť niečo lepšie ...
inges
28.12.12,11:58
No ... to som si aj ja myslela, že to takto vymyslím. Ale v inej téme v Drakovi (http://www.porada.sk/t198094-p26-praca-na-dohodu-od-1-1-2013-po-novom.html) mi bolo povedané, citujem: "Pozor, na dohodára sa po 1.1.2013 vzťahuje §93 - doba nepretržitého odpočinku v týždni."
T.z. aj dohodár musí mať nepretržitý odpočinok - raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni.
Takže nič :eek: - treba vymyslieť niečo lepšie ...
On u nás tie soboty nedele nepracuje, tak mu budem písať tak ako doteraz od Po-Pia po dve hodiny a aby som pokryla celý mesiac, ktorý bude mať napr 21 dní tak mu na tie ostatné dni dám po jednej hodine, aby som neprekročila 40 hodín na mesiac.
Ale tým pádom sa asi on bude musieť ísť na sobotu nedeľu nahlasovať sám. A ja ho nahlásim od Po-Pia.
Erika-ežka
28.12.12,13:25
On u nás tie soboty nedele nepracuje, tak mu budem písať tak ako doteraz od Po-Pia po dve hodiny a aby som pokryla celý mesiac, ktorý bude mať napr 21 dní tak mu na tie ostatné dni dám po jednej hodine, aby som neprekročila 40 hodín na mesiac.
Ale tým pádom sa asi on bude musieť ísť na sobotu nedeľu nahlasovať sám. A ja ho nahlásim od Po-Pia.
Prečo práve 40 hod. na mesiac?
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Uvidíme ako sa to "ujasní" v priebehu januára. Ale zatiaľ by som povedala, že spolu s mesačnými výkazmi sa budú zasielať "HOPky" na ZP, kde sa bude presne zaznačovať prihlásenie a odhlásenie jednotlivých zamestnancov - aspoň tak to zatiaľ chápem ...
Kto bude evidovaný na ÚP, tak nebude mať do konca marca problém, ale samoplatitelia, ak budú chcieť dodržiavať zákon - budú sa musieť do 8 dní prihlasovať a odhlasovať na tie dni, kedy nepracovali ... to určite vymyslel niekto čo videl prax len z vesmírnej rakety ... :eek::eek::eek:
inges
28.12.12,13:53
Prečo práve 40 hod. na mesiac?
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Uvidíme ako sa to "ujasní" v priebehu januára. Ale zatiaľ by som povedala, že spolu s mesačnými výkazmi sa budú zasielať "HOPky" na ZP, kde sa bude presne zaznačovať prihlásenie a odhlásenie jednotlivých zamestnancov - aspoň tak to zatiaľ chápem ...
Kto bude evidovaný na ÚP, tak nebude mať do konca marca problém, ale samoplatitelia, ak budú chcieť dodržiavať zákon - budú sa musieť do 8 dní prihlasovať a odhlasovať na tie dni, kedy nepracovali ... to určite vymyslel niekto čo videl prax len z vesmírnej rakety ... :eek::eek::eek:
Viem, že je to max.10 hodín týždenne. Ale bolo mi poradené, že je lepšie dať stále 40 hodín mesačne, čo je cca 10 hodín po 4 týždne. Ale tak mi to bolo vysvetlené a ja som to tak pochopila.
Na ZP sa bude prihlasovať a odhlasovať v dňoch, keď reálne odpracujú.
Xanti
28.12.12,15:31
Viem, že je to max.10 hodín týždenne. Ale bolo mi poradené, že je lepšie dať stále 40 hodín mesačne, čo je cca 10 hodín po 4 týždne. Ale tak mi to bolo vysvetlené a ja som to tak pochopila.
Na ZP sa bude prihlasovať a odhlasovať v dňoch, keď reálne odpracujú. No veru neviem a tento december tvoji dohodári majú zase 40 hodín? Lebo moji kedže teraz je len 18 pracovných dní, tak moji dohodári majú len 36 h. odpracovaných v zmysle zákona, teda pondelok budú mať.
inges
28.12.12,15:41
No veru neviem a tento december tvoji dohodári majú zase 40 hodín? Lebo moji kedže teraz je len 18 pracovných dní, tak moji dohodári majú len 36 h. odpracovaných v zmysle zákona, teda pondelok budú mať.
Nie to budú mať tiež 36 hodín, lebo je 18 pracovných dní. Pýtala som sa ako to urobiť ak má mesiac 22 dní a týždeň je na prelome dvoch mesiacov, či je možné aby mali ak má mesiac 22 dní 44 hodín a bolo mi povedané, že nie. Tiež som to chápala tak, že ak je týždeň na prelome mesiacov stále je to týždeň a napr. ako december že 31.12. budú 2 hodiny a od januára 2-4.1 tiež po dve hodiny nakoľko 1.1.2013 je sviatok, tak v tom týždni to vychádza na 8 hodín.
Mila123
29.12.12,14:03
zuzanna
29.12.12,15:07
neviete mi poradit som evidovana na urade prace a pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti mozem robit na dohodu aj po novom roku teda v roku 2013???
Sarlotka
29.12.12,15:32
neviete mi poradit som evidovana na urade prace a pracujem na dohodu o pracovnej cinnosti mozem robit na dohodu aj po novom roku teda v roku 2013???

ano mozete, prijem je obmedzeny mesacne vo vyske cca 143 eur brutto
zuzanna
29.12.12,18:28
tak mozem pokracovat tak ako doteraz len pojdu z toho odvody a mozem ist aj na PN a aky budem mat vymeriavaci zaklad ked som uz od roku 2009 na urade prace???
jana1972
02.01.13,19:41
kde je napísané, že dohodár musí odpracovať 40 hod. za mesiac? v zákonníku sa píše, že robí 10 hod. týždenne, takže je to od počtu dní v mesiaci - jeden odpracuje 40, druhý 42, 44 hodín - len vždy musí byť dodržané, že odpracuje 10 hod. za týždeň. nie?
Mila123
02.01.13,19:42
aj ja som toho názoru ako ty.....
jana1972
02.01.13,19:44
však ďalší mesiac budú mať zasa viac...10 hod. týždenne! nie? a nie 40 hod. za mesiac!? ...či?
jana1972
02.01.13,19:45
môžem sa spýtať, kto ti to povedal? lebo ja robím mzdy presne podľa pracovný dní - resp. dohodárom!
Lucinka23
03.01.13,08:45
Po prečítaní všetkých strán tejto témy, mám v tom neskutočný chaos. Našťastie z tej kopy dohodárov čo mám sú väčšina aj naši zamestnanci ale dôchodcovia takže ZP mám bez problémov. Pri tých ostatných to nejako hádam prežijem a zároveň dúfam, že to čoskoro budú novelizovať!!! :) ...

No vrátim sa ešte k dôchodcom, ktorí pracujú na pracovný pomer:
1. starobný dôchodca, pracovný pomer počas celého roka - nestáva sa samoplatiteľom
2. starobný dôchodca, pracovný pomer január - apríl a október - december (sezónna práca kuriča) presiahne 2918,70 tak sa stáva samoplatiteľom v mesiacoch kedy nie je zamestnaný t.j. 5 mesiacov ?

Ďakujem a všetkým vám prajem úspešný rok 2013 a dúfam, že všetky tieto "novoty" budú čoskoro novelizované! :)
abel
04.01.13,09:59
... a dúfam, že všetky tieto "novoty" budú čoskoro novelizované! :)
Keby sa tak dal novelizovať "Zákonodarca"
romy16
05.01.13,15:06
Dobrý deň,
chcela by som vedieť, či je potrebná elektronická registrácia firmy v ZP, ak má len dvoch zamestnancov na HPP a štyria ľudia pracujú od januára na dohodu o vykonaní práce. Všetci sú vo VŠZP okrem jedného dohodára, ktorý je v UNION. Zaujíma ma to kvôli tomu UNIONU - lebo tam nemáme ešte elektronickú registráciu.
Melnick
07.01.13,17:59
Tiež som toho názoru
Melnick
07.01.13,18:19
7) Zdravotná poisťovňa zabezpečí prijímanie oznámení aj v elektronickej forme a v štruktúre podľa
prílohy č. 4 tohto metodického usmernenia. Zamestnávateľ, ktorý má 3 a viac zamestnancov
poistených v jednej zdravotnej poisťovni predkladá oznámenie tejto zdravotnej poisťovni
aj v elektronickej forme, ak sa so zdravotnou poisťovňou nedohodne inak.

http://www.udzs-sk.sk/buxus/docs//vestniky/vestnik_1_11_def.pdf
katka 23
07.01.13,19:27
pekný večer, mňa zaujíma či sa aj dohodári od 01.01.2013 považujú za riadnych zamestnancov - t.j. ak ich máme zamestnaných 3 tak komunikujeme so ZP výlučne elektronicky?
ewita888
07.01.13,19:31
pekný večer, mňa zaujíma či sa aj dohodári od 01.01.2013 považujú za riadnych zamestnancov - t.j. ak ich máme zamestnaných 3 tak komunikujeme so ZP výlučne elektronicky?
áno, ak ste povinný ich do ZP prihlásiť
katka 23
07.01.13,19:44
áno,povinnosť nahlásiť do ZP máme sú to dohodári - neštudenti a nedôchodcovia s pravidelným alebo nepravidelným príjmom
ďakujem za odpoveď :)
dogicka
09.01.13,06:16
Dobrý deň, čítam, čítam a ešte stále mám trochu pochybnosť, či som to dobre pochopila:
evidovaný na úrade práce, zamestnaný na dohodu, neprekročí hranicu povoleného príjmu:
1.odvody budeme platiť do SP
2.do ZP budeme platiť odvody len za tie dni, ktoré skutočne odpracuje, aj ho do ZP prihlásim len na tieto dni
3. keďže je poistencom štátu, tie dni, v ktorých nebude pracovať sa nemusí na ZP prihlasovať ako samoplatiteľ
Nezabudla som na niečo?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede
ekovm
09.01.13,07:31
Dobrý deň, ak mám upratovačku, ktorá denne odpracuje 1 hod na DoPČ - neurčitá dpoba t.j. 20 hodín mesačne stačí ju zahlásiť do ZP 1x a vyhlásiť keď sa jej dohoda ukončí?
Jana Motyčková
09.01.13,09:57
Musíte dodržiavať §93 Zákonníka práce - doba nepretržitého odpočinku v týždni.
sjuzan
09.01.13,10:36
Dobrý deň,

ak by robil dôchodca na dohodu od 01.01.2013 do 30.06.2013 a zarobí viac ako 2918,70 €, zdravotná poisťovňa mu v rzzp vypočíta nedoplatok 6x55,02 € za obdobie, kedy je samoplatiteľ (čiže 01.07.2013 - 31.12.2013.
Správne som pochopila, že ak by dohodár dôchodca robil od 01.01.2013 do 31.12.2013 a zarobí viac ako 2918,70 €, nebude platiť do zdravotnej poisťovne nič? pretože z dohody dôchodca neplatí zdravotné poistenie a za rok 2013 nebude samoplatiteľ, keďže by pracoval celý rok..

Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
09.01.13,12:11
Nie,
prvá časť : dôchodca na dohodu nie je zdravotne poistený a teda príjem z dohody nie je VZ a nie je teda príjmom, ktorý sa započítava do hranice 2918,70.
(Odôvodnenie máte vo Vašej druhej ćasti - začína "Správne...", to je naozaj správne.)
dogicka
10.01.13,05:48
Dobrý deň, čítam, čítam a ešte stále mám trochu pochybnosť, či som to dobre pochopila:
evidovaný na úrade práce, zamestnaný na dohodu, neprekročí hranicu povoleného príjmu:
1.odvody budeme platiť do SP
2.do ZP budeme platiť odvody len za tie dni, ktoré skutočne odpracuje, aj ho do ZP prihlásim len na tieto dni
3. keďže je poistencom štátu, tie dni, v ktorých nebude pracovať sa nemusí na ZP prihlasovať ako samoplatiteľ
Nezabudla som na niečo?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede

Prosím, je to takto správne?
Melnick
10.01.13,05:53
dogicka, uvažuješ správne. :)
JAJA11
10.01.13,06:51
Nie,
prvá časť : dôchodca na dohodu nie je zdravotne poistený a teda príjem z dohody nie je VZ a nie je teda príjmom, ktorý sa započítava do hranice 2918,70.
(Odôvodnenie máte vo Vašej druhej ćasti - začína "Správne...", to je naozaj správne.)

ak tomu dobre rozumiem, tak ak dôchodca na dohodu zarobí mesačne 1000,- EUR, tak za neho robím len odvody do SP a nič viac? :confused: a zostáva poistencom štátu aj ak za jeden mesiac zarobí 10.000 EUR ? :confused:
Kvaka
10.01.13,07:05
ak tomu dobre rozumiem, tak ak dôchodca na dohodu zarobí mesačne 1000,- EUR, tak za neho robím len odvody do SP a nič viac? :confused: a zostáva poistencom štátu aj ak za jeden mesiac zarobí 10.000 EUR ? :confused:
Presne tak, z príjmu na dohodu nie je VZ na zdravotné poistenie.
Kvaka
10.01.13,08:29
Teda upresním, platí to pre dôchodcu.
romy16
13.01.13,19:09
Dobrý deň,
chcela by som si ujasniť, ako je to s dohodármi od r.2013 ohľadom dane z príjmu. Od 01.01.2013 máme Dohody o vykonaní práce s niekoľkými zamestnancami uzavreté do 30.04.2013. Príjem budú mať vyplatený až po skončení DoVP. Neviem, či im môžem dať podpísať Vyhlásenie a uplatniť im NČZD pri tomto type dohody? Po skončení DoVP v máji predpokladám, že budú u nás dalej pracovať na riadnu zmluvu. Ak podpíšu vyhlásenie teraz, nebudú ho musieť v máji podpisovať zas?
Mila123
13.01.13,19:11
v 05/2013 budú pracovať kde? na základe PZ? či dohody?alebo?????
KatarinaNR
13.01.13,19:14
dievčence, predpis na ZP príde alebo si ho SZČO majú sami vypočítať?
romy16
13.01.13,19:17
v 05/2013 budú pracovať kde? na základe PZ? či dohody?alebo?????

Od mája budú pracovať na základe PZ.
Mila123
13.01.13,19:17
dievčence, predpis na ZP príde alebo si ho SZČO majú sami vypočítať?
do 31 01 2013 ho sľúbili ZP poslať.....mám pocit, dokonca je aj táto povinnosť v zákone o ZP.....
Mila123
13.01.13,19:17
u Vás?
romy16
13.01.13,19:26
áno
romy16
13.01.13,19:27
budú pracovať dalej u nás na základe prac.zmluvy
romy16
13.01.13,19:35
budú pracovať dalej u nás na základe prac.zmluvy
Mila123
13.01.13,19:37
budú pracovať dalej u nás na základe prac.zmluvy
predsa to je ten istý zamestnávateľ, jedno vyhlásenie, podľa mňa stačí, v poznámkach uveď iba zmenu .....
romy16
13.01.13,19:42
predsa to je ten istý zamestnávateľ, jedno vyhlásenie, podľa mňa stačí, v poznámkach uveď iba zmenu .....
A NZČD im môžem uplatniť už aj pri vyplatení odmeny z DoVP?
Mila123
13.01.13,19:47
A NZČD im môžem uplatniť už aj pri vyplatení odmeny z DoVP?
jasne, že môžeš,ak podpíše vyhlásenie a zo zákona má nárok......
Melnick
15.01.13,05:37
dievčence, predpis na ZP príde alebo si ho SZČO majú sami vypočítať?

VšZP bude určite posielať do konca januára .:)
veronikasad
15.01.13,05:53
VšZP bude určite posielať do konca januára .:)
Včera som zisťovala na pobočke Dôvery - odpoveď znela "mali by z ústredia do konca januára"
Melnick
15.01.13,05:57
Ak chcú mať za január platby v správnej výške, tak by to mali do konca januára stihnúť. :cool:
Lucinka23
06.02.13,06:28
Prosím Vás, starobný dôchodca má uzatvorený pracovný pomer na časť roka. Bude mu zároveň uzatvorená aj dohoda u toho istého zamestnávateľa.
Do VZ na zdravotné poistenie vstupuje pracovný pomer t.z. ak prekročí sumu 2918,70 sa stáva samoplatiteľom? Teraz je jeho hrubý príjem do 400€ t.z. robí cca 7 mesiacov čo je cca 2800 €. - nemal by sa stať samoplatiteľom.

Povedala som mu správne že keď zarobí na dohodu napr. ďalších 200 € mesačne tak sa nestáva samoplatiteľom lebo dohoda nevstupuje do vymeriavacieho základu?

Ďakujem za radu.

Pekný deň.
VÍNO NITRA
06.02.13,06:34
Áno, výška zárobku obmedzená nie je, iba minimálna hodinová odmena musí byť najmenej 1,941 €.
Lucinka23
06.02.13,07:57
Ďakujem
Maria63
10.03.13,10:17
Prečítala som si to tu celé - aj v iných častiach - ale predsa sa tu opýtam či si to vysvetľujem správne.
Budúca dohodárka?? má zníženú schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť o 55% a poberá invalidný dôchodok - neviem koľko nevidela som rozhodnutie. Budem u nej postupovať obdobne ako u starobného dôchodcu? To znamená ak s ňou uzatvorí zamestnávateľ dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať max. 10 hodín týždenne. Prihlásim ju na SP pravidelný príjem ale na ZP nie pretože poberá dôchodok. Do ZP nezaplatím nič a ani jej nevznikne žiadna povinnosť po skončení r. 2013 aj keby jej zárobok u zamestnávateľa prekročil vyššie spomínanú hranicu napr. bol 4 000 Eur za rok? Do SP zaplatím všetky druhy poistenia okrem poistenia v nezamestnanosti? ČO je výhodnejšie pre takúto osobu z pohľadu budúceho starobného dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti alebo na pracovnú zmluvu na skrátený úväzok? Ďakujem
Maria63
10.03.13,11:17
Prosím mrknite niekto či uvažujem správne. Ďakujem
Jana Motyčková
10.03.13,13:55
Správne, okrem - na SP neplatí ani nemocenské poistenie. Pre budúci dôchodok je to jedno.
Maria63
17.03.13,17:15
Ďakujem veľmi pekne