Jana Motyčková
09.12.12,14:42
Prečo mám hrôzu zo zmien, ktoré majú byť platné od 1.1.2013 ?

Nemám problém s tým, aby sa z dohôd platilo poistné, ak to má hlavu a pätu. Ale to nie je prípad našich zákonov, ktoré majú byť účinné po 1.1.2013. Uvádzam pár príkladov, ale zďaleka nie všetko.

Zmeny Zákonníka práce v súvislosti s dohodami sú problematické, nezmyselné a ešte k tomu aj zle napísané. Ide predovšetkým o povinnosť rozvrhnúť pracovný čas dohodára a ospravedlniť neprítomnosť dohodára z určitých v zákone uvedených dôvodov. Za túto dobu odmena dohodárovi nepatrí. Pár príkladov, ale zďaleka to nie je všetko.

Problematické : lebo napr. pri dohode o vykonaní práce je práca vymedzená výsledkom, môže sa dohodnúť aj rozsah práce, ak rozsah práce priamo nevyplýva priamo z vymedzenia úlohy. Po novom teda bude zamestnávateľ musieť aj určiť aj v akom pracovnom čase bude zamestnanec prácu vykonávať (nemusí to uviesť do dohody, určí to napr. aj ústne). Určí to povedzme na pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 hod, odmena 100 €. Ak ale zamestnanec vo štvrtok príde až o 10.00 hod, donesie potvrdenie od lekára, zamestnávateľ mu odmenu musí krátiť. Môžu nastať dve situácie :
- zamestnanec stihne prácu dorobiť napriek tomu, že 2 hodiny v práci nebol – napriek tomu by mu zamestnávateľ mal odmenu krátiť a za túto prácu dostane 90 € namiesto 100 €.
- zamestnanec nestihne prácu vykonať, potom práca ostane nedorobená, lebo nemôže dohodár robiť nadčas, ani si nadpracovať svoju neprítomnosť. Zamestnávateľ môže odstúpiť od dohody, alebo odmenu primerane znížiť.
Aby zamestnávateľ s dohodárom túto situáciu „normálne“ vyriešili, tak sa dohodnú, že v 1. prípade akože pracoval aj vo štvrtok tak, ako mal. Samozrejme je to porušenie ZP. V 2. prípade sa dohodnú akože vopred, že teda vo štvrtok bude robiť od 10.00 do 14.00, ale zase sa iba tvária že dodržujú ZP.

Nezmyselné : Ak dohodár v určenom pracovnom čase nepríde do práce z iného dôvodu ako je uvedené v ZP, tak dôsledok je aj tak ten istý – zamestnávateľ síce neprítomnosť neospravedlní, ale odmenu tiež kráti (asi). Neospravedlnená neprítomnosť u dohodára nemá ani taký dôsledok, že by zamestnávateľ mohol dohodu okmažite skončiť. Čiže je jedno, či zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlní alebo neospravedlní, akurát, raz to zaeviduje tak, raz onak, dôsledok žiadny, iba zbytočná byrokracia.

Zle napísané : Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť dohodára, ak čerpá materskú alebo rodičovskú dovolenku. To je pekné, len zabudli napísať, že paragrafy o materskej a rodičovskej dovolenke sa vzťahujú na dohodára. Čiže dohodár nemôže svojho zamestnávateľa požiadať o materskú dovolenku ani o rodičovskú dovolenku, takže nemôže ani nastať tento dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti. (Materské ako dávka a rodičovský príspevok je niečo iné, o tom ZP nehovorí.)

Zdravotné poistenie.
Tu sa neuveriteľne zvýši byrokracia. Osoby, ktoré robia na dohody ani netušia ako ich to postihne. Ďalšie zmeny postihnú niektorých poistencov štátu a prídu na to až keď sa im urobí rzzp za rok 2013 (v septembri/októbri 2014) – a už bude neskoro.

Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

(Ne?)chcené dôsledky :
Ak táto dohoda je mesačne odmeňovaná a pani je na rodičovskej dovolenke z pôvodného zamestnania, a po dovŕšení 3 rokov dieťaťa ju zamestnávateľ prepustí, potom dávku v nezamestnanosti nedostane vypočítanú z pôvodného zamestnania z príjmu pred materskou, ale z tejto dohody, čiže vo výške cca 50 € mesačne. Toto platí aj v prípade, že by na takúto dohodu
robila len napr. dva mesiace. Dá sa to obísť, ale zákony máme na to, aby sme mali čo obchádzať?

Postihnutoe poistencov štátu.
Štát bude za poistencov štátu platiť iba ak ich VZ v r. 2013 nepresiahne 2918,70 €. Vezmime pre jednoduchosť iba prípad, že niekto je celý rok poistencom štátu (dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku, invalid, študent,...).

Študent je szčo, jeho VZ zo szčo bude 3000 €, keďže presiahol 2918,70, zaplatí v rzzp poistné z 4716 €.

Dôchodca celý rok, zamestnaný od 1.1.2013 do 30.6.2013, príjem zo zamestnania 4500 €. Keďže presiahol 2918,70 €, štát za neho poistné r.2013 neplatí, a v čase keď nie je zamestnancom sa stáva samoplatiteľom. Čiže v rzzp za rok 2013 mu ZP vyčísli nedoplatok 6x55,02 € = 330,12 €.
Žena poberá RP, popri tom pracuje na dohodu 3xtýždenne. Zarobí za rok 3000 €. Z tohto príjmu zamestnávateľ zrazí preddavok na ZP. Keďže jej príjem presiahol 2918,70, štát za ňu poistné v r.2013 neplatí a v dňoch, keď nepracuje (cca 208 dní v roku) bude samoplatiteľom – ukáže sa to až v rzzp – za tieto dní zaplatí v rzzp poistné ako samoplatiteľ približne v sume 376 €. Toto je suma, ktorú zaplatí okrem poistného z dohody.

Sociálne poistenie.Tu je riziko, že keď poviem, čo v zákone je, že niekto na mňa podá trestné oznámenie...


Kedysi, keď som bola dieťa bola relácia Prežijú rok 2000? (zvieratá)
Prežijú rok 2013 ? – otázka je, či zákony, alebo ľudia a zamestnávatelia.
trisestri
09.12.12,13:54
dufam ze tento blog prinesie v buducnosti aj odbornejsie rady,zatial len dva vseobecne definicie ohladom uctovnictva http://uctovnictvo.pise.cz/uctovnictvo-a-dane/122012/
Jozef Mihál
09.12.12,17:19
... (autocenzurované) ...
grammatika
09.12.12,17:24
p. Janka ďakujem a vážim si, že prispievate na poradu a poukazujete na možné následky, kt. sa týkajú hlavne ľudí s nízkymi príjmami.
Dantess
09.12.12,17:28
No mňa by skôr zaujímalo, že ak to prežijeme či sa dostane raz k moci vláda, ktorá dokáže napraviť tento bordel čo tu vytvorí Ficova vláda. Keď skončí Fico bude tu treba spraviť "veľké upratovanie" a bojím sa, že sa taký človek nenájde, ktorý to dokáže.
Melnick
09.12.12,17:30
Prečo mám hrôzu zo zmien, ktoré majú byť platné od 1.1.2013 ?



Po novom teda bude zamestnávateľ musieť aj určiť aj v akom pracovnom čase bude zamestnanec prácu vykonávať (nemusí to uviesť do dohody, určí to napr. aj ústne). Určí to povedzme na pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 hod,
Janka v októbri sme mali kontrolu z IP a kontrolovali aj to, či máme v dohodách písomne uvedené v akom čase bude dohoda u jednotlivých dohodárov vykonávaná.


Janka, najskôr Ti chcem za tento príspevok veľmi pekne poďakovať. My na Porade máme šťastie , že si problém s dohodami rozoberáme a od Teba , Mily123, Xanti,veronikasad a iných šikovných poraďáčok sa nám dostáva mnoho cenných rád, takých, ktoré sa nestihnú na školeniach do detailov rozobrať.
A tu máme určitú výhody oproti tým, ktorí na Poradu nechodia a výhodu majú vlastne predovšetkým "dohodári", ktorým budeme od 1.1.2013 spracovávať mzdy a upozorníme ich na nebezpečenstvo, ktoré im v súvislosti so zamestnaním sa na dohodu hrozí.
Chudáci, ktorých mzdárka tieto podrobnosti nebude ovládať, spôsobí dohodárom problémy, ktoré pocítia až o rok a ostanú im iba oči pre plač.
Melnick
09.12.12,19:00
... (autocenzurované) ...

Ani sa nečudujem, keď som čítala nejakého d.....a, že za upozornenie na dieru v zákone, zvažoval na Teba podať trestné oznámenie. :eek:
Dnes by som fakt rada poznala, čo si o tomto miš- maši myslíš, ale asi by sa mi dostalo rovnakej odpovede: *autocenzurované*

mimotemy: ja na znak nesúhlasu s nezmyselnými zákonmi, až do ich novelizácie mením svoj avatar a vložím si tam nejaký smútočný znak.:mee: Ja sa totiž už nemôžem usmievať, keď tento štát riadia ........, no radšej nebudem definovať :mad:. (nechcem aby na mňa niekto podal trestné oznámenie.)
Jozef Mihál
09.12.12,19:20
No čo by som si tak asi myslel Majka. Tí blázni stratili v opojení bezmedzej moci, ktorú získali, akýkoľvek zostatok zdravého rozumu. Však príde 1. január...
Jozef Mihál
09.12.12,19:21
BTW zajtra máme tlačovku, kde konštruktívne navrhneme ďalší postup.
JankaO
09.12.12,19:24
množstvo konštruktívnych návrhov zostalo nekonštruktívne nepovšimnutých
Dáša_
09.12.12,19:28
No čo by som si tak asi myslel Majka. Tí blázni stratili v opojení bezmedzej moci, ktorú získali, akýkoľvek zostatok zdravého rozumu. Však príde 1. január...

Obávam sa, že niektoré veci vyplávajú na povrch až o viac ako rok v RZZP. A to, že tu o tom vieme, neznamená, že všetci ľudia o tom budú vedieť... A podaktorí aj trpko zaplačú nad výsledkom...
misstka
09.12.12,19:35
Takže ak to správne chápem, tak ked budem mať dohodu a zároveň nebudem poistenec štátu ani evidovaná na úrade práce a na dohodu alebo dohody odrobím napríklad 10 dní v mesiaci, tak tých zvyšných 20 dní si zaplatím v poisťovni ako samoplatiteľ?
Melnick
09.12.12,19:39
Snáď to k niečomu povedie a nie ješitnosť, ale zdravý rozum sa ujme žezla.
Mila123
09.12.12,19:41
Takže ak to správne chápem, tak ked budem mať dohodu a zároveň nebudem poistenec štátu ani evidovaná na úrade práce a na dohodu alebo dohody odrobím napríklad 10 dní v mesiaci, tak tých zvyšných 20 dní si zaplatím v poisťovni ako samoplatiteľ?
áno , správne uvažuješ......
Melnick
09.12.12,19:42
Presne tak Dáška - pocítia to dávkach v nezamestnanosti, dôchodkoch a čo ja viem, kde ešte.
Katy a R
09.12.12,20:10
... a tak ja ako od narodenia podozrievavá osoba - že či to náhodou nie je zámer :confused::confused:;)
...
Samozrejme, keď by všetko normálne fungovalo, ja by som aj bola za to, aby existoval len riadny PP - samozrejme s možnosťou roznych úväzkov. (napríklad mne sa páči to delené miesto)
Po novom roku bude hneď kopa problémov - no a pri týchto peripetiách, čo zamestnávateľov aj zamestnancov čakajú - zamestnávatelia aj sami upustia od "dohôd" :confused:, a možno aj zamestnanci nebudú mať záujem robiť na dohodu :confused::confused:
A naši "neobmedzení vladári" jednoducho dohody zrušia - a basta! (veď im v parlamente prejde úplne všetko:mee:)
Melnick
09.12.12,20:33
Dohody zrušia - zamestnávatelia budú musieť zamestnávať na TPP aj keď iba na KPČ, lebo zastupovať vo firmách, z rôznych dôvodov je potrebné a naša úžasná vláda zaznamená nevídaný pokles evidovaných nezamestnaných. A čomu to pripíšu? Ich úžasnému spôsobu vládnutia.
Dáša_
09.12.12,20:35
... a tak ja ako od narodenia podozrievavá osoba - že či to náhodou nie je zámer :confused::confused:;)
...
Samozrejme, keď by všetko normálne fungovalo, ja by som aj bola za to, aby existoval len riadny PP - samozrejme s možnosťou roznych úväzkov. (napríklad mne sa páči to delené miesto)
Po novom roku bude hneď kopa problémov - no a pri týchto peripetiách, čo zamestnávateľov aj zamestnancov čakajú - zamestnávatelia aj sami upustia od "dohôd" :confused:, a možno aj zamestnanci nebudú mať záujem robiť na dohodu :confused::confused:
A naši "neobmedzení vladári" jednoducho dohody zrušia - a basta! (veď im v parlamente prejde úplne všetko:mee:)

a čo také drobné, nevýznamné práce ako upratovanie bloku, krúžok v škole, práca pre lesné spoločenstvo .....
Mám bratranca taliana a ten po skončení školy niekoľko rokov pracoval na takú zmluvu, ktorá mu nezakladala účasť na dôchodkovom poistení. Takže také veci ako dohody, prípadne obdoby existujú aj inde vo svete....
Melnick
09.12.12,20:35
Tá farba sa mi tam žiadala doplniť.
Melnick
09.12.12,20:43
a čo také drobné, nevýznamné práce ako upratovanie bloku, krúžok v škole, práca pre lesné spoločenstvo .....
Mám bratranca taliana a ten po skončení školy niekoľko rokov pracoval na takú zmluvu, ktorá mu nezakladala účasť na dôchodkovom poistení. Takže také veci ako dohody, prípadne obdoby existujú aj inde vo svete....
Dáška, ale Talian vie, že ak si nebude platiť do systému sám, tak má smolu. Ale u nás osveta nefunguje a mnohí "dohodári" pri odchode do dôchodku takto :eek: čumia, že sa im tie roky nezarátali do odpracovaných rokov. NIE SÚ INFORMOVANÍ O ZÁLUDNOSTI DOHôD.
Úrady práce tu mali zohrávať veľkú úlohu a oni mali byť prví, ktorí by ľuďom vysvetľovali, čo je v prípade ich začlenenia sa do PP výhodné a čo je nevýhodné. Ale......
Halli
09.12.12,21:48
Dáška, ale Talian vie, že ak si nebude platiť do systému sám, tak má smolu. Ale u nás osveta nefunguje a mnohí "dohodári" pri odchode do dôchodku takto :eek: čumia, že sa im tie roky nezarátali do odpracovaných rokov. NIE SÚ INFORMOVANÍ O ZÁLUDNOSTI DOHôD.Úrady práce tu mali zohrávať veľkú úlohu a oni mali byť prví, ktorí by ľuďom vysvetľovali, čo je v prípade ich začlenenia sa do PP výhodné a čo je nevýhodné. Ale......Tí sú ako policajti u nás....stoja za kríkom a vyskočia, aby trapne nachytali všetkých ktorí, sa nestačili zorientovať v tomto blázinci zvanom "Slovensko"...pred týždnom u nás v meste preznačili po niekoľkých desiatkách rokov dopravne značenia na jednosmerky...no hadajte kto tam hneď na druhý deň chytal a pokutoval ?? " POMAHAJ A CHRAŃ"...to už fakt hraničí z debilitou!!!
Melnick
09.12.12,22:11
u nás detto .
Ester plus
10.12.12,07:18
Ako je to v prípade, keď poistenec štátu v roku 2012 pracuje na kratší pracovný čas, podľa zmluvy každý pondelok v mesiaci. Aj jeho bolo potrebné za každým prihlasovať a odhlasovať v zdravotnej poisťovni?
Mila123
10.12.12,07:27
Ako je to v prípade, keď poistenec štátu v roku 2012 pracuje na kratší pracovný čas, podľa zmluvy každý pondelok v mesiaci. Aj jeho bolo potrebné za každým prihlasovať a odhlasovať v zdravotnej poisťovni?
nie, pracovných zmlúv (i na kratší prac. úväzok) sa tieto srandičky v prihlasovaní a odhlasovaní sa netýkajú.....
Ester plus
10.12.12,07:29
Bože, to mi odľahlo.
jana007
10.12.12,07:41
Ja mám dohodárov, ktorí pracujú iba v nedelu - čistiace práce, odpracujú 10 hodín. Niektorí sú nezamestnaní, niektorí to majú popri trvalom pracovnom pomere, jedna pani je na rodičovskej dovolenke, jeden je dôchodca. Aké povinnosti pre nás vyplývajú od nového roku?
Mila123
10.12.12,07:50
Ja mám dohodárov, ktorí pracujú iba v nedelu - čistiace práce, odpracujú 10 hodín. Niektorí sú nezamestnaní, niektorí to majú popri trvalom pracovnom pomere, jedna pani je na rodičovskej dovolenke, jeden je dôchodca. Aké povinnosti pre nás vyplývajú od nového roku?
pokračujú aj po novom roku na tých (v tých) istých dohodách?
alebo im budeš dávať k 01 01 2013 nové? t.j. k 31 12 2012 ich odhlasuješ?
veronikasad
10.12.12,07:55
Ja mám dohodárov, ktorí pracujú iba v nedelu - čistiace práce, odpracujú 10 hodín. Niektorí sú nezamestnaní, niektorí to majú popri trvalom pracovnom pomere, jedna pani je na rodičovskej dovolenke, jeden je dôchodca. Aké povinnosti pre nás vyplývajú od nového roku?
Uzatvor s nimi pracovný pomer na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. Vyhneš sa všetkým problémom, ktoré čakajú mzdárky s dohodármi. Ak bude schválená novela zákona o službách zamestnanosti, uchádzači o zamestnanie od 1.4.2013 aj tak nebudú môcť mať príjem z dohôd.
AdaMtiM
10.12.12,07:59
Starobný dôchodca - doteraz bol na dohodu o pracovnej činnosti denne 2h. Čo bude pre neho výhodnejšie od 1.1.2013 - pokračovať v dohode alebo mu dať pracovný pomer na kratší pracovný úväzok? Aby to čo najmenej negatívne ovplyvnilo jeho dôchodok.
Študent - má 25 rokov, doktorandské štúdium v zahraničí, zároveň pracuje na dohodu o pracovnej činnosti 24h mesačne /6 dní po 4h/ ...../tu budem musieť prihlasovať a odhlasovať na zdravotke?/ ako čítam, tak pri plate 250 eur/mesačne mu hrozí, že v RZ ZP za rok 2013 prekročí príjem a bude doplácať poistné.... ale veď z dohody si bude platiť zdravotné - tak prečo by mal ešte doplácať v RZ ZP?
Ďakujem za rady.
jana007
10.12.12,08:03
pokračujú aj po novom roku na tých (v tých) istých dohodách?
alebo im budeš dávať k 01 01 2013 nové? t.j. k 31 12 2012 ich odhlasuješ?
Dohody sú uzatvorené na dobu neurčitú. Myslela som, že budú pokračovať alebo treba robiť nové? Práveže neviem, čo s tým máme robiť.
Mila123
10.12.12,08:06
Dohody sú uzatvorené na dobu neurčitú. Myslela som, že budú pokračovať alebo treba robiť nové? Práveže neviem, čo s tým máme robiť.

ak pokračujú, máš povinnosť ich zmeniť do 30, či 31.01 2013. t.j. cez zmeny oznámiš SP na akú dohodu pracujú, a ako majú vyplácaný príjem....
do ZP ich prihlasuješ do 8.- mych dní.....

ak budú nové, musíš ich nahlásiť jeden deň pred výkonom práce a ZP tak ako v predch. prípade
AdaMtiM
10.12.12,08:07
Môže byť nerovnomerný pracovný čas ak nie je ani zamestnanecký dôverník vo firme?
stormcatcher
10.12.12,08:08
Uzatvor s nimi pracovný pomer na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. Vyhneš sa všetkým problémom, ktoré čakajú mzdárky s dohodármi. Ak bude schválená novela zákona o službách zamestnanosti, uchádzači o zamestnanie od 1.4.2013 aj tak nebudú môcť mať príjem z dohôd.
...to budú makať zadara? :---:---:---

aj tak sa dá...:D:D:D
Mila123
10.12.12,08:12
Starobný dôchodca - doteraz bol na dohodu o pracovnej činnosti denne 2h. Čo bude pre neho výhodnejšie od 1.1.2013 - pokračovať v dohode alebo mu dať pracovný pomer na kratší pracovný úväzok? Aby to čo najmenej negatívne ovplyvnilo jeho dôchodok.
Študent - má 25 rokov, doktorandské štúdium v zahraničí, zároveň pracuje na dohodu o pracovnej činnosti 24h mesačne /6 dní po 4h/ ...../tu budem musieť prihlasovať a odhlasovať na zdravotke?/ ako čítam, tak pri plate 250 eur/mesačne mu hrozí, že v RZ ZP za rok 2013 prekročí príjem a bude doplácať poistné.... ale veď z dohody si bude platiť zdravotné - tak prečo by mal ešte doplácať v RZ ZP?
Ďakujem za rady.

pri SD je v princípe skoro jedno čo bude mať, či dohodu alebo PZ, iba to, že na PZ je nemocensky poistený, má nárok na dávky NP, i keĎ by bola odmena (plat) napr. 100€ mesačne, jeho VZ na dávky NP bude 393€....

a doktorant? ak je v zahraničí ako stíha na SK vykonávať činnosť? to mi nie je jasné, ale.....prečo by mal doplácať cez RZZP za seba ZP? jednoducho, prestane štát za neho uhrádzať ZP,(pri vyššom ročnom príjem) stáva sa z neho , (keď nebude zamestnancom- dohodárom ) samoplatiteľ ZP.....
jana007
10.12.12,08:12
Doteraz mali vyplatené pravidelne mesačne za odpracovaný mesiac - t.j. pravidelný príjem. A môžem ich nechať prihlásených stále? Alebo ich treba stále odhlasovať a prihlasovať?
Mila123
10.12.12,08:16
Doteraz mali vyplatené pravidelne mesačne za odpracovaný mesiac - t.j. pravidelný príjem. A môžem ich nechať prihlásených stále? Alebo ich treba stále odhlasovať a prihlasovať?
pre SP? nie je taká povinnosť, necháš ich prihlásených...
ale pre ZP platí, že je prihlásený iba vtedy, keď pracuje....
Mila123
10.12.12,08:23
ročný príjem iba do 2918,70€, inak sa stáva samoplatiteľom
jana007
10.12.12,08:32
Ďakujem za info, to znamená, že vždy na nedelu prihlásim a v pondelok odhlásim do 8 pracovných dní? Máme takto 18 dohodárov, to znamená, že sa musím prihlásiť do ZP na elektronickú komunikáciu?
AdaMtiM
10.12.12,08:36
študuje externe a iba v ČR, takže stíha aj pracovať.....
Mila123
10.12.12,08:41
Ďakujem za info, to znamená, že vždy na nedelu prihlásim a v pondelok odhlásim do 8 pracovných dní? Máme takto 18 dohodárov, to znamená, že sa musím prihlásiť do ZP na elektronickú komunikáciu?
áno, budeš to mať veľmi jednoduché, ak to zvládne Tvoj soft.....
Jana Motyčková
10.12.12,08:42
pri SD je v princípe skoro jedno čo bude mať, či dohodu alebo PZ, iba to, že na PZ je nemocensky poistený, má nárok na dávky NP, i keĎ by bola odmena (plat) napr. 100€ mesačne, jeho VZ na dávky NP bude 393€....

Na jednoduché otázky sú tak zložité odpovede...
Skoro jedno to starobnému dôchodcovi nie je. Pre výšku dôchodku je to síce skoro jedno (nemôže to negatívne ovplyvniť jeho dôchodok!), ale :
- ak bude na pracovnú zmluvu, platí všetky odvody okrem invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti, ale nie je pravda, že pri VZ 100 € bude mať nemocenské počítané z 393 €. Ak by pracovná zmluva netrvala celý rok a príjem z nej by bol nad 2918,70, tak zvyšok roka by doplatil poistné ako samoplatiteľ. (Možno to ZP tak vykladať nebudú, ale zákon tak znie, a možno sa dovtedy aj zákon zmení, len nie sám od seba).
- ak bude na dohodu, neplatí zdravotné poistenie, ani nemocenské, invalidné ani poistenie v nezamestnanosti. Keďže dohoda nevstupuje starobnému dôchodcovi do jeho VZ pre ZP, môže na ňu zarobiť aj 10000 €, poistencom štátu bude aj tak, nestane sa samoplatiteľom.
truch
10.12.12,09:11
Na jednoduché otázky sú tak zložité odpovede...
Skoro jedno to starobnému dôchodcovi nie je. Pre výšku dôchodku je to síce skoro jedno (nemôže to negatívne ovplyvniť jeho dôchodok!), ale :
- ak bude na pracovnú zmluvu, platí všetky odvody okrem invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti, ale nie je pravda, že pri VZ 100 € bude mať nemocenské počítané z 393 €. Ak by pracovná zmluva netrvala celý rok a príjem z nej by bol nad 2918,70, tak zvyšok roka by doplatil poistné ako samoplatiteľ. (Možno to ZP tak vykladať nebudú, ale zákon tak znie, a možno sa dovtedy aj zákon zmení, len nie sám od seba).
- ak bude na dohodu, neplatí zdravotné poistenie, ani nemocenské, invalidné ani poistenie v nezamestnanosti. Keďže dohoda nevstupuje starobnému dôchodcovi do jeho VZ pre ZP, môže na ňu zarobiť aj 10000 €, poistencom štátu bude aj tak, nestane sa samoplatiteľom.
Tiež mám jedného dohodára - dôchodcu. Na DoPČ má cca 300€ mesačne, pracuje 5 hodín týždenne, len v utorok, cca 20-25 hod. mesačne. Rozmýšľala som, že mu to zmením na pracovnú zmluvu, len to by presne nastal prípad, ktorý Janka popisuje a on by sa stal samoplatiteľom ZP:( Takže mu nechám dohodu, odhlásim ho a znovu prihlásim do SP.
Janka, ešte že ťa tu máme, aj ostatné múdre hlavičky, veď bez Vás by som chudákovi dôchodcovi "zarobila".
Ester plus
10.12.12,10:16
Ak by som ponechala poberateľa starobného dôchodku na dohodu o pracovnej činnosti, tak že by odpracoval 2 hodiny denne t.j. 10 hodín týždenne, tak ak soboty a nedele nebude pracovať tak tiež ho musíme do ZP prihlasovať a odhlasovať?
Ešte sa chcem uistiť či teda v roku 2013 PZ na kratší pracovný čas (práca len v pondelok)
sa nebude musieť do ZP prihlasovať a odhlasovať, a či to isté platí aj pri SP že stačí prihlásiť len raz pri uzatvorení PZ na KPČ a pri ukončení.
Jana Motyčková
10.12.12,11:52
Starobný dôchodca na dohodu nie je zdravotne poistený, takže netreba ho prihlasovať/odhlasovať v ZP.
veronikasad
10.12.12,11:57
...to budú makať zadara? :---:---:---

aj tak sa dá...:D:D:D
Prečo zadara ? Musia sa rozhodnúť či zostanú evidovaní na UP bez možnosti príjmu na dohodu a štát za nich bude platiť zdr.poistenie. Alebo budú pracovať na dohodu a počas dní kedy nebudú v práci (vrátane sobôt a nedieľ) - si budú platiť zdr.poistenie ako samoplatitelia. Navyše, ak ide o dohodárov krátko pred dôchodkom, výrazne si pokazia priemerný osobný mzdový bod a tým aj celkový nárok na dôchodok.
stormcatcher
10.12.12,12:06
Prečo zadara ? Musia sa rozhodnúť či zostanú evidovaní na UP bez možnosti príjmu na dohodu a štát za nich bude platiť zdr.poistenie. Alebo budú pracovať na dohodu a počas dní kedy nebudú v práci (vrátane sobôt a nedieľ) - si budú platiť zdr.poistenie ako samoplatitelia. Navyše, ak ide o dohodárov krátko pred dôchodkom, výrazne si pokazia priemerný osobný mzdový bod a tým aj celkový nárok na dôchodok.
To bolo len také pošteklenie poslednej vety. Tak to vyznelo, samozrejme každý kto to tu prečítal vie o čo ide.
AUTOLUX
10.12.12,13:06
Ešte si Janka zabudla napísať, že ak budúci dochodca, teda ak zamestnanec príde o prácu tak napr. vo veku 58 rokov a zamestná sa už len dohodu rapídne sa mu zníži výpočet dôchodku a veľmi ho to poškodí.
Mila123
10.12.12,13:28
Ešte si Janka zabudla napísať, že ak budúci dochodca, teda ak zamestnanec príde o prácu tak napr. vo veku 58 rokov a zamestná sa už len dohodu rapídne sa mu zníži výpočet dôchodku a veľmi ho to poškodí.
to dr. Motyčková preberala, resp. počítali sme na školení......je tam viac faktorov, a to: OMB, počet rokov v zamestnaní ......
a výška odmeny za dohodu....
mizu24
10.12.12,20:02
Na jednoduché otázky sú tak zložité odpovede...
Skoro jedno to starobnému dôchodcovi nie je. Pre výšku dôchodku je to síce skoro jedno (nemôže to negatívne ovplyvniť jeho dôchodok!), ale :
- ak bude na pracovnú zmluvu, platí všetky odvody okrem invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti, ale nie je pravda, že pri VZ 100 € bude mať nemocenské počítané z 393 €. Ak by pracovná zmluva netrvala celý rok a príjem z nej by bol nad 2918,70, tak zvyšok roka by doplatil poistné ako samoplatiteľ. (Možno to ZP tak vykladať nebudú, ale zákon tak znie, a možno sa dovtedy aj zákon zmení, len nie sám od seba).
- ak bude na dohodu, neplatí zdravotné poistenie, ani nemocenské, invalidné ani poistenie v nezamestnanosti. Keďže dohoda nevstupuje starobnému dôchodcovi do jeho VZ pre ZP, môže na ňu zarobiť aj 10000 €, poistencom štátu bude aj tak, nestane sa samoplatiteľom.

takže podľa tohto sa viac oplatí zamestnať dôchodcu na dohodu ako na PZ.?
Melnick
10.12.12,20:49
ak pokračujú, máš povinnosť ich zmeniť do 30, či 31.01 2013. t.j. cez zmeny oznámiš SP na akú dohodu pracujú, a ako majú vyplácaný príjem....
do ZP ich prihlasuješ do 8.- mych dní.....

ak budú nové, musíš ich nahlásiť jeden deň pred výkonom práce a ZP tak ako v predch. prípade

Mne bolo v SP povedané, že systém to cez zmenu nevie spracovať a "dohodára" budem musieť odhlásiť k 31.12.2012 a následne prihlásiť k dátumu 1.1.2013.

mimotemy: skúšal tú zmenu cez EZU, už niekto urobiť ?
Mila123
10.12.12,21:04
Mne bolo v SP povedané, že systém to cez zmenu nevie spracovať a "dohodára" budem musieť odhlásiť k 31.12.2012 a následne prihlásiť k dátumu 1.1.2013.

mimotemy: skúšal tú zmenu cez EZU, už niekto urobiť ?

Majka, ja som bola osobne na školení s RNDr. Jankou Motyčkovou .....spomínalo sa že informačný systém v SP sa musí zmeniť.....
aj pretože, sa budú deliť dohody o PČ , DoVP a DoBPŠ a ešte k tomu nepravidelné a pravidelné príjmy..... tak máme vydržať, systém má byť sprístupnený cca 15.12.2012.......:D
mzdarka renca
10.12.12,21:08
prečítala som si to tu celé a môj dojem? Kocúrkovo je slabý odvar. To ktorý idiot niečo takéto vymyslel? By ma zaujímalo, na čom fičí ...
verkaz
10.12.12,21:44
Prečítala som si pozorne toto celé. Ale aj tak by som sa opýtala ako to bude od 01.01.2013 výhodnejšie.
Mám predsedu spoločenstva starobný dôchodca - volený funkcionár s tým že svoju funkciu vykonával bezodplatne. Zároveň robil aj účtovníctvo a viedol všetku agendu - na túto činnosť mal uzatvorenú DoVP, kde boli dohodnuté hodiny a aj odmena.
Teraz sa budem musieť dopracovať a tomu, aby menovaný dostal mesačnú odmenu v čistom 180 €.
Bude mať dohodu alebo kratší pracovný pomer ?
Podľa toho čo je tu napísané, tak pre neho nude môcť byť naďalej dohoda.
Melnick
10.12.12,22:09
Majka, ja som bola osobne na školení s RNDr. Jankou Motyčkovou .....spomínalo sa že informačný systém v SP sa musí zmeniť.....
aj pretože, sa budú deliť dohody o PČ , DoVP a DoBPŠ a ešte k tomu nepravidelné a pravidelné príjmy..... tak máme vydržať, systém má byť sprístupnený cca 15.12.2012.......:D
Veď práve preto, že sa bude musieť systém najskôr zmeniť ( a my všetci sa zasa na to budeme skladať) nebude možné teraz robiť oznámenia cez zmeny, ale bude nutné dohodára odhlásiť a prihlásiť.
Aby toto :
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Mila123 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/205568-preziju-rok-2013-a-post2199938.html#post2199938)
ak pokračujú, máš povinnosť ich zmeniť do 30, či 31.01 2013. t.j. cez zmeny oznámiš SP na akú dohodu pracujú, a ako majú vyplácaný príjem....
ľudí nezmiatlo.

mimotemy: ale je celkom možné, že už sme zmetení viacerí. Ja určite. :D:D:D
Mila123
10.12.12,22:17
Veď práve preto, že sa bude musieť systém najskôr zmeniť ( a my všetci sa zasa na to budeme skladať) nebude možné teraz robiť oznámenia cez zmeny, ale bude nutné dohodára odhlásiť a prihlásiť.
Aby toto :
ľudí nezmiatlo.
ale pritom stále platí, že noví dohodári po 01 01 2013 sa musia prihlásiť aspoň jeden deň pred vznikom dohody....
a pokračujúci po 31 12 2012 má povinnosť organizácia urobiť zmeny do 31 01 2013......

pritom sa môže stať, že sa prihlási dohoda o BPŠ bez povinného poistenia (predpokladá sa, že bude do 66 či 155 € odmena, ale ak sa odmena navýši tak máš povinnosť ohlásiť zmenu do SP najneskôr do výplatného termínu org....
t.j. výplata za 02/2013 je stanovená na 08 03 2013, t.j. zmeny musíš urobiť najneskôr do 08 03 2013......:D

nič viac ma nenapadá......, iba to, že by táto dohoda sa striedala s odvodovou povinnosťou a bez povinnosti.....:D
Melnick
10.12.12,22:31
Asi sa iba hráme so slovným spojením " cez zmeny ohlásiš" :D:D:D
Ale už končím, lebo mzdárka renča sa ešte aj mňa opýta, na čom fičím. Niežeby som Ti teraz chcela lichotiť, ale momentálne fičím na "Mila řezy s mléčnou náplní....a to na 3 dávkach za večer.:---:--- Uvidím čo to urobí, keď sa v marci postavím na váhu.:mee:
veronikasad
10.12.12,22:40
Prečítala som si pozorne toto celé. Ale aj tak by som sa opýtala ako to bude od 01.01.2013 výhodnejšie.
Mám predsedu spoločenstva starobný dôchodca - volený funkcionár s tým že svoju funkciu vykonával bezodplatne. Zároveň robil aj účtovníctvo a viedol všetku agendu - na túto činnosť mal uzatvorenú DoVP, kde boli dohodnuté hodiny a aj odmena.
Teraz sa budem musieť dopracovať a tomu, aby menovaný dostal mesačnú odmenu v čistom 180 €.
Bude mať dohodu alebo kratší pracovný pomer ?
Podľa toho čo je tu napísané, tak pre neho nude môcť byť naďalej dohoda.
verkaz, ak by sa hrubým príjmom zmestil do sumy 1822,32, výhodné pre neho by bolo urobiť si živnosť na účtovníctvo. Ako starobný dôchodca preddavky na zdr.poistenie platiť nemusí, resp. si môže určiť VZ nula a ak jeho príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD, nemusí podať DP. Spracovanie účtovníctva bude faktprovať a tým nevzniknú spoločenstvu žiadne ďalšie náklady.
SamuelSK
11.12.12,01:20
Pre 100-200 Eur mesacne co si dohodar oddrie ako kon idu robit takyto humbuk..
http://www.unicode.org/mail-arch/unicode-ml/y2011-m03/att-0004/01-facepalm.jpg
IvetaH
11.12.12,08:22
Pre 100-200 Eur mesacne co si dohodar oddrie ako kon idu robit takyto humbuk..
http://www.unicode.org/mail-arch/unicode-ml/y2011-m03/att-0004/01-facepalm.jpg

Nemyslím si, že je to pre 100 - 200 €. Mne to vychádza tak, že väčšina prejde na kratší pracovný čas, zarábať budú ešte menej, ale klesne percento nezamestnanosti. O to najskôr pôjde.
Melnick
11.12.12,08:52
Presne o tom píšem v príspevku 14
Jozef Mihál
11.12.12,10:14
verkaz
11.12.12,13:34
ďakujem
moni
11.12.12,14:10
Teda ste im to dobre spočítal........joj ako dobre sa to počúvalo!!!!!:D:D
Mila123
11.12.12,14:43
súhlasím s Moni......ale pán poslanec, pomýlil ste sa v jednej záležitosti......a to konkrétne:
ani jeden dôchodca (konkrétne SD, ID, či výsluhový, či invalidný výsluhový ) nemá povinnosť platiť z dohôd príspevky do ZP.......
vo svojom príspevku ste uvádzali, že......vážení kolegovia a kolegyne na to, že bola schválená novela, podľa ktorej štát bude platiť poistné za poistencom štátu len v prípade ak nemajú príjem, resp. ak majú príjem najviac do výšky 15-násobku platného životného minima. To je pre budúci rok sumu niečo cez 2900 eur. Čo to znamená? Znamená to napríklad, že ak nejaká osoba, ktorá je dnes poistencom štátu napr. študent zarobí na budúci rok nejakým spôsobom viac ako 2900 eur, tak štát za neho poistné platiť nebude. Tu potom vzniká otázka, kto za tohto študenta bude platiť poistné, keď to nebude štát? No odpoveď je v § 11, ak nie je niekto zamestnancom, ak niekto nie je SZČO, ak nie je poistencom štátu, tak sa stáva samoplatiteľ. To znamená podľa tejto dikcie novely, ktorú ste schválili, by študenti ktorí majú tú drzosť, že si zarobia cez 2900 eur, že sú aktívni, budú si musieť doplatiť ako samoplatitelia zdravotné poistenia. To isté napríklad dôchodcovia, dôchodca ktorý si bude snažiť sa privyrobiť si, napr. na dohodu a zarobí za rok viac ako 2900 eur, to je prosím pekne 250 eur mesačne, čiže nie je to nejaká horibilná suma, tak tu vzniká otázka, čo teda v prípade, že štát za neho poistné platiť nebude. Odpoveď je podľa zákona, je samoplatiteľ, bude si musieť doplatiť zdravotné poistenie sám....toto predsa neplatí, nesprávne ste to uviedli, pretože dôchodcovia neplatia z dohody ZP......
Zdenka 0705
11.12.12,15:04
.... už som z toho všetkého jeleň!
Jozef Mihál
11.12.12,15:14
...ďakujem... ale neteší ma to, skutočne to budete mať nesmierne ťažké...

...a súhlasím s Mila123, to mi ušlo - dôchodca samozrejme nebude mať ZP z dohody. Môže mať príjem napríklad z pracovného pomeru trvajúceho len časť roka - zarobí 3000 eur - a zbytok roka si zrejme bude musieť doplatiť ako samoplatiteľ?

Verím, že tento zmätočný zákon pán prezident nepodpíše. Ak tieto elementárne veci nevedia pochopiť vo vláde, dúfam, že tak urobí JUDr. Dreninová, prísny to strážca legislatívnej čistoty zákonov u pána prezidenta.
dvd
11.12.12,15:56
za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.1.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.
Mila123
11.12.12,16:01
za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.
žena na RD má povinnosť, ak chce aby jej platil štát na dôchodkové poistenie prihlásiť sa , spätné prihlásenie predsa nie je možné......takže tým, že bude prihlásená na dohodu v SP automaticky jej k 01 01 2013 zanikne dôchod. poistenie platené štátom......toľko môj názor.....
Sarlotka
11.12.12,17:07
Mila123 ,

prosim Vas pomohli by ste mi s nasledovnym.
1. študent (poistenec) ma za rok prijem z dohody viac ako 2 918,7 Eur, v RZZP rok 2014 mu vznikne nedoplatok za cely rok 660,52 Eur?
2. študent zivnostnik, prípdne zena na RD zivnostnicka - tu plati vymeriavaci zaklad viac ako 2 918,70 a vymeriavaci zaklad je teda zaklad dane/ pocet mesiacov podnikania / 1,9 aj toto cislo je vacsie potrebna doplatit 55,02*12 minimalne? a ak VZ < 2 918.70 Eur je to tak ako doteraz.
3. zena na RD dohodarka ak zarobi viac ako 2 918,70 Eur , za dni ktore nepracovala - nebola nahlasena do ZP si v RZZP 2014 doplati ako samoplatitel?

Dakujem velmi by ste mi pomohli .
Mila123
11.12.12,17:16
1/ nemusí mať až nedoplatok celých 660.52€, pretože sa mu niečo započíta z dohôd.....(mimo DOBPŠ - z týchto dohôd nie je povinnosť zrážať ZP....) v podstate platí, že ho ZP bude žiadať cez RZZP sumu 660.52 - zaplatené preddavky , ak príjem bude v intervale od 2918.70- 4716 € a ešte ťažko teraz povedať na istotu, v parlamente majú znovu novelizovať novelizáciu novelizácie.....(p. J.Mihála podnet) v otázke nepravidelných príjmov , kt. sa môžu týkať i študentov.....

2,3/ áno , aspoň je to tak vysvetľované.........
Sarlotka
11.12.12,17:40
inak mna este teraz tak napadlo, ze ked bude ta zena na RD zivnostnicka, len cast roka a nasledne uz teda len zivnostnicka, ako sa bude posudzovat ten VZ 2918,70 Eur
uvazdam priklad
zena zivnostnicka, RD 1.1.2013 - 1.4.2013 zarobi za toto obdobie 500 Eur
zena zivnostnicka, uz nie RD 2.4.2013 - 31.12.2013 zarobi za toto obdobie 20 000 Eur

ako sa tu bude robit RZZP?
Mila123
11.12.12,17:48
inak mna este teraz tak napadlo, ze ked bude ta zena na RD zivnostnicka, len cast roka a nasledne uz teda len zivnostnicka, ako sa bude posudzovat ten VZ 2918,70 Eur
uvazdam priklad
zena zivnostnicka, RD 1.1.2013 - 1.4.2013 zarobi za toto obdobie 500 Eur
zena zivnostnicka, uz nie RD 2.4.2013 - 31.12.2013 zarobi za toto obdobie 20 000 Eur

ako sa tu bude robit RZZP?
nebude poistencom štátu vôbec.......t.j. doplatí si cez RZP aj za dni kedy poberala iba RP.....

naša jedna klientka takto doplácala cez svoju MD, pretože ročný príjem bol vyšší ako min, ročný VZ..... toto beriem ako hyenizmus pre mamičky, (szčo) ,ktoré nepracujú, čerpú MD a nakoniec keď viac zarobia v roku, keď čerpú MD musia si doplatiť ZP........ h y e n i z m u s......
Sarlotka
11.12.12,17:54
strasne a smutne...
Jana Motyčková
11.12.12,19:38
1/ nemusí mať až nedoplatok celých 660.52€, pretože sa mu niečo započíta z dohôd...(ešte záleží či bude mať DoBPŠ do 155€ mesačne, popr. iné dohody, z kt. už je povinnosť zrážať i ZP....) v podstate platí, že ho ZP bude žiadať cez RZZP sumu 660.52 - zaplatené preddavky , ak príjem bude v intervale od 2918.70- 4716 € a ešte ťažko teraz povedať na istotu, v parlamente majú znovu novelizovať novelizáciu novelizácie.....(p. J.Mihála podnet) v otázke nepravidelných príjmov , kt. sa môžu týkať i študentov.....

Nie tak. Ak by mal DOBPŠ, na tú môže zarobit koľko chce. Ak by mal ale DOPČ alebo DOVP, bol by v niektorých dňoch prihlásený v ZP ako zamestnanec, ak by z týchto dohôd prekročil 2918,70, potom v tých dňoch, kedy nerobil by bol samoplatiteľom. Čiže napr. dohoda, robí na ňu celý rok 2 dni v týždni, zarobí 5000 eur, z toho zapaltí poistné ako zamestnanec. Za ostatné dni, čiže za 251 dní zaplatí poistné ako samoplatiteľ z minimálneho základu, čo bude na poistnom cca 454 eur.
Mila123
11.12.12,19:42
Nie tak. Ak by mal DOBPŠ, na tú môže zarobit koľko chce. Ak by mal ale DOPČ alebo DOVP, bol by v niektorých dňoch prihlásený v ZP ako zamestnanec, ak by z týchto dohôd prekročil 2918,70, potom v tých dňoch, kedy nerobil by bol samoplatiteľom. Čiže napr. dohoda, robí na ňu celý rok 2 dni v týždni, zarobí 5000 eur, z toho zapaltí poistné ako zamestnanec. Za ostatné dni, čiže za 251 dní zaplatí poistné ako samoplatiteľ z minimálneho základu, čo bude na poistnom cca 454 eur.

priznávam sa, je to aj pre mňa tak komplikované.......
už mi to je jasné, prečo je to tak.....
veď na dohodu o BPŠ sa neplatí na ZP, NP a ani na PvN......vrelá vďaka......
Mila123
11.12.12,19:49
opravila som sa, ďakujem
Sarlotka
11.12.12,19:59
dakujem vam velmi pekne, uz asi aj ja zacinam "chapat", kym sa opat nezamotam...:)

a uz mi je jasny aj ten dochodca, ze on moze tiez zarobit "kolko" chce lebo sa mu z dohody neplati ZP, a RZZP bude nulové
Kazu
11.12.12,20:26
Prečítala som si pozorne, podumala a myslím, že v mojej firme som otázku dohodárov vyriešila k mojej naprostej spokojnosti. Od 1.1. si nechávam len jednu tetku, normálnu nepredčasnú dôchodkyňu a všetci ostatní šupito-cupito na sociálne dávky. Nebudem rozmýšľať kde, kedy, ako, komu, koľkokrát a hlavne za čo. Ja budem spokojná, štát bude spokojný a dohodári? Keď im to vysvetlím aj sami zistia, že v lone sociálneho systému im bude pohodlne, bezpečne a hlavne bezpracne. Akurát nebudem mať čas kontrolovať či sa spokojne usmievajú, pretože nebudem mať čas odbehnúť od roboty ani chleba kúpiť. A konečne schudnem....... a umrem bohatá :D
Mila123
11.12.12,20:28
dakujem vam velmi pekne, uz asi aj ja zacinam "chapat", kym sa opat nezamotam...:)

a uz mi je jasny aj ten dochodca, ze on moze tiez zarobit "kolko" chce lebo sa mu z dohody neplati ZP, a RZZP bude nulové
na dohodu môže zarobiť SD, ID či výsluhový SD, alebo ID výsluhový bez obmedzenia, prečo ? je to tak? z dohôd sa do ZP vo vyššie uvedených prípadov neplatí poistenie na ZP......
patria sem i študenti ale iba na DOBPŠ, je tiež neobmedzená, nehľadí sa v prípade študentov ani na to, či majú príjem do 66 či 155€ dokonca nai na to, či majú pravidelný či nepravidelný príjem......(neplatia ani na ZP a ani na NP a ani PvN)......
Sarlotka
11.12.12,20:30
dakujem dakujem tak som to uz pochopila...
Sarlotka
11.12.12,20:31
niektore komenty pri temach o dohodach stoja "zato"...
heja3
12.12.12,10:08
To nemyslíte vážne, máme na DoPč babenku, ktorá odrobí 5x2hod/týždeň celý mesiac, za sobotu a nedeľu sa má zahlasovať na ZP ako samoplatiteľ? Veď ak zamestnanec na PZ pracuje 5 dní v týždni, tak VZ celkový za mesiac pokrýva aj víkendy...., toto neplatí pre dohodára? Nie je to diskriminácia dohodára?
Melnick
12.12.12,10:39
Prečítala som si pozorne, podumala a myslím, že v mojej firme som otázku dohodárov vyriešila k mojej naprostej spokojnosti. Od 1.1. si nechávam len jednu tetku, normálnu nepredčasnú dôchodkyňu a všetci ostatní šupito-cupito na sociálne dávky. Nebudem rozmýšľať kde, kedy, ako, komu, koľkokrát a hlavne za čo. Ja budem spokojná, štát bude spokojný a dohodári? Keď im to vysvetlím aj sami zistia, že v lone sociálneho systému im bude pohodlne, bezpečne a hlavne bezpracne. Akurát nebudem mať čas kontrolovať či sa spokojne usmievajú, pretože nebudem mať čas odbehnúť od roboty ani chleba kúpiť. A konečne schudnem....... a umrem bohatá :D

Zuzi sa moc neteš a hlavne neprezrádzaj, lebo Ťa aj z kože zoderú.
Mila123
12.12.12,10:49
dajte jej PZ, zrejme o to ide aj tým hore.....zníži sa nezamestnanosť....
božena24
12.12.12,11:07
veru veru, to potom budú úžasné vyhlásenia a chvály ako nám klesla miera nezamestnanosti.
Melnick
12.12.12,11:10
To nemyslíte vážne, máme na DoPč babenku, ktorá odrobí 5x2hod/týždeň celý mesiac, za sobotu a nedeľu sa má zahlasovať na ZP ako samoplatiteľ? Veď ak zamestnanec na PZ pracuje 5 dní v týždni, tak VZ celkový za mesiac pokrýva aj víkendy...., toto neplatí pre dohodára? Nie je to diskriminácia dohodára?

Treba konkretizovať o akú babenku ide. Znova niekoho môžete pomýliť, pretože toto bola reakcia hned´ po príspevku od Kazu.
Liptáčik
12.12.12,11:20
Niekde som čítala, že na dohody uzatvorené pred 31.12.2012 sa nová odvodová povinnosť vzťahuje až od 1. 4. 2013. Nezdá sa mi to, hľadám na nete, no neviem to už nájsť. Vie o tom niekto niečo?
Xanti
12.12.12,11:29
Niekde som čítala, že na dohody uzatvorené pred 31.12.2012 sa nová odvodová povinnosť vzťahuje až od 1. 4. 2013. Nezdá sa mi to, hľadám na nete, no neviem to už nájsť. Vie o tom niekto niečo? Dobrú kačicu si čítala. Odvody sa platia od 1.1.2013
božena24
12.12.12,11:31
Prečítala som všetky príspevky a mám z toho v hlave riadny guláš. Máme dohodára, ktorý pracuje vo firme zhruba každý druhý deň len pár hodín. Ak si chcem ušetriť čas a nepríjemnosti so zbytočným papierovaním so ZP,tak by som mala asi uvažovať o dohode s pravidelným príjmom alebo s PP na kratší úväzok. Je v tom nejaký veľký rozdiel?
Xanti
12.12.12,11:37
Prečítala som všetky príspevky a mám z toho v hlave riadny guláš. Máme dohodára, ktorý pracuje vo firme zhruba každý druhý deň len pár hodín. Ak si chcem ušetriť čas a nepríjemnosti so zbytočným papierovaním so ZP,tak by som mala asi uvažovať o dohode s pravidelným príjmom alebo s PP na kratší úväzok. Je v tom nejaký veľký rozdiel?
Dohodár s pravidelným príjmom = zamestnanec v TPP = rovnaké odvody.
Rozdiel je v tom, že dohodár za pár dní čo nebude robiť tak si bude platiť sám odvody do ZP , a ty ho budeš prihlasovať a nahlasovať do oblbnutia.
A další rozdiel je ten, že dohodár nemá nárok na dovolenku, ani platené voľno narozdiel od zamestnanca... to je tak bajočko zhruba v čom budú rozdiely.

Pre dohodára je lepšie byť zamestnancom, pre teba ako mzdárku je lepšie mať zamestnanca ušetríš si byrokraciu, pre štát je lepšie mať zamestnanca zníži sa mu nezamestnanosť :D
alis66
12.12.12,11:59
dobrý, ja som dnes bola na pobočke Všzp a pani mi povedala, že dôchodca bude môcť na dohodu zarobiť neobmedzene a zdravotné sa ho netýka. Ale ak na prac. zmluvu presiahne 2918,70 eur v ročnom zúčtovaný bude mať nedoplatok. Ja som myslela, že len ak neodpracuje celý rok tak sa stane samoplatiteľom a doplatí, za ten čas čo nepracoval, ale ak odpracuje celý rok. Už mám z toho zmätok.
Melnick
12.12.12,13:07
Mila123 - super, už som si myslela, že som zasa niečo pochopila ináč.
Melnick
12.12.12,13:17
za ženu na Rodičovskej dovolenke prestane štát platiť dôchodkové poistenie automaticky, akonáhle ju niekto prihlási do SP ako dohodárku v 2013, už iba z titulu prihlášky? zaujíma ma prípad, keď 10.1.2013 prihlásená, 31.1.2013 odhlásená, príjem = 0, pretože v skutočnosti odrobila počet hodín = 0, nebolo ju nakoniec treba na výpomoc.


žena na RD má povinnosť, ak chce aby jej platil štát na dôchodkové poistenie prihlásiť sa , spätné prihlásenie predsa nie je možné......takže tým, že bude prihlásená na dohodu v SP automaticky jej k 01 01 2013 zanikne dôchod. poistenie platené štátom......toľko môj názor.....

Mám rovnaký názor ako Mila123, pretože som nepostrehla "žiadnu výnimku" pri týchto poistencoch.
A teda ak dohoda, na ktorú bola mamička prihlásená,neodpracovala v tom čase z rôznych dôvodov ani hodinu, jej odmena = 0 (nula) , to znamienko "rovná sa" mi tam strašne vadí, lebo pre ňu to bude znamenať : mínus dôchodkové poistenie za túto dobu a iba si poškodí......
Tweety
12.12.12,13:19
Melnick
12.12.12,13:24
dobrý, ja som dnes bola na pobočke Všzp a pani mi povedala, že dôchodca bude môcť na dohodu zarobiť neobmedzene a zdravotné sa ho netýka.Bude môcť zarobiť preto, lebo dohoda u SD nezakladá povinnosť prihlásenia na ZP Ale ak na prac. zmluvu presiahne 2918,70 eur v ročnom zúčtovaný bude mať nedoplatok. Zato pracovná zmluva túto povinnosť zakladá a preto je tam aj obmedzenie výšky príjmu. Ja som myslela, že len ak neodpracuje celý rok tak sa stane samoplatiteľom a doplatí, za ten čas čo nepracoval, ale ak odpracuje celý rok. Už mám z toho zmätok.
Aj ja. :)
Tweety
12.12.12,13:25
Aj ja. :)
Źeby statky zmätky, to je pekná hra od Tajovského, či to nebude veru ono?
Melnick
12.12.12,13:26
http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/76895-nezamestnani-budu-nadalej-moct-pracovat-na-dohodu/

O takomto návrhu by mal minister práce Ján Richter budúci týždeň v pondelok rokovať na zasadnutí tripartity so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.
Melnick
12.12.12,13:29
Maji dúfam, že v pondelok to nebude v rovine : mal by.....
srska
12.12.12,13:31
O takomto návrhu by mal minister práce Ján Richter budúci týždeň v pondelok rokovať na zasadnutí tripartity so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.
mimotemy - nemá inej roboty? tu na všetko treba nejakú 3partitu? (pozor, srska má zastavené vetry - tak na dohodu nemôže robiť - tak nech rokujú aj o tom)
JankaO
12.12.12,13:41
Hlavne súhlsím s tým, že naozaj by mal...:D
Melnick
12.12.12,13:41
mimotemy - nemá inej roboty? tu na všetko treba nejakú 3partitu? (pozor, srska má zastavené vetry - tak na dohodu nemôže robiť - tak nech rokujú aj o tom)

Pozor !!! srska neuviedol z ktorej strany.
srska
12.12.12,13:42
Pozor !!! srska neuviedol z ktorej strany.šak nech oni dumajú a nech určia od buka ako to majú vo zvyku
Tweety
12.12.12,13:43
šak nech oni dumajú a nech určia od buka ako to majú vo zvyku
Tak to teda nerobia od buka do buka, ale smerom k sebe.
srska
12.12.12,13:45
Tak to teda nerobia od buka do buka, ale smerom k sebe.ku komu ku čomu? k bukom:D
Tweety
12.12.12,13:45
ku komu ku čomu? k bukom:D
smer smerom k sebe, nepoňal?
srska
12.12.12,13:47
smer smerom k sebe, nepoňal?poňal tweety - smerom k sebe, k bukom:D
Melnick
12.12.12,13:47
Navrhujem nový vzor m.rodu - somár - aha. ako pekne potom môžeme skloňovať : ku somárom

Vkladám a po tomto článku opravujem:

http://www.topky.sk/cl/10/1334115/Ficova-vlada-schvalila-obchod-roka--J-T-a-najbohatsi-Cech-ovladnu-SPP-

Zobrať komu -čomu ? Somárom slovenským
Darovať komu - čomu ? J&T kamošom
Tweety
12.12.12,13:48
poňal tweety - smerom k sebe, k bukom:D
Skorej by pasovalo k dubom.:---
Tweety
12.12.12,13:50
Navrhujem nový vzor m.rodu - somár - aha. ako pekne potom môžeme skloňovať : ku somárom
Nesúhlasím, somár je užitočné zviera.
JankaO
12.12.12,13:50
Taká krásna téma a vy ju zamrníkujete somármi... :D:D
srska
12.12.12,13:52
Skorej by pasovalo k dubom.:---ako môže byť sudca dub? apoň buk
Melnick
12.12.12,13:54
Janka ja vymazávam
JankaO
12.12.12,13:56
Majka, netreba, nech aj oni majú čestné miesto na porade :D Miest hore je málo
Tweety
12.12.12,13:58
ako môže byť sudca dub? apoň buk
Dub od dubák a dubák od blba. Huby sú v tom nevinne.
Melnick
12.12.12,13:59
Janka - zakladateľka nás vyhreší, že sme zamrníkovali tému. :)
Melnick
12.12.12,14:00
Ja už idem byť dobrá a nemrníkovať. :)
srska
12.12.12,14:05
Dáša_
12.12.12,14:19
kurňa, kde skončia tie love? (http://www.topky.sk/cl/10/1334115/Ficova-vlada-schvalila-obchod-roka--J-T-a-najbohatsi-Cech-ovladnu-SPP-) :confused:

myslím, že s určitosťou viemepovedať, kde neskončia :D
srska
12.12.12,14:25
myslím, že s určitosťou viemepovedať, kde neskončia :Dáno, správne. odídu v štýle - rýchlo, potichúčky, poza peň a v 8180 sa enem zvrtú na päte
Antea
12.12.12,16:29
dobrý, ja som dnes bola na pobočke Všzp a pani mi povedala, že dôchodca bude môcť na dohodu zarobiť neobmedzene a zdravotné sa ho netýka. Ale ak na prac. zmluvu presiahne 2918,70 eur v ročnom zúčtovaný bude mať nedoplatok. Ja som myslela, že len ak neodpracuje celý rok tak sa stane samoplatiteľom a doplatí, za ten čas čo nepracoval, ale ak odpracuje celý rok. Už mám z toho zmätok.
Čo už niekomu naozaj hrabe? A preboha z čoho bude ten nedoplatok, veď je celý rok zamestnaný.
Antea
12.12.12,16:54
Ale ináč sami sme si na vine, že to takto dopadlo lebo:
1. sú normálene dohody,
2. a tiež DoPČ, ktoré sa uzatvoria na 10 hod. týždenne, ale pritom dotyčný robí celý mesiac, oficiálne sa mu zaplatí a ostatné je černota
Tzn.: keď chce podnikateľ dávať na ruku, musí urobiť zákazku bez papiera čiže:
- kráti daň z príjmu, kráti DPH, kráti odvody
zamestnanec:
- kráti daň z príjmu, kráti odvody, berie dávku v hmotnej núdzi a hádam aj príspevok na bývanie, a ešte za neho štát platí ZP
takže k takémuto stavu aký tu teraz máme muselo zákonite prísť. Len mi nehovorte, že nemám pravdu lebo takýchto dohôd je plné stavebníctvo, a keby len stavebníctvo.
Mila123
12.12.12,16:56
Ale ináč sami sme si na vine, že to takto dopadlo lebo:
1. sú normálene dohody,
2. a tiež DoPČ, ktoré sa uzatvoria na 10 hod. týždenne, ale pritom dotyčný robí celý mesiac, oficiálne sa mu zaplatí a ostatné je černota
Tzn.: keď chce podnikateľ dávať na ruku, musí urobiť zákazku bez papiera čiže:
- kráti daň z príjmu, kráti DPH, kráti odvody
zamestnanec:
- kráti daň z príjmu, kráti odvody, berie dávku v hmotnej núdzi a hádam aj príspevok na bývanie, a ešte za neho štát platí ZP
takže k takémuto stavu aký tu teraz máme muselo zákonite prísť. Len mi nehovorte, že nemám pravdu lebo takýchto dohôd je plné stavebníctvo, a keby len stavebníctvo.
ale sú aj výnimky......také upratovačky napr.
Antea
12.12.12,17:04
ale sú aj výnimky......také upratovačky napr.
Áno však som napísala, že za 1. sú normálne dohody, a tie potom doplatia na podvody,ktoré sa robili.
ewita888
12.12.12,17:05
Ale ináč sami sme si na vine, že to takto dopadlo lebo:
1. sú normálene dohody,
2. a tiež DoPČ, ktoré sa uzatvoria na 10 hod. týždenne, ale pritom dotyčný robí celý mesiac, oficiálne sa mu zaplatí a ostatné je černota
Tzn.: keď chce podnikateľ dávať na ruku, musí urobiť zákazku bez papiera čiže:
- kráti daň z príjmu, kráti DPH, kráti odvody
zamestnanec:
- kráti daň z príjmu, kráti odvody, berie dávku v hmotnej núdzi a hádam aj príspevok na bývanie, a ešte za neho štát platí ZP
takže k takémuto stavu aký tu teraz máme muselo zákonite prísť. Len mi nehovorte, že nemám pravdu lebo takýchto dohôd je plné stavebníctvo, a keby len stavebníctvo.

Ale zavedenie odvodov tento systém nezmení.. a ak zmení, tak len v tom, že ofis nebude 10 hodín týždenne, ale 5..
Mila123
12.12.12,17:06
dievčatá poviem Vám (napíšem) všetky tieto zmeny sú na milú Jarmilu....a to viem o čom teraz tu píšem......:D
ewita888
12.12.12,17:08
dievčatá poviem Vám (napíšem) všetky tieto zmeny sú na milú Jarmilu....a to viem o čom teraz tu píšem......:D
Presne tak, z iného by sa mali diery látať, nie z chudoby.. a to aj ja viem, o čom teraz píšem.. :D
Mila123
12.12.12,17:18
Len aby sa ti potom Jarka neurazila :D
v pohode.....:D
Antea
12.12.12,17:20
Ale zavedenie odvodov tento systém nezmení.. a ak zmení, tak len v tom, že ofis nebude 10 hodín týždenne, ale 5..
Len dúfam, že tie odhláška a prihlášky pôjdu pekne na nervy a zmení sa to na PP.A keď bude v DoPČ určený deň práce a príde IP na kontrolu ľahko zístí, či je tam človek na čierno alebo ako. Doteraz, mal Dohodu, mal,kto mu dokázal, že dnes nie je práve ten deň,keď ho zavolali do práce
ewita888
12.12.12,17:27
Len dúfam, že tie odhláška a prihlášky pôjdu pekne na nervy a zmení sa to na PP.A keď bude v DoPČ určený deň práce a príde IP na kontrolu ľahko zístí, či je tam človek na čierno alebo ako. Doteraz, mal Dohodu, mal,kto mu dokázal, že dnes nie je práve ten deň,keď ho zavolali do práce
Zamestnávateľ spraví prihlášku na deň, nie na počet hodín v ten deň..
Mila123
12.12.12,17:29
a ešte má ZĽ 8 dní na vykonanie zmeny v ZP.....
Antea
12.12.12,17:43
Zamestnávateľ spraví prihlášku na deň, nie na počet hodín v ten deň..

A nemusia byť v Dohode presne urečené dni práce, podľa toho budú inšpektori postupovať, alebo sa mi to len zdá?
Mila123
12.12.12,17:48
A nemusia byť v Dohode presne urečené dni práce, podľa toho budú inšpektori postupovať, alebo sa mi to len zdá?
nie nemusia byť predne určené dni....
dokonca ZP na svojej webovej stránke má uvedené, že ak nie je možné presne určiť, kedy ZC pracoval, nahlási sa na posledný deň ......
pritom podľa ZP platí, že ZĽ vedie evidenciu časového odpracovaného úseku....(presne od- do kedy pracoval, napr. 11.01.2013 príchod na pracovisko o 7.00 odchod z pracoviska 09.00 hod., odpracované 2 hodiny)
Antea
12.12.12,17:53
nie nemusia byť predne určené dni....
dokonca ZP na svojej webovej stránke má uvedené, že ak nie je možné presne určiť, kedy ZC pracoval, nahlási sa na posledný deň ......
pritom podľa ZP platí, že ZĽ vedie evidenciu časového odpracovaného úseku....(presne od- do kedy pracoval, napr. 11.01.2013 príchod na pracovisko o 7.00 odchod z pracoviska 09.00 hod., odpracované 2 hodiny)
Ďakujem
Paula
12.12.12,18:03
S tou evidenciou ešte bude "sranda". Napr. DOPČ - napr. kancelárske, účtovnícke, personálno / mzdové - kde je miesto výkonu práce nie na pracovisku zamestnávateľa, ale v bydlisku dohodára. Kto už a ako IP (alebo poisťovni) preukáže od-do.
68danka
12.12.12,19:04
no po prečítaní týchto stránok neviem čo viem, takže mám ešte dotaz keď 13.01.2013 zamestnám študenta na DoBPŠ , ktorý mesačne nezarobí v hrubom viac ako 150,00 Eur v dohode bude mať uvedené, že bude pracovať piatok, sobota, nedeľa od 10,00 hod do 12,00 hod aké povinnosti mi z tejto dohody vyplývajú

1. prihlásiť do sociálnej poisťovňe dohodu na pravidelný príjem a.....

a aké odvody z tejto dohody bude musieť zaplaťiť???
Melnick
12.12.12,19:11
no po prečítaní týchto stránok neviem čo viem, takže mám ešte dotaz keď 13.01.2013 zamestnám študenta na DoBPŠ , ktorý mesačne nezarobí v hrubom viac ako 150,00 Eur v dohode bude mať uvedené, že bude pracovať piatok, sobota, nedeľa od 10,00 hod do 12,00 hod aké povinnosti mi z tejto dohody vyplývajú

1. prihlásiť do sociálnej poisťovňe dohodu na pravidelný príjem a..... áno

a aké odvody z tejto dohody bude musieť zaplaťiť???




Garančné poistenie

-

0,25%






Úrazové poistenie

-

0,8%









Odpoveď v texte.
68danka
12.12.12,19:17
ďakujem za rychlú odpoveď. takže do zdravotnej poisťovne ho neprihlasujem
danula.s
12.12.12,19:20
Prosím, ako je to s dohodárom , ktorý má aj pracovný pomer. Toho treba tiež prihlasovať a odhlasovať podľa toho, kedy robí ?
Tweety
12.12.12,19:21
Prosím, ako je to s dohodárom , ktorý má aj pracovný pomer. Toho treba tiež prihlasovať a odhlasovať podľa toho, kedy robí ?
NIe, samozrejme, ak je ten PP u vás.
danula.s
12.12.12,19:23
Ďakujem za expresnú odpoveď.
Mila123
12.12.12,19:26
no po prečítaní týchto stránok neviem čo viem, takže mám ešte dotaz keď 13.01.2013 zamestnám študenta na DoBPŠ , ktorý mesačne nezarobí v hrubom viac ako 150,00 Eur v dohode bude mať uvedené, že bude pracovať piatok, sobota, nedeľa od 10,00 hod do 12,00 hod aké povinnosti mi z tejto dohody vyplývajú

1. prihlásiť do sociálnej poisťovňe dohodu na pravidelný príjem a.....

a aké odvody z tejto dohody bude musieť zaplatiť ???
iba ZĽ a to úrazové a garančné......
študent musí predložiť doklad, že je denný a , že si uplatňuje u Vás !zľavu" na odvodoch- neplatí ich.....toto sa dá uplatňovať iba u jedného i napriek tomu, že jeho celkový mesačný príjem by nepresahoval sumu 155€
68danka
12.12.12,19:38
ďakujem veľmi pekne
jazmy
12.12.12,19:58
No, prešla som to cele, celučičké a mám z toho chaos. Ako asi väčšina z nás. Ale odpoveď ako postupovať, ak je dohodár cudzí štátny príslušník som nikde nenašla, tak píšem. Vie mi niekto poradiť ako to bude, ak mám konateľku, ktorá má rakúske štátne občianstvo, teraz u nás robí na dohodu o pracovnej činnosti, vo firme je 1x do týždňa na cca 6 hodín a mzda sa jej vypláca mesačne. Ak s ňou uzatvorím od 1.1.2013 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú, odmena vyplácaná mesačne - čiže pravidelný príjem, alebo to mám špecifikovať inak a dať nepravidelný príjem?
1/ stačí ju do SP prihlásiť 1.1.2013 a neodhlasovať? Alebo ju musím prihlasovať - odhlasovať za každým, keď príde na SK? To si niekedy neviem predstaviť, bo občas príde i neohlásená ...
2/ detto v ZP - stačí ju iba prihlásiť raz, alebo prihlasovať - odhlasovať?
3/ a kam vlastne budem platiť odvody a podľa akých zákonov, keď nie je občanom SR?
Mila123
12.12.12,20:00
nezávidím ti to.......
Rozalka
12.12.12,21:31
Toto zaujíma aj mňa: práve dnes v jednej mojej firme sa rozhodlo, že obaja spoločníci budú zamestnaní, sú občanmi ČR.
Ja si myslím, že do ZP ich prihlásiť netreba, veď tu k lekárovi nepôjdu (sami nimi sú), keď majú lekára doma?
alebo sa mýlim?
corin11
12.12.12,21:49
vsetko poserie ta nasa nepodarena vlada a stale doplacame na nu len my...neschopaci jedni
Melnick
12.12.12,22:16
No, prešla som to cele, celučičké a mám z toho chaos. Ako asi väčšina z nás. Ale odpoveď ako postupovať, ak je dohodár cudzí štátny príslušník som nikde nenašla, tak píšem. Vie mi niekto poradiť ako to bude, ak mám konateľku, ktorá má rakúske štátne občianstvo, teraz u nás robí na dohodu o pracovnej činnosti, vo firme je 1x do týždňa na cca 6 hodín a mzda sa jej vypláca mesačne. Ak s ňou uzatvorím od 1.1.2013 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú, odmena vyplácaná mesačne - čiže pravidelný príjem, alebo to mám špecifikovať inak a dať nepravidelný príjem?
1/ stačí ju do SP prihlásiť 1.1.2013 a neodhlasovať? Alebo ju musím prihlasovať - odhlasovať za každým, keď príde na SK? To si niekedy neviem predstaviť, bo občas príde i neohlásená ...
2/ detto v ZP - stačí ju iba prihlásiť raz, alebo prihlasovať - odhlasovať?
3/ a kam vlastne budem platiť odvody a podľa akých zákonov, keď nie je občanom SR?

Ale neplatí náhodou, že nemôže byť zdravotne poistená v dvoch štátoch ???
kukučka
12.12.12,22:21
Toto zaujíma aj mňa: práve dnes v jednej mojej firme sa rozhodlo, že obaja spoločníci budú zamestnaní, sú občanmi ČR.
Ja si myslím, že do ZP ich prihlásiť netreba, veď tu k lekárovi nepôjdu (sami nimi sú), keď majú lekára doma?
alebo sa mýlim?
mimotemy
A čo keď ich práve na Slovensku sekne v krížoch, abo nebodaj porazí?
Ospravedlňujem sa, nedalo mi. :D Ale vôbec vám tie starosti dievčatá nezávidím.
Melnick
12.12.12,22:24
enad
13.12.12,07:03
Budem Vám držať palce, aby som sa Vám čo v najkratšom termíne podarilo tento neskutočný chaos upratať. Oni nás stále nútia kreatívnemu účtovníctvu. Predsa nepoškodím pani na dôchodku,ktorá si privyrába pá eur ako upratovačk, aby pomohla svojej dcére na RD.... Nepýtajú si rôzne sociálne dávky, snažia sriešiť svoju situáciu same a napriek tomu im súčasná vláda hádže polená pod nohy.... :-(
heja3
13.12.12,07:08
To nemyslíte vážne, máme na DoPč babenku, ktorá odrobí 5x2hod/týždeň celý mesiac, za sobotu a nedeľu sa má zahlasovať na ZP ako samoplatiteľ? Veď ak zamestnanec na PZ pracuje 5 dní v týždni, tak VZ celkový za mesiac pokrýva aj víkendy...., toto neplatí pre dohodára? Nie je to diskriminácia dohodára?

Babenka nie je ani študent ani dôchodca, je nezamestnaná, lebo jej príjem nedosahoval 139€. Takže sa bude prihlasovať a odhlasovať do ZP za víkendy ako samoplatiteľ?
Llívia
13.12.12,07:10
...Chudáci, ktorých mzdárka tieto podrobnosti nebude ovládať, spôsobí dohodárom problémy, ktoré pocítia až o rok a ostanú im iba oči pre plač.
Napr.?
Dáša_
13.12.12,07:28
Napr.?

dôchodca zamestnaný na normálnu pracovnú zmluvu, zamestnaný iba 3 mesiace, zarobí za tie 3 meisace 3000€. Štát za neho prestane platiť zdravotné poistenie a on si musí 9 mesiacov do zdravotnej poisťovne cca 50€/mesiac. T.j. v roku 2014 v rámci RZZP bude mať nedoplatok cca 450€
truch
13.12.12,07:50
jazmy
13.12.12,07:55
Ano, a taktiež by nemal byť ani dôchodkovo,nemocensky poistený v dvoch štátoch. Na stránke SP som našla toto http://www.socpoist.sk/vykon-prace-v-eu/1561s čiže ak som to pochopila, tak by mi mala doniesť zo svojho sociálneho poistenia potvrdenku, že už je poistená, ktorú zašleme do soc.poist. a v tom prípade by som za ňu asi nemala platiť odvody podľa našej legislatívy. Ale nemala by som za ňu platiť náhodou potom odvody do Rakúska podľa ich legislatívy? No idem pátrať ďalej čo zistím. Ale ak niekto má k tomu ešte nejaký rozumný koment, radu, alebo skúsenosti, tak sa poteším :) A myslím, že viacerí, ktorí majú zahraničných dohodárov....
Dáša_
13.12.12,07:57
Možno by stálo za to urobiť prehľadnú tabuľky - všetky možné skupiny obyvateľstva a k tomu všetky "riziká", keď sa zamestná na zmluvu, na dohodu, keď zarobí istú hranicu.... Lebo nejde ani tak o špekupácie, ale skôr o to, aby si najviac práve nízkozárobkové skupiny neohrozili svoje príjmy viac, ako je zdravé. Alebo aby som komusi, kto sa ma spýta úplne "nevinne" vyzerajúcu otázku neporadila blbosť. Ja osobne všetky práce na dohodu končím...
Chudíková Katarína
13.12.12,08:03
Ako mi je lepšie pracovať po novom roku, keď teraz pracujem v jednej firme na pracovný pomer a v určitých firmách som pracovala na DoPČ-viedla som im účtovníctvo a mám 8 rokov do dôchodku. Mám im viesť účtovníctvo na DoPČ alebo si mám tieto dohody prekvalifikovať na PP aby som si pomohla s príjmom do dôchodku?
srska
13.12.12,08:05
Možno by stálo za to urobiť prehľadnú tabuľky - všetky možné skupiny obyvateľstva a k tomu všetky "riziká", keď sa zamestná na zmluvu, na dohodu, keď zarobí istú hranicu.... Lebo nejde ani tak o špekupácie, ale skôr o to, aby si najviac práve nízkozárobkové skupiny neohrozili svoje príjmy viac, ako je zdravé. Alebo aby som komusi, kto sa ma spýta úplne "nevinne" vyzerajúcu otázku neporadila blbosť. Ja osobne všetky práce na dohodu končím...ja tiež - s účtovnou predplatbou v 12/2012 za 1-6/2013
veronikasad
13.12.12,08:06
Ako mi je lepšie pracovať po novom roku, keď teraz pracujem v jednej firme na pracovný pomer a v určitých firmách som pracovala na DoPČ-viedla som im účtovníctvo a mám 8 rokov do dôchodku. Mám im viesť účtovníctvo na DoPČ alebo si mám tieto dohody prekvalifikovať na PP aby som si pomohla s príjmom do dôchodku?
Ak nechceš platiť odvody a tvoj ročný príjem nepresiahne 12-násobok min.vymer.základu, urob si živnosť na spracovanie účtovníctva. Pri 40 % paušálnych výdavkoch ušetríš aj na daniach. Táto rada ti ale SD nezvýši.
inges
13.12.12,08:11
Ja už začínam mať vo všetkom tiež mierny chaos. Máme troch dohodárov. Jedného ukončíme. Druhý je predčasný dôchodca, ktorý pracuje 2 hodiny denne, tak aby mal 40 hodín na mesiac a má pravidelnú mesačnú odmenu. Tretí je starobný dôchodca, ktorý dostáva tiež pravidelnú mesačnú odmenu ale nepracuje každý deň po 2 hodiny. Asi by bolo vhodné mu zmeniť dohodu na PP.
Llívia
13.12.12,08:29
...Chudáci, ktorých mzdárka tieto podrobnosti nebude ovládať, spôsobí dohodárom problémy, ktoré pocítia až o rok a ostanú im iba oči pre plač.
Napr.?
dôchodca zamestnaný na normálnu pracovnú zmluvu, zamestnaný iba 3 mesiace, zarobí za tie 3 meisace 3000€. Štát za neho prestane platiť zdravotné poistenie a on si musí 9 mesiacov do zdravotnej poisťovne cca 50€/mesiac. T.j. v roku 2014 v rámci RZZP bude mať nedoplatok cca 450€
A čo s tým má mzdárka? Aké problémy spôsobí dohodárom priamo ona, keď bude robiť všetko podľa zákona?
truch
13.12.12,08:53
Ja už začínam mať vo všetkom tiež mierny chaos. Máme troch dohodárov. Jedného ukončíme. Druhý je predčasný dôchodca, ktorý pracuje 2 hodiny denne, tak aby mal 40 hodín na mesiac a má pravidelnú mesačnú odmenu. Tretí je starobný dôchodca, ktorý dostáva tiež pravidelnú mesačnú odmenu ale nepracuje každý deň po 2 hodiny. Asi by bolo vhodné mu zmeniť dohodu na PP.
Predčasný dôchodca nebude môcť pracovať ani na dohodu, ani na PP, keby pracoval, v oboch prípadoch mu pozastavia výplatu dôchodku. Starobný dôchodca môže zostať pracovať na dohodu, zdravotné poistenie sa ho netýka, pri PP by sa ho ZP týkalo a bol by problém s nedoplatkom pri RZZP a s prihlasovaním a odhlasovaním do ZP.
Takto som to zatiaľ pochopila ja, ale či je to v poriadku, tak to je vo hviezdách:(
inges
13.12.12,09:02
To stým predčasným dôchodcom mi je jasné. Na dohodu môže pracovať do konca februára, kedy sa mu pozastaví vyplácanie PSD. On bude starobným dôchodcom od konca mája, tak som si myslela, že by pracoval na PP a potom by dostával už starobný dôchodok a súčasne by bol zamestnancom. Truch ďakujem. :)
truch
13.12.12,09:17
Len treba dať pozor, aby pri PP nenastala takáto situácia http://www.porada.sk/t205568-p2-preziju-rok-2013-a.html#post2202530 - príspevok 127
Tiež mám starobného dôchodcu na dohodu a v r. 2013 mu ju ponechám. Nebude platiť odvody do ZP a nebude sa ho týkať RZZP.
inges
13.12.12,09:34
Len treba dať pozor, aby pri PP nenastala takáto situácia http://www.porada.sk/t205568-p2-preziju-rok-2013-a.html#post2202530 - príspevok 127
Tiež mám starobného dôchodcu na dohodu a v r. 2013 mu ju ponechám. Nebude platiť odvody do ZP a nebude sa ho týkať RZZP.
ďakujem. Ale bude ho treba nahlasovať na ZP alebo nie? Lebo priznám sa už sa začínam strácať.

Už som si to našla. Starobný dôchodca pracujúci na dohodu sa nebude musieť prihlasovať na ZP.
KatarinaNR
13.12.12,10:03
a čo budete dávať namiesto dohody? TPP na kratší pracovný čas?
veronikasad
13.12.12,10:08
a čo budete dávať namiesto dohody? TPP na kratší pracovný čas?
Katka, to je veľmi individuálne. Záleží od druhu vykonávanej práce, kto je dohodár. Pri niektorých činnostiach a výške príjmu bude výhodnejšie vybavenie živnosti (napr. spracovanie účtovníctva), ak ročný príjem nepresiahne limit pre povinnú registráciu v SP.

Administratívna náročnosť evidencie dohodárov vo vzťahu k poisťovniam je skutočne veľká
inges
13.12.12,10:10
ďakujem. Ale bude ho treba nahlasovať na ZP alebo nie? Lebo priznám sa už sa začínam strácať.

Už som si to našla. Starobný dôchodca pracujúci na dohodu sa nebude musieť prihlasovať na ZP.
ďakujem Truch. Tým pádom ho po 1.1.2013 zaevidujeme ako pravidelný príjem z DOPČ na SP a bude potrebné evidovať pracovný čas a aby nepresiahol hodiny čo je 40 hodín na mesiac.
KatarinaNR
13.12.12,10:10
ďakujem Veronika,
KatarinaNR
13.12.12,10:10
ďakujem Veronika,
Dáša_
13.12.12,10:12
A čo s tým má mzdárka? Aké problémy spôsobí dohodárom priamo ona, keď bude robiť všetko podľa zákona?
možno pracuješ v organizácii, kde iba vykonávaš svoju prácu.

Ale je nás tu veľa takých, ktorých sa klienti pýtajú, ako urobiť veci čo najlepšie. Vedia, že sa na rady môžu spoľahnúť. Alebo si myslíš, že keď robíš účtovníctvo a mzdy pre malú firmu, tak môžeš majiteľovi = objednávateľovi služby povedať, že nech si to zistí sám? samozrejme môžeš. A on si môže nájsť inú účtovníčku/mzdárku.
KatarinaNR
13.12.12,10:13
tých, ktorý boli u seba na dohodu "proforma" kvôli nákladom, tí samozrejme ukončia a tí, ktorí sú potrební, a robili dohodu o pracovnej činnosti bude asi výhodnejšie na TPP na kratší pracovný čas, tak to vidím, lebo naozaj tá pracnosť bude neskutočná, ja len dúfam, že sa umúdria a zmenia to :-(
Replasťačka
13.12.12,10:50
Chcela by som poradiť pre starobného dôchodcu, je pre neho výhodnejšie DoPČ alebo o vykonaní práce ?
Kvaka
13.12.12,10:52
dôchodca zamestnaný na normálnu pracovnú zmluvu, zamestnaný iba 3 mesiace, zarobí za tie 3 meisace 3000€. Štát za neho prestane platiť zdravotné poistenie a on si musí 9 mesiacov do zdravotnej poisťovne cca 50€/mesiac. T.j. v roku 2014 v rámci RZZP bude mať nedoplatok cca 450€Nerozumiem celkom, ak dôchodca má pracovnú zmluvu, je zamestnaný 3 mesiace a potom už nie, prečo by si mal tých ďalších 9 mesiacov platiť ZP? Veď je poistencom štátu, keď nie je zamestnaný, alebo sa niečo zmenilo?
Replasťačka
13.12.12,10:55
Prosím, poraďte mi, potrebujeme zamestnať upratovačku - má SD a poradcu v oblasti poradenstva , tiež SD.
Je lepšie od r. 2013 uzatvoriť s nimi DoVP alebo DoPČ ?
veronikasad
13.12.12,10:57
Prosím, poraďte mi, potrebujeme zamestnať upratovačku - má SD a poradcu v oblasti poradenstva , tiež SD.
Je lepšie od r. 2013 uzatvoriť s nimi DoVP alebo DoPČ ?
V oboch prípadoch ide o opakovanú činnosť, teda len DoPČ s výkonom práce max. 10 hod. týždenne.
Replasťačka
13.12.12,11:00
V oboch prípadoch ide o opakovanú činnosť, teda len DoPČ s výkonom práce max. 10 hod. týždenne.

Svoju otázku som napísala ako z druhej ľudovej, dokonca dvakrát, prepáčte.
ďakujem veronikasad.
JanoL
13.12.12,11:09
..............., alebo sa niečo zmenilo?

Je poistencom štátu, ďalších 9 mesiacov neplatí ZP. Potom príde RZZP a 9 mesiacov doplatí lebo prekročí 2918,70.

Prečítaj si úvod od pani Janky Motyčkovej.

prajem pekný deň

Jano
Heleč
13.12.12,11:16
Mám dohodára - DoBPš, prihlásim ho len na úrazové a garančný fong, lebo predpokladam pravideľný píjem do 155€.
Ale on mi odrobí viac. Čo s ním?
Spätne prihlasujem na starobné a invalidné?
a čo ďalší mesiac, keď nezarobí viac?

ďakujem
Mila123
13.12.12,11:20
Mám dohodára - DoBPš, prihlásim ho len na úrazové a garančný fong, lebo predpokladam pravideľný píjem do 155€.
Ale on mi odrobí viac. Čo s ním?
Spätne prihlasujem na starobné a invalidné?
a čo ďalší mesiac, keď nezarobí viac?

ďakujem
áno, spätne prihlasuješ alebo spätne odhlasuješ, najneskôr v deň výplaty (bude to bez sankcie)
Heleč
13.12.12,11:26
ďakujem.
Myslíš, že ho mám hneď aj odhlásiť?
A radšej potom prihlásiť?
Zdravotná - Union, dala pekne rozpis ale sociálka... čaká asi na pokuty....

Hľadala som to na sociálke ale neviem to náist.
Kvaka
13.12.12,11:31
Je poistencom štátu, ďalších 9 mesiacov neplatí ZP. Potom príde RZZP a 9 mesiacov doplatí lebo prekročí 2918,70.

Prečítaj si úvod od pani Janky Motyčkovej.

prajem pekný deň

JanoPrečítala som, aj hľadala v novele, ale nejako som to nenašla. Riadne zamestnaný dôchodca, bude po skončení zamestnania, ak v ňom zarobil viac, ako 2918,70€, počas zvyšku roka samoplatiteľom? To snáď nemyslíte vážne.
inges
13.12.12,11:36
Prečítala som, aj hľadala v novele, ale nejako som to nenašla. Riadne zamestnaný dôchodca, bude po skončení zamestnania, ak v ňom zarobil viac, ako 2918,70€, počas zvyšku roka samoplatiteľom? To snáď nemyslíte vážne.

Ja som bola tiež v tom, že RZZP je iba vtedy ak počas roka prekročí max VZ v jednom mesiaci alebo viacerých mesiacoch.
Mila123
13.12.12,11:48
ďakujem.
Myslíš, že ho mám hneď aj odhlásiť?
A radšej potom prihlásiť?
Zdravotná - Union, dala pekne rozpis ale sociálka... čaká asi na pokuty....

Hľadala som to na sociálke ale neviem to náist.
skús,,,,,

http://www.socpoist.sk/aktuality-nove-poistne-pre-dohodarov-od-1-januara-2013/48411s54600c
Heleč
13.12.12,11:58
no toto lúskam a tak som sa v tom neskutočne zamotala ....

:::Pre zamestnávateľa platí v tomto prípade lehota na prihlásenie takéhoto zamestnanca – dohodára do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poisťovne pred vznikom povinného dôchodkového poistenia – podľa vyššie uvedených okamihov vzniku povinného dôchodkového poistenia.
Na posúdenie vzniku povinného dôchodkového poistenia dohodára (žiaka strednej školy, ktorý nedovŕšil 18 rokov veku, uzatvorenú má dohodu o brigádnickej práci študenta, presiahol, resp. nepresiahol mesačný príjem 66 eur) posudzujeme právo na príjem v určitej sume. Ak dodatočne dôjde k zmene tejto skutočnosti, teda zamestnancovi je reálne zúčtovaný príjem nižší alebo vyšší ako mal byť, uvedené zamestnávateľ rieši prostredníctvom stornovania podanej prihlášky alebo dodatočným prihlásením zamestnanca na povinné dôchodkové poistenie.
......

a nedáva mi to zmysel, ale dobre.
Dúfam, že za dodatočné prihlásenia budú dávať pokuty.

dík
Mila123
13.12.12,11:59
no toto lúskam a tak som sa v tom neskutočne zamotala ....

:::Pre zamestnávateľa platí v tomto prípade lehota na prihlásenie takéhoto zamestnanca – dohodára do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poisťovne pred vznikom povinného dôchodkového poistenia – podľa vyššie uvedených okamihov vzniku povinného dôchodkového poistenia.
Na posúdenie vzniku povinného dôchodkového poistenia dohodára (žiaka strednej školy, ktorý nedovŕšil 18 rokov veku, uzatvorenú má dohodu o brigádnickej práci študenta, presiahol, resp. nepresiahol mesačný príjem 66 eur) posudzujeme právo na príjem v určitej sume. Ak dodatočne dôjde k zmene tejto skutočnosti, teda zamestnancovi je reálne zúčtovaný príjem nižší alebo vyšší ako mal byť, uvedené zamestnávateľ rieši prostredníctvom stornovania podanej prihlášky alebo dodatočným prihlásením zamestnanca na povinné dôchodkové poistenie.
......

a nedáva mi to zmysel, ale dobre.
Dúfam, že za dodatočné prihlásenia budú dávať pokuty.

dík




nie, nemôžu dávať sankcie, ak by sa aj tak stalo, je potrebné odvolať sa proti rozhodnutiu.....
Mila123
13.12.12,12:03
Heleč.....
v tomto prípade, je potrebné sledovať aj povinnosti vystavoval ELDZ.....
Melnick
13.12.12,12:47
Skúsme si rozobrať skutočnosť, že min. Richter presadí ;) s tripartitou (o čom nepochybujem ) možnosť aj po 1.4.2013 pracovať evidovaným nezamestnaným (EN) aj naďalej a výška ich odmeny bude max 145,94. Ak 145,94 násobím 12 mesiacmi, tak za rok = 1751,28
a to je ďalšia veličina na zapamätanie ????
No a čo ďalej.
Rozmýšľam (možno už úplne na dve veci:D) : EN sa bude považovať za poistenca štátu a čo ďalej ?
Ostatní poistenci štátu prestávajú byť poistencami ak presiahnu sumu 2918,70 . Bude táto suma zohrávať podobnú úlohu aj pri EN?????
Nemali by poslanci nakuknúť na poradu a nasmerovať naše otázky na kompetentných??? Nie som výnimočná mzdárka, ale doteraz som sama seba neradila ani k tým najsprostejším, ale tieto nezmysly zo mňa tú najsprostejšiu urobili. :mee:
Heleč
13.12.12,13:22
Heleč.....
v tomto prípade, je potrebné sledovať aj povinnosti vystavoval ELDZ.....

Myslíš pri každom odhlásení?
Tak to už bude aký guláš?

ale dík za pripomienku, si zlatá
Mila123
13.12.12,13:24
Myslíš pri každom odhlásení?
Tak to už bude aký guláš?

ale dík za pripomienku, si zlatá
jasne, pri každom odhlásení.....
a ešte ak sú to zvyčajne mladí ľudia, kt. nemajú so žiadnou DSS zmluvy, tak odporúčam aspoň upozorniť, majú tuším 1/2 roka na prihlásenie, inak ostávajú v starom systéme SP....
Melnick
13.12.12,13:25
Práve chodia listy zo SP s upozornením na zmeny v DS
Heleč
13.12.12,13:36
Ďakujem
Kvaka
13.12.12,13:43
Našla som to v schválenej novele, je tam aj odôvodnenie, bolo to do pôvodného návrhu doplnené:


V § 11 sa za odsek 7 vkladá nový odsek 8, ktorý znie:

„(8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u) (ďalej len „15-násobok životného minima“).“.

Odôvodnenie:
V zákone sa jednoznačne vymedzuje kedy poistenec štátu, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť, prestáva byť poistencom štátu. Poistencom štátu ostane poistenec len v prípade, ak jeho vymeriavací základ nepresiahne 15-násobok životného minima, čo je suma 2918,70 eur za rok (15 x 194,58). Navrhovanou úpravou nie je dotknuté ustanovenie § 13, resp. § 16, z ktorých vyplýva, že poistenec štátu platí poistné na verejné zdravotné poistenie zo zárobkovej činnosti.

Toto je choré, ako sa tomuto dá rozumieť? Kedy sa dá vôbec uplatniť tá pomerná časť? Zamestnanec odíde do dôchodku napr. v polovici roka 2013, takže v tej ďalšej polovici roka bude samoplatiteľom? Lebo v roku 2013 bude mať vyšší VZ ako je pomerná časť z 2918,70€, teda polovica z tejto sumy?? Tá polovica je 1459,35€. Takže dôchodcovia sa v roku odchodu do dôchodku stanú do konca roka samoplatiteľmi? Ak teda nezarábajú menej, ako 1,25 násobok ŽM. (15/12).
Melnick
13.12.12,13:48
Bolia ma závity .
Paula
13.12.12,14:06
Komplet všetkých umelcov , podieľajúcich sa na tomto chaose ,by som bezodkladne poslala zaevidovať sa na pár rokov na úrad práce s podmienkou samoplatiteľstva a bez podmienky "prepustenia" s evidencie :cool:.
Kvaka
13.12.12,14:26
Ja som si ich práve prevetrala, umyté opäť dnes jedno okno.
Melnick
13.12.12,15:13
ešte 100 bodíkov a súhlasov.
Melnick
13.12.12,15:14
Kvaka nedráždi. Potom som z toho na nervy, že nevidím, kto k nám práve ide. :D:D:D A pozorujem, že práve sa u mňa začína prejavovať nežiadúca vlastnosť, ktorú som nikdy u seba nepostrehla - závisť a poriadna.
Paula
13.12.12,15:18
Dík :) mám to aj s preklepom na konci s/z
Paula
13.12.12,15:20
Moje závity sú už načisto zavrkočené,
Antea
13.12.12,16:02
[Lebo v roku 2013 bude mať vyšší VZ ako je pomerná časť z 2918,70€, [QUOTE]
Podlľa toho sa mi zdá, že aj SD, ktorí pracujú celý rok, som z toho jeleň keď by mal doplácať ešte aj to čo za neho platí štát. Potom by mu bolo lepšie sa ako poistenec štátu odhlásil a ZP bude len z PP.
Mila123
13.12.12,16:10
[Lebo v roku 2013 bude mať vyšší VZ ako je pomerná časť z 2918,70€, [QUOTE]
Podlľa toho sa mi zdá, že aj SD, ktorí pracujú celý rok, som z toho jeleň keď by mal doplácať ešte aj to čo za neho platí štát. Potom by mu bolo lepšie sa ako poistenec štátu odhlásil a ZP bude len z PP.
problém je iba v tom, že nejaký D za čas roka zarobí skoro 3000€ zbytok roka by sa mal stať samoplatiteľom ZP, tí, kt. pracujú celý rok sa ich to netýka.....
Antea
13.12.12,16:16
[QUOTE=Antea;2203036][Lebo v roku 2013 bude mať vyšší VZ ako je pomerná časť z 2918,70€,
problém je iba v tom, že nejaký D za čas roka zarobí skoro 3000€ zbytok roka by sa mal stať samoplatiteľom ZP, tí, kt. pracujú celý rok sa ich to netýka.....
Aha, sa mi zdalo, že tu niekde boli spomenutí aj celoroční: No či celoroční alebo alikvotní je to blbosť.
Mila123
13.12.12,16:24
celoroční dôchodcovia sú za vodou, pretože či zarobia na PZ mesačne napr. iba 100€,alebo iba 3000 za rok nebudú doplácať nič..... tí, kt. budú pracovať iba časť roka a zarobia viac ako 15- nás. ŽM, tak majú problém......
Melnick
13.12.12,16:25
Aha, sa mi zdalo, že tu niekde boli spomenutí aj celoroční: No či celoroční alebo alikvotní je to blbosť.

Bolo : Dôchodca celý rok (čiže počas celého roka je dôchodcom) zamestnaný od 1.1. - 30.6.2013 - čiže dôchodca nie zamestnaný počas celého roka, ale iba časť roka. :)
Antea
13.12.12,16:31
Bolo : Dôchodca celý rok (čiže počas celého roka je dôchodcom) zamestnaný od 1.1. - 30.6.2013 - čiže dôchodca nie zamestnaný počas celého roka, ale iba časť roka. :)
Ďakujem, čiže ten je vybavený a ostatní dohodári pôjdu tiež na PP, aspoň dúfam, že vrchnosť presvedčím
Melnick
13.12.12,16:34
:):):)
Kvaka
13.12.12,16:46
Ešte ma napadlo, koľko úsilia a papierovačiek bude treba, ak si taký dôchodca dá po skončení dohody po roku prepočítať dôchodok. Napríklad za rok 2013 zarobí 450€, k 31.12.2013 požiada o zvýšenie dôchodku.
OMB bude mať 450/9432=0,0478
polovica OMB bude 0,0239,
ADH cca 10
takže za rok práce sa mu zvýši dôchodok o približne 24 centov. Musí podať žiadosť o zvýšenie dôchodku, niekto to bude riešiť, poštou zašle rozhodnutie, no uznajte, oplatí sa to žiadať tomu dôchodcovi vôbec? Štát získa 81€?
Mila123
13.12.12,16:52
Ešte ma napadlo, koľko úsilia a papierovačiek bude treba, ak si taký dôchodca dá po skončení dohody po roku prepočítať dôchodok. Napríklad za rok 2013 zarobí 450€, k 31.12.2013 požiada o zvýšenie dôchodku.
OMB bude mať 450/9432=0,0478
polovica OMB bude 0,0239,
ADH cca 10
takže za rok práce sa mu zvýši dôchodok o približne 24 centov. Musí podať žiadosť o zvýšenie dôchodku, niekto to bude riešiť, poštou zašle rozhodnutie, no uznajte, oplatí sa to žiadať tomu dôchodcovi vôbec? Štát získa 81€?
ale štát získa......
a keby sme vedel počet dôchodcov, kt. budú pracovať, štát vv tomto prípade dosť zinkasuje.....
Paula
13.12.12,17:07
Ďakujem, čiže ten je vybavený a ostatní dohodári pôjdu tiež na PP, aspoň dúfam, že vrchnosť presvedčím


Vedved presne toto chela najsamvrchnejšia vrchnosť...dohnať svojim zavrkočeným úžasom (inak to neviem označiť) zamestnávateľov k "zrušeniu" dohôd, aby ona nebola tá zlá, ktorá ich zrušiť v skutočnosti túži.
Melnick
13.12.12,17:13
ale štát získa......
a keby sme vedel počet dôchodcov, kt. budú pracovať, štát vv tomto prípade dosť zinkasuje.....

A tí čo umrú za PC a nestihnú si dať prepočítať, lebo neskončili so živnosťou, takže nemajú nárok na prepočítanie, to je tiež pekný vý... !!!! Nech sa zadrhnú. Ja sa stávam vulgár, vulgárny.
Ten znak smútku z môjho avataru, zrejme tak rýchlo nevystrieda moja usmiata tvár. :mee:
janka01
14.12.12,09:02
Zdravím všetkých. Prosím kuknite či som tento chaos pochopila:

Doteraz som mala na DoPČ 2-3 dohodárov / sú nezamestaný, evidov, na UP/ ktorý odpracovali za mesiac niekedy 10-20 hod, podľa potreby a ako sa im dalo /jednalo sa o nárazovú prácu/ a niekedy vôbec nič. Mám ich prihlásených v SP.

Od 1/2013 si ich prihlásim do SP - nepravidelný príjem.
A ako ZP?? napr. odpracuje v týždni 2 dni - napr. 4 hod - do 8 dní pošlem prihlášku, odhlášku,
na ďalší týždeň ak odpracuje napr. 3 hod. - prihlásiť, odhlásiť.... a takto dookola...
v SP bude prihlásený stále, odvody zaplatím po vyplatení mzdy.
Kedže je na evidovaný na UP zdravotku platí za neho štát, a z dohody ešte niečo.
Uvažujem správne??
jmparazit
14.12.12,09:54
Doteraz som zamestnávateľovi fakturoval za dohodára 5 Eur a 7 Eur za zamestnanca.
Rozmýšlam koľko budem brať od nového roku za dohodára asi aspoň 30 Eur.
Mila123
14.12.12,12:01
Jozef Mihál
15.12.12,11:37
Skúsme si rozobrať skutočnosť, že min. Richter presadí ;) s tripartitou (o čom nepochybujem ) možnosť aj po 1.4.2013 pracovať evidovaným nezamestnaným (EN) aj naďalej a výška ich odmeny bude max 145,94. Ak 145,94 násobím 12 mesiacmi, tak za rok = 1751,28
a to je ďalšia veličina na zapamätanie ????
No a čo ďalej.
Rozmýšľam (možno už úplne na dve veci:D) : EN sa bude považovať za poistenca štátu a čo ďalej ?
Ostatní poistenci štátu prestávajú byť poistencami ak presiahnu sumu 2918,70 . Bude táto suma zohrávať podobnú úlohu aj pri EN?????
Nemali by poslanci nakuknúť na poradu a nasmerovať naše otázky na kompetentných??? Nie som výnimočná mzdárka, ale doteraz som sama seba neradila ani k tým najsprostejším, ale tieto nezmysly zo mňa tú najsprostejšiu urobili. :mee:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/12/11/odvody-dane-zakonnik-prace-v-roku-2013/

Vo svojom vystupeni v NRSR som dufam dostatocne jasne poslancom za vladnucu stranu SMER a ministrovi financii Kazimirovi vysvetlil, co za paskvily pripravili a schvalili. Vratane novinky, podla ktorej poistenec statu prestava byt poistencom statu, ak zarobi cez 2918 eur za rok 2013.
alaya1
15.12.12,11:52
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/12/11/odvody-dane-zakonnik-prace-v-roku-2013/

Vo svojom vystupeni v NRSR som dufam dostatocne jasne poslancom za vladnucu stranu SMER a ministrovi financii Kazimirovi vysvetlil, co za paskvily pripravili a schvalili. Vratane novinky, podla ktorej poistenec statu prestava byt poistencom statu, ak zarobi cez 2918 eur za rok 2013.


Poistencami statu su aj osobni asistenti TZP osoby- napr. vysokoskolaci v dennom studiu. Ti zarobia viac, ako je udavana suma. Plati ta novinka aj pre nich?
trisestri
15.12.12,11:55
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/12/11/odvody-dane-zakonnik-prace-v-roku-2013/

Vo svojom vystupeni v NRSR som dufam dostatocne jasne poslancom za vladnucu stranu SMER a ministrovi financii Kazimirovi vysvetlil, co za paskvily pripravili a schvalili. Vratane novinky, podla ktorej poistenec statu prestava byt poistencom statu, ak zarobi cez 2918 eur za rok 2013.

to je co za hlupost z tym ustanovenim o poistencovi ktory zarobi 2918 rocne-to ako chcu odsledovat,nuz a potom co,ma v roku 2014 zaplatit poistne?
to zas bude novelizacii.
Katy a R
15.12.12,12:21
odsledovať sa dá ľahko - a veď Janka píše v 1. príspevku - že čo potom ..
Jozef Mihál
15.12.12,14:13
Zo samotného príjmu za výkon činnosti osobného asistenta sa poistné na zdravotné poistenie neplatí.

Študentom - poistencom štátu - ktorí vykonávajú činnosť osobných asistentov pre osoby s ŤZP - tak hrozí, že nebudú poistencami štátu len v prípade, ak majú aj iné príjmy, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie a tieto príjmy, resp. vymeriavací základ z týchto príjmov za rok 2013, bude vyšší ako 2918,70 eur.
Jozef Mihál
15.12.12,14:15
to je co za hlupost z tym ustanovenim o poistencovi ktory zarobi 2918 rocne-to ako chcu odsledovat,nuz a potom co,ma v roku 2014 zaplatit poistne?
to zas bude novelizacii.

Treba si uvedomiť, že nejde o príjem ako taký, ale o príjem, presnejšie povedané o vymeriavací základ z príjmov, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie.

A ten si zdravotná poisťovňa odsleduje bez problémov - veď ho bude mať v RZZP za rok 2013.
zuzana.š.
15.12.12,15:12
Zo samotného príjmu za výkon činnosti osobného asistenta sa poistné na zdravotné poistenie neplatí.

Študentom - poistencom štátu - ktorí vykonávajú činnosť osobných asistentov pre osoby s ŤZP - tak hrozí, že nebudú poistencami štátu len v prípade, ak majú aj iné príjmy, z ktorých sa platí poistné na zdravotné poistenie a tieto príjmy, resp. vymeriavací základ z týchto príjmov za rok 2013, bude vyšší ako 2918,70 eur.


čiže ak študent bude mať príjmy z osobnej asistencie nad 2918,70 eur stále je alebo nie je poistencom štátu, keďže z osobnej asistencie sa zdravotné neplatí?
Manual
15.12.12,15:55
Zdravím všetkých. Prosím kuknite či som tento chaos pochopila:

Doteraz som mala na DoPČ 2-3 dohodárov / sú nezamestaný, evidov, na UP/ ktorý odpracovali za mesiac niekedy 10-20 hod, podľa potreby a ako sa im dalo /jednalo sa o nárazovú prácu/ a niekedy vôbec nič. Mám ich prihlásených v SP.

Od 1/2013 si ich prihlásim do SP - nepravidelný príjem.
A ako ZP?? napr. odpracuje v týždni 2 dni - napr. 4 hod - do 8 dní pošlem prihlášku, odhlášku,
na ďalší týždeň ak odpracuje napr. 3 hod. - prihlásiť, odhlásiť.... a takto dookola...
v SP bude prihlásený stále, odvody zaplatím po vyplatení mzdy.
Kedže je na evidovaný na UP zdravotku platí za neho štát, a z dohody ešte niečo.
Uvažujem správne??
Lepšie by im bolo spraviť dohody, podľa ktorých by boli "klasifikovaní" ako zamestnanci s pravidelným príjmom, vyhneš sa kolotoču prihlášok a odhlášok.
Na ďalšie veci v tvojej otázke by som tiež chcel odpoveď, tiež mám niečo podobné.
Ďakujem za vyjadrenie
Rozalka
15.12.12,16:15
Lepšie by im bolo spraviť dohody, podľa ktorých by boli "klasifikovaní" ako zamestnanci s pravidelným príjmom, vyhneš sa kolotoču prihlášok a odhlášok.
Na ďalšie veci v tvojej otázke by som tiež chcel odpoveď, tiež mám niečo podobné.
Ďakujem za vyjadrenie
Táto možnosť by sa aj mne páčila, ale ako to uviesť do života v praxi?
Nám sa to takto páči, ale vidina dočasného "neofondenia" je lákavá, koľkí si povedia, že chcú mať aj dohodárov len na NP? inak kto toto vymyslel, zaslúžil by .... ani neviem, čo mám povedať, keď sa chcem vyjadrovať slušne.
Jana Motyčková
15.12.12,16:15
Janko, kolotoču prihlášok a odhlášok do ZP sa nevyhne tým, že urobí dohodu na pravidelný príjem. Ten kolotoč do ZP sa bude robiť pri všetkých zdravotne poistených dohodách.
Manual
15.12.12,16:18
Janko, kolotoču prihlášok a odhlášok do ZP sa nevyhne tým, že urobí dohodu na pravidelný príjem. Ten kolotoč do ZP sa bude robiť pri všetkých zdravotne poistených dohodách.
Jani ďakujem a máme vystaráno... :(
Manual
15.12.12,16:20
inak kto toto vymyslel, zaslúžil by .... ani neviem, čo mám povedať, keď sa chcem vyjadrovať slušne.
malý dvor a dlhý bič...
Dáša_
15.12.12,16:32
Janko, kolotoču prihlášok a odhlášok do ZP sa nevyhne tým, že urobí dohodu na pravidelný príjem. Ten kolotoč do ZP sa bude robiť pri všetkých zdravotne poistených dohodách.

a čo na to zdravotné poisťovne??? Budú to zvládať?
Rozalka
15.12.12,16:43
Janko, kolotoču prihlášok a odhlášok do ZP sa nevyhne tým, že urobí dohodu na pravidelný príjem. Ten kolotoč do ZP sa bude robiť pri všetkých zdravotne poistených dohodách.
... a keby pracoval každý deň v týždni 1 hodinu - treba odhlásiť na víkend a prihlásiť v pondelok?
Inak taký, ktorý pracuje 3x, Po, St, Pi - ako samoplatiteľ musí ísť každý deň do ZP: v pondelok odhlásiť, v utorok prihlásiť, v stredu odhlásiť, vo štvrtok prihlásiť, v piatok odhlásiť --- a na víkend ako? v sobotu v zdravotnej nikto nepracuje.
Dáša_
15.12.12,16:52
... a keby pracoval každý deň v týždni 1 hodinu - treba odhlásiť na víkend a prihlásiť v pondelok?
Inak taký, ktorý pracuje 3x, Po, St, Pi - ako samoplatiteľ musí ísť každý deň do ZP: v pondelok odhlásiť, v utorok prihlásiť, v stredu odhlásiť, vo štvrtok prihlásiť, v piatok odhlásiť --- a na víkend ako? v sobotu v zdravotnej nikto nepracuje.

nie je tam lehota 8 dni? Potom by musel chodil menej krát. Ale to fakt len hádam....
Kvaka
15.12.12,17:00
čiže ak študent bude mať príjmy z osobnej asistencie nad 2918,70 eur stále je alebo nie je poistencom štátu, keďže z osobnej asistencie sa zdravotné neplatí?
V novele je napísané, že štát nie je platiteľom poistného za poistenca štátu, ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima. Príjem za osobnú asistenciu nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie, preto bude tento študent bez ohľadu na výšku príjmu za osobnú asistenciu poistencom štátu, pokiaľ by nemal ešte iný príjem, ktorý podlieha zdravotným odvodom vo výške viac ako 2918,70€. Až vtedy by štát za neho neplatil ZP.
Jana Motyčková
15.12.12,17:20
nie je tam lehota 8 dni? Potom by musel chodil menej krát. Ale to fakt len hádam....
Do 8 dní.
Paula
15.12.12,17:46
V ZP budú prvé mesiace všetky odhlášky a prihlášky hádzať do krabice pod stôl kvôli nestíhaniu - presne tak ako kedysi v začiatkoch RLFO v SP kvôli dohodárom. A skončilo to v SP tak, že aj po rokoch mali mrník a žiadali kópie od zamestnávateľov.
veronikasad
15.12.12,17:48
V ZP budú prvé mesiace všetky odhlášky a prihlášky hádzať do krabice pod stôl kvôli nestíhaniu - presne tak ako kedysi v začiatkoch RLFO v SP kvôli dohodárom. A skončilo to v SP tak, že aj po rokoch mali mrník a žiadali kópie od zamestnávateľov.
Väčšina zamestnávatelov už aj so ZP komunikuje elektronicky, takže im ten mrnik upraceme. Horšie to bude u samoplatitelov...
Kvaka
15.12.12,17:53
Dnes som sa mala možnosť opýtať mojich detí, ako sa ich zamestnávateľ (firma) pripravuje na zmeny od 1.1.2013. Odpoveď bola krátka, vo firmách, kde oni pracujú, rušia všetkých dohodárov.
Paula
15.12.12,18:09
Presne na samoplatiteľov som myslela :)
Melnick
15.12.12,19:09
Už teraz majú niektoré pracovníčky nočnú moru.
zmurka
16.12.12,06:32
Ja by som sa chcela spytat. Som normalne pracujuca ale kocom aprila nastupim na matersku dovolenku. Popri praci ma 2 dohody:
1) dohoda vykonani prace na predaj DSS - ale tam som zatial nic nepredala, takze ju budem asi rusit. Mala som ju len keby nahodou.
2) dohoda o pracovnej cinnosti - kde mam kontrolovat hospodarenie spolocnestva vlastnikov bytov v nasom vchode. Rozsah pracovneho casu je 10 hodin rocne za odmenu 99,6 EUR rocne.

Otazka teda je, ako to bude s tymito dohodami pocas materskej a neskor rodicovskej dovolenky, ked by som mala byt poistencom statu. Budem sa musiet prihlasovat a odhlasovat do zdravotnej poistovne, tak ako sa to popisuje v tejto teme? Budem musiet byt aj samoplatitelom - v dnoch okrem tych 10 hodin v roku?
A ako to bude v pripade ak po navrate z rodicovskej dovolenky ma zamestnavatel prepusti. Z coho sa mi bude pocitat davka v nezamestnanosti - z tychto dohod, alebo z prechdzajuceho prijmu?
Pretoze ak to bude mat pre mna negativne dopady, tak dohody radsej ukoncim. Otazka je ci musim hned na zaciatku roka, alebo staci pred nastupom na matersku.
Dakujem za pomoc
stormcatcher
16.12.12,07:39
Ja by som sa chcela spytat. Som normalne pracujuca ale kocom aprila nastupim na matersku dovolenku. Popri praci ma 2 dohody:
1) dohoda vykonani prace na predaj DSS - ale tam som zatial nic nepredala, takze ju budem asi rusit. Mala som ju len keby nahodou.
2) dohoda o pracovnej cinnosti - kde mam kontrolovat hospodarenie spolocnestva vlastnikov bytov v nasom vchode. Rozsah pracovneho casu je 10 hodin rocne za odmenu 99,6 EUR rocne.

Otazka teda je, ako to bude s tymito dohodami pocas materskej a neskor rodicovskej dovolenky, ked by som mala byt poistencom statu. Budem sa musiet prihlasovat a odhlasovat do zdravotnej poistovne, tak ako sa to popisuje v tejto teme? Budem musiet byt aj samoplatitelom - v dnoch okrem tych 10 hodin v roku?
A ako to bude v pripade ak po navrate z rodicovskej dovolenky ma zamestnavatel prepusti. Z coho sa mi bude pocitat davka v nezamestnanosti - z tychto dohod, alebo z prechdzajuceho prijmu?
Pretoze ak to bude mat pre mna negativne dopady, tak dohody radsej ukoncim. Otazka je ci musim hned na zaciatku roka, alebo staci pred nastupom na matersku.
Dakujem za pomoc
...to SVB nemá 100€ na rok na drevo?
zmurka
17.12.12,05:48
Potom by to nesedlo v uctovnictve. Nie som jedina, ktora je vyplacana v nasom SVB na dohodu. Preco by nas stat mal nutit vyplacat nieco na drevo?
inges
17.12.12,06:36
Dnes som sa mala možnosť opýtať mojich detí, ako sa ich zamestnávateľ (firma) pripravuje na zmeny od 1.1.2013. Odpoveď bola krátka, vo firmách, kde oni pracujú, rušia všetkých dohodárov.
Tak s touto myšlienkou sa pohrávame aj u nás. Dnes idem volať na VŠZP ako je to s predčasnými dôchodcami a prihlasovaním a odhlasovaním.
Melnick
17.12.12,07:21
Poberateľ predčasného starobného dôchodku, ktorý mu Sociálna poisťovňa priznala do 31.12.2012, bude môcť pracovať na základe dohody a súčasne poberať predčasný starobný dôchodok maximálne do 28.2.2013.
Od 1.3. 2013 sa musí rozhodnúť,
- či ukončí prácu na základe dohody a bude poberať iba predčasný starobný dôchodok alebo
- bude pracovať naďalej, pričom mu zanikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku.

Môj názor - vzťahuje sa na neho všetko to , čo na poistencov štátu.
Navyše sa mu ešte do februára bude krátiť alik. časť PD ak bude v tomto období pracovať.
inges
17.12.12,07:30
V podstate má pravidelný príjem, ktorý mu je vyplácaný každý mesiac vo výplatnom termíne a má 40 hodín na mesiac.

„Dohodár“ ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok s pravidelným príjmom:

Nemocenské poistenie – zamestnanec 1,4%, zamestnávateľ 1,4%
Starobné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 14%
Garančné poistenie – zamestnávateľ 0,25%
Úrazové poistenie – zamestnávateľ 0,8%
Rezervný fond – zamestnávateľ 4,75%
Zdravotné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 10%
Spolu – zamestnanec 9,4%, zamestnávateľ 31,20%
„Dohodár“ ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok s nepravidelným príjmom:
Starobné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 14%
Garančné poistenie – zamestnávateľ 0,25%
Úrazové poistenie – zamestnávateľ 0,8%
Rezervný fond – zamestnávateľ 4,75%
Zdravotné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 10%
Spolu – zamestnanec 8%, zamestnávateľ 29,80%


Poberateľ starobného dôchodku a výsluhového dôchodku, ak dovŕšil dôchodkový vek – dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti:
Starobné poistenie – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 14%
Garančné poistenie – zamestnávateľ 0,25%
Úrazové poistenie – zamestnávateľ 0,8%
Rezervný fond – zamestnávateľ 4,75%
Spolu – zamestnanec 4%, zamestnávateľ 19,80%
inges
17.12.12,07:41
ďakujem, Melnick:)
inges
17.12.12,07:42
Evidentne PSD bude treba prihlasovať a odhlasovať na ZP.
účtovník 007
17.12.12,09:12
Melnick
17.12.12,09:32
Ja neviem dievčence, čo hysterčíte a stresujete tento národ?:cool: Šak v Pravde píšu "jakby samé ščastie malo príst a šeckým len dobre mosí byt".

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/76895-nezamestnani-budu-nadalej-moct-pracovat-na-dohodu/

http://profesia.pravda.sk/zivnost/clanok/76911-cast-dohod-pre-studentov-sa-oslobodi-od-vyssich-odvodov/

http://profesia.pravda.sk/zivnost/clanok/77023-elektronicka-komumikacia-s-danovymi-uradmi-nema-byt-od-januara-problemom/

účtovník 007 prezraď na čom fičíš a dohoď dílera, nech som aj ja bez stresu z dohôd. :D:D:D
Katy a R
17.12.12,09:41
Ja neviem dievčence, čo hysterčíte a stresujete tento národ?:cool: Šak v Pravde píšu "jakby samé ščastie malo príst a šeckým len dobre mosí byt".

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/76895-nezamestnani-budu-nadalej-moct-pracovat-na-dohodu/

http://profesia.pravda.sk/zivnost/clanok/76911-cast-dohod-pre-studentov-sa-oslobodi-od-vyssich-odvodov/

http://profesia.pravda.sk/zivnost/clanok/77023-elektronicka-komumikacia-s-danovymi-uradmi-nema-byt-od-januara-problemom/

jáj ... že aké pozitívne správy pred koncom sveta :D:D:D:D mimotemy
Majka - daj si vianočný punč, alebo medovinu;):) - problémy sa budú riešiť až neskôr - ak vôbec :confused:
Tweety
17.12.12,09:48
stres môžeš mať akurát tak z predvianočného zhonu,
Melnick
17.12.12,10:09
Sama? Doobeda?? To aký alkoholik budem? :D:D:D
Katy a R
17.12.12,10:46
hybaj voľakde "do mesta" - hádam predávajú ...:)