sara-ke
27.02.06,08:50
Dobry den,

mam takyto problem a chcem sa spytat Vas skusenych: sme platcami dph, uctujem v omege a teraz sme zacali podnikat v zdravotnictve (konkret. spolocnik s.r.o. je lekar-ma sukromnu prax-to je v ramci nasej firmy), ale kedze zdrav. nepodliha platbe dph ako sa to da riesit v omege aby mi spravne pocitalo dph (iba volnym zakladom "V" ?) alebo to bude nejaky problem, ked je v nastaveni uvedene, ze firma je platca dph?

dakujem
liba2
27.02.06,14:51
Myslíš v OF ? Keď vyhotovuješ faktúru vo fakturácii, pridávaš položku, tak v tej položke vpravo hore máš možnosť voľby: dph základná (19%), nulová (ak ide o plnenia bez dph) a neobsahuje (ak nejde o zdaniteľné plnenie).
Ty vieš čo faktúruješ, tak vyber si jedno z 3 možností.
Došlé faktúry v Rozpise označíš V, vtedy nerozpisuješ v doklade dph na vstupe.
bui
04.03.06,11:33
Ja by som sa chcela tiez poradit, ti ktori uctujete v Omege,
stali sme sa platcami DPH...a ja moc neviem ako zadat typ sumy v dokladoch..
napr. uplne banalne postovne, kt. je oslobodene od DPH...ak vyhotovujem Vydavkovy PD o zaplateni postovneho...kde nie je DPH...aky typ sumy uvediem? volny zaklad? alebo nieco ine...podla $28?...tie typy sum ine ako volny zaklad pri doklade kde nie je DPH sa uvadzaju iba pri dani na vystupe? a pri dani na vstupe sa uvedie vzdy vony zaklad...V...? alebo sa mylim? Dakujem
sway
04.03.06,12:24
Ja by som sa chcela tiez poradit, ti ktori uctujete v Omege,
stali sme sa platcami DPH...a ja moc neviem ako zadat typ sumy v dokladoch..
napr. uplne banalne postovne, kt. je oslobodene od DPH...ak vyhotovujem Vydavkovy PD o zaplateni postovneho...kde nie je DPH...aky typ sumy uvediem? volny zaklad? alebo nieco ine...podla $28?...tie typy sum ine ako volny zaklad pri doklade kde nie je DPH sa uvadzaju iba pri dani na vystupe? a pri dani na vstupe sa uvedie vzdy vony zaklad...V...? alebo sa mylim? Dakujem

Poradím Ti - používaj predvolené predkontácie (VZORY) a typy súm Ti bude vždy dohadzovať SW sám a správne.
Tak napríklad poštovné, daj si v účtovných dokladoch okruh PD , zaklikni si evidencia aj číselný rad V - výdavky a potom účtuj: pridaj, otvorí sa ti pridávaný účtovný doklad a tu si vyber VZOR PV a enter, zadáš partnera, text dátum a ideš do voľného základu, sumu a odklikáš už len dopisuješ text sumu účet kam to účtuješ a typy súm ti vložil automaticky.
Takto postupuj pri každom doklade, vždy si uvedom o aký doklad ide, ak je s DPH nejdeš do voľného základu, ale použiješ rozpis a zasa rovnako doúčtuješ a typy súm Ti vloží SW.
príklady :
- Došlá faktúra: okruh DF, pridaj doklad, Vzor 20-Nový doklad a vedie ťa...
- Odoslaná faktúra: okruh OF, pridaj doklad, Vzor 10-Nový doklad .....

Neúčtuj ručne po riadkoch, ale používaj tie VZORY. Robota ťa bude tešiť a pôjde ti to omnoho rýchlejšie :p Skús a daj vedieť....;)
bui
04.03.06,13:56
Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...
liba2
04.03.06,14:55
Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...
"Nulová" sa týka prípadov, keď ide síce o zdaniteľné plnenie, ale je oslobodené od DPH, teda daň je nula, a vchádza to do evidencie dph. Toto sa viac používa pri fakturácii alebo príjmoch do pokladne.
"Volný základ" pri výdavkoch ide o všetky ostatné prípady, keď sa nejedná o zdaniteľné plnenie, t.j. ku ktorým nemáme daň na odpočítanie. Konkrétne pri VPD za poštovné (ako bolo uvedené) ide o voľný základ = V.
sway
04.03.06,16:55
Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...

volný základ - poštovné, kolky... doklady od neplátcov DPH
nulová - POZOR - znamená že ide o plnenia DPH oslobodené a tu je už potom dôležitá zadať v type sumy podľa akého § sú oslobodené. Vstupujú na základe toho do výkazu aj evidencie DPH.;)
KvetkaK
18.09.07,07:30
Ahojte... ja len začínam skúšať program OMEGA a chcem sa opýtať, keď nahadzujem OF a v nej je faktúrovaná záloha na barel (ide o vratný obal na vodu) aký mám uviesť typ sumy? Nie som si istá, či tam ide "V" voľný základ alebo niečo iné. Oslobodenie podľa §42 som tam v možnostiach nenašla.
Ďakujem za pomoc.
KvetkaK
18.09.07,10:48
Nikto mi nevie poradiť??
sway
18.09.07,11:06
Ahojte... ja len začínam skúšať program OMEGA a chcem sa opýtať, keď nahadzujem OF a v nej je faktúrovaná záloha na barel (ide o vratný obal na vodu) aký mám uviesť typ sumy? Nie som si istá, či tam ide "V" voľný základ alebo niečo iné. Oslobodenie podľa §42 som tam v možnostiach nenašla.
Ďakujem za pomoc.

Daj si pri nahadzovaní voľný základ - nevstupuje do výkazu DPH,
budeš mať typ sumy : S na 311 a V na 60x
;)
KvetkaK
18.09.07,11:07
Ďakujem pekne... aj som si to myslela, len som sa v tom chcela ubezpecit.:)