timulienka
09.12.12,21:57
Prosim o pomoc, doteraz sme si uplatnovali skutocne vydavky, ale kedze za rok 2012 nemame velke vydavky, chceli by sme si tento rok uplatnit pausalne vydavky. Ale ako postupovat? Treba niekde podat ziadost o zmenu? Co so zostatkami z minuleho roka? Prosim poradte presny postup ako to urobit. Dakujem vopred vsetkym za pomoc a odpovede.
Mila123
09.12.12,21:10
postupujete podľa § 6 ods. 10 ZDP.... a zostatky, napr v sklade ? nič nie je potrebné urobiť.....

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
avalik
09.12.12,21:21
timulienka
10.12.12,08:20
Za rok 2011 sme si uplatňovali preukázateľné výdavky. Ostali nám zostatky na bank. účte, pokladni, materiál. Za rok 2012 chceme uplatniť paušálne výdavky, prosím čo mám urobiť zo zostatkami z predchádzajúceho účtovného obdobia? Ako postupovať?
a_je_to
10.12.12,09:05
Najprv si podľa príspevku č. 2 prever, či spĺňaš podmienky na uplatnenie paušálnych výdavkov. Potom zober formulár daňového priznania typu FO – B a cvične vyplň ceruzkou z doterajších výsledkov Tvojho účtovníctva. Príjmy iba odpíš zo sumárneho riadku stĺpca Daňové príjmy celkom, do VI. Oddielu. Potom zafajkni pod tabuľkou VI. , stredný riadok, že uplatňuješ výdavky percentom. Ďalej vyplň dolu pod tabuľkou sumy zaplatených odvodov z denníka – stĺpec Odvody a spočítaj. K sume pripočítaj 40%, zo sumy príjmov v riadku 9 a zapíš celý súčet do pozície Výdavky v riadku 9. Ostatné už zrejme poznáš.
a_je_to
10.12.12,12:56
Za rok 2011 sme si uplatňovali preukázateľné výdavky. Ostali nám zostatky na bank. účte, pokladni, materiál. Za rok 2012 chceme uplatniť paušálne výdavky, prosím čo mám urobiť zo zostatkami z predchádzajúceho účtovného obdobia? Ako postupovať?
Úplne nič ! Tým, že si zvolíte paušálne výdavky, prestávate byť účtovnou jednotkou a zostatky sú iba vaše. Kým vaše rozhodnutie trvá, máte povinnosti iba z § 6, ods. 10, ktoré dokážete evidovať aj v exceli, nič netransformujete.
timulienka
10.12.12,14:12
ďakujem všetkým za odpovede. :)
ROTI
23.02.13,14:33
Prosím o radu,
za rok 2012 si chcem uplatniť paušálne výdavky,
čo mám urobiť s preplatkom roč. zdravotného poistenia?
Mám to prirátať do príjmov a z celého vypočítať 40% do výdavkov.
Ďakujem.
veronikasad
23.02.13,14:52
Prosím o radu,
za rok 2012 si chcem uplatniť paušálne výdavky,
čo mám urobiť s preplatkom roč. zdravotného poistenia?
Mám to prirátať do príjmov a z celého vypočítať 40% do výdavkov.
Ďakujem.
Ak bol preplatok zdanený, nerobíš s ním nič. Ak ti bolo vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu (nezdanené), odpočítaš ho od zaplateného poistného v roku 2012.
Mila123
23.02.13,15:08
Ak bol preplatok zdanený, nerobíš s ním nič. Ak ti bolo vrátené poistné zaplatené bez právneho dôvodu (nezdanené), odpočítaš ho od zaplateného poistného v roku 2012.
Veronika je tu dnes na POradeniekto zavesil, pohľadám, z Kompetenčného centra DRSR stanovisko, že takýto preplatok je príjmom....nie výdavkom s mínusovým znamienkom.....


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková
Učímsa
25.02.13,06:51
Ahojte, mám otázku k evidencii príjmov: napr. tržby taxikára - ja by som to len spočítala v exceli a hodila do DP. Je potrebné vystavovať k tomu normálne príjmové pokladničné doklady a lepiť tieto bločky a rozoberať tie ich zošitky? Taxikári majú také "trhacie potvrdenky", to myslím, či je potrebné rozoberať. Zdá sa mi to zbytočná práca pri paušálnych, aj tie PPD, ale predchádzajúca účtovníčka to robila takto :) Vďaka za odpoveď vopred a krásny deň.
Marcelka V
25.02.13,20:01
Je pravda ak daňovník urobil prefakturaciu ,nemôže si uplatniť 40% paušál? Aj napriek tomu že je to preňho výhodnejšie?
mondes
25.02.13,20:14
Je pravda ak daňovník urobil prefakturaciu ,nemôže si uplatniť 40% paušál? Aj napriek tomu že je to preňho výhodnejšie?

Paušálne výdavky si môže uplatniť, avšak do príjmov si uvedie celú faktúrovanú čiastku a nie zníženú o prefaktúrovávanú čiastku, t.j. akokeby nič neprefaktúrovával.
Anik
25.02.13,20:20
Je pravda ak daňovník urobil prefakturaciu ,nemôže si uplatniť 40% paušál? Aj napriek tomu že je to preňho výhodnejšie?
Nemôže si znížiť príjmy prefakturáciou a ešte nato dať paušálne výdavky
buď vedie účtovníctvo, evidenciu, alebo paušál musí sa rozhodnúť čo je pre neho najvýhodnejšie, ale nemôže použiť kombináciu
k paušálu môže pripočítať len odvody
Katy a R
25.02.13,20:23
možno mimotemy - ale čo vlastne si mám vysvetliť pod "prefakturáciou"?
Anik
25.02.13,20:32
možno mimotemy - ale čo vlastne si mám vysvetliť pod "prefakturáciou"?
také ľahké a nevieš. Sú 3 - jeden vystavuje Fa a ostatný 2 mu tiež vystavia Fa
živnostník príjem 5.500
druhý živnostník mu vystaví Fa - napr. na 500,- eur, tretí tiež napr. na 500,- eur
5.500- 1.000 prefakturácia príjem ostane 4.500
alebo sa mýlim ?
Paula
25.02.13,20:38
A raz ich niekto za to prefackuje -:)
Katy a R
26.02.13,16:07
- no ja ale stále neviem, že prečo prefakturácia :confused:. Veď ak tí dvaja mu niečo vyrobia, alebo poskytnú služby za 500+500 - tak je to normálne dodanie - a vystavia faktúru ( a nie prefaktúru):confused::confused: