Suzi3
10.12.12,10:22
Je možný opätovný návrat z práce na rodičovskú dovolenku? Z RD som sa vrátila do zamestnania na skrátený úväzok, avšak kvôli synovi by som sa chcela vrátiť naspäť na RD. Je to možné? Musí zamestnávateľ moju žiadosť akceptovať? A ak áno, kedy najskôr by som sa na RD mohla vrátiť? Môžem požiadať napr. o návrat na RD od budúceho mesiaca (1.1.2013?), alebo je nutné dodržať nejaké ochranné termíny?
Pri návrate do zamestnania som so zamestnávateľom podpísala dodatok k pracovnej zmluve týkajúci sa skráteného pracovného úväzku na 24h/týždenne, na dobu určitú do 30.9.2012, kedy mi končí aj pôvodná pracovná zmluva. Môj syn má 17 mesiacov a chcela by som sa vrátiť na RD. Musím dať výpoveď, ale stačí len žiadosť o návrat na rodičovskú dovolenku? Mení tento nový dodatok k zmluve nejako môj nárok na návrat na RD?
A ešte jedna doplňujúca otázočka - je možné počas rodičovskej dovolenky pracovať na dohodu aj u iného zamestnávateľa (nie u toho, u ktorého mám trvalý pracovný pomer).
Ďakujem.
ivka70
10.12.12,10:19
Je to mozne.
Svoje rozhodnutie musis oznamit zamestnavatelovi pisomne, najneskor 1 mesiac pred planovanym nastupom na RD.
Zamestnavatel je povinny ti vyhoviet.

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

....

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

(4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.
Suzi3
10.12.12,10:35
Ďakujem :-)
Ak mám so zamestnávateľom zmluvu na dobu určitú do 30.9.2013, myslíte, že je lepšie vrátiť sa na RD, alebo dať výpoveď? Do tohto zamestnania sa už aj tak nebudem mať nárok vrátiť, alebo...??
Ak by som dala výpoveď, malo by to pre mňa nejaký nepriaznivý dopad?
ivka70
10.12.12,14:31
Ďakujem :-)
Ak mám so zamestnávateľom zmluvu na dobu určitú do 30.9.2013, myslíte, že je lepšie vrátiť sa na RD, alebo dať výpoveď? Do tohto zamestnania sa už aj tak nebudem mať nárok vrátiť, alebo...??
Ak by som dala výpoveď, malo by to pre mňa nejaký nepriaznivý dopad?

Je lepsie ostat zamestnana ... kvoli naroku napr. na podporu v nezamestnaosti po ukonceni RD.
A aj VD je dlhsia ako 1 mesiac po oznameni odist na RD.