zabehnutyobchod
10.12.12,13:01
Zdravim poraďáci

Prvý krát v mojom podnikaní sa mi prihodila táto situácia: zákazník mi vrátil tovar v lehote 7 dní, ale tovar bol vrátený v stave:
- v menšej kartónovej krabici ako bol posielaný, púzdro sa zdeformovalo
- priložené CD bolo otvorené
- k tovaru (zariadenie) sa dodáva prístupový kód, pomocou ktorého môže zákazník čerpať asistenčné služby u výrobcu zariadenia, obal kódu je rozstrihnutý a kód je použitý /aktivovaný

Som povinný za takto vrátený tovar poslať naspäť peniaze? výrobok môžem rovno darovať synovi alebo predať za zostatkovú hodnotu ako použitý.

Ďakujem
avalik
10.12.12,12:22
108/2000

§ 12

(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:


a) poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť so súhlasom spotrebiteľa pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odsekov 1 až 3,


d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo multimediálneho diela,22) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2000-108#f5693265) ktoré spotrebiteľ rozbalil,
zabehnutyobchod
10.12.12,16:40
dakujem za odpoved. zakon poznam. snazim sa vyhoviet klientom a zvycajne akceptujem aj rozbalene CD ak sa da opat prebalit.

Ale ako sa zachovat, ak zakaznik vrati tovar v takom stave, ze obal je viditelne pokrceny, porozbalovany, znehodnoteny. A najme je problem s tym pristupovym kodom, ktory uz nemozem odovzdat dalsiemu zakaznikovi, kedze bol aktivovany. Aktivacia prebieha na serveroch zahranicnej firmy (ja posobim ako diler ich produktov) a nemam moznost nijako overit, ci uzivatel suhlasil s ich sluzbami.

Napisem to radsej konkretne:
kupil software - samostatnu navigaciu do mobilneho zariadenia + CD so skusobnym programom a elektronickym navodom, atd. K tomu ziskal aktivacny kod - stitok, ktory je potiahnuty ochrannou vrstvou a zabaleny do obalu z tvrdeneho papiera. Zakaznik mal moznost odskusat DEMO program a kedze mu vyhovoval, aktivoval si svoje konto u firmy poskytujucej Navigacne sluzby, zoskriabal ochrannu foliu zo stitku a pouzil aktivacny kod, ktory bol na stitku zakryty tou foliou. Neviem vsak, ci na danom webe suhlasil s akymikolvek sluzbami.

Nasledne po 4 dnoch (mozno sa vratil z vikendovej dovolenky) nam napisal, ze nam vracia tovar a ziada naspat svoje peniaze. Na upozornenie, ze to nie mozne ak to pouzil, nam tovar predsa poslal, dokonca to zabalil nevhodne a kym k nam dorazila krabica, vyzerala ako keby ju presiel kombajn.
ACCNT
10.12.12,16:52
mozes si kuknut obchodne podmienky eshopov so softverom, hrami,... ze ako to riesia oni.
a potom si nezabudni upravit tie svoje :D
martinetto
11.12.12,09:09
Vzhladom na § 12 zak. c. 108/2000 Z.z ods. 5 pism. b) /tak ako pisala 1Dara/ nie je mozne odstupit od plnenia, ktoreho predmetom bol predaj audiovizualneho diela, zvukoveho zaznamu alebo zvukovo-obrazovaneho zaznamu umeleckeho vykonu alebo multimedialneho diela, ktore spotrebitel rozbalil, v tomto pripade nie je povinnost vratit penazne plnenie, len tovar zaslat spat. Z praxe sa stane ze pride kontrola SOI, nakolko kupujuci poda pravdepodobne podnet na SOI. V tomtp pripade vsak zakaznik nema pravo odstupit od zmluvy...

Zakonom nie je definovane, ze obal musi but neposkodeny a vzhladom aj na prepravne moznosti, castokrat su obaly znicene.
Braňo
11.12.12,09:20
akonáhle otvoril to cd, tak súhlasil s podmienkami - ten kód je vlastne služba, ktorú použil. v tomto prípade sa jedná o porušenie licenčných podmienok, nakoľko po roztrhnutí sú licenčné podmienky aktivované.
kopretinka
11.12.12,09:32
dakujem za odpoved. zakon poznam. snazim sa vyhoviet klientom a zvycajne akceptujem aj rozbalene CD ak sa da opat prebalit.

Ale ako sa zachovat, ak zakaznik vrati tovar v takom stave, ze obal je viditelne pokrceny, porozbalovany, znehodnoteny. A najme je problem s tym pristupovym kodom, ktory uz nemozem odovzdat dalsiemu zakaznikovi, kedze bol aktivovany. Aktivacia prebieha na serveroch zahranicnej firmy (ja posobim ako diler ich produktov) a nemam moznost nijako overit, ci uzivatel suhlasil s ich sluzbami.

Napisem to radsej konkretne:
kupil software - samostatnu navigaciu do mobilneho zariadenia + CD so skusobnym programom a elektronickym navodom, atd. K tomu ziskal aktivacny kod - stitok, ktory je potiahnuty ochrannou vrstvou a zabaleny do obalu z tvrdeneho papiera. Zakaznik mal moznost odskusat DEMO program a kedze mu vyhovoval, aktivoval si svoje konto u firmy poskytujucej Navigacne sluzby, zoskriabal ochrannu foliu zo stitku a pouzil aktivacny kod, ktory bol na stitku zakryty tou foliou. Neviem vsak, ci na danom webe suhlasil s akymikolvek sluzbami.

Nasledne po 4 dnoch (mozno sa vratil z vikendovej dovolenky) nam napisal, ze nam vracia tovar a ziada naspat svoje peniaze. Na upozornenie, ze to nie mozne ak to pouzil, nam tovar predsa poslal, dokonca to zabalil nevhodne a kym k nam dorazila krabica, vyzerala ako keby ju presiel kombajn.
Dara ti citovala zákon,neni o čom,nemá nárok.
zabehnutyobchod
12.12.12,00:23
Aby som uz neotvaral dalsiu temu, opytam sa aj na takuto vec - co v pripade, ak zakaznik vrati tovar, ale jeho obsah je poskodeny: pokrcene manualy, pripadne knizky k CD su pokrcene, alebo je pouzivanim/skusanim fyzicky poskodena cast tovaru (elektronika), ktora urcite bola kvalitne zabalena do tvrdeho obalu tak, aby sa v ziadnom pripade neposkodila ani zlym narabanim kurierom.

A zaroven dakujem za vsetky prispevky. Verim, ze teraz pred vianocami tato tema pomoze viacerim malym predajcom.
martinetto
27.12.12,20:09
Tovar ma byť v takom štadiu v akokm prevzal a teda nepoškodeny. Ak vzniklo poškodenie pripreprava mal by to kupujuci oznamiť predavajucemu. Ale ak ide o samotne návody, ktore su častokrat balene v zalepenych sačkoch, no žiaľ ak to kupujúci otvorí stále MA narok aby tento tovar vratil hoci poškodil originálny obal.
kukino7
27.12.12,20:51
akonáhle otvoril to cd, tak súhlasil s podmienkami - ten kód je vlastne služba, ktorú použil....

dovolím si nesúhlasiť. s podmienkami súhlasil až ked aktivoval kód, nie otvorením CDčka. každopádne, tak ako sa nevracia nakúsnutý rožok... každopádne by pomohlo, keby človek vedel o aký tovar sa jednalo. a osobne by som najprv sám zavolal na SOI a následne tej zahraničnej firme, či by predsa len neboli ochotný tovar vyreklamovat (poslat predajcovi kus za kus).
zabehnutyobchod
29.12.12,17:35
kukino7 , vyssie je popisane, o aky tovar sa jednalo.
uz som hovoril so SOI , zakaznik nema pravo na vratenie sluzby, softveru a ani tovaru, ku ktoremu softver prinalezi (napr. OEM licencie na windows pri zakupeni PC), ak suhlasil licencnymi podmienkami, teda zoskriabanim ochrannej vrstvy kodu a aktivacii licencie. na stitku o tom samozrejme je informovany.
kukino7
06.01.13,20:30
samozrejme že ak je licencia aktivovaná tam nemá nárok na vrátenie. no o znení licencie sa dozviem ˝až˝ pri prvok kroku inštalácie a ked nesúhlasím s podmienkami nebudem zoškrabávať ochrannú vrstvu z kódu. ale prispievatel nadomnou písal, že už otvorením cd-čka súhlasím z podmienkami a nie je nárok na vrátenie... to sa mi ale nezdá, nemôžem predsa súhlasiť z niečim čo neviem v akej forme existuje.
avalik
06.01.13,21:38
samozrejme že ak je licencia aktivovaná tam nemá nárok na vrátenie. no o znení licencie sa dozviem ˝až˝ pri prvok kroku inštalácie a ked nesúhlasím s podmienkami nebudem zoškrabávať ochrannú vrstvu z kódu. ale prispievatel nadomnou písal, že už otvorením cd-čka súhlasím z podmienkami a nie je nárok na vrátenie... to sa mi ale nezdá, nemôžem predsa súhlasiť z niečim čo neviem v akej forme existuje.

zakon hovori jasne - pozri prísp. 2:

d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo multimediálneho diela,22) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2000-108#f5693265) ktoré spotrebiteľ rozbalil,
kukino7
08.01.13,18:20
navigácia je záznam umeleckého výkonu??

akože, berem a osobne by som tiež reklamáciu neuznal, preto že došlo k poškodeniu tovaru a aktivácii, no mali by ste videt videt ako sa ˝reklamuje˝ tovar napríklad v anglicku... :-)))