Mayline
10.12.12,19:03
V živnosti som platca DPH. Okrem toho mám príjem príjem z prenájmu pozemkov, ktoré nevyužívam na podnikanie / ako FO -" nepodnikateľ"/, nie sú zaradené v majetku. Tieto príjmy uvádzam v tabulke č.1 v riadku 10. Môžem si pri týchto príjmoch uplatniť paušalne výdavky 40%, alebo musím si uplatniť skutočné výdavky, nakoľko som v živnosti platca DPH celý rok ?
mondes
10.12.12,18:21
V živnosti som platca DPH. Okrem toho mám príjem príjem z prenájmu pozemkov, ktoré nevyužívam na podnikanie / ako FO -" nepodnikateľ"/, nie sú zaradené v majetku. Tieto príjmy uvádzam v tabulke č.1 v riadku 10. Môžem si pri týchto príjmoch uplatniť paušalne výdavky 40%, alebo musím si uplatniť skutočné výdavky, nakoľko som v živnosti platca DPH celý rok ?

Pokiaľ si platca DPH celý rok, tak musíš si uplatňovať skutočné výdavky.
a_je_to
10.12.12,19:28
V živnosti som platca DPH. Okrem toho mám príjem príjem z prenájmu pozemkov, ktoré nevyužívam na podnikanie / ako FO -" nepodnikateľ"/, nie sú zaradené v majetku. Tieto príjmy uvádzam v tabulke č.1 v riadku 10. Môžem si pri týchto príjmoch uplatniť paušalne výdavky 40%, alebo musím si uplatniť skutočné výdavky, nakoľko som v živnosti platca DPH celý rok ?

Ak pozemky nie sú zahrnuté v obchodnom majetku, nájomné do 500 EUR ani nedávaš do priznania, iba sumu, ktorá presahuje. Ak si za nájomné dostal 500 EUR, do priznania nedáš nič. Ak si dostal 599 EUR, tak do priznania dáš 99 EUR a 1/6 preukázaných výdavkov, ak nejaké sú.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem :

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,