Miimon
11.12.12,07:30
Zdravím vás. Mám jednu otázočku od 20.9. 2012 som evidovaný ako SZČO a moja otázka je takáto musím za tento prvý kalendárny rok nahlásiť daňovému úradu svoje príjmy aj keď boli 0, alebo som tento prvý rok oslobodený od tejto nahlasovacej povinnosti? Ďakujem
mondes
11.12.12,06:39
Zdravím vás. Mám jednu otázočku od 20.9. 2012 som evidovaný ako SZČO a moja otázka je takáto musím za tento prvý kalendárny rok nahlásiť daňovému úradu svoje príjmy aj keď boli 0, alebo som tento prvý rok oslobodený od tejto nahlasovacej povinnosti? Ďakujem

A predtým si bol čo, nezamestnaný?
Mária.K.
11.12.12,06:40
Zdravím vás. Mám jednu otázočku od 20.9. 2012 som evidovaný ako SZČO a moja otázka je takáto musím za tento prvý kalendárny rok nahlásiť daňovému úradu svoje príjmy aj keď boli 0, alebo som tento prvý rok oslobodený od tejto nahlasovacej povinnosti? Ďakujem

Na vlastné príjmy sa nahlasovacia povinnosť nevzťahuje. Od výšky vlastných príjmov sa vzťahuje povinnosť podať daňové priznanie.
veronikasad
11.12.12,06:40
Zdravím vás. Mám jednu otázočku od 20.9. 2012 som evidovaný ako SZČO a moja otázka je takáto musím za tento prvý kalendárny rok nahlásiť daňovému úradu svoje príjmy aj keď boli 0, alebo som tento prvý rok oslobodený od tejto nahlasovacej povinnosti? Ďakujem
Daňové priznanie si povinný podať, ak tvoj príjem presiahol 1/2 NČZD, alebo si vykázal stratu. Ak si mal v roku 2012 výdavky a nemal žiadne príjmy, si povinný podať DP. Dostal si dotáciu z UP ? Mal si do septembra príjem z dohody alebo z pracov.pomeru ?
mzdarka renca
11.12.12,06:42
a ešte doplním Veroniku, že máš 2 možnosti, buď oznámiš DÚ, že si nedosiahol žiadne príjmy, alebo jednoducho podáš nulové DP.
Tweety
11.12.12,06:43
Zdravím vás. Mám jednu otázočku od 20.9. 2012 som evidovaný ako SZČO a moja otázka je takáto musím za tento prvý kalendárny rok nahlásiť daňovému úradu svoje príjmy aj keď boli 0, alebo som tento prvý rok oslobodený od tejto nahlasovacej povinnosti? Ďakujem
Zo Zákona o DzP
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania.

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy zdaniteľných príjmov podľa § 6 až 8 vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých daňovník uplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskej únie alebo jej orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.

(5) Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a 2.
veronikasad
11.12.12,06:44
a ešte doplním Veroniku, že máš 2 možnosti, buď oznámiš DÚ, že si nedosiahol žiadne príjmy, alebo jednoducho podáš nulové DP.
Reni, súhlasím. Len nulové to pravdepodobne nebude, lebo ak nepodniká popri zamestnaní tak platí minimálne preddavky do ZP a tým vykáže stratu, čiže DP by podať mal.