szivics
11.12.12,08:40
Dobré ránko chcela by som sa spýtať či niekto má skúsenosť s celozrnným lineckým cestom. Je možné všetku bielu múku nahradiť celozrnnou alebo v nejakom pomere?
Ďakujem za Vaše rady!
veronikasad
11.12.12,07:50
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEkQFjAE&url=http%3A%2F%2Fzdravie.cvicte.sk%2Fnejake-tipy-na-zdrave-jedlo-na-vianoce&ei=QeXGUNq-Luqp4gTijoDgAg&usg=AFQjCNEghImwg8juFozGBddnBIvhbfh3Hw&sig2=19jKZsI-qtD0Ma14QdbCrQ&bvm=bv.1354675689,d.Yms&cad=rja

miruska227 3.1.2012 10:12

Recept na zdravé linecké koláčiky:

300 g špaldovej celozrnnej múky, 200 g domáceho masla, 100 g jačmenného sladu

Spracujeme na cesto, necháme odstáť a robíme klasické linecké koláčikyhttp://zdravie.cvicte.sk/images/smajlik/1.gif
Ja som experimentátor, tak sa nebojím dochutiť kúskami čokolády s vysokým obsahom kakaa, orieškami alebo zázvorom či škoricou. Fantázii sa medze nekladú.
EPk
11.12.12,08:39
Ja miesam vsade celozrnnu muku. Robila som linecke ale miesto sojovej muky som dala hladku a medvedie labky s kakaom, lebo nemam karob
szivics
11.12.12,09:14
ďakujem obom :-)
osky
12.12.12,05:04
tak toto som spravila tento rok-vsetku muku v povodnych receptoch som nahradila spaldovou celozrnnou.cukor pouzila hnedy tstinovy,miesto margarinu bio maslo a aj doplnky z bio obchodu/vela veci mame domacich,napr.orechy ci vajcia,takze ..../,pretoze pre nas uz nechcem piect klasicke kolaciky

sama som zvedava,ako to dopadne,
ale ja uz som bielu muku nekupovala tak dlho,ze som mala problem ju v regali najst-na klasicke povodne kolaciky.
dam vediet,inak v novej mamine su dake receptiky na zdrave kolaciky,ak mate zaujem,prilepim zopar receptov budui tyzden,lebo nemam tu knizku :-)
osky
12.12.12,05:04
prosim do pdf
Zdenka 0705
12.12.12,07:16
Dobré tipy od Hanky Zemanovej na zdravé pečenie pre nás všetkých, čo chceme maškrtiť, ale zdravšie :)
http://www.biopotraviny.cz/cz/recepty/4recepty_vanocnipeceni.pdf
mlisa
12.12.12,07:37
každý recept sa dá spraviť zdravšie ako pôvodný, stačí upraviť základné suroviny ako múka, cukor, maslo, prípadne použiť domáci lekvár. Na to netreba hľadať špeciálne zdravé recepty, len obmeniť tie čo bežne používame. Sama to tak robím už dlhšie a všetci si chvália.
Hnať to do extrému ako snažiť sa nahradiť vajce (bože čo už je zlé na vajci?) alebo prášok do pečiva (veď do klasických keksových vianočných koláčikov ho ide asi na špičku noža) považujem za prehnané, to už môžme na vianoce chrúmať mrkvu :-) Nehovoriac o tom že náhrady takýchto prísad už naozaj pekne lezú do peňazí (jasné, zdravie je dôležitejšie, ale peňaženka nikoho nepustí).
Btw, bio neznamená vždy zdravé, aj prasiatko chované doma na dvore nakoniec skončí ako bio-slanina, ale stále je to slanina :D
tina1
14.12.12,12:27
COOKES
3 cele vajca,1 šálka olej, 1,5 šálky pr. cukor, 1 van. cukor, - všetko dobre vymiešať a pridať 2,5 šálky polohr. múky, 1/2 bal. pr. do pečiva, 1/2 lyžičky soli, 1,5 šálky suchých ovsených vločiek, 10 dkg namočených hrozienok, 7- 10 dkg sezam, 10 dkg slnečnice(tá musí byť) ja davam ešte sušene sladené ovocie , sekanú čokoládu , sekané oriešky alebo arašidy, (vlašské orechy NIE! ) = všetko dobre premiešať a klásť na plech - vymastený, vysýpaný mukou, kopčeky trochu väčšie ako lieskový orech pečie sa na 170°c

Sú vynikajúce aj keď dávam vlašské orechy, namiesto polohrubej múky dávam špaldovú
Marína
14.12.12,13:12
osky (http://www.porada.sk/member.php?u=97086)
2 Days Ago #28513
prosim do pdf

Nech sa páči.:)
szivics
17.12.12,09:32
poteším sa novým receptom :-)
szivics
17.12.12,09:40
COOKES
3 cele vajca,1 šálka olej, 1,5 šálky pr. cukor, 1 van. cukor, - všetko dobre vymiešať a pridať 2,5 šálky polohr. múky, 1/2 bal. pr. do pečiva, 1/2 lyžičky soli, 1,5 šálky suchých ovsených vločiek, 10 dkg namočených hrozienok, 7- 10 dkg sezam, 10 dkg slnečnice(tá musí byť) ja davam ešte sušene sladené ovocie , sekanú čokoládu , sekané oriešky alebo arašidy, (vlašské orechy NIE! ) = všetko dobre premiešať a klásť na plech - vymastený, vysýpaný mukou, kopčeky trochu väčšie ako lieskový orech pečie sa na 170°c

Sú vynikajúce aj keď dávam vlašské orechy, namiesto polohrubej múky dávam špaldovú


Tieto cookies poznám, ingrediencie sa síce líšia v množstvách ale len minimálne...ja dávam 1 šálku kokosu navyše :-) sú skvelé!!
szivics
17.12.12,09:41
Som rada že sa debata rozrastá :-) človek aspoň získa nejakú inšpiráciu
Janiela
17.12.12,11:13
Milé kolegynky, mám rada špaldový chlieb a aj si ho doma pečiem. Vykysne mi nádherne, aj sa upečie svele, len mi nakoniec spľasne. Poradíte mi?
osky
18.12.12,06:01
dakujem pekne!
osky
20.12.12,15:51
tak knizku som zase zabudla doma,no ale dodam aspon rady,ktore som postrehla.

robila som vanilkove rozky a medovu roladu podla tradicneho receptu s bielou mukou,len som ju nahradila celozrnnou spaldovou,miesto margarinu som dala maslo a cukor som pouzila hnedy trstinovy.
postreh:
cesto bolo suchsie,trebalo si dobre pomaslovit ruky,takze pri celozrnnych keksoch treba pridat cca za kavovu kopcom lyzicku tuku na 300 g muky.potom uz to ide dobre.
medova rolada bola zo 600g muky a bolo tam len 100g tuku,musela som pridat zo dve kavove lyzicky masla ,potom uz to islo vyborne.

slusala som celozrnne spaldovo-tekvicove rozky,nepridala som tuk,to som totiz este nevedela ze to treba a rozky sa nedali tvarovat,naplnila som nimi formicky a su dlabky-vyborne.

takze da sa piect aj zdravsie.zdravo vsak nie lebo vsetky tieto suchotinky,ci su z bielej a ci celozrnnej muky,obsahuju ozaj prilis vela tuku.
Dáša_
20.12.12,18:36
Milé kolegynky, mám rada špaldový chlieb a aj si ho doma pečiem. Vykysne mi nádherne, aj sa upečie svele, len mi nakoniec spľasne. Poradíte mi?

pravdepodobne prekysnutý
pinta
20.12.12,19:58
Janiela skús ubrať trochu vody, alebo pridať 2 lyžice múky mimo receptu.Zvyčajne to pomáha.
Janiela
21.12.12,12:38
Janiela skús ubrať trochu vody, alebo pridať 2 lyžice múky mimo receptu.Zvyčajne to pomáha.

Pinta vyskúšam, ďakujem za postreh aj Dáške