jarkra
11.12.12,08:21
Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o radu. Momentálne som na materskej dovolenke a poberám materskú zo Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta aj moje a ponúkol mi ukončenie pracovného pomeru dohodou s odstupným. A teraz potrebujem vedieť:

1. Musí mi dať zamestnávateľ najprv výpoveď § 63 b) a ja s ním dohodnem na skončení s nárokom na odstupné? To by však porušil zákaz výpovede. Alebo stačí iba dohoda o skončení prac.pomeru s uvedením dôvodu §63 a automaticky vznikne nárok na odstupné?

2. Odstupné mi vyplatí v decembri, za tento mesiac nebudem mat nárok na materské, musím to Sociálnej posisťovni oznámiť ja, alebo to uvidí z výkazu?

3. Ake budu odvody z odstupného, kedze som na materskej, budú sa nejako krátiť alebo nie?

Dakujem.
veronikasad
11.12.12,07:25
Ruší sa len tvoje pracovné miesto, alebo zaniká zamestnávatel ?
Tweety
11.12.12,07:27
Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o radu. Momentálne som na materskej dovolenke a poberám materskú zo Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta aj moje a ponúkol mi ukončenie pracovného pomeru dohodou s odstupným. A teraz potrebujem vedieť:

1. Musí mi dať zamestnávateľ najprv výpoveď § 63 b) a ja s ním dohodnem na skončení s nárokom na odstupné? To by však porušil zákaz výpovede. Alebo stačí iba dohoda o skončení prac.pomeru s uvedením dôvodu §63 a automaticky vznikne nárok na odstupné?

2. Odstupné mi vyplatí v decembri, za tento mesiac nebudem mat nárok na materské, musím to Sociálnej posisťovni oznámiť ja, alebo to uvidí z výkazu?

3. Ake budu odvody z odstupného, kedze som na materskej, budú sa nejako krátiť alebo nie?

Dakujem.
Počas MD platí pre zamestnávateľa zákaz výpovede podľa §64 ZP.
jarkra
11.12.12,07:30
Zamestnavatel nezanika, rusi pracovne miesta okrem jednej pozicie, ja sa s nim chcem dohodnut na skonceni prac.pomeru a on mi chce vyplatit to odstupne, preto sa pytam aby to bolo spravne podla zakona.
veronikasad
11.12.12,07:31
Zamestnavatel nezanika, rusi pracovne miesta okrem jednej pozicie, ja sa s nim chcem dohodnut na skonceni prac.pomeru a on mi chce vyplatit to odstupne, preto sa pytam aby to bolo spravne podla zakona.
Viem, že odstupné v tomto predvianočnom čase by sa zišlo, ale nerob to. Ak nebude trvať tvoj pracovný pomer, zanikne ti aj poistenie v nezamestnanosti. Po skončení rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
Tweety
11.12.12,07:33
Viem, že odstupné v tomto predvianočnom čase by sa zišlo, ale nerob to. Ak nebude trvať tvoj pracovný pomer, zanikne ti aj poistenie v nezamestnanosti. Po skončení rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
ÁNo, presne tak, nárok na odstupné budeš mať aj neskôr, po skončení RD, a ako už písala Veronika navyše aj nárok na podporu. Prídeš teda o viac, ako teraz získaš.
jarkra
11.12.12,07:37
Ja to viem, ale z urciteho dovodu, sa zo
zamestnavatelom chceme dohodnut na skonceni teraz v decembri.

Da sa to zakonnym sposobom alebo bude lepsie ak prerusim matersku na tyzden a pocas tej doby dostanem vypoved?
veronikasad
11.12.12,07:37
Ja to viem, ale z urciteho dovodu, sa zo
zamestnavatelom chceme dohodnut na skonceni teraz v decembri.

Da sa to zakonnym sposobom alebo bude lepsie ak prerusim matersku na tyzden a pocas tej doby dostanem vypoved?
Si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? Ak na MD, kedy ti končí ?
jarkra
11.12.12,07:46
Som na materskej a poberam materske zo Socialnej poistovne, materska mi konci niekedy v marci.
veronikasad
11.12.12,07:50
Som na materskej a poberam materske zo Socialnej poistovne, materska mi konci niekedy v marci.
Dohoda o skončení prac.pomeru (aj z dôvodu § 63 odst. 1 písm.b) podpísaná oboma stranami sa dá uzatvoriť aj počas materskej dovolenky. Pôjde o platné skončenie prac.pomeru. Či ti v mesiaci, v ktorom budeš mať vyplatené odstupné, nezanikne nárok na materské - neviem. Poberanie materského sa asi prerušiť nedá. O ostatných povinnostiach voči SP po skončení prac.pomeru sa informuj priamo vo svojej pobočke. Rovnako v zdr.poisťovni.
jarkra
11.12.12,07:57
Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?
Tweety
11.12.12,07:59
Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?
Iba v tom prípade, ak tam bude uvedený dôvod dohody-§63 ZP.
veronikasad
11.12.12,08:04
Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?
Na žiadosť zamestnanca musí byť v dohode uvedený dôvod skončenia prac.pomeru. Ak pôjde o skončenie prac.pomeru podľa § 63 odst. 1 písm.b) vznikne ti zákonný nárok na odstupné a daňovo uznaný výdavok pre zamestnávatela.
jarkra
11.12.12,08:04
Dakujem.
jarkra
11.12.12,08:45
A neviete nahodou ako to bude s odvodmi z odstupneho v tomto pripade?