maca78
11.12.12,13:12
Dobrý deň chcem sa opýtať či sa opltatí nezamestnanému od 1.1.2013 pracovať na dohodu?
Mila123
11.12.12,12:15
Muziku
15.12.12,14:32
Použijem túto témičku. Chcem skončiť ako szčo a budem zamestnancom, teda je možné že niekoľko mesiacov by som bol na úrade práce, len neviem čo by som dostával, akú dávku, lebo poistenje v nezamestnanosti som si po 3 rokoch platenia na začiatku tohoto roku prestal platiť. Tak neviem či sa mi oplatí ostať nejaký čas doma.
veronikasad
15.12.12,14:44
Použijem túto témičku. Chcem skončiť ako szčo a budem zamestnancom, teda je možné že niekoľko mesiacov by som bol na úrade práce, len neviem čo by som dostával, akú dávku, lebo poistenje v nezamestnanosti som si po 3 rokoch platenia na začiatku tohoto roku prestal platiť. Tak neviem či sa mi oplatí ostať nejaký čas doma.
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poist. v nez. v posledných troch rokoch. Ak tuto podmienku ku dňu skončenia živnosti budeš splňať, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Muziku
15.12.12,15:06
Našiel som si to aj na stránkach soc. poi, ďakujem. Hej, za január 2012 som ešte platil, teda do konca januára 2013 podmienku spĺňam. Ale netuším ako to vypočítam čo by mi náležalo, a po akú dobu?
veronikasad
15.12.12,15:11
Našiel som si to aj na stránkach soc. poi, ďakujem. Hej, za január 2012 som ešte platil, teda do konca januára 2013 podmienku spĺňam. Ale netuším ako to vypočítam čo by mi náležalo, a po akú dobu?
Z akého VZ si si uplatil poistenie v nez.? Uveď aspoň sumu, ktorú si platil.
Muziku
15.12.12,15:16
Platil som niečo nad 6€, ako živnostník neviem čo je môj VZ, je to základ dane /12?


Pozerám že poi v nz je 1%, takže VZ bude 658€ za rok 2011.
veronikasad
15.12.12,15:21
Platil som niečo nad 6€, ako živnostník neviem čo je môj VZ, je to základ dane /12?
čiže z minima.
Pre výpočet dávky v nezamestnanosti si spočítaj vymeriavacie základy za posledných 24 mesiacov (12x329,06)+(12x339,89) a vydeľ počtom kal. dní za posledné dva roky. Dostaneš denný vymer.základ. (DVZ). Dávka v nezamestnanosti je 50% DVZ, vypláca sa kal.dni po dobu 6 mesiacov.

Dávku v nezamestnanosti si neplatil ako živnostník, ale dobrovolne poistená osoba. Poist. v nez. nie je súčasťou povinných odvodov SZČO.
veronikasad
15.12.12,15:27
Poistenie v nez. DPO je 2 % mesačného vymer.základu. 1% platí zamestnanec. (+1% zamestnávateľ)

V profile máš podnikateľ - konateľ. Ak si aj spoločníkom vo svojej s.r.o., na UP ťa nezaevidujú.
Muziku
15.12.12,15:41
To vychádza okolo 330€ mesačne po dobu 6 mesiacov. Popri tom zaplatí odvody do soc aj zdr poi štát? To by už bol aký biznis, pol roka doma a mesačne zarobené okolo 500€.. :D :D

Áno, som spoločník aj konateľ v sro. Popri tom nemôžem byť nezamestnaný? Zamestnaný byť môžem, a ak nebudem szčo ani zamestnanec, tak čo budem? :D
veronikasad
15.12.12,15:43
To vychádza okolo 330€ mesačne po dobu 6 mesiacov. Popri tom zaplatí odvody do soc aj zdr poi štát? To by už bol aký biznis, pol roka doma a mesačne zarobené okolo 500€.. :D :D

Áno, som spoločník aj konateľ v sro. Popri tom nemôžem byť nezamestnaný? Zamestnaný byť môžem, a ak nebudem szčo ani zamestnanec, tak čo budem? :D
trošku uber - len 50 % z 330€. Štát platí odvody len do ZP.
Ak si spoločník, aj keď bez odmeny, pre účely zákona o službách zamestnanosti sa považuješ za SZČO a na UP ťa nezaeviduju ako uchádzača o zamestnanie, teda nárok na dávku v nez. ti nevznikne.
Muziku
15.12.12,15:53
No ešte pekne.. už som sa videl ako trávim dopoludnia s bratmi tmavšej pleti opretý o auto :D

Takže na toto zákonodarcovia mysleli. Škoda :D chcel som sa zaradiť k sociálne slabej časti obyvateľstva aby som pocítil výhody súčasnej vlády, lebo žiaľ momentálne dostávam polená pod nohy.. ale ja na toho Jurošíka niečo vymyslím. :)

Ďakujem za rady, pekný večer.
Dáša_
15.12.12,15:55
No ešte pekne.. už som sa videl ako trávim dopoludnia s bratmi tmavšej pleti opretý o auto :D

Takže na toto zákonodarcovia mysleli. Škoda :D chcel som sa zaradiť k sociálne slabej časti obyvateľstva aby som pocítil výhody súčasnej vlády, lebo žiaľ momentálne dostávam polená pod nohy.. ale ja na toho Jurošíka niečo vymyslím. :)

Ďakujem za rady, pekný večer.

šak preveď firmu na niekoho :D, do konca januára ešte stíhaš...
veronikasad
15.12.12,15:56
No ešte pekne.. už som sa videl ako trávim dopoludnia s bratmi tmavšej pleti opretý o auto :D

Takže na toto zákonodarcovia mysleli. Škoda :D chcel som sa zaradiť k sociálne slabej časti obyvateľstva aby som pocítil výhody súčasnej vlády, lebo žiaľ momentálne dostávam polená pod nohy.. ale ja na toho Jurošíka niečo vymyslím. :)

Ďakujem za rady, pekný večer.
Ak k tomu opretiu o auto bude potrebovať palicu (budeš PN), môžeš vymyslieť dobrovolné nem.poistenie, z ktoreho ti vznikne nárok na nemocenské. Podmienku 270 dní máš splnenú, stačí sa deň pred PN-kou prihlásiť na celý balík poistenia, len sa nezabudni po skončení PN-ky odhlásiť.
Mila123
15.12.12,15:57
No ešte pekne.. už som sa videl ako trávim dopoludnia s bratmi tmavšej pleti opretý o auto :D

Takže na toto zákonodarcovia mysleli. Škoda :D chcel som sa zaradiť k sociálne slabej časti obyvateľstva aby som pocítil výhody súčasnej vlády, lebo žiaľ momentálne dostávam polená pod nohy.. ale ja na toho Jurošíka niečo vymyslím. :)

Ďakujem za rady, pekný večer.

iba chcem sa opýtať, poslednýkrát si platil za 01/2012, nebolo to za 12/2011???,
aby ti vôbec vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti....
over si do kedy si si platil dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.......
veronikasad
15.12.12,15:58
iba chcem sa opýtať, poslednýkrát si platil za 01/2012, nebolo to za 12/2011???,
aby ti vôbec vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti....
over si do kedy si si platil dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.......
nevzniká žiadny nárok, je konatel spoločník v sr.o.
Mila123
15.12.12,16:01
nevzniká žiadny nárok, je konatel spoločník v sr.o.
Veronika to chápem, ale toho spoločníka je možné riešiť, do 5. dní má prepis urobený na orsr (ak nechodí cez ZEP), iba preto.....
Muziku
15.12.12,16:23
Ak k tomu opretiu o auto bude potrebovať palicu (budeš PN), môžeš vymyslieť dobrovolné nem.poistenie, z ktoreho ti vznikne nárok na nemocenské. Podmienku 270 dní máš splnenú, stačí sa deň pred PN-kou prihlásiť na celý balík poistenia, len sa nezabudni po skončení PN-ky odhlásiť.
Tu nevadí že som konateľ - spoločník?

Mila123 posledný krát som platil vo februáry 2012 za január 2012.
A čo s tým spoločníkom či konateľom? Je to jednoosobová sro..

Nejak ste sa rozbehli.. :D
Mila123
15.12.12,16:25
Tu nevadí že som konateľ - spoločník?

Mila123 posledný krát som platil vo februáry 2012 za január 2012.
A čo s tým spoločníkom či konateľom? Je to jednoosobová sro..

Nejak ste sa rozbehli.. :D
je problém pre Teba , urobiť prepis s.r.o. na Tvoju manželku? sestru? mamu? brata?
konateľom môžeš ostať, iba spoločník nemôžeš byť.....
veronikasad
15.12.12,16:26
Tu nevadí že som konateľ - spoločník?

Mila123 posledný krát som platil vo februáry 2012 za január 2012.
A čo s tým spoločníkom či konateľom? Je to jednoosobová sro..

Nejak ste sa rozbehli.. :D
Nie, nevadí - podmienkou je len 270 dní nem.poistenia, čo splňaš. Nepotrebuješ byť evidovaný na UP. Nemocenské vypláca SP.

A čo s s.r.o. ? Prepísať na pol roka na "frajerku" . Konatelom môžeš byť.
Mila123
15.12.12,16:29
veď buď rád, že sme sa rozbehli....dnes sa za informácie platí, nemyslím na samozrejme "ďakujem", či pán Boh zaplať.....
Muziku
15.12.12,16:32
No ale tak mi to vychádza len na 160€, ak zarátam ZP tak okolo 210€ mesačne, a to by som musel robiť zmeny v sro..
Mila123
15.12.12,16:59
No ale tak mi to vychádza len na 160€, ak zarátam ZP tak okolo 210€ mesačne, a to by som musel robiť zmeny v sro..
napr. prečo si si neplatil z maxima? resp. zo sumy, kt. je potrebná na maximálnu PvN? v tomto prípade by sa ti vrátila investícia viacnásobne......
Muziku
15.12.12,17:13
Jááj no lebo som to netušil že idem meniť SZČO na sro, a aj keby som tušil nevedel by som o takejto možnosti. :(
Mila123
15.12.12,17:15
Jááj no lebo som to netušil že idem meniť SZČO na sro, a aj keby som tušil nevedel by som o takejto možnosti. :(
prečo si sa potom poistil v nezamestnanosti z min. VZ?
Muziku
15.12.12,18:09
Čo ja viem, bolo to pár korún ešte vtedy.. až teraz keď som zistil že to nemusím platiť a že to platím zbytočne som to zastavil.
veronikasad
15.12.12,18:10
Čo ja viem, bolo to pár korún ešte vtedy.. až teraz keď som zistil že to nemusím platiť a že to platím zbytočne som to zastavil.
Od 1.2. by ti nestačilo platiť doterajšiu sumu, ale musíš platiť celý balík poistenia, čo je pri min. vymer. základe cca 120€.
Muziku
15.12.12,18:41
No tak je to jasné.. ďakujem. :)