Shaman
11.12.12,14:26
Stále myslím platí, že SZČO dôchodcovia sú štátom okrádaní cez platenie zdravotných preddavkov. Hoci im ich v ročnom zúčtovaní musia vrátiť, ale popri to im už strhnú z nich dane.
Preto jestvujú dôchodcovia, ktorí sa rozhodli neplatiť preddavky aby ich tak takto štát neokrádal.
Ale..
Jedna pani dôchodkyňa sa mi ozvala, že ZP ju pred mesiacom listom obyčajným vyzvala aby urýchlene zaplatila odvody. Ale nezaplatila, však zanedlho podá daňové priznanie ZP by jej ho musela celý vrátiť. Teda už nie celý...
Teraz, tesne pred koncom roka však už prišiel od zdravotky doporučený list aj s pokutou a vyhrážkami. Ešte pred Vianocami, ešte rýchlo vystrašiť a ošklbať dôchodcov, lebo v novom roku by už tie mrchy zrejme nič žiadať nemohli.
Ja by som na jej mieste teda nezaplatil. Ale jestvuje nejaký argument, ktorým môžem oddôvodniť, že sa nemusí báť a skutočne nemusí zaplatiť?
Alebo to vidíte nejak inak?
veronikasad
11.12.12,13:31
Neexistuje taký dôvod, ktorým jej potvrdíš, že sa nemusí báť. Poistenci štátu sú zvýhodnení len tým, že nemusia platiť preddavky v minimálnej výške, ale len sumu, ktorá vyšla v RZZP spred dvoch rokov. Nie je stanovená žiadna suma príjmu, ktorá je od platenia odvodov na ZP oslobodená. Aký preplatok či nedoplatok budú mať v RZZP závisí od výšky základu dane.

ZP žiadajú platenie preddavkov v súlade so zákonom o zdr.poistení, veľmi ľahko sa môže stať, že neplatičom bude poskytnutá len neodkladná zdr.starostlivosť, príp. im zaklope na dvere exekútor.
Braňo
11.12.12,13:40
áno, vidíme to inak, zákonná povinnosť platiť tam je. keďže jej dlžná suma iba rastie, môže byť rada, že sa snažia dohodnúť a nemá hneď exekútora + poplatky za vymáhanie.