Fair Jobs
27.02.06,11:15
Zdravim vsetkych..

Viem, ze sa uz to o tom pisalo, ale aj to, ze nakoniec preslo do inej temy, takze sa pytam este raz..
1. prijate FA mam mam zapisovat ocislovane ako ich cisluje dodavatel, alebo podla seba vzostupne ? Pokial ano, mam to svoje cislo podla softu dopisat aj na PFA ?
2. co s klientom, ktory si cisluje faktury ako sa mu zachce a k tomu tak isto pokladnicne doklady ? napr. PFA ma cislo 02/2005 a tak aj pokladnicny ma take cislo a od ineho klienta zase PFA ma cislo 020003 a aj pokl.doklad ma take cislo..ja by som ich najradsej roztrhala v zuboch..mam ich precislovat podla softu vzostupne a nove cisla pripisat na doklady ?
3. manzel je podnikatel a manzelka pobera matersku. Ma manzel znizit odpocitatelnu polozku na manzelku o vysku prijatej materskej, ked socialne davky by sa tam nemali pocitat ?

Dakujem

Pekny den

Petra
alušik
27.02.06,10:21
Zdravim vsetkych..

Viem, ze sa uz to o tom pisalo, ale aj to, ze nakoniec preslo do inej temy, takze sa pytam este raz..
1. prijate FA mam mam zapisovat ocislovane ako ich cisluje dodavatel, alebo podla seba vzostupne ? Pokial ano, mam to svoje cislo podla softu dopisat aj na PFA ?
2. co s klientom, ktory si cisluje faktury ako sa mu zachce a k tomu tak isto pokladnicne doklady ? napr. PFA ma cislo 02/2005 a tak aj pokladnicny ma take cislo a od ineho klienta zase PFA ma cislo 020003 a aj pokl.doklad ma take cislo..ja by som ich najradsej roztrhala v zuboch..mam ich precislovat podla softu vzostupne a nove cisla pripisat na doklady ?
3. manzel je podnikatel a manzelka pobera matersku. Ma manzel znizit odpocitatelnu polozku na manzelku o vysku prijatej materskej, ked socialne davky by sa tam nemali pocitat ?

Dakujem

Pekny den

Petra

1. Ty si vytvoríš číselnú radu na faktúry prijaté a na dodávateľskú faktúru si toto číslo tiež poznač.
2. Neviem, či som pochopila túto otázku, ale každý subjekt si môže číselnú radu na prijaté faktúry a aj pokladničné doklady - teda myslím jej štruktúru - vytvoriť sám. Takže aj softvéru vlastne ty určuješ, akým spôsobom Ti má došlé faktúry číslovať.
3. Áno, v prípade, že sa jedná o materské a nie o rodičovský príspevok, urobíš rozdiel medzi sumou 87.936 a prijatou sumou materského.;)
Zita5
27.02.06,10:25
Zdravim vsetkych..

Viem, ze sa uz to o tom pisalo, ale aj to, ze nakoniec preslo do inej temy, takze sa pytam este raz..
1. prijate FA mam mam zapisovat ocislovane ako ich cisluje dodavatel, alebo podla seba vzostupne ? Pokial ano, mam to svoje cislo podla softu dopisat aj na PFA ?


Prijatú faktúru zapisuješ do záväzkov s tým , že uvedieš číslo faktúry , sumu - rozpis DPH , dátum prijatia , vystavenia , DPH, splatnosť . Okrem iného máš mať svoj číslený rad napr. DF 001,002003 atď . Ja zvyčajne na všetky došlé fa píšem rukou DF .


2. co s klientom, ktory si cisluje faktury ako sa mu zachce a k tomu tak isto pokladnicne doklady ? napr. PFA ma cislo 02/2005 a tak aj pokladnicny ma take cislo a od ineho klienta zase PFA ma cislo 020003 a aj pokl.doklad ma take cislo..ja by som ich najradsej roztrhala v zuboch..mam ich precislovat podla softu vzostupne a nove cisla pripisat na doklady ?

Ak čísluje fa ako sa mu zachce, budí dojem , že nepriznáva všetky príjmy . Najháklivejší problém . Treba to dať do súladu , pretože faktúry musia byť pekne číslované za sebou napr. 2006001.2006002 a podobne .
Tak isto musí sedieť číslovanie PPD,VPD a pod.

3. manzel je podnikatel a manzelka pobera matersku. Ma manzel znizit odpocitatelnu polozku na manzelku o vysku prijatej materskej, ked socialne davky by sa tam nemali pocitat ?

Môže .

Dakujem

Pekny den

Petra


.................Odpoveď zvýraznená ;) Nezabudni , že ak sa rozhodneš pre prečíslovanie , tak musíš dať oznam ak dodávateľovi , že faktúru č. ....... nahrádzaš číslom ........ .
Fair Jobs
27.02.06,12:01
Este dotaz..to precislovanie vydanych faktur ma vyzerat ako presne..? staci napisat na papier, kde je FA nalepena,alebo nad samotne cislo FA text typu...precislovanie FA na .... s datumom a podpisom ?
Zita5
27.02.06,12:17
Este dotaz..to precislovanie vydanych faktur ma vyzerat ako presne..? staci napisat na papier, kde je FA nalepena,alebo nad samotne cislo FA text typu...precislovanie FA na .... s datumom a podpisom ?

Ja by som radšej vystavila - prepísla nové fa so správnym číslom . Tieto ktoré Ti on odovzdal si založ , ako doklad o tom , prečo si prečíslovala OF . To je len pre Teba .

No neviem , alebo mu to nechaj už tak a sprav zápis o tom , že boli vynechané čísla faktúr a daj to podpísať daňovníkovi .
Takto som aj ja postupovala v prípade vynechania čísla PPD , bolo mi poradené tu na PORADE a daniari to rešpektovali . No ...,ale je diskutabilné v prípade OF .
Fair Jobs
27.02.06,12:24
Hm, no tak mne sa na danove teda nechce ist a klient sa na to vykasle.. tak teda, ked vystavim nové so spravnymi cislami a 2x aj pre odberatela, malo by to stacit ? A este by som k tomu prilozila aj stare s vysvetlenim, ze klient pri vystavovani si nepamatal cisla predoslej...bla bla bla
Fair Jobs
27.02.06,12:27
no tak to by naskor islo pri tom, co ma skoro kazdu FA ocislovanu inak, druhemu chybaju prve tri, tak to radsej vyuzit ten druhy postup - ako mam potom postupovat, ked si to vyzaduje potvrdenie danoveho ? staci ist s VFA na danove ?
Zita5
27.02.06,12:28
Hm, no tak mne sa na danove teda nechce ist a klient sa na to vykasle.. tak teda, ked vystavim nové so spravnymi cislami a 2x aj pre odberatela, malo by to stacit ? A este by som k tomu prilozila aj stare s vysvetlenim, ze klient pri vystavovani si nepamatal cisla predoslej...bla bla bla


Ja som sa nezmieňovala o tom , že musíš ísť na daňové .... tak to môžeš spraviť s odôvodnením a zaslaním oznamu ,ako som už v predchádzajúcom príspevku spomínala . Do sprievodného listu uvedieš , že zaslaná faktúra číslo .............. zo dňa ........ na sumu ........... nahrádza faktúru číslo ........ zo dňa ........ . Uveď dôvod prečo a bude pokoj .Klienta už upozorni na to , aby Ti nevytváral kopec zbytočnej práce .;)
Zita5
27.02.06,12:32
Ešte poznamenám , keď máš štastie na klientov , že skôr než tento postup zaujmeš , aby si mala 100% overené to , že nevybrali chýbajúce čísla faktúr z dôvodu , že to nechcú dávať do príjmu ! Aby si si neskomplikovala život . O tom , že je to skutočne len nevedomosť SZČO , musíš byť na 100% presvedčená .
Fair Jobs
27.02.06,12:48
Ako v podstate su to len priatelia, ktorym robim sluzbu..cize aj z tohoto pohladu kludne mozem nechat vysvetlovanie, alebo zasielanie oznamu o precislovaniu danovemu na nich ? Keby to boli zmluvny klienti, urcite s nimi narobim ine poriadky a taktiez si ich dopredu overim.
Zita5
27.02.06,12:53
Ako v podstate su to len priatelia, ktorym robim sluzbu..cize aj z tohoto pohladu kludne mozem nechat vysvetlovanie, alebo zasielanie oznamu o precislovaniu danovemu na nich ? Keby to boli zmluvny klienti, urcite s nimi narobim ine poriadky a taktiez si ich dopredu overim.

Daňovému úradu nič neposielaš , o tom nebola zmienka , ja som písala , že oznam máš zaslať odberateľom , predsa sa jednalo o odoslané faktúry odberateľské .:) ;)