danasv
12.12.12,07:53
Potrebovala by som poradiť ohladom §142 ods.4 ZP-prekážky na strane zamestnavatela. Zamestnavatel má dlhodobejsie v dosledku poklesu objednavok existenčné problémy a nie je dalej schopný poskytovat zamestnancom pracu v rovnakom rozsahu ako doteraz a preto rozmýsla o tejto moznosti.
Nemam vsak absolutne ziadne skusenosti v tejto oblasti.
V prvom rade nemame vo firme (8 zamestnancov) urcených zástupcov zamestnancov- je potrebne aj pre tieto ucely takúto radu vytvorit?

Na ako dlho je možné určit dobu pocas ktorej zamestnavatel nemože zamesntancovi pridelovat pracu v rovnakom rozsahu ako doteraz? Je to zakonom obmedzene? alebo sa vsetko urci v podpisanej dohode?
Ake povinosti vyplývaju z tejto dohody zamestnavatelovi voci uradom(socialna poistovna, zdravotna poistovna, danový urad) su potrebne nejake oznamenia?
Je este nieco na co by mal zamestnavatel mysliet? resp. ake povinnosti pre neho z tejto situacie vyplývaju?
Je možne nejako inak riešit takúto situaciu? aby nemuselo dojst k prepustaniu?
Dakujem za každu radu.
Indeed
12.12.12,07:20
Ak ma zamestnavateľ vo firme len zamestnancov, tak v pripade nedostatku práce bude ich musieť

poslať domov a platiť im 60% priemernej mzdy

čo asi zamestnavateľ nebude ochotný
danasv
12.12.12,08:50
Ak ma zamestnavateľ vo firme len zamestnancov, tak v pripade nedostatku práce bude ich musieť

poslať domov a platiť im 60% priemernej mzdy

čo asi zamestnavateľ nebude ochotný
60% mzdy to mi je jasne...ale musi ich poslat domov? nemoze im dat 60% prace--resp. menej ako doteraz? ci tu sa už nebavime o prekazke v praci?
veronikasad
12.12.12,08:54
60% mzdy to mi je jasne...ale musi ich poslat domov? nemoze im dat 60% prace--resp. menej ako doteraz? ci tu sa už nebavime o prekazke v praci?
máš na mysli skrátenie týždenného pracovného úväzku ?
danasv
12.12.12,11:05
máš na mysli skrátenie týždenného pracovného úväzku ? a teda lepsia moznost je kratit pracovný uvazok?