Barboretta
27.02.06,10:55
Dobrý deň,
prosím vás, chcela by som sa spýtať:
Chceli by sme si s kamaratom zacat podnikat, môže si on spraviť živnosť a môže ma zamestnávať? Alebo je potrebné aby sme mali obaja živnosť?
Môžte mi tiež poradiť, kde nájdem nejaké rady ako začat podnikať?

Ďakujem za každú odpoveď :)
alušik
27.02.06,09:56
Môžete to urobiť tak, že Ťa bude zamestnávať. Ale dalo by sa to urobiť aj tak, že by ste mali živnosť obaja a spolu by ste podnikali na základe zmluvy o združení. Záleží len na Vás, ktorú formu zvolíte.;)
Zita5
27.02.06,10:08
Dobrý deň,
prosím vás, chcela by som sa spýtať:
Chceli by sme si s kamaratom zacat podnikat, môže si on spraviť živnosť a môže ma zamestnávať? Alebo je potrebné aby sme mali obaja živnosť?
Môžte mi tiež poradiť, kde nájdem nejaké rady ako začat podnikať?

Ďakujem za každú odpoveď :)

Treba sa zamyslieť nad tým v prvom rade , či aj Ty chceš prispevať finančne na spoločné podnikanie , ak áno , tak potom zamestnávanie bokom a treba , aby ste mali obaja ŽL a podnikali na základe zmluvy o združení . Podľa dohody budete mať rovnaké príjmy a výdavky , spoločné záväzky a pohľadávky,spolupoddiel na majetku .... čiže nebudeš úkrátený /á.Je to čistá forma na udržanie si kamarátskych vzťahov , pokiaľ budete spolu vychádzať , ale aj iná forma , že zistíte vlastne , kto aký je .;)
Barboretta
27.02.06,10:25
Takže existuje aj taka forma, že že jeden z nás si spraví zivnost a zamestná toho druheho, pripadne este aj dvoch dalsich ludi?
STRELEC
27.02.06,10:46
Takže existuje aj taka forma, že že jeden z nás si spraví zivnost a zamestná toho druheho, pripadne este aj dvoch dalsich ludi?
Prax mi velí poradiť: ak to so spoločným podnikaním myslíte vážne, založte si rozhodne spoločný subjekt - právnickú osobu. Pre odskúšanie si spoločného podnikania je možno dobré a vhodné riešenie jeden podniká+druhý vystupuje ako zamestnanec alebo aj v podobe združenia FO, kedya sú obaja účastníci združenie (nie spoločníci! - je to len viac-menej voľný zväzok dvoch subjektov=živnostníkov). Združenie FO bolo pred rokmi hodne populárne ako forma spoločného podnikania. Najmä pre nízku administratívnu náročnosť pri vzniku a aj o poplatky lacnejšiu verziu. Táto forma sa prežila. Je potom neskôr, najmä keď pribudne majetok, obtiažne sa toho zbaviť. Rovnako pri "rozvode" účastníkov združenia býva často situácia neprehľadná.
Pozrel by som sa na diskusie na Porade ohľadom výhod a nevýhod združenia, jednotlivej FO a SRO. Právnická osoba je o niečo drahšia pri zakladaní, sú tu väčšie prevádzkové náklady pri vedení účta, ale ak by sa vyskytli pri iných formách podnikania problémy, ubezpečujem, že to môže byť o hodne drahšie! Pri SRO sú vzťahy oveľa prehľadnejšie, jednoduchšie, "vyčísliteľnejšie". Menej tu vzniká možnosť nedorozumení, či nejasností.
Aj voči odberateľom / dodávateľom je často PO vhodnejšia. Možno v neposlednej miere zaváži aj fakt, že riziko z podnikania sa nevnáša do rodín spoločníkov!