Richard
12.12.12,11:12
Videoškolenie k posledným zmenám v odvodoch a dani z príjmov bude poskytnuté predplatiteľom DRAKa k predplatnému na rok 2013 ako bonusový darček.

Podrobnosti o školení:
http://www.porada.sk/objednavka.php?do=viewitem&cartplogproductid=47


Podmienky: Každý predlatiteľ DRAKa ktorému ostáva do konca prístupu do Draka najmenej 1 mesiac (teda mu zasahuje do roku 2013) získa prístup k videoškoleniu.
Prístup k videoškoleniu bude aktívny počas celej doby prístupu do DRAKA (ak vám končí prístup v januári tak končí aj prístup k videoškoleniu).

Doplnené 17.12.2012: Videoškolenie je už k dispozícii v záložke "MojeVideoškolenia" www.porada.sk/mojevideoskolenia
TomosP
15.12.12,09:36
Týká se i mne bezplatný přístup k videoškolení Novinky v odvodoch a dani z prijmu schválené v 11/2012, pokud jsem DRAKA na rok 2013 zaplatil před 14ti dny?

TomosP.
Jozef Mihál
15.12.12,09:50
Ano
TomosP
15.12.12,10:26
Ano

Díky - jsem nedočkavý:-))
TomosP
15.12.12,12:11
Díky. Bylo by možno (alespoň do materiálu) doplnit i část týkající se náhrady příjmu při DPN, zvláště pak metodického postupu při výpočtu omezení max. DVZ, pokud RO je stanoveno v kalendářních dnech?
Jozef Mihál
15.12.12,12:24
Niekoľko dní vydržte prosím.
TomosP
17.12.12,06:30
Přesto mám ještě námět na upřesnění do školení - k části daně :

Zálohové danění 2013 :
"Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá nepresiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima vrátane a 25 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá presiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima."

Otázka :
Zaokrouhluje se na eurocenty dolů
- každá "část" zálohy na daň zvlášť (zvlášť část daněná 19% a zvlášť část daněná 25%)
- nebo až součet?

Předpokládám, že se zakrouhluje až součet.

Richard
17.12.12,10:19
Videoškolenie už nájdete dostupné vo svojej záložke "MojeVideoškolenia"

http://www.porada.sk/mojevideoskolenia
Ester plus
17.12.12,19:38
Ak má dohodár rozvrhnutú prácu v týždni na každý deň po 2 hod. a na niektorý deň pripane sviatok a nebude pracovať, tak ho máme odhlásiť na tento deň zo ZP?
Jozef Mihál
17.12.12,20:04
Nie
Ester plus
18.12.12,05:32
Ak má dohodár rozvrhnutú prácu v týždni na každý deň po 2 hod. a na niektorý deň pripane sviatok a nebude pracovať, tak ho máme odhlásiť na tento deň zo ZP?
Takže neodhlasujem ho v deň sviatku. Ale zaplatné dostane ako keby pracoval? To isté platí v prípade návštevy lekára?
calgary
18.12.12,14:56
Pekný dník, regujem na uvedené zo dňa 12.12.2012: Podmienky: Každý predlatiteľ DRAKa ktorému ostáva do konca prístupu do Draka najmenej 1 mesiac (teda mu zasahuje do roku 2013) získa prístup k videoškoleniu.
Moje predplatné končí 13.01.2013, zrealizovala som aj novú objednávku na r.2013 čakám však kým vo firme prebehne úhrada, predpokladám že sa tak stane až v prvý januárový týždeň... Prístup k videoškoleniu však nemám :( Viete mi poradiť?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
18.12.12,20:54
Takže neodhlasujem ho v deň sviatku. Ale zaplatné dostane ako keby pracoval? To isté platí v prípade návštevy lekára?
?? Dohodar nema narok na preplatenie sviatku. Ani navstevy lekara.

Dovolte mi poziadat Vas, aby ste otazky zadavali do prislusnej odbornej temy, dakujem.
calgary
20.12.12,11:21
Pekný dník, regujem na uvedené zo dňa 12.12.2012: Podmienky: Každý predlatiteľ DRAKa ktorému ostáva do konca prístupu do Draka najmenej 1 mesiac (teda mu zasahuje do roku 2013) získa prístup k videoškoleniu.
Moje predplatné končí 13.01.2013, zrealizovala som aj novú objednávku na r.2013 čakám však kým vo firme prebehne úhrada, predpokladám že sa tak stane až v prvý januárový týždeň... Prístup k videoškoleniu však nemám :( Viete mi poradiť?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Prosím, viete mi dať aspoň informáciu, či je problém v tom že predplatné netrvá do 31.01.2013? T.j. nemám nárok na tento bonus keď nám prístup platí do 13.01.2013? Sme Vašimi dlhoročnými predplatiteľmi, takže úhrada prebehne, no neviem ovplyvniť, že sa tak stane až v novom roku pred skončením platnosti predplatného. Veľmi by som ocenila, ak by som sa mohla samovzdelávať už cez sviatky :D
Verím, že si niekto nájde čas a odpovie.Ešte raz ďakujem.
Richard
21.12.12,12:29
Posielam Vám súkromnú správu.
mariapol
06.01.13,09:56
Přesto mám ještě námět na upřesnění do školení - k části daně :

Zálohové danění 2013 :
"Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá nepresiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima vrátane a 25 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá presiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima."

Otázka :
Zaokrouhluje se na eurocenty dolů
- každá "část" zálohy na daň zvlášť (zvlášť část daněná 19% a zvlášť část daněná 25%)
- nebo až součet?

Předpokládám, že se zakrouhluje až součet.



Dobrý deň, pripájam sa k otázke.
mariapol
06.01.13,10:07
V prípade že budem mať zamestnanca na pracovný pomer s mesačným príjmom 4000,- € v hrubom . Čo sa týka preddavku na daň z príjmov mu vypočítam daň 19% do 2866,81 € a nad ČZD 2866,81 € uplatním 25% daňové zaťaženie.
Zároveň tá istá osoba je u nás zamestnaná aj na DoPČ z ktorej jej plynie pravidelný mesačný príjem 1000,-€ / mes. Keďže z príjmu na prac.pomer už spadol do 25% daňového zaťaženia, mám zdaniť dohodu 25%?
jozefIK
07.01.13,09:14
Podľa mňa na účely dane a poistného na ZP sa sumy spočítajú a tak sa vypočíta daň a poistné na ZP, na SP sa každý pracovnoprávny vzťah posudzuje samostatne...
Jozef Mihál
07.01.13,09:25
Přesto mám ještě námět na upřesnění do školení - k části daně :

Zálohové danění 2013 :
"Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá nepresiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima vrátane a 25 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá presiahne 1/12 sumy 176,8-násobku platného životného minima."

Otázka :
Zaokrouhluje se na eurocenty dolů
- každá "část" zálohy na daň zvlášť (zvlášť část daněná 19% a zvlášť část daněná 25%)
- nebo až součet?

Předpokládám, že se zakrouhluje až součet.



Zaokrúhľuje sa až súčet - výsledný preddavok na daň.
Jozef Mihál
07.01.13,09:27
V prípade že budem mať zamestnanca na pracovný pomer s mesačným príjmom 4000,- € v hrubom . Čo sa týka preddavku na daň z príjmov mu vypočítam daň 19% do 2866,81 € a nad ČZD 2866,81 € uplatním 25% daňové zaťaženie.
Zároveň tá istá osoba je u nás zamestnaná aj na DoPČ z ktorej jej plynie pravidelný mesačný príjem 1000,-€ / mes. Keďže z príjmu na prac.pomer už spadol do 25% daňového zaťaženia, mám zdaniť dohodu 25%?

Presne ako píše jozefIK, na daňové účely sa všetky zdaniteľné príjmy zamestnanca spočítajú a posudzujú v súčte.
mariapol
07.01.13,16:03
Ďakujem veľmi pekne. Tu vyvstáva však ďaľšia otázka. Mám sčítať ČZD na RČ a potom súčet zaokrúhlovať? Alebo na PP vypočítať a zaokrúhliť daň v sadzbe 19 + 25%, a na DoPČ zaokrúhliť výslednú daň v sadzbe 25% osobitne?
Jozef Mihál
08.01.13,09:50
Spočítava sa všetok príjem zo všetkých vzťahov u toho istého zamestnávateľa, zaokrúhľuje sa výsledná daň.
rrrrr
04.05.13,16:31
Spočítava sa všetok príjem zo všetkých vzťahov u toho istého zamestnávateľa, zaokrúhľuje sa výsledná daň.

Dobry den, z coho vyplyva, ze sa zaokruhluje az vysledna dan? v zakone to tam nie je jasne uvedene a neviem ako dodavatela software presvedcit, lebo nam zaokruhluje oba vypocty. dakujem za pomoc
Jozef Mihál
05.05.13,19:07
V zákone o dani z príjmov sa v § 5 sa nerozlišuje, resp. nehovorí - či nerozdeľuje - príjem zo závislej činnosti zamestnanca, ktorý má s tým istým zamestnávateľom viac pracovnoprávnych či iných "závislých" vzťahov.

Jednoducho podľa § 5 sa posúdi všetok príjem zamestnanca u zamestnávateľa, považovaný za príjem zo závislej činnosti vždy spolu. Nezaujíma nás, aké právne vzťahy má zamestnanec u zamestnávateľa - zaujíma nás jeho (celkový) príjem zo závislej činnosti u zamestnávateľa.

Zamestnanec nie je definovaný - tak ako v "odvodových zákonoch" - na základe existencie pracovno-právneho či iného právneho vzťahu -

- ale zamestnanec (§ 5 ods. 2) je osoba, ktorá má príjmy podľa § 5 odseku 1 bez ohľadu na ich právny dôvod, bez ohľadu na to či sú to pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia.

Uvedená vyplýva z § 5 ods. 1, 2 atď. zákona o dani z príjmov.
rrrrr
06.05.13,05:22
Tie prijmy chapem, ale myslela som zaokruhlovanie 19% a 25%, ze sa nezaokruhluju medzivypocty. paragraf 47. pri vypocte 2% je to pekne uvedene v tomto paragrafe. ale pri vypocte preddavkov to nie je jednoznacne a neviem coho sa chytit. dakujem
rrrrr
06.05.13,06:04
predpokladam, ze sa mozno naviazat na to, ze preddavok je len jeden na dany mesiac, preto sa ma zaokruhlovat az vysledny
Jozef Mihál
06.05.13,07:10
Aj tak sa to dá povedať.