wikus2006
12.12.12,12:28
Dobrý deň, chcela by som od Vás nejaký názor alebo poradu. Ide o toto: Firma, ktorá vyrába výrobky mala prenajaté nebytové priestory, kde tieto výrobky vyrábali. Konkrétne to boli stroje na rezanie, balička atď. Prevádzku chceli presťahovať pretože náklady na nájomnom boli neúmerne vysoké a aj po niekoľkých dohodách im stále zvyšovali nájom. Pripravovali prevádzku v inom okrese. Prenajímateľ bol oboznámený s tým, že v mesiaci november dajú výpoveď nájmu. On s tým súhlasil. Nakoľko sťahovali tú prevádzku. Objednali si prepravcu a chceli ísť pre stroje koncom októbra. Na to prenajímateľ zavolal nejakých ozbrojených chlapov, ktorý tam stáli a zamkli hlavnú bránu, aby nevedeli vyjsť. V tejto predošlej prevádzke boli vymenené všetky zámky a stroje si nevedeli zobrať vlastne ani žiadne veci z tade. Tak konateľ zavolal políciu. Potom sa prenajímateľ začal správať ináč. Policajti tam absolutne nič neriešili. A poprosili konateľa, že ak chce niečo nech ide spísať zápisnicu na príslušný PZ. Tak išiel a podal trestné stíhanie za obmedzovanie slobody. Teraz nedávno prišlo vyjadrenie, že tam ich prenajímateľ nijak neohrozoval, že s tým PZ nemajú nič spoločné. Doteraz tie stroje nemá, čo mu vyrába stratu. Nevie čo má robiť, keďže policajti sú zaujatý a advokáta má PN. :( Prosím poraďte alebo aspoň vyjadrite svoj názor. Ďakujem
JankaO
12.12.12,11:49
V každom prípade sa treba pozrieť do zmluvy o nájme a z nej vychádzať. Ako boli dohodnuté podmienky nájmu? Je nájomca v omeškaní s platbami nájomného? Ak áno, aké sú dohodnuté sankcie v takomto prípade? Je tam zádržné právo? Skončila nájomná zmluva pre neplatenie nájmu? Boli porušené nejaké iné dohodnuté podmienky zmluvy a aké sú z nich vyplývajúce sankcie? Je podaná výpoveď z nájmu? Možno žiadnu radu netreba, treba si len dobre prečítať zmluvu. Paušálne sa radiť nedá.
wikus2006
12.12.12,12:05
Áno je podaná výpoveď a takisto sú zaplatené všetky nájmy.
wikus2006
12.12.12,12:06
aha, akurát vyfakturoval prenajímateľ "škody" a tie nie sú zaplatené tie tam ale boli aj pred tým než tam mali prevádzku.
JankaO
12.12.12,12:08
Čiže žiadne zmluvné podmienky porušené neboli? Ak je podaná výpoveď z nájmu, kedy končí nájom?
wikus2006
12.12.12,12:13
Dohoda bola s okamžitou platnosťou, čiže od 01.11 nemajú spolu nič spoločné okrem tej vyfakturovanej kvázy škody a tých zadržiavaných vecí. Podľa mňa by im mohol vyfakturovať ušlý zisk, alebo to až potom ako mu vráti veci?

Jáj ešte jedna vec. Policajti uviedli v zápisnici, že nikto nevie, či boli tí chlapi ozbrojení, že mali iba púzdra a pomáhali prenajímateľovi opravovať kamery. :) Popritom to videli aj tí od prepravcu, že boli ozbrojení.
JankaO
12.12.12,12:14
aha, akurát vyfakturoval prenajímateľ "škody" a tie nie sú zaplatené tie tam ale boli aj pred tým než tam mali prevádzku.
Má prenajímateľ dôkaz pre jeho tvrdenie, že škodu ste spôsobili Vy? Ohradili ste sa voči fa za škody?
wikus2006
12.12.12,12:21
On to vie veľmi dobre, ALE bohužiaľ on spraví všetko preto, aby to bolo na nás. A nechápem ani to prečo si polícia nežiadala kamerový záznam, kde by bolo vidno, že tí chlapi boli ozbrojení. Späť k téme. Ohradili slovne písomne nie. Strašne by potreboval tie stroje. (konateľ-môj druh) :( ale čo s tým teraz? Vyrovnať tú vyčíslenú škodu? Ale prečo ak sme to nespôsobili my? Je to dosť nehorázna suma tiež. :(
JankaO
12.12.12,12:25
Ak teda nájom skončil 31.10.2012 a Vy ste neporušili žiadne zmluvné podmienky prenajímateľ nemal právo v čase, keď ešte trvala nájomná zmluva (október) obmedziť Vám vstup do nehnuteľnosti a takisto nemal právo zadržať Vám majetok. Treba písomne do vlastných rúk namietať fa za škody čo do obsahu, tak aj výšky škody. Takisto pre začiatok mu poslať mimosúdnu dohodu o vydanie neoprávnene zadržovaných vecí. Ak neuspejete, podať žalobu na súd na vydanie vecí, náhradu škody a ušlý zisk. Treba ale vyčísliť a odôvodniť sumu.
wikus2006
12.12.12,12:31
Suma by bola fakt odôvodnená lebo objednávok je neúrekom. Ďakujem za rady. Je inak dobrý nápad mimosúdnu dohodu a potom sa uvidí. Dúfam, že už nič iné nevymyslí. Aj keď s takým zlým človekom sa už nechcem v živote stretnúť. Asi nevie z kade má ťahať peniaze... už mi to tak pripadá
taiko
12.12.12,12:50
A nedala by sa pozadovana suma vyplatit, vziat stroje, rozbehnut vyrobu a nasledne spustit tie sudne veci a vsetky peniaze vymoct naspat? Ak je totiz skoda, ktora zvnika nevyrabanim, x-nasobne vacsia ako suma za "fiktivne" skody, tak by som predovsetkym chcel zacat vyrabat a potom sa sudit.
Este by mozno pomohlo ist o jednu instanciu vyssie na policii a dat presetrit, ci policia postupovala v sulade so zakonom.
JankaO
12.12.12,12:53
A nedala by sa pozadovana suma vyplatit, vziat stroje, rozbehnut vyroby a nasledne spustit, tie sudne veci a vcsetky peniaze vymoct naspat? Ak je totiz skoda, ktora zvnika nevyrabanim, x nasobne vacsia ako suma za "fiktivne" skody, tak by som predovsetkym chcel zacat vyrabat a potom sa sudit.
Problém je ale v tom, že ak zaplatia fa za škody, túto sumu už späť nedostanú.
taiko
12.12.12,13:09
Problém je ale v tom, že ak zaplatia fa za škody, túto sumu už späť nedostanú.
Mozno nie, ale ak kvoli tejto sume mozu prist o ovela viac tym ze nevyrabaju, tak by som to riskol. Ved ak je ta suma neopravnena, tym ze ju zaplatia sa z nej nestane suma opravnena, a mozu sa o nu dalej sudit, ci?
wikus2006
12.12.12,13:18
Určite všetko stojí za uváženie. Ak by Vás ešte niečo napadlo tak mi prosím píšte. Veľmi mi tým pomôžete. Musím teraz odísť, ale zajtra si prečítam všetko a odpoviem. Aj zatiaľ ďakujem.
wikus2006
12.12.12,13:19
Inak v tejto dobe si myslím, že je dosť veľa 1943 e zaplatiť za nič.
JankaO
12.12.12,13:25
Mozno nie, ale ak kvoli tejto sume mozu prist o ovela viac tym ze nevyrabaju, tak by som to riskol. Ved ak je ta suma neopravnena, tym ze ju zaplatia sa z nej nestane suma opravnena, a mozu sa o nu dalej sudit, ci?
Ak fa zaplatia (aj čiatočne), potvrdia jej oprávnenosť a uznajú fa čo do výšky aj obsahu za svoj záväzok.
wikus2006
13.12.12,07:53
Presne ak zaplatíme fa tým iba potvrdíme jej oprávnenosť.:confused:
taiko
13.12.12,08:11
Presne ak zaplatíme fa tým iba potvrdíme jej oprávnenosť.:confused:
Nuz potom ako som povedal, treba zvazit, kolko vas stoji jeden den vypadku a porovnat to s dlznou sumou. Lebo podla mna sa spor o zaplatenie/nezaplatenie dlznej sumy moze tahat tyzdne a mesiace a sud o pripadne nahradenie usleho zisku este dlhsie