baninka
27.02.06,11:02
ahojte,
mam znova nejasnost:
zena ktorej skoncila materska (a ja ako zamestnavatel som ju odhlasila zo SP) nastupuje na rodicovsku dovolenku.
Poziada zamestnavatela o "Platenie rodicovskeho prispevku" (neviem ako sa to presne vola). Zamestnavatel jej bude vyplacat mesacne ten prispevok? Musi ju aj prihlasit do SP alebo ZP a upovedomit urady ze je na rodicovskej dovolenke?
Kde najdem aktualne vysky rodicovskeho prispevku?

Dakujem vam vopred za rady.
Chobot
27.02.06,10:17
ahojte,
mam znova nejasnost:
zena ktorej skoncila materska (a ja ako zamestnavatel som ju odhlasila zo SP) nastupuje na rodicovsku dovolenku.
Poziada zamestnavatela o "Platenie rodicovskeho prispevku" (neviem ako sa to presne vola). Zamestnavatel jej bude vyplacat mesacne ten prispevok? Musi ju aj prihlasit do SP alebo ZP a upovedomit urady ze je na rodicovskej dovolenke?
Kde najdem aktualne vysky rodicovskeho prispevku?

Dakujem vam vopred za rady.

Rodičovský príspevok je štátna dávka, vypláca sa v súlade so zákonom 280/2002. Žiadosť o rodičovský príspevok sa podáva na úrade práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html), sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska a samotný príspevok sa vypláca bezhotovostne na účet príjemcu.

Podľa mojich informácií je jeho súčasná výška 4230,- SK.

Podľa § 231 bod d) zák. 461/2003 o soc. poistení je zamestnávateľ povinný
"d) oznámiť pobočke začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, ".
Tweety
27.02.06,10:30
ahojte,
mam znova nejasnost:
zena ktorej skoncila materska (a ja ako zamestnavatel som ju odhlasila zo SP) nastupuje na rodicovsku dovolenku.
Poziada zamestnavatela o "Platenie rodicovskeho prispevku" (neviem ako sa to presne vola). Zamestnavatel jej bude vyplacat mesacne ten prispevok? Musi ju aj prihlasit do SP alebo ZP a upovedomit urady ze je na rodicovskej dovolenke?
Kde najdem aktualne vysky rodicovskeho prispevku?

Dakujem vam vopred za rady. 1. Nástup na RD nie je dôvod na odhlásenie zo SP. Na RLFO je to prerušenie.Odhlásiš ju z MD a nahlásiš prerušenie-RP.
2. RP neplatí zamestnávateľ ale OU.
3. Do ZP sa zamestnankyňi na HO zamestanávateľa nahlási nástup na RP.:eek::cool:
baninka
27.02.06,12:09
pre Maju M.
dakujemza radu ale taky zaciatocnik ako ja velmi nerozumie skratkam ako ZP to moze sice byt zdrav.poistovna, a tiez HO...to co je?
RP - rodicovsky prispevok?
mrzi ma ze som "talian" ale aj taki musia byt....
Tweety
27.02.06,12:11
pre Maju M.
dakujemza radu ale taky zaciatocnik ako ja velmi nerozumie skratkam ako ZP to moze sice byt zdrav.poistovna, a tiez HO...to co je?
RP - rodicovsky prispevok?
mrzi ma ze som "talian" ale aj taki musia byt....
ZP-zdravotná, HO-hromadné oznámenie o poistencoch, RP-rodičovský príspevok. Uhádla si tak na 75%.:cool: