OCHJOJ
13.12.12,09:54
Ahojte poradaci.
Ocitla som sa vo velmi zlej situacii na pracovisku. Po nastupe do zamestnania po ukonceni RD sa ma zamestnavatel snazi terorizovat a psychicky deptat. Pred nastupom do zamestnania som sa u neho bola informovat a bolo mi oznamene ze mam si hladat inu pracu ze pre mna nic nema a mam si zistit moznosti ktore mi budu najviac vyhovovat. Ked som mu dala navrh ze si nebudem narokovat odstupne ak mi na 2-3 dni zvysi mzdu aby mi vyratali slusnejsiu podporu. Ale on to cele otocil proti mne a oznacuje ma za danovu podvodnicku a vraj poda na mna trestne oznamenie. Vraj nastupim do prace a dostanem vypoved s 2-mes. výpovednou lehotou.
Ked som nastupila ziadnu vypoved mi nedal a zacal ma psychicky vydierat a sikanovat. Zavrel ma do miestnosti kde sa nekurilo, vzal stolicku a odmietol mi poskytnut aj pitnu vodu. Vraj si mam nosit
z domu. Ziadnu nahradnu pracu mi nedal povedal ze takto budem az do vypovede. :confused:
Po dvoch dnoch som to psychicky nezvladla a isla som na PN. Ale teraz ma doktorka vypisala do prace a ja tam uz nechcem ist. Volala som mu ze chcem skoncxit PP dohodou k 31.12.2012 ale on nesuhlasil ze ked tak tak skoncim okamzite, Zadrzal mi vyplatu a nedal vyplatnu pasku. Nato som mu v ten den poslala (predvcerom ) dohodu o skonceni PP mailom ci s tym suhlasi k vcerajsiemu dnu. Vcera som mu volala ako sa rozhodol a on ze sa poradi s pravnikom. No do dnesneho dna mi nedal vediet.

Preto uvazujem ze dam okamzitu vypoved zo strany zamestnanca. Viem ze mi ju nemusi odsuhlasit.

Preto mi prosdim poradte ako to mam urobit. AK to neodsuhlasi a ja aj napreik tomu nenastupim ako mi moze uskodit? A kolko dni absencie staci aby ma vyhodil on? Uz som zufala. Ovplyvni absencia posudenie UP co sa tyka podpory? Alebo moze odo mna pozaqdovat nejaku fin. nahradu?
Dakujem.
veronikasad
13.12.12,08:58
Oznámila si písomne zamestnávatelovi (mesiac vopred), že končíš rodičovskú dovolenku a nastupuješ do práce ? Dieťa už má 3 roky ?
OCHJOJ
13.12.12,09:24
ano . Samozrejme. Mimochodom pred dvomi tyzdnami kolegyna ktora robila na mojom mieste dala okamzitu vypoved lebo nezvladla psychoteror so zamestnavatelovej strany a okrem toho je prisla do rany nova praca. Takze moje miesto je zasa volne ale uz tam nechcem ani len vkrocit. Nestoji mi to za tie nervy. On mi proste teraqz robi vsetko napriek. Vyziva sa v tom ze sa nevieme dohodsnut. Chcem na neho poslat aj inspektorat prace. Ja uz fakt neviem ako sa z toho dostat a cim skor to ukoncit. 2- mesacna vypovedna lehota neprichadza do uvahy. Nemozem tam uz ist. A PN-ku na tak dlho nedostanem nikde. Teraz som isla na ocr aspon. Ale to nie je riesenie.
OCHJOJ
13.12.12,09:24
a dieta malo uz 3 roky.
veronikasad
13.12.12,09:30
Teror na pracovisku sa veľmi ťažkou preukazuje. Zatial nemáš dôvod na okamžité skončenie prac.pomeru zo strany zamestnanca(nenapísala si, za ktorý mesiac ti zamestnávatel nevyplatil mzdu a kedy máte výplatný termín). Pošli zamestnávatelovi žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou ku konkrétnemu dátumu. Dôvod nemusíš uvádzať.
Darina1234
13.12.12,09:34
inspekoratu prace sa kazdy zamestnavatel boji, vzdy niečo najdu
OCHJOJ
13.12.12,09:35
Veronika ved to som urobila a on mi neodpoveda. Vyplatny termin je 10. dna v mesiaci su to sice len 3 dni lebo ostatni dostali ale on mi vyslovene povedal ze vyplatu mi bude posielat ciastkovo lebo vraj nema. a to mi tam vychadza len nejakych smiesnych 100 eur. O to nejde. Ale zda sa mi ze mozem dat vypoved pokial mi tu vyplatu nepoukaze na ucet do nejakej doby .Len neviem ako to presne je. Najradsej by som to chcela mat uz za sebou.
Ako pisem tu uz ide len o to ako ma natahovat lebo ho to bavi. A viem ze sa to neda dobre preukazat zato to chcem ukoncit a uz mi zacina byt jedno ako. Ja nechapem ze sa tak moze niekto chovat k zene ktora nastupi po RD a nic mu nespravila.
OCHJOJ
13.12.12,09:36
Darinka a ten podnet treba dat pisomne alebo len zavolat nech ho idu skontrolovat? Da sa to aj anonymne?
veronikasad
13.12.12,09:40
Veronika ved to som urobila a on mi neodpoveda. Vyplatny termin je 10. dna v mesiaci su to sice len 3 dni lebo ostatni dostali ale on mi vyslovene povedal ze vyplatu mi bude posielat ciastkovo lebo vraj nema. a to mi tam vychadza len nejakych smiesnych 100 eur. O to nejde. Ale zda sa mi ze mozem dat vypoved pokial mi tu vyplatu nepoukaze na ucet do nejakej doby .Len neviem ako to presne je. Najradsej by som to chcela mat uz za sebou.
Ako pisem tu uz ide len o to ako ma natahovat lebo ho to bavi. A viem ze sa to neda dobre preukazat zato to chcem ukoncit a uz mi zacina byt jedno ako. Ja nechapem ze sa tak moze niekto chovat k zene ktora nastupi po RD a nic mu nespravila.
Ak zamestnávatel na tvoju žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou nereagoval, t.zn. že s ňou nesúhlasí. Dohoda je platná len po podpise obidvomi stranami.

Čo sa týka nevyplatenej mzdy

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Podnetom na IP síce narobíš problémy zamestnávateľovi, ale ukončenia prac.pomeru nijako neurýchliš.
Darina1234
13.12.12,09:45
Darinka a ten podnet treba dat pisomne alebo len zavolat nech ho idu skontrolovat? Da sa to aj anonymne?

podnet na ispekorat moze byt aj anonymny, pisomne alebo telefonicky, ale preco sa obavaš, kludne daj svoje meno pod podnet, neuvedu ho pri kontrole a daju ti odpoved.
OCHJOJ
13.12.12,09:46
Cize z tohoto mi vyplyva ze najidelanejsie by bolo keby mi este zadrzal peniaze a nato by som mu dala vypoved. Tym padom by ju musel akceptovat?
OCHJOJ
13.12.12,09:47
S podpisanim sa pod staznost problem nemam len som nevedela ako to funguje lebo na stranke ip nie su ziadne informacie o tom. Len t.c..
veronikasad
13.12.12,09:54
Cize z tohoto mi vyplyva ze najidelanejsie by bolo keby mi este zadrzal peniaze a nato by som mu dala vypoved. Tym padom by ju musel akceptovat?
V tom prípade nedávaš výpoveď, ale oznamuješ okamžité skončenie prac.pomeru v zmysle §, ktorý som ti priložila.
OCHJOJ
14.12.12,13:02
veronika prosim ta o info.
Podarilo sa mi so sefom konecne dohodnut a dnes mi konci PP dohodou paragraf 60. Samozrejme ze si upravil tuto dohodu podla svojho a je tam uvedene ze je to na moju ziadost a vyskrtol vetu co som tam dala ze "zamestnavatel je povinny zamestnancovi preplatit alebo nechat vycerpat dovolenku". Tym padom zrejme mi to nevyplati, vsak? Alebo mu to vyplyva podla nejakeho zakona ze proste musi? Vychadzali mi tam nejake 4-5 dni.
Tweety
14.12.12,13:04
veronika prosim ta o info.
Podarilo sa mi so sefom konecne dohodnut a dnes mi konci PP dohodou paragraf 60. Samozrejme ze si upravil tuto dohodu podla svojho a je tam uvedene ze je to na moju ziadost a vyskrtol vetu co som tam dala ze "zamestnavatel je povinny zamestnancovi preplatit alebo nechat vycerpat dovolenku". Tym padom zrejme mi to nevyplati, vsak? Alebo mu to vyplyva podla nejakeho zakona ze proste musi? Vychadzali mi tam nejake 4-5 dni.
Do dohody sa to preplatenie nemusí uvádzať. Zamestnáv. preplatiť nevyčerpanú dovolenku ukladá ZP.
OCHJOJ
14.12.12,13:09
Dakujem Tweety. Potesila si ma. Kazde euro je dobre. :)
OCHJOJ
16.12.12,12:17
Veronika alebo Tweety,
neviete komu mam odovzdat ukoncenie OCR ak mi skonci zajtrajsim dnom a PP mi skoncil 14.12.? Mam to dat zamestnavatelovi kedze zaciatok ocr ma on alebo to mam uz odovzdat na SP priamo a zamestnavatela uz nemusim informovat?
Dakujem
veronikasad
16.12.12,12:26
Veronika alebo Tweety,
neviete komu mam odovzdat ukoncenie OCR ak mi skonci zajtrajsim dnom a PP mi skoncil 14.12.? Mam to dat zamestnavatelovi kedze zaciatok ocr ma on alebo to mam uz odovzdat na SP priamo a zamestnavatela uz nemusim informovat?
Dakujem
Začiatok OČR-ky si odovzdala zamestnávateľovi ? Ak ano, zisti si či ho poslal do SP. Ak ho poslal, môžeš koniec odovzdať priamo do SP. Kopiu daj zamestnávateľovi.
Tweety
16.12.12,13:28
Veronika alebo Tweety,
neviete komu mam odovzdat ukoncenie OCR ak mi skonci zajtrajsim dnom a PP mi skoncil 14.12.? Mam to dat zamestnavatelovi kedze zaciatok ocr ma on alebo to mam uz odovzdat na SP priamo a zamestnavatela uz nemusim informovat?
Dakujem
OČR od prvého dňa prepláca SP nie zamestnávateľ, tlačivo bolo potrebné odovzdať priamo im alebo zamestnáv., aby ho vzápätí postúpil SP, zamestnáv. stačí kópia, na ospravedlnenie v práci.
jholubok
12.02.13,14:46
Zamestnanec hrubo porušil pracovnú disciplínu a zároveň aj pravidlá BOZP, zaslala som mu okamžité skončenie PP poštou, nakoľko sa už na pracovisku nezdržiava a ani nemôže. Čo mu mám vykázať za obdobie doručovania okamžitého skončenia pracovného pomeru. Ďakujem