HUPKA64
27.02.06,11:09
Mala by som takú otázku.
Starobný dôchodca je včelár. Príležitostne ho predáva. Nie je podnikateľ.
Chce si podať daňové priznanie. Príjmy má približne 45000,- Sk §8, odst.1,a/.
Môže si uplatniť 25% výdavky?.
Chce uviesť plnú výšku príjmov, pretože chce dostať dotáciu na rozvoj včelárov od štátu. Podmienkou na dotáciu je príjeM za predaj medu viac ako 40000,- Sk. Keďže jeho starobný dôchodok je vyšší ako 87936,- Sk tak bude daň pri nemožnosti uplatnenia výdavkov 25% dosť vysoká, t.j. 8550,- Sk.
Ak by priznal rozdiel 45000 - 22900= 22100,- Sk tak by dotáciu nedostal.
Poraďte. Vopred veľmi pekne ďakujem.
evina
27.02.06,10:32
Mala by som takú otázku.
Starobný dôchodca je včelár. Príležitostne ho predáva. Nie je podnikateľ.
Chce si podať daňové priznanie. Príjmy má približne 45000,- Sk §8, odst.1,a/.
Môže si uplatniť 25% výdavky?.
Chce uviesť plnú výšku príjmov, pretože chce dostať dotáciu na rozvoj včelárov od štátu. Podmienkou na dotáciu je príjeM za predaj medu viac ako 40000,- Sk. Keďže jeho starobný dôchodok je vyšší ako 87936,- Sk tak bude daň pri nemožnosti uplatnenia výdavkov 25% dosť vysoká, t.j. 8550,- Sk.
Ak by priznal rozdiel 45000 - 22900= 22100,- Sk tak by dotáciu nedostal.
Poraďte. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Paragraf 8 ods.
9/ Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
ecuch
27.02.06,10:52
Píšete, že ide o dotáciu na príjem, nie na základ dane, má s tým teda niečo spoločné odpočet paušálnych výdavkov? (Paušálny odpočet mi vychádza na 11 250 Sk, tých vami uvádzaných 22 900 je aká čiastka? )
evina
27.02.06,13:14
Píšete, že ide o dotáciu na príjem, nie na základ dane, má s tým teda niečo spoločné odpočet paušálnych výdavkov? (Paušálny odpočet mi vychádza na 11 250 Sk, tých vami uvádzaných 22 900 je aká čiastka? )

Suma 22 900 je suma oslobodená od dane z príjmu u príležitostných príjmov podľa § 9 ods.1 písm h zákona o DzP, teda do základu dane by mu vchádzal príjem znížený o túto sumu mínus paušálne výdavky. Príjem nemá záujem krátiť o túto čiastku z dôvodu podmienok pre priznanie dotácie:

h) podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
HUPKA64
27.02.06,17:31
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď