kitti
27.02.06,12:10
Pekný deň všetkým,

mám jeden problém. Som študentka denného štúdia VŚ, pričom brigádujem v jednej firme od 1. júla 2003. Oficiálne mám doma Dohodu o brigádn. práci študenta, ale v roku 2003 a 2004 za mňa platila firma normálne odvody do ZP. Toto poistné mi potom znížilo i základ dane v daňovom priznaní. Asi ma brali ako "normálneho zamestnanca", nie na dohodu, aj vo výplatnej páske som mala stále udané, že základná mzda= xy Sk.V roku 2005 za ňa prestali platiť poistné, aj ma na to upozornila účtovníčka, že si to mám sledovať. Vo výplatných páskach som mala za 1-5/ 2005 tiež udané základná mzda, a od 6-12/ 2005 už dohoda o brig. práci študenta= xy Sk. Tak to je udané aj v Mzdovom liste, ktorý som si vyžiadala kvôli posledným štyrom mesiacom roka 2005. Sledovala som zákony, aj Vaše stránky, a tak som dospela k tomu, že ako študent na dohodu platím do ZP za mesiace 9-12/2005 14%z príjmu, lebo mám viac ako 13 0000 Sk. Lenže zo ZP mi dnes prišiel list, že od 1. 7. 2003 som ako poistenec evidovaná v kategórii "40" poistenec, za ktorého je platiteľom poistného zamestnávateľ.

1) Mám teraz problém? ja neviem, mala som ísť niečo nahlásiť do ZP. Podľa tohto nie som zamestnaná na dohodu.
2) Mám zaplatiť 14%, napriek tomu, že nie som evidovaná ako poistenec, za ktorého platí štát- študent?
3) Ak študent zarába na dohodu z viacerých oblastí, zrátavajú sa všetky príjmy z dohôd, za predpokladu, že nie som v TPP.

Je to trocha dlhé, ale prosím Vás o radu, v ZP nikto nič nevie, alebo každý má inú teóriu. Ďakujem.
Jana Motyčková
27.02.06,12:25
Po správnosti si mala platiť do konca roka 2004 poistné na ZP sama. Ak platil zamestnávateľ a zamestnávateľ Ťa prihlásil na ZP ako zamestnanca, mal by Ťa ísť odhlásiť, resp. zrušiť prihlášku. Treba to asi osobne vyriešiť so ZP - zamestnávateľ má preplatok, ty máš nedoplatok, ale boli výklady niektorých poisťovní, že toto poistné môže platiť aj zamestnávateľ. Takže ja by som povedala, že treba požiadať ZP o stanovisko (písomne) ako postupovať. Problém s prihlásením a odhlásením je u zamestnávateľa.
Ako študentka - ak máš príjmy nad 13000 za 9-12/2005, urobíš si ročné zúčtovanie poistného, kde uvedieš príjem zo všetkých dohôd za 9-12/2005 (ak nie si v PP) a odvedieš 14% - tým aj "oznámiš", že si samoplatiteľom v tomto období.
kitti
27.02.06,12:42
Ale za rok 2004 som normálne mala strhávané z výplaty zdravotné poistenie, napríklad hrubá mzda bola 8350, -daň 243, - zdravotné poistenie 334, takže k výplate som dostala 7773 Sk. Asi som sa zle vyjadrila, platené bolo z mojej hrubej mzdy, len to za mňa robil zamestnávateľ.
pavúčik
27.02.06,12:49
Dokedy treba podať ročné zúčtovanie do ZP a dokedy zaplatiť poistné? Do roč. zúčtovania sa uvádza len príjem od 09/05 do 12/05 ?(ak je tento príjem 13480,-, odvod poistného by mal byť Sk 1888,- ? )
Za odpoveď ďakujem.
Barbara
27.02.06,12:53
Ale za rok 2004 som normálne mala strhávané z výplaty zdravotné poistenie, napríklad hrubá mzda bola 8350, -daň 243, - zdravotné poistenie 334, takže k výplate som dostala 7773 Sk. Asi som sa zle vyjadrila, platené bolo z mojej hrubej mzdy, len to za mňa robil zamestnávateľ.

ja tomu rozumiem tak, že v roku 2004 si ešte bola ako zamesnankyňa a od r. 2005 za Teba už zamestnávateľ prestal platiť poistné.
na základe čoho prestali za Teba platiť?? keď dohodu Ti dali až od 6/2005???
podľa mňa, keď Ti neprerobili zmluvu do 6/2005 , mali za Teba platiť ešte oni poistné do ZP. No to je môj názor.
a toto máš správne : že ako študent na dohodu platím do ZP za mesiace 9-12/2005 14%z príjmu, lebo mám viac ako 13 000 Sk. /tuším si myslela ročné zúčt. poistného???/:p :)
kitti
27.02.06,13:10
A podľa Teba, mám to ročné zúčtovanie poistného zaplatiť? Ide o 3000 Sk. Pýta, sa kvôli tomu potvrdeniu zo ZP že som evidovaná v kategórii "40"- poistenec, za ktorého je pľatiteľom poistného na zdravotné poistenie jeho zamestnávateľ.
Jana Motyčková
27.02.06,14:15
Ale za rok 2004 som normálne mala strhávané z výplaty zdravotné poistenie, napríklad hrubá mzda bola 8350, -daň 243, - zdravotné poistenie 334, takže k výplate som dostala 7773 Sk. Asi som sa zle vyjadrila, platené bolo z mojej hrubej mzdy, len to za mňa robil zamestnávateľ.
Zamestnávateľ platil (a strhával) ZP neoprávnene, keďže išlo o dohodu o brigádnickej práci študentov. Ak by išlo o pracovný pomer, zamestnávateľ by platil aj do SP. Ale je fakt, že boli aj výklady poisťovní, že im nevadí, ak to platí zamestnávateľ - treba sa dohodnúť s poisťovňou.
K tomu plateniu zamestnávateľom - zamestnávateľ strhával 4% zo mzdy + platil 10% odvod (nad výšku hrubej mzdy). Mala si platiť ty 14% z 8350 Sk.
Jana Motyčková
27.02.06,14:17
A podľa Teba, mám to ročné zúčtovanie poistného zaplatiť? Ide o 3000 Sk. Pýta, sa kvôli tomu potvrdeniu zo ZP že som evidovaná v kategórii "40"- poistenec, za ktorého je pľatiteľom poistného na zdravotné poistenie jeho zamestnávateľ.

Na ZP si chybne evidovaná - to je iný problém, ale podľa zákona si samoplatiteľ (ak nemáš niekde uzavretý pracovný pomer), takže ZP je treba zaplatiť a riešiť treba chybnú evidenciu (nesplnenie resp. chybné plnenie oznamovacej povinnosti zamestnávateľa).
ANNAP
10.10.06,10:06
Priateľka samoplatiteľ sa zamestnala od 1.7.2006, neodhlásila sa v soc.poisťovni ako samoplatiteĺ teraz jej prišiel výmer na 2256 Sk - doplatiť. Musí to doplatiť, existuje súbeh zamestnanec a samoplatiteľ? Veď v tom období za ňu zamestnávateľ platil, prihlásil ju. Podľa mňa by to soc. poisťovňa mala riešiť len pokutou za nesplnenie povinnosti - neodhlásila sa, alebo sa mýlim?
Simonab
10.10.06,10:11
Hanka, myslím, že existuje súbeh dobrovoľného poistenia a povinného ( čiže zo zamestnania ). Takže pokiaľ sa neodhlásila, bude to musieť zaplatiť. Ešte počkaj, čo povedia na to skúsenejší.
jankasm
10.10.06,10:13
Priateľka samoplatiteľ sa zamestnala od 1.7.2006, neodhlásila sa v soc.poisťovni ako samoplatiteĺ teraz jej prišiel výmer na 2256 Sk - doplatiť. Musí to doplatiť, existuje súbeh zamestnanec a samoplatiteľ? Veď v tom období za ňu zamestnávateľ platil, prihlásil ju. Podľa mňa by to soc. poisťovňa mala riešiť len pokutou za nesplnenie povinnosti - neodhlásila sa, alebo sa mýlim?

Už to tu bolo preberané viac krát.
Keď sa raz prihlásiš na dobrovoľné poistenie, nezabudni sa z neho potom aj odhlásiť. Práve preto sa volá dobrovoľné, že ho môžeš platiť aj popri zametnaní. Takže pokiaľ sa neodhlásila, musí doplatiť.
A nech sa nezabudne ísť hneď aj odhlásiť.
Simonab
10.10.06,10:14
Janka, práve som chcela napísať, že sa tu niekde pohybuješ a že budeš vedieť určite poradiť.;)
jankasm
10.10.06,10:16
Janka, práve som chcela napísať, že sa tu niekde pohybuješ a že budeš vedieť určite poradiť.

Ďakujeeeeeeeeeeeeeem za prejavenú dôveru. :rolleyes: :p ;) :p
ANNAP
10.10.06,10:16
Zrejme priateľka má smolu ............