TeriL
13.12.12,15:44
Som mamina dvoch detí.Starší je z prvého manželstva,žije s otcom a prispievam na neho 50€,čo viem,že je málo,no žiaľ nevyjde mi z platu viac.Druhého syna mám z druhého manželstva -je so mnou.S manželom nie sme ešte rozvedený,lebo som od neho odišla ja /pred 8 mesiacmi/ a nemám dostatok financií na kolok na rozvod.Žijem v prenájme,kde platím mesačne 320 €,nižší podnájom som žiaľ zatiaľ nenašla.
Zarobím cca 420-460€ mesačne,manžel mi prispieva od 20-50€,ktoré mi dáva až keď od neho pýtam,že by sa patrilo na malého prispieť.Zaplatí mu aj stravné v škole cca 25€ a klub 5€.
Chcem podotknúť,že manžel žije u rodičov,je dobrovoľne nezamestnaný,platí si riadne odvody.
Finančne je zabezpečený,nakoľko od rodičov získal väčší finančný obnos za predaj nehnutelností cca2 mil.SKK
Ostatné všetko hradím ja.Žijem sama, matka/otca už nemám/ mi nevie prispieť a dokonca je strednom Slovensku,takže ani výpomoc pri strážení syna neprichádza do úvahy.
Veľmi ťažko sa mi žije,prakticky žijeme stravných lístkov za ktoré nakupujem a sem tam si privyrobím,keď pomáham kamarátke s upratovaním čo je cca 20€ mesačne.Rada by som si našla aj inú prácu,no časovo mi to cez týždeň nevychádza a keď je syn u otca/každý druhý víkend od piatku -do nedele/by som aj mohla,no nemám šťastie takú prácu nájsť.
Vie mi prosím niekto poradiť,ako by som si mohla vyžiadať pravidelné platenie otca na dieťa bez toho,aby som musela každý mesiac prosíkať?

Ďakujem pekne za radu.Teri
ivka70
13.12.12,14:48
Poziadas sud o vyzivne na dieta, to mozes aj ked nie ste rozvedeny .... so spisanim ziadosti ti mozu pomoct na UPSVaR.
TeriL
13.12.12,14:55
Ďakujem pekne Ivka za odpoveď :)




Poziadas sud o vyzivne na dieta, to mozes aj ked nie ste rozvedeny .... so spisanim ziadosti ti mozu pomoct na UPSVaR.
hubatá
13.12.12,18:44
Toto všetko čo si tu napísala o dobrej finančnej situácii manžela napíš aj do žiadosti o rozvod a určenie výživného: od súdnych poplatkov ťa môže súd oslobodiť ak preukážeš nízky príjem a že si nemajetná (podnájom). Dieťa má právo žiť na takej istej životnej úrovni ako jeho rodičia. Výživné si pýtaj aj spätne, v čom ti pomôže ako píšu vyššie ÚPSVaR.
subjekt6792
13.12.12,21:12
V prvom rade je potrebné podať na príslušný súd podať návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností, a tiež aby rozhodol o povinnosti rodiča, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti platiť v určitej výške výživné.
Vzhľadom na to, že ty by si rada dostala od manžela peniaze už teraz by som ti odporučil využiť inštitút predbežného opatrenia o ktorom súd rozhodne najneskôr do 30 dní od podania návrhu. Tento inštitút je možné využiť, ak by bez okamžitej aj keď dočasnej úpravy právnych pomerov boli záujmy účastníkov ohrozené. Myslím si, že v tvojom prípade to tak je, keďže ako píšeš máš finančné ťažkosti. Teda pre teba by nariadenie predbežného opatrenia znamenalo, že by si sa k peniazom na nevyhnutnú výživu dieťaťa mohla dostať už za 1 mesiac od dňa keď podáš návrh na nariadenie predbežného opatrenia. Pričom ak by ti manžel dobrovoľne nevyplatil peniaze ako ti súd určil, máš exekučný titul a môžeš si peniaze vymôcť prostredníctvom exekútora.
Návrh musí obsahovať okrem všeobecných náležitostí podania najmä:
- opísanie rozhodujúcich skutočností odôvodňujúcich nariadenie predbežného opatrenia (otec dieťaťa ti neprispieva na výživu dieťaťa, keďže nežijete spoločnej domácnosti a ty vaše dieťa sama živíš aj keď máš finančné ťažkosti..)
- uvedenie podmienok dôvodnosti nároku, ktorému sa má poskytnúť dočasná ochrana (manžel je otcom dieťaťa a má vyživovaciu povinnosť)
- odôvodnenie nebezpečenstva bezprostredne hroziacej ujmy (ohrozenie výživy dieťaťa,vzhľadom na tvoje finančné ťažkosti..)
Pričom by som ti odporučil navštíviť ÚPSVaR (kuratelu) nech ti pomôžu s vypracovaním návrhu o nariadenie predbežného opatrenia, aby bol tvoj návrh čo najskôr na súde vybavený.
A okrem toho aj ty môžeš na seba žiadať výživné od tvojho manžela a po rozvode o príspevok na výživu, ale to je už iná téma..
Dúfam,že som ti aspoň trochu pomohol a nech sa ti čo najskôr vyriešia tvoje ťažkosti.
TeriL
15.12.12,10:12
Ďakujem pekne za radu :)
TeriL
15.12.12,10:13
Ďakujem pekne za radu:))