kerina
13.12.12,21:43
Patrala som,ale nenasla som nikde podobny problem.
Slovensky podnikateľ - neplatca dph bude poskytovať služby do členského štátu EU. Bude sa jednať o služby poskytovania informacii, textu, dat prostrednictvom elektronickych prostriedkov, pristup do databazy. Pri poskytovani mozu nastat tieto situacie:
1. poskytne sluzbu platcovi dph v inom clenskom state - ma pridelene ic dph - takzu tu bude postupovat podla §15 ods. 1 - pred poskytnutím sa samozrjeme zaregistrujem podľa §7a na dan. urade a vystaví faktúru aj so svojim IC DPH
2. poskytne službu neplatcovi dph - podnikateľovi v inom členskom štáte, tento podnikateľ nemá pridelené ic dph, tu bude postupovať podľa §16, keďze uvedené služby su v zákone uvedene v odseku 18 bod c miestom dodania sluzby je miesto odberateľa, čiže neuvediem na faktúre pridelené IC dph? Alebo uvediem IC DPH a formulaciu ze dan sa presuva na prijemcu? Budem vyžadovať od príjemcu aby sa registroval???
3. poskytne službu neplatcovi dph - nepodnikateľovi, fyzickej osobe - občanovi v inom členskom štáte. Tu mi je postup takisto nejasny ako v bode 2.
Prosím o korekciu mojich tvrdení a radu ako postupovať v takýchto špecifických prípadoch.
a_je_to
13.12.12,22:20
Patrala som,ale nenasla som nikde podobny problem.
Slovensky podnikateľ - neplatca dph bude poskytovať služby do členského štátu EU. Bude sa jednať o služby poskytovania informacii, textu, dat prostrednictvom elektronickych prostriedkov, pristup do databazy. Pri poskytovani mozu nastat tieto situacie:
1. poskytne sluzbu platcovi dph v inom clenskom state - ma pridelene ic dph - takzu tu bude postupovat podla §15 ods. 1 - pred poskytnutím sa samozrjeme zaregistrujem podľa §7a na dan. urade a vystaví faktúru aj so svojim IC DPH - to je ok
2. poskytne službu neplatcovi dph - podnikateľovi v inom členskom štáte, tento podnikateľ nemá pridelené ic dph, tu bude postupovať podľa §16, keďze uvedené služby su v zákone uvedene v odseku 18 bod c miestom dodania sluzby je miesto odberateľa, čiže neuvediem na faktúre pridelené IC dph? Alebo uvediem IC DPH a formulaciu ze dan sa presuva na prijemcu? Budem vyžadovať od príjemcu aby sa registroval??? Odberateľ sa musí registrovať podľa svojho zákona a poskytnúť svoje IČ DPH, dodávateľ musí byť registrovaný doma. Inak nemôže dôjsť k obchodu ani z jednej strany, obe porušia svoj zákon.
3. poskytne službu neplatcovi dph - nepodnikateľovi, fyzickej osobe - občanovi v inom členskom štáte. Tu mi je postup takisto nejasny ako v bode 2. Aby mohlo dôjsť k takému obchodu, musí sa dodávateľ registrovať za platiteľa DPH v tom štáte - niečo ako podľa nášho § 5 ZoDPH. Inak nemá právo poskytovať služby v tom štáte, neregistrovaným pre DPH. Odberateľ nemusí byť registrovaný.
Prosím o korekciu mojich tvrdení a radu ako postupovať v takýchto špecifických prípadoch.
.