AdaMtiM
14.12.12,07:09
Dobrý deň.
Včera som zachytila v TV, že od 2013 má mať každý dom či nebytový priestor na prenajímanie "energetický certifikát". Len neviem, či každý novopostavený v 2013 alebo sa to týka aj súčasných stavieb. Prenajímame nebytové priestory - dosť starú budovu. Moja otázka: koho mám požiadať o vystavenie takého certifikátu, prípadne aké dokumenty sú k certifikovaniu budovy potrebné? A koľko ma to bude stáť? Ďakujem.
Martasch
14.12.12,06:42
Certifikát potrebujú tí, ktorí budú predávať alebo prenajímať nehnuteľnosť skolaudovanú po januári 2008.
účtovníčka_prešov
15.12.12,15:36
Zoznam osôb pre energetickú certifikáciu:

http://www.sksi.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1349
zknihy
15.12.12,16:46
Zoznam osôb pre energetickú certifikáciu:

http://www.sksi.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1349

Firmy podľa spotreby energií (napr. nad 5 GWh/rok) potrebujú po čase (5 rokov) energetický audit podľa Z.z. č. 468/2008.

Takže rozlišovať certifikát a audit.
Indeed
18.12.12,10:29
Téma "energeticky certifikát" je veľmi významovo podobná

téme povinné zimné pneumatiky, či vyvedenie elektromera do plota /verejne prístupné miesto/

alebo povinné vlastníctvo set-top-boxu a platenie koncesionárskych poplatkov.

jednoducho MAL by to mať KAŽDÝ objekt /domacnosť, vozidlo,...dosaďte si čo Vám pasuje/

lenže zatiaľ platí ,že : "..na Slovensku , je to tak.."
Indeed
19.12.12,23:04
šak MÍŇAJ , kým máš z čoho...
komnatan
07.09.13,19:30
Pozor, nesprávny výklad zákona! Energetický certifikát budovy k predaju, či prenájmu nemá žiadny súvis s tým, kedy bola budova kolaudovaná... Od r.2008 zákon platí a od r.2013 to len zosilnili. Pravda je taká, že kto predáva, či prenajíma budovu bez certifikátu, obchádza zákon a riskuje mastnú pokutu (viď zákon)...
Mária27
07.09.13,20:52
Robíš si reklamu rozdávaním nevhodných bodov? Na porade sa radí. Ak to vieš lepšie, tak prispievaj.
marjankaj
07.09.13,21:23
misoft
08.09.13,08:17
Ale veď ho nechaj -realizuje sa, chlapec - 3 príspevky, ešte nevie, ako to tu lieta. Spozná!
marjankaj
08.09.13,10:03
Kupodivu to "chlapec" napísal dobre.
Možno mal citovať zákon. Možno však nevie priložiť link.
command
09.01.14,05:36
Chcel by som vediet ci potrebujem certifikat pri predaji domu kolaudovaneho v roku cca 1960?
účtovník 007
09.01.14,06:17
Staré domy bez akejkoľvek rekonštrukcie mali byť z tohto vyňaté. Neviem načo mám zaplatiť kopec peňazí za certifikát k RD bez rekonštrukcie, skolaudovanému v roku 1970. Kupujúci i predávajúci vedia, že energetický certifikát bude mať to najhoršie posúdenie, že bude potrebovať zvýšené náklady na obnovu, ale treba niekomu pomastiť vrecko.

Pod zásterkou ochrany kupujúceho, alebo nájomcu sa štát stará do niečoho, čo je plne v kompetencii tých dvoch, ktorí chcú uzavrieť dohodu. Ak ja budem chcieť výhodne predať budovu a mám ju zateplenú a neviem čo, tak si dám certifikát urobiť aj sama, bez príkazu štátu. Pomaly ale intenzívne sa blížime k totalitnej neslobode, práve cez takéto zákony.
command
09.01.14,06:52
Presne tak ked kupujuci bude vyzadovat ener. certifikat tak ho dam spravit ale naco budem dat robit za neviem kolko sto € ked aj tak dom je vhodny skor ako chata alebo na kompletnu prerabku kde pravdaze pri zasahu uz len do okna certifikat straca platnost.