Auger
14.12.12,14:45
Dobry den, kupujem nove osobne auto v CR, postup dovozu a registracia auta v SR je mi jasna.
Jednym z krokov je zaplatit DPH. Na danovom urade podam danove priznanie k DPH a musim zaplatit vypocitanu DPH. Potom dostanem z dan.uradu potvrdenie o zaplateni DPH.

Otazka je ako realizovať platbu? Na aky ucet poslat peniaze? Ako ich identifikovat/oznacit?
Som sukromna osoba, nemam ziadne danove identifikacne cislo z uradu.

Dakujem
Peter
Aljok
14.12.12,14:56
Vyberám z poučenia :

5. Pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku (motorového vozidla, lode, lietadla) z iného členského štátu je osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň (napr. podnikateľ, ktorý nie je platiteľom dane, občan, nezisková organizácia a pod.), povinná podľa § 78 ods. 4 zákona podať daňové priznanie do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a súčasne v tej istej lehote zaplatiť daň (bod 55 poučenia).

K prvej strane tlačiva
10.
....
V kolónke „Daňové identifikačné číslo/Rodné číslo“ vypĺňa osoba, ktorá je registrovaná podľa zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“) a nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až § 7a zákona, daňové identifikačné číslo pridelené daňovým úradom na vydanom osvedčení o registrácii. Občan vypĺňa rodné číslo, ak podáva daňové priznanie podľa bodu 5 alebo 6 poučenia.

55. Ak osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná podať podľa § 78 ods. 4 zákona daňové priznanie (bod 5 poučenia). Daňové priznanie vyplní táto osoba len v rozsahu, ktorý sa jej týka.

Napríklad:

- na prvej strane tlačiva daňového priznania neuvádza identifikačné číslo pre daň (nemá ho pridelené), identifikuje sa podľa bodu 10 poučenia, v kolónke „Zdaňovacie obdobie“ uvedie mesiac, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť,

- na druhej strane tlačiva daňového priznania vyplní riadok 07, riadok 08, riadok 19 a riadok 31.

Zároveň je táto osoba povinná k daňovému priznaniu priložiť podľa § 78 ods. 5 zákona úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku, prípadne poskytnúť ďalšie informácie na správne určenie dane požadované daňovým úradom.
Auger
14.12.12,16:00
Dakujem, toto mi je jasne.
Otazka je, ako tu dan zaplatit?
Mam peniaze na mojom ucte a podal som spravne vyplnene tlacivo na danovy urad.
Na aky ucet mam poslat prevodom z mojho uctu vypocitanu DPH?
Aky uviest napr. variabilny symbol?
Aljok
14.12.12,16:26
Mal si spýtať na DÚ. Nenapísala som ti kam máš platiť, lebo to neviem a tak som sa ti snažila pomôcť aspoň s DP...
Stefan2005
14.12.12,16:27
Dakujem, toto mi je jasne.
Otazka je, ako tu dan zaplatit?
Mam peniaze na mojom ucte a podal som spravne vyplnene tlacivo na danovy urad.
Na aky ucet mam poslat prevodom z mojho uctu vypocitanu DPH?
Aky uviest napr. variabilny symbol?

... prešiel som viacero materiálov i metodických pokynov DRSR, ale s takouto drobnosťou sa žiaden z nich nezaoberal (mali dosť problémov s číslami účtov pre podnikateľov, nieto ešte pre občanov)...

Najistejšie urobíš, ak vyššie položenú otázku položíš miestne príslušnému DU, kde si podal daňové priznanie.
Aljok
14.12.12,16:30
Škoda, že si hneď v úvode nenapísal, že si už DP podal. Zbytočne som mrhala časom.
Auger
14.12.12,16:42
DP som este nepodal, auto kupim az buduci tyzden.
Vyplnenie DP mam nastudovane, moja otazka bola iba na realizaciu platby DPH.
Na DU som otazku uz poslal, po 3 dnoch mi prisla odpovef, ze otazku zaevidovali pod cislom xyz. Obavam sa, ze odpoved, ak vobec vedia, bude trvat par tyzdnov a ja nedodrzim zakonnu lehotu.
To je dovod, preco hladam odpoved tu, kde by to mohlo trvat kratsie vzhladom na odbornikov, co tu su.
Aljok
14.12.12,16:50
DP som este nepodal, auto kupim az buduci tyzden.
Vyplnenie DP mam nastudovane, moja otazka bola iba na realizaciu platby DPH.
Na DU som otazku uz poslal, po 3 dnoch mi prisla odpovef, ze otazku zaevidovali pod cislom xyz. Obavam sa, ze odpoved, ak vobec vedia, bude trvat par tyzdnov a ja nedodrzim zakonnu lehotu.
To je dovod, preco hladam odpoved tu, kde by to mohlo trvat kratsie vzhladom na odbornikov, co tu su.

Nerozumiem. V príspevku č. 2 uvádzaš, že si podal správne vyplnené tlačivo na DÚ. V príspevku 5 tvrdíš opak.
Keď pôjdeš podať DP DPH na DÚ spýtaj sa na aký účet ju máš zaplatiť. Ak si DP už podal, tak si zavolaj na príslušný DÚ...
Auger
14.12.12,17:00
Vyjadrenie v prispevku 2 bolo hypoteticke, aby sme neriesili to, co uz viem, ale aby sme presli k podstate problemu, co je realizacia platby.
Ospravedlnujem sa, ak to nebolo velmi jasne formulovana.
KEJKA
14.12.12,18:30
vyplníš DP, pôjdeš ho odovzdať a pri tej príležitosti si vyžiadaš číslo účtu. Možno ti dajú poukážku.
Aljok
14.12.12,18:34
Veď to isté mu radíme aj vyššie...
TomasHo
03.03.13,05:41
Damy a pani, rad by som sa spytal, co v pripade, ze ako sukromna osoba kupim ojazdene auto v zahranici, ktore bolo uz zdanene tam (t.j. nejedna sa o novy dovoz a malo by sa uplatnit zamedzenie dvojiteho zdanenia), ako je to v s platenim DPH v takom pripade? Zmenil sa nejako zakon v tomto smere? Ma na vec vplyv, ci ho kupujem od platcu, alebo neplatcu DPH?

Pamatam sa, ze ked som auto kupoval naposledy pred par rokmi, tak som DPH neplatil, lebo uz bola odvedena v Nemecku.

Nemozem kupit auto bez DPH, lebo nie som platca.

Edit: situacia sa vyriesila sama, autobazar, kde som auto kupoval, mi navela vystavil fakturu, na ktorej je jasne uvedene, ze som zaplatil DPH. Pri kupe auta si teda treba dat dobry pozor aj na danovy doklad/ucet, ktory Vam bazar vystavuje.
Auger
04.03.13,06:55
Aby so tému uzavrel, odpoveď z DU:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Na základe znenia § 55 ods. 1 a 2 zákona č. 563/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov (daňový poriadok) zaplatiť DPH pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu (§ 78 ods. 4 zákona o DPH) nie je možné v hotovosti do pokladne daňového úradu, ale len poštovým poukazom na príslušný účet daňového úradu alebo bezhotovostným prevodom z účtu na príslušný účet daňového úradu.
Číslo účtu pre úhradu príslušnej DPH bude vypadať nasledovne:
500240-8000000001/8180, kde predčíslie 500240 označuje druh dane ? DPH, základné číslo účtu ?8000000001?označujúce daňový subjekt je potrebné z Vašej strany vyžiadať od daňového úradu a číslo 8180 ? predstavuje kód banky
Variabilný symbol bude nasledovný: 1100000000
Viac informácií o platení daní nájdete na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), na titulnej strane (je potrebné rolovať stránku) v texte v názvom: ?Dôležité zmeny v platení daní.

Odporúčaný vzor žiadosti daňového subjektu o vydanie potvrdenia o zaplatení dane z pridanej hodnoty v prílohe 2 predmetného metodického pokynu je aktuálny, avšak žiadosť nemusí byť podaná podľa odporúčaného vzoru, môže byť podaná aj ústne do zápisnice na daňovom úrade, ale musí obsahovať zákonom požadované informácie. Správny poplatok je potrebné uhradiť kolkovou známkou v hodnote1,50 ?.
Žiadny zákon konkrétnu lehotu na vydanie predmetného potvrdenia zo strany daňového úradu nestanovuje. Na základe § 3 ods. 2 daňového poriadku je však možné dohodnúť sa s daňovým úradom na jeho bezodkladnom vydaní.

Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica