katinka0000
14.12.12,21:29
dobry den! chcela by som sa spytat. manzel je zivnostnik a od bud. tyzdna by potreboval zamestnat na dohodu jedneho zamestnanca z uradu prace. viem, ze moze zarobit max. 143,40 €/mes. a odrobit max. 10 hodin tyzden.
1, Co musi urobit, ak ho chce zamestnat?
2, Kde ho musi prihlasit a kedy?
3, Existuju tlaciva, alebo je potrebne sa prihlasit elektronicky?
4, Ako to bude po 1.1.2013? Bude mu musiet dat novu zmluvu?
Dakujem!
mzdarka renca
14.12.12,20:44
tento rok:
1. prihlásiť sa na daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti (stačí listom - oznámenie od dátumu, od kedy bude zamestnávať dohodára)
2. prihlásiť sa na soc. poisťovni ako zamestnávateľ (SP má tlašivo - registračný list, ktorý nájdeš na stránke www.socpoist.sk)
3. prihlási dohodára na SP RLFO
4. vybaví si na SP elektronickú podateľňu
5. mesačne posielať elektronicky mesačný výkaz na SP
6. všetko na SP vybaví osobne
7. na DÚ stačí oznámenie poslať poštou
8. mesačne posielať poštou daňový prehľad na DÚ

rok 2013:
http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracovneho-pomeru-od-1-1-2013-a.html
katinka0000
16.12.12,06:39
dakujem za odpoved! este by som sa chcela spytat. nevie, ci ho bude potrebovat aj po novom roku. je lepsie, ak mu da dohodu len do konca roka, alebo mu ju da na neurcito? a ak ho po novom roku nebude uz potrebovat, tak ho treba odhlasit zo soc. poistovne? a manzel bude musiet aj napriek tomu mesacne podavat tie vykazy do soc. a na DU?
velmi tomu nerozumiem, ako to bude na bud. rok. napriklad ked zamestnancovi da teraz dohodu na neurcito a nebude ho potrebovat v januari ale az napr. v marci, tak ake odvody bude musiet platit za neho v januari??? ked vlastne nic u neho nezarobil, ale zmluvu ma.
veronikasad
16.12.12,07:11
dakujem za odpoved! este by som sa chcela spytat. nevie, ci ho bude potrebovat aj po novom roku. je lepsie, ak mu da dohodu len do konca roka, alebo mu ju da na neurcito? a ak ho po novom roku nebude uz potrebovat, tak ho treba odhlasit zo soc. poistovne? a manzel bude musiet aj napriek tomu mesacne podavat tie vykazy do soc. a na DU?
velmi tomu nerozumiem, ako to bude na bud. rok. napriklad ked zamestnancovi da teraz dohodu na neurcito a nebude ho potrebovat v januari ale az napr. v marci, tak ake odvody bude musiet platit za neho v januari??? ked vlastne nic u neho nezarobil, ale zmluvu ma.
Urob dohodu do konca roka a k 31.12. dohodára odhlás. Ak však nemá iných zamestnancov, musí v SP zrušiť registráciu zamestnávatela a na DU oznámiť ukončenie registrácie dane zo závislej činnosti. Ak dohodára bude potrebovať v marci, znovu zaregistruje zamestnávatela v SP a obnoví registráciu dane zo záv.činnosti na DU. Dohodára treba prihlásiť do SP pred začiatkom výkonu práce.
katinka0000
16.12.12,07:56
nie, nema dalsich zamestnancov. takze mu urobim radsej dohodu do 31.12. a potom ho odhlasim aj na DU aj na SP. do SP treba nahlasit zamestnanca jeden den pred zacatim vykonu prace, ze? a este ma zaujima toto:
napriklad ked zamestnancovi da teraz dohodu na neurcito alebo by mu ju dal v januari na neurcito a bude ho potrebovat v januari ale vo februari a v marci nie, tak ake odvody bude musiet platit za neho v tom feb. a marci??? a za tieto dva mesiace ho musi odhlasit zo SP a DU? ked vlastne nic u neho nezarobil, ale zmluvu ma.
veronikasad
16.12.12,08:08
nie, nema dalsich zamestnancov. takze mu urobim radsej dohodu do 31.12. a potom ho odhlasim aj na DU aj na SP. do SP treba nahlasit zamestnanca jeden den pred zacatim vykonu prace, ze? a este ma zaujima toto:
napriklad ked zamestnancovi da teraz dohodu na neurcito alebo by mu ju dal v januari na neurcito a bude ho potrebovat v januari ale vo februari a v marci nie, tak ake odvody bude musiet platit za neho v tom feb. a marci??? a za tieto dva mesiace ho musi odhlasit zo SP a DU? ked vlastne nic u neho nezarobil, ale zmluvu ma.
Ak je manželov dohodár uchádzačom o zamestnanie, podľa pripravovanej novely Zákona o službách zamestanosti evidovaní uchádzači o zamestnanie od 1.4.2013 nemali pracovať na dohodu. Vo štvrtok minister práce avizoval zmeny - vidíme v akej podobe bude zákon schválený.
Ak dohodára teraz prihlásiš na neurčitý čas, do konca januára treba novú registráciu dohody v SP. Sleduj zmeny na Porade.
Ak pôjde o dohodára s pravidelným príjmom, odvody budeš platiť zo skutočne vyplatenej odmeny, keď nebude mať príjem, odvody nebudú žiadne. Pošleš nulový výkaz do SP a na DU (tam by sa nulový posielať nemusel, ale ja ho radšej posielam).
katinka0000
16.12.12,10:23
velmi pekne dakujem. urobim to tak, ako ste mi poradili. dohodu mu dame do konca tohto roka a potom uvidime., kedy ho znovu budeme potrebovat. ano, je to uchadzac o zamestnanie - evidovany na urade prace.
katinka0000
16.12.12,17:45
este jedna otazocka. ak bude dohoda do 31.12., dokedy treba odhlasit zamestnanca a nas z DU a SP? den pred ukoncenim? alebo staci po 31.12.?
katinka0000
28.12.12,08:00
este by som sa chcela spytat. do SP netreba poslat aj vykaz poistneho a prispevkov? ci staci len mesacny vykaz, ak mame len 1 dohodara? vyplatny termin mame urceny 20. takze do 20. to treba odovzdat aj SP aj prehlad na danovy urad? dik!
katinka0000
28.12.12,08:26
este ma napadla jedna vec. k 31.12. odhlasim manzela na SP ako zamestnavatela tiez elektronicky? lebo to tam nikde nemozem najst. na zamestnanca tam odhlaska je, ale na zamestnavatela nie. dik!
veronikasad
28.12.12,08:38
este ma napadla jedna vec. k 31.12. odhlasim manzela na SP ako zamestnavatela tiez elektronicky? lebo to tam nikde nemozem najst. na zamestnanca tam odhlaska je, ale na zamestnavatela nie. dik!
zamestnávatel sa elektronicky odhlásiť nedá.
katinka0000
28.12.12,08:40
som si aj myslela, ale na info linke ma pani presviedcala, ze sa da. :-(
katinka0000
28.12.12,08:46
do SP netreba poslat aj vykaz poistneho a prispevkov? ci staci len mesacny vykaz, ak mame len 1 dohodara? vyplatny termin mame urceny 20. takze do 20. to treba odovzdat aj SP aj prehlad na danovy urad? dik!
veronikasad
28.12.12,08:48
som si aj myslela, ale na info linke ma pani presviedcala, ze sa da. :-(
asi si nesprávne položila otázku. Pán na infolinke SP mi potvrdil, že možnosť elektronického odhlásenia zamestnávatela zo SP zatial nie je.
katinka0000
28.12.12,09:17
mne odpovedala jedna pani, tak mozno ma nepochopila. dakujem! a mozete mi prosim este dat info k tomuto? do SP netreba poslat aj vykaz poistneho a prispevkov? ci staci len mesacny vykaz, ak mame len 1 dohodara? vyplatny termin mame urceny 20. takze do 20. to treba odovzdat aj SP aj prehlad na danovy urad? dik!
veronikasad
28.12.12,09:21
mne odpovedala jedna pani, tak mozno ma nepochopila. dakujem! a mozete mi prosim este dat info k tomuto? do SP netreba poslat aj vykaz poistneho a prispevkov? ci staci len mesacny vykaz, ak mame len 1 dohodara? vyplatny termin mame urceny 20. takze do 20. to treba odovzdat aj SP aj prehlad na danovy urad? dik!
Mesačný prehľad za december do konca januára 2013 (nezabudni na ročné Hlásenie do konca marca 2013)

Mesačný výkaz poistného a príspevkov za 12/2012 - do výplatného termínu firmy
katinka0000
28.12.12,09:23
dakujem!!!
katinka0000
28.12.12,09:42
a ked ma ten zamestnanec prijem 80 eur mesacne, tak sa odvadza z tejto mzdy aj dan 19%? on je na UPSR. alebo len GP a UP na socialnu?
veronikasad
28.12.12,09:53
a ked ma ten zamestnanec prijem 80 eur mesacne, tak sa odvadza z tejto mzdy aj dan 19%? on je na UPSR. alebo len GP a UP na socialnu?
Ak dohodár nepodpísal u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a neuplatnil si mesačnú NČZD, z vyplatenej odmeny mu strhneš 19 % daň a odvedieš DU.

Zrazenú daň DU vráti dohodárovi, ak si podá DP alebo požiada zamestnávatela o vykonanie roč.zúčt.dane.
katinka0000
28.12.12,09:55
a ak tento rok pracoval a ma uz podpisane vyhlasenie, tak si uplatnuje NCZD? nezalezi u koho ma podpisane vyhlasenie, ze?
katinka0000
28.12.12,09:56
a toto vyhlasenie odovzdavam na DU? alebo to mam ja v evidencii?
veronikasad
28.12.12,10:04
a toto vyhlasenie odovzdavam na DU? alebo to mam ja v evidencii?
pre tvoju potrebu
katinka0000
28.12.12,10:10
dik!
Antonia Jendrišáková
28.12.12,10:54
Môže podpísať "Vyhlásenie..." len u jedného zamestnávateľa. Napr. pracuje vo firme A od 1.1.2012 do 31.12.2012 a pod "Vyhlásenie..." v tejto firme už nemôže podpísať v daľšej firme. Ak podpíše vo firme A od 1.1.2012 do 30.6.2012, od 1.7.2012 môže podpísať v druhej firme.
katinka0000
28.12.12,11:36
dakujem pekne!!!
katinka0000
05.01.13,15:14
a na danovy urad sa prehlad odovzdava, aj napriek tomu, ze zamestnancovi ziadna dan zo mzdy nevysla? zarobil len 50 eur.
Tweety
05.01.13,15:57
a na danovy urad sa prehlad odovzdava, aj napriek tomu, ze zamestnancovi ziadna dan zo mzdy nevysla? zarobil len 50 eur.
Áno.