jano5
14.12.12,21:34
Prosím Vás aký zákon definuje povinnosť živnostníka ručiť majetkom? Na internete sa mi o tom nič nepodarilo nájsť.

Som prekvapený, že napriek stále prebiehajúcim úpravám zákonov nikto nikde nepožadoval obmedzenie záväzku živnostníkov z ručenia celým majetkom na ručenie do výšky napríklad 3 násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve.

Akože živnostníkom taký stav vyhovuje???
blavaciko
14.12.12,23:40
ale ved kazdy predsa za svoje zavazky ruci celym svojim majetkom, nie len zivnostnici, aj firmy rucia celym svojim majetkom.
kopretinka
15.12.12,06:03
Prosím Vás aký zákon definuje povinnosť živnostníka ručiť majetkom? Na internete sa mi o tom nič nepodarilo nájsť.

Som prekvapený, že napriek stále prebiehajúcim úpravám zákonov nikto nikde nepožadoval obmedzenie záväzku živnostníkov z ručenia celým majetkom na ručenie do výšky napríklad 3 násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve.

Akože živnostníkom taký stav vyhovuje???
...sa pozri na to z pohľadu zákazníka....alebo dodávateľa....ktorému zostaneš dlžný....
blavaciko
15.12.12,09:33
osobne si neviem predstavit, ze by mi niekto dal nieco na fakturu z mojich dodavatelov, ak by som rucil iba do vysky 2000 eur
Stefan2005
15.12.12,10:46
... všetky odpovede sú pekné, len neodpovedajú na základnú otázku tejto témy: "aký zákon definuje povinnosť živnostníka ručiť majetkom?"

Zodpovednosť právnickych osôb je vymedzená v Obchodnom zákonníku, predpokladám že zodpovednosť fyzických osôb vymedzujú príslušné §§ Občianskeho zákonníka... Je pravda, že každom druhom článku na internete sa píše, že "ruci celym svojim majetkom", ale odvolávky na príslušný zákon v nich absentuje... Nemám čas teraz podrobne prelúskavať jednotlivé zákonníky, možno niektorý z našich poraďáckych právnikov bude vedieť z voleja dať odvolávku na príslušný §....
blavaciko
15.12.12,11:17
... všetky odpovede sú pekné, len neodpovedajú na základnú otázku tejto témy: "aký zákon definuje povinnosť živnostníka ručiť majetkom?"

Zodpovednosť právnickych osôb je vymedzená v Obchodnom zákonníku, predpokladám že zodpovednosť fyzických osôb vymedzujú príslušné §§ Občianskeho zákonníka... Je pravda, že každom druhom článku na internete sa píše, že "ruci celym svojim majetkom", ale odvolávky na príslušný zákon v nich absentuje... Nemám čas teraz podrobne prelúskavať jednotlivé zákonníky, možno niektorý z našich poraďáckych právnikov bude vedieť z voleja dať odvolávku na príslušný §....

ziadny paragraf to vyslovene nehovori.
Ale pokial ma nejaka osoba zivnostenske opravnenie, tak sa jej aktivity nerozlisuju na zivnost a civil. Pretoze to je stale ta ista osoba. Preto ruci za svoje zavazky celym svojim majetkom. Ine je to v pripade napr. zamestnancov, kde zamestnanec za skodu sposobenu zamestnavatelovi v niektorych pripadoch nezodpoveda do plnej vysky skody. Ale to je pracovne pravo, nie obchodne.

Pokial chces hladat paragraf, ktory by tvrdil ze zivnostnik ruci celym svojim majetkom, najdi paragraf, ktory tvrdi ze nezivnostnik (resp. ktokolvek) ruci celym svojim majetkom. Ten sa bude s najvacsou pravdepodobnoustou vztahovat aj na prevadzkovatelov zivnosti. (A aj na ludi, ktori podnikaju, ale nie na zaklade zivnostenskeho opravnenia)
danushka
15.12.12,11:41
Akože živnostníkom taký stav vyhovuje???

Určite by Ti pomohlo vysvetlenie ,,podnikania" fyzickej a právnickej osoby.
Taká fyzická osoba doplatí aj vlastnou manželskou posteľou pri jasnom právnickom podvodníkovi.